• <

Spider's Web: podmorskie połączenie światłowodowe poprawi nasze bezpieczeństwo?

Strona główna Stocznie, offshore Spider's Web: podmorskie połączenie światłowodowe poprawi nasze bezpieczeństwo?
Spider's Web: podmorskie połączenie światłowodowe poprawi nasze bezpieczeństwo? - GospodarkaMorska.pl
Zdjęcie ilustracyjne, fot. wikipedia.org

Ewa Walas

30.06.2020 Źródło: Spider's Web

Po dnie oceanów na całym świecie biegną tysiące kabli łączących najważniejsze ośrodki miejskie. Z jednej strony pozwalają na błyskawiczny transfer danych z jednej części globu na drugą, z drugiej - stały się przedmiotem rozgrywek geopolitycznych. Kabel łączący Polskę ze wschodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych moglibyśmy traktować jako element naszej cybersuwerenności. Z Tomaszem Dylikiem z Exatela, Dyrektorem Departamentu Utrzymania i Rozwoju Infrastruktury rozmawiał na ten temat Karol Kopańko z serwisu Spider's Web.

"Karol Kopańko, Spider’s Web: Co dałby nam kabel do Stanów Zjednoczonych?

Tomasz Dylik, Dyrektor departamentu utrzymania i rozwoju infrastruktury, Exatel S.A.: Cybersuwerenność. Budowę własnego kabla światłowodowego należy traktować analogicznie do decyzji dotyczącej np. budowy gazoportu czy innych przedsięwzięć zwiększających bezpieczeństwo kraju. Tak jak w przypadku gazoportu - postawiliśmy na dywersyfikację, więc zmniejsza się prawdopodobieństwo sytuacji, w której możemy być szantażowani przez dostawców. Zawsze możemy kupić więcej od kogoś innego.

Istnieje możliwość internetowego szantażu?

Teoretycznie tak. Sytuacja w Europie wygląda w tym momencie w miarę stabilnie, ale byłoby to zabezpieczenie na niespokojne czasy. Można wyobrazić sobie sytuację, w której nieprzychylnie nastawiony sąsiad będzie próbował odciąć nas od zasobów sieci.

Inwestycja budowy własnego kabla podmorskiego wpisywałaby się również w strategię obecności amerykańskich wojsk w Polsce i dawała większą niezależność. Stany Zjednoczone są bardzo dużym dostawcą treści Internetowych, a dodatkowo stąd można się dostać naprawdę wszędzie. Gdybyśmy jednak chcieli większej swobody, to musielibyśmy zbudować kabel na każdy kontynent.

Na jakim stopniu zaawansowania jest w tym momencie projekt? Ktoś już nad tym pracuje?


Na razie jest to koncepcja. Jako Exatel zasygnalizowaliśmy, że wpłynęłoby to na cyberbezpieczeństwo kraju – trzeba budować świadomość takiego bezpieczeństwa.

Obecnie ludzkość traktuje Internet jako dobro, które jest, było i będzie dostępne. My podkreślamy, że jest to miejsce, które wymaga uwag i odpowiedniego zabezpieczenia. Przez Internet komunikują się nie tylko tak ważne instytucje, jak banki czy giełdy, ale również rządowa administracja. Dlatego bezpieczeństwo i ciągłość obecności w cyberprzestrzeni jest tak ważna".

Pełną treść wywiadu można przeczytać TUTAJ

Surowce

 Ropa brent 55,31 $ baryłka  1,02% 14:56
 Cyna 21495,00 $ tona 0,92% 15 sty
 Cynk 2698,00 $ tona -0,66% 15 sty
 Aluminium 2000,00 $ tona -0,50% 15 sty
 Pallad 2369,75 $ uncja  -0,31% 14:55
 Platyna 1101,90 $ uncja  0,78% 14:55
 Srebro 25,22 $ uncja  0,84% 14:55
 Złoto 1837,65 $ uncja  0,05% 14:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.