• <
Nauta_top_1100x200
port_gdynia_port_zewnętrzny_790x140_jpg_2020
Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski, Żegluga

Chiny kontenerem stoją. Jak Chińczycy zawładnęli globalną produkcją kontenerów

Praktycznie każdy kontener morski na świecie jest wyprodukowany w Chinach, które budują ponad 96 proc. światowych kontenerów do przewozu ładunków suchych. Chiński monopol kontenerowy stanowi gwóźdź do trumny globalnego łańcucha dostaw.

06.09.2021, 23:11
Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski, Żegluga

Bujać to my, ale nie nas. Afganistan a łańcuchy dostaw w Azji Centralnej

Afgańskie szlaki handlowe służą jako strategiczne punkty przecięcia dla łańcuchów dostaw w Azji Centralnej. Nieprzerwany przepływ handlowy przez te międzynarodowe korytarze, nawet w czasach wojen i konfliktów, stanowi potwierdzenie ich olbrzymiego potencjału.

04.09.2021, 22:06
Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski, Żegluga

Wujek Sam nie przyniesie prezentów. Zatory w amerykańskich portach opóźniają łańcuch dostaw

Porty Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych doświadczają zatorów, które wpływają na łańcuchy dostaw. Zalew kontenerów, zastoje w azjatyckich portach, trudna sytuacja na lądzie sprawiają, że być może w te święta zobaczymy Kevina samego w domu – ale tym razem bez prezentów.

01.09.2021, 05:50

Smutki i radości marynarzy. Mierząc radość na morzu, czyli Indeks Szczęścia Marynarzy

Najnowsze wyniki Indeksu Szczęścia Marynarzy stanowią powód do niepokoju. Wskaźniki we wszystkich odpowiedziach spadły w porównaniu z I kwartałem br., z ogólnym spadkiem szczęścia do rekordowo niskiego poziomu od początku pandemii Covid-19.

30.08.2021, 05:00
Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski, Żegluga

W pogoni za kontenerem. Globalny kryzys kontenerowy nadal się pogłębia

Mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem związanym z brakiem kontenerów, zatorami w portach oraz wysoką konsumpcją. Kryzys kontenerowy wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel.

25.08.2021, 23:22
Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski, Żegluga

Koronawirus kontratakuje. Nowe ogniska w chińskich portach zagrażają łańcuchowi dostaw

Dwa największe porty świata, Ningbo-Zhoushan oraz Szanghaj doświadczają kolejnych zatorów z racji bezprecedensowej ilości statków powracających do chińskich portów, jak również kolejnych ognisk koronawirusa, wywołując spustoszenie w globalnym łańcuchu dostaw.

23.08.2021, 17:20
Energetyka morska, Offshore

Diabeł tkwi w szczegółach. Wodór a dekarbonizacja transportu morskiego

Międzynarodowa Organizacja Morska wezwała do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o połowę do 2050 r. Wśród potencjalnych paliw mających doprowadzić do zeromisyjności światowej floty, wodór jawi się jako najpoważniejszy kandydat.

17.08.2021, 17:27
Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski, Żegluga

Dla kota za dużo, dla psa za mało. Chiny nie chcą australijskich rud żelaza

Chiny zmniejszają wolumen zamówień na rudy żelaza z Australii, stopniowo dążąc do zmniejszenia zależności od tamtejszych dostaw. Żelazny krok Chin budzi uzasadnione zainteresowanie, ponieważ wpływa na globalną gospodarkę morską, począwszy od transportu, a na budowie statków skończywszy.

15.08.2021, 13:21
Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski, Żegluga

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Rekordowa produkcja kontenerów nie zaspokaja popytu

Szereg wydarzeń, na czele z zatorami w portach, doprowadził do braków kontenerów. Powoduje to kryzys o światowych oddziaływaniu, ponieważ brak kontenerów wywołuje efekt domina w globalnym łańcuchu dostaw.

13.08.2021, 05:45
Przemysł Jachtowy, Żeglarstwo, Turystyka

Przyszła kryska na Matyska. Turystyka rejsowa w koronawirusowej rzeczywistości

Sektor wycieczkowców został zdewastowany przez pandemię, która okazała się katastrofalna dla branży, przynosząc wielomiliardowe straty finansowe, utratę setek tysięcy miejsc pracy, sprzedaż lub złomowanie wielu statków. Niektóre regiony turystyczne są uzależnione od rejsów wycieczkowych, przez co borykają się z problemami i odczuwają dotkliwe skutki ekonomiczne spowodowane brakiem rejsów.

10.08.2021, 05:40
SIARK_PORT_30LAT
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.