• <
mewo_2022

Jan De Nul zabezpiecza kontrakt na podmorskie kable dla największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

rk

26.01.2024 21:13 Źródło: Jan De Nul
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Jan De Nul zabezpiecza kontrakt na podmorskie kable dla największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Partnerzy portalu

Fot. Jan De Nul

Jan De Nul i Ørsted podpisały umowę eksportową na kabel eksportowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 w Wielkiej Brytanii. Grupa Jan De Nul będzie odpowiedzialna za przygotowanie dna morskiego, transport, instalację i zabezpieczenie 350 km kabli eksportowych prądu stałego, łączących farmę wiatrową z brytyjską siecią elektroenergetyczną. 

Morska farma wiatrowa Hornsea 3 zlokalizowana jest 160 km od wybrzeża Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Dzięki mocy 2,9 GW ta farma wiatrowa stanie się największą dotychczas indywidualną morską farmą wiatrową i zwiększy łączną moc morskiej strefy wiatrowej Hornsea do 5,4 GW, czyniąc ją największą na świecie.

Dwa kable eksportowe prądu stałego będą miały łączną długość 350 km i połączą farmę wiatrową z krajową siecią elektroenergetyczną. Hornsea 3 wygeneruje wystarczającą ilość energii odnawialnej, aby zasilić domy 3,3 miliona brytyjskich gospodarstw domowych.

 - Jesteśmy dumni, że możemy wspierać Ørsted w budowie największej na świecie indywidualnej morskiej farmy wiatrowej poprzez podłączenie 2,9 GW mocy odnawialnej do brytyjskiej sieci krajowej. Dzięki naszej współpracy z firmą Ørsted, która obejmuje ostatnie projekty, takie jak instalacje jednopalowe dla Gode Wind 3 i Borkum Riffgrund 3 w Niemczech, nadal wspólnie budujemy transformację energetyczną -  powiedział Wouter Vermeersch, menedżer ds. kabli offshore w Grupie Jan De Nul

Grupa Jan De Nul wykorzystuje kilka statków, aby zapewnić najlepszą obsługę. Wykorzystywane w tym celu kablowce Isaac Newton i Connector będą transportować i instalować kable, a do ich ochrony zostaną zastosowane różne rozwiązania w zakresie zakopywania, w tym statek do układania skał Simon Stevin, który przekopie do 150 000 ton skał w celu ochrony kabli. Prace rozpoczną się w 2025 roku, a ich zakończenie przewidywane jest na początek 2027 roku.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.