• <
siemens_gamesa_2022

Polsko-szwedzki kabel podmorski nie ucierpiał w wybuchu Nord Stream

gm

04.10.2022 21:28 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Polsko-szwedzki kabel podmorski nie ucierpiał w wybuchu Nord Stream

Partnerzy portalu

Polsko-szwedzki kabel podmorski nie ucierpiał w wybuchu Nord Stream - GospodarkaMorska.pl

Zarówno polski, jak i szwedzki operator kabla SwePol Link potwierdzili, że połączenie jest sprawne i kabel nie ucierpiał w wyniku wybuchu gazociągu Nord Stream 2.

Kabel SwePol Link przebiega w pobliżu gazociągu Nord Stream 2, akurat w miejscu, w którym został on uszkodzony. Pojawiła się zatem groźba, że kabel również mógł zostać naruszony. We wtorek jednakże operatorzy połączenia – Polskie Sieci Energetyczne i Svenska Kraftnät – potwierdzili, że SwePol Link działa bez zarzutu.

Spółki przeprowadziły odpowiednie testy, które wykazały, że wszystko jest w porządku i połączenie będzie mogło być udostępnione uczestnikom rynku po zakończeniu planowanej wcześniej przerwy technicznej – podało PSE. Nastąpi to 9 października. Podobny komunikat na temat wyników badań TDR (Time-domain-reflectometry) oraz testów izolacji opublikowała szwedzka strona.

Kabel SwePol Link to przewód o napięciu 450 kV prowadzący z Karlshamn w Szwecji do okolic Słupska. Pozwala on na wzajemny przesył energii elektrycznej w przypadku, kiedy któremuś z krajów brakuje prądu. Na dnie morskim kabel przebiega zaledwie około 500 metrów od miejsca jednego z wybuchów gazociągu Nord Stream na północny wschód od Bornholmu. Początkowo nie wiadomo było, czy połączenie jest sprawne – od 12 września kabel był wyłączony ze względu na planowane wcześniej prace eksploatacyjne.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.