• <
siemens_gamesa_2022

Wybuch przy Nord Stream mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel

gm

29.09.2022 22:06 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Wybuch przy Nord Stream mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel

Partnerzy portalu

Wybuch przy Nord Stream mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel - GospodarkaMorska.pl
Mapa podwodnego kabla energetycznego SwePol Link Fot. Vakarel, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Zbadamy, czy wskutek wybuchu przy gazociągu Nord Stream uszkodzeniu nie uległ także podmorski kabel elektryczny SwePol Link, łączący Szwecję z Polską - poinformował w czwartek szwedzki operator sieci energetycznej Svenska Kraftnat.

Według przedsiębiorstwa do jednej z eksplozji doszło w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia. "Nie wiemy, jak silna była podwodna detonacja. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku z naszym kablem, w przyszłym tygodniu dokonamy pomiarów" - przekazał szwedzkiej telewizji SVT Per Kvarnefalk ze Svenska Kraftnat.

SwePol Link jest obecnie wyłączony z użytkowania z powodu zaplanowanego wcześniej przeglądu, stąd nie wiadomo, w jakim stanie jest odcinek, który krzyżuje się z Nord Stream na północny wschód od Bornholmu.

Współwłaścicielem kabla o napięciu 450 kV, prowadzącego z Karlshamn w południowej Szwecji do okolic Słupska, są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Linia pozwala obu krajom na wzajemny przesył prądu, gdy w jednym z krajów występuje niedobór energii.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.