• <

Norwegia wyznacza nowe cele dla offshore wind – 30 GW do 2040 roku

19.05.2022 08:37
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Norwegia wyznacza nowe cele dla offshore wind – 30 GW do 2040 roku

Partnerzy portalu

Norwegia wyznacza nowe cele dla offshore wind – 30 GW do 2040 roku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Zaledwie kilka miesięcy po objęciu kadencji przez nowy rząd w Norwegii premier Jonas Gahr Støre przedstawił nowe plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Celem jest instalacja łącznie 30 GW w perspektywie do 2040 roku. Aby go osiągnąć, Norwegia wyznaczy nowe obszary morskie pod instalację wiatraków.

Rząd przedstawił nowe plany 11 maja br. Głównym celem rządu jest jest wykorzystanie morskiej energetyki wiatrowej do produkcji nowej energii elektrycznej na poziomie równym ilości energii wytwarzanej obecnie w Norwegii. Ekspansja umożliwi osobom prywatnych i przedsiębiorstwom na terenie całego kraju konsumpcję bezemisyjnej energii. Jest to szczególnie kluczowe dla celów zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności rodzimego przemysłu.

- Jesteśmy w dobrej sytuacji, aby odnieść sukces: mamy duże obszary morskie, siłę roboczą dysponującą światowej klasy wiedzą technologiczną oraz ugruntowaną współpracę między administracją rządową a sektorem biznesowym - powiedział premier Norwegii, Jonas Gahr Støre.

Rząd ustanowił ramy prawne celem otwarcia obszarów morskich Utsira North i Southern North Sea II na rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Jednocześnie rozpoczęto prace nad określeniem potencjalnych nowych obszarów wzdłuż wybrzeża Norwegii, które nadają się do instalacji wiatraków.

Nowe obszary mają umożliwić instalację turbin wiatrowych o łącznej mocy 30 GW do 2040 roku. W ciągu najbliższych 20 lat Norwegia będzie miała w zasobach około 1500 turbin wiatrowych. Obecnie ma ich tylko wie - powiedział Støre.

Kluczowy będzie rozwój infrastruktury sieciowej

Norwega zaznacza, że przy wyborze rozwiązań sieciowych, które obejmują przyłączenie morskich turbin wiatrowych do norweskiego systemu energetycznego, należy brać po uwagę interesy narodowe, w tym bezpieczeństwo dostaw i dostęp do przystępnej cenowo energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i przemysłu.
- Inwestycje w morską energetykę wiatrową są również kluczem do elektryfikacji norweskiego szelfu kontynentalnego. Zbadamy, w jaki sposób w przyszłości można zastosować podatek od renty surowcowej w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, aby zapewnić, że większa część zysków sektora prywatnego zostanie wykorzystana z korzyścią dla całego społeczeństwa - powiedział Minister Finansów, Trygve Slagsvold Vedum.

W planie kolejne rundy licencyjne dla offshore wind

Norwegia planuje przeprowadzenie w 2025 roku  kolejnej rundy licencyjnej dla nowych obszarów, gdzie będzie rozwijała się morska energetyka wiatrowa. Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii rozważy, jak usprawnić proces przyznawania licencji poprzez jednoczesną ocenę wniosków i zatwierdzanie szczegółowych planów.

- Utrzymamy największy atut Norwegii w dziedzinie energetyki: bezpieczne i wydajne dostawy energii, które są rozwijane w sposób chroniący inne ważne interesy, takie jak rybołówstwo - powiedział Minister Ropy Naftowej i Energii, Terje Aasland.

Rząd planuje otwarcie dla wiatraków obszarów morskich o łącznej powierzchni pięć do sześciu razy większej niż Southern North Sea II, czyli około 1 proc. norweskich obszarów morskich. Cel będzie realizowany etapami.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2020 roku był rząd Erny Solberg otworzył dwa obszary morskie dla produkcji energii z OZE -  Utsira Nord i Sørlige Nordsjø II. W czerwcu 2021 roku Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii przeprowadziło konsultacje społeczne, w ramach których można było zgłaszać uwagi do ustawy o morskiej energetyce i przepisów dotyczących morskiej energetyki. W ramach konsultacji opracowano również projekt wytycznych dotyczących morskiej energetyki. Ministerstwo jest w trakcie oceny uwag zgłoszonych w ramach konsultacji.

Gospodarka Morska
Źródło: Strony rządowe Norwegii

Rząd podjął decyzję o przekazaniu operatorowi systemu przesyłowego Statnett odpowiedzialności za całościowe planowanie sieci morskiej. Zgodnie z zapowiedziami, rząd zastosuje kryteria jakościowe w rundzie przydziału projektów  na obszarze Utsira Nord.

Planowana moc 30 GW w offshore wind jest zbyt duża, aby mogła ją przyjąć norweska sieć energetyczna. Znaczna część tej mocy będzie więc musiała trafić do innych krajów – informuje rząd. Energia z morskich wiatraków może pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania na energię elektryczną sektora naftowego. Rząd oceni zatem rolę, jaką ma do odegrania przemysł naftowy, aby zapewnić, że inicjatywa dotycząca morskiej energetyki wiatrowej ułatwi również elektryfikację norweskiego szelfu kontynentalnego.

Źródło: Rząd Norwegii

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.