• <
mewo_2022

Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Wiatr wieje jak nigdy wcześniej. Rynek turbin wiatrowych z rekordami

Partnerzy portalu

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony globalnemu rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że wolumen zamówień osiągnął nowy rekord w ubiegłym roku. Spowolnienie wzrostu odnotował sektor morskiej energetyki wiatrowej, który nie dotrzymał kroku dynamice sektora onshore wind.

  • Globalna liczba zamówień na turbiny wiatrowe osiągnęła nowy rekord w ubiegłym roku, osiągając wolumen 155 GW zamówionych mocy

  • Deweloperzy w Chinach zamówili ok. 100 GW mocy w ubiegłym roku, co stanowi największy roczny wolumen zamówień w historii

  • Rynki zachodnie przyczyniły się do rekordowego poziomu zamówień, dodając 55 GW mocy w 2023 roku, z czego 19 GW w Europie

Wood MacKenzie opublikował raport „Global wind turbine order analysis: Q1 2024” poświęcony analizie globalnego sektora turbin wiatrowych.

Globalna liczba zamówień na turbiny wiatrowe osiągnęła nowy rekord w ubiegłym roku, osiągając wolumen 155 GW mocy, co stanowi wzrost o 16 GW w porównaniu z 2022 rokiem.

Zarówno Chiny, jak również rynki zachodnie pobiły rekordy w zakresie zamówień, zaś inwestycje w tym zakresie osiągnęły kwotę ok. 83 mld dolarów.

Który region dominował w zamówieniach na nowe turbiny? Jacy producenci turbin wiatrowych są liderami światowego rynku? Na te i inne pytania udzielimy odpowiedzi, posiłkując się danymi z omawianego raportu.

Rekordowy wolumen zamówień. Chiny po raz kolejny liderem wzrostu

W IV. kw. 2023 roku światowa liczba zamówień na turbiny wiatrowe wzrosła o 2,5 proc. kw/kw i 12 proc. r/r – stwierdza raport.

Deweloperzy w Chinach zamówili ok. 100 GW mocy w ubiegłym roku, co stanowi największy roczny wolumen zamówień w historii, a zarazem oznacza kolejne lata co najmniej 90 GW poboru zamówień w tym kraju. Jak czytamy w raporcie, popyt ze stronnych chińskiego onshore wind napędzał większość tego wzrostu – popyt na modele lądowe o mocy 7-9,9 MW znacząco wzrósł w ubiegłym roku, odnotowując siedmiokrotny wzrost rok do roku.

„Rekordowa liczba zamówień poza Chinami w czwartym kwartale i niemal podwojenie mocy w Ameryce Północnej w 2023 roku pomogły kontynuować ożywienie na rynkach zachodnich, przy 26 procentowym wzroście liczby zamówień rok do roku" – komentuje wynik Luke Lewandowski, Wiceprezes ds. Globalnych Badań nad Odnawialnymi Źródłami Energii w Wood Mackenzie.

Rynki zachodnie przyczyniły się do rekordowego poziomu zamówień w ubiegłym roku, dodając rekordowe 55 GW mocy, napędzane przez dynamikę rynku w Europie (19 GW) oraz Ameryce Północnej (17 GW).

Jeśli chodzi o liderów rankingu pod względem producentów, liderem jest Envision z 22 GW zamówień, za nim uplasował się Vestas (19 GW), zaś trzecie miejsce zajmuje Goldwind (18 GW). Co godne odnotowania, Vestas przewodził wszystkim producentom OEM w IV kw. ub.r, w tym II kw. z rzędu z 8 GW, z czego 5 GW w Stanach Zjednoczonych.

Spadek zamówień turbin wiatrowych w offshore wind

Fot. Wood MacKenzie


Globalny popyt na morskie farmy wiatrowe spadł o 61 proc. w IV kw. 2023 roku, co oznacza spadek o 3,1 GW r/r.

Fot. Wood MacKenzie


Spadek ten został zrównoważony przez wzrost zamówień na lądową energetykę wiatrową, ze wzrostem o 4,2 GW (+11 proc.) w IV kw. r/r i 17,7 GW (+15 proc.) w całym roku – czytamy w raporcie.

„Pomimo znaczących rezygnacji z odbioru i przeciwności w branży morskiej energetyki wiatrowej, w 2023 roku liczba regularnych zamówień w sektorze offshore potroiła się na rynkach poza Chinami. Spadek zamówień z Chin o 56 proc. z powodu wstrzymania decyzji o zamówieniach spowodował niewielki spadek na całym świecie w stosunku do rekordu ustanowionego w 2022 roku. W sumie deweloperzy na całym świecie zamówili 19 GW mocy morskich turbin wiatrowych w 2023 roku" – dodaje przywoływany wcześniej Lewandowski.

Inne źródło – wnioski te same. Sektor energii wiatrowej na plusie

Raport „Renewable capacity statistics 2024” opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) prezentujący statystyki dotyczące mocy z odnawialnych źródeł energii za 2023 rok wskazuje podobną ocenę dynamicznego sektora rozwoju energii wiatrowej.

Przedstawione w raporcie dane pokazują, że w ubiegłym roku ustanowiono nowy rekord we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym, osiągając łączną moc 3870 GW na całym świecie.

Jak stwierdza przywoływany raport, zeszły rok energia wiatrowa podsumowała wzrostem o 116 GW (+12,9 proc. r/r), co stanowi z 24 proc. udziałem w ekspansji odnawialnych źródeł energii. Chiny odpowiadały za prawie dwie trzecie tej ekspansji (+75,9 GW), zaś moc energii wiatrowej w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 6,3 GW.  Morska energetyka wiatrowa stanowiła około 1,9 proc. całkowitej mocy odnawialnych źródeł energii i 7,1 proc. całkowitej mocy elektrowni wiatrowych – donosi raport IRENA.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.