• <

Port Szczecin-Świnoujście dołącza do kluczowego grona najważniejszych portów offshore w Europie

kw

07.07.2024 14:38 Źródło: ZMPSiŚ
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Szczecin-Świnoujście dołącza do kluczowego grona najważniejszych portów offshore w Europie

Partnerzy portalu

Fot. Port Szczecin-Świnoujście

Port Szczecin-Świnoujście został oficjalnie włączony do elitarnego grona najważniejszych portów offshore w Europie. To z pewnością znaczący krok w rozwoju polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej.

W dniach 24-27 czerwca, w Nantes i Saint-Nazaire we Francji, odbyły się kluczowe rozmowy, w których uczestniczyli Rafał Zahorski, pełnomocnik ds. rozwoju portów ZMPSiŚ oraz Piotr Krahel, szef biura rozwoju. Obaj przedstawiciele ZMPSiŚ spotkali się z liderami największych europejskich portów obsługujących sektor offshore, aby omówić przyszłe współprace i wymienić doświadczenia związane z obsługą i przeładunkiem elementów oraz świadczeniem usług dla morskiej energetyki wiatrowej.

Aktualnie w Świnoujściu trwa budowa największego terminala instalacyjnego na Bałtyku, który jest już w zaawansowanej fazie realizacji. Prace przebiegają zgodnie z planem i nie przewiduje się żadnych opóźnień w realizacji inwestycji. Pierwszy etap budowy ma zakończyć się w grudniu tego roku, natomiast drugi etap planowany jest na 2027 rok.

Po ukończeniu obu etapów, Świnoujście będzie dysponować ponad kilometrem najnowocześniejszych i najcięższych nabrzeży dla branży offshore w Europie. Już po zakończeniu pierwszego etapu, terminal będzie w stanie obsłużyć rocznie aż 80 wież wiatrowych o mocy 15 MW każda. Po zakończeniu drugiego etapu, liczba ta ulegnie podwojeniu, co znacząco wzmocni pozycję Portu Szczecin-Świnoujście na mapie europejskiej energetyki wiatrowej.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.