• <
gryfia_70lat

Cadeler zleca budowę kolejnego jack-upa klasy F

18.05.2022 22:06
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Cadeler zleca budowę kolejnego jack-upa klasy F

Partnerzy portalu

Cadeler zleca budowę kolejnego jack-upa klasy F - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Cadeler

Duński właściciel i operator statków do instalacji farm wiatrowych Cadeler poinformował, że podpisał kontrakt o wartości 345 mln dolarów z chińskim gigantem Cosco Heavy Industries. Umowa obejmuje budowę i dostawę nowego statku do montażu fundamentów i turbin typu jack-up.

Kontrakt zawiera opcję na dostawę dodatkowego statku klasy X lub F. Chińczycy zostali wybrani ze względu na ich doświadczenie w budowie skomplikowanych statków do instalacji farm wiatrowych. Statki klasy X i F budowane są w stoczni COSCO w Qidong w Chinach. Partnerami strategicznymi dla nowych dużych jednostek są GustoMSC NOV, Kongsberg, Huisman i MAN Energy.

Nowy statek klasy F jest odpowiedzią Cadeler na rosnące zapotrzebowanie na usługi dużych farm wiatrowych i coraz większych fundamentów. Nowy jack-up można w krótkim czasie przedstawić z instalacji dużych fundamentów na tryb instalacji turbin wiatrowych (WTG). Jest to piąty statek, który Cadeler będzie posiadał w swojej flocie, tworząc tym samym największą i najbardziej wydajną flotę statków typu jack-up w branży morskiej energetyki wiatrowej.

Jak informuje Cadeler, spółka buduje obecnie dwa statki klasy X, które zostaną dostarczone przez COSCO Heavy Industries w drugiej połowie 2024 roku i pierwszym kwartale 2025 roku.

Nowy statek klasy F ma zostać dostarczony w czwartym kwartale 2025 roku. Cadeler prowadzi obecnie rozmowy w sprawie kontraktu na montaż fundamentów XL Monopile na Morzu Północnym, którego rozpoczęcie planowane jest na drugi kwartał 2026 roku

Statki klasy X i F posiadają najczęściej powierzchnię pokładu wynoszącą 5 600 m2, ładowność na ponad 17 600 ton. Statki będą w stanie przetransportować i zainstalować przy jednym kursie siedem turbin o mocy 15 MW lub pięć zestawów  o mocy 20+ MW, zmniejszając liczbę rejsów potrzebnych do realizacji każdego projektu. Statki klasy F będą mogły transportować do sześciu monopali XL (o masie 2 300-2 600 t każdy).


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.