• <
nauta_2024

Przeciek i porażenie prądem przyczyną śmierci technika na pokładzie promu Stena Line

rk

19.04.2024 12:16
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Przeciek i porażenie prądem przyczyną śmierci technika na pokładzie promu Stena Line

Partnerzy portalu

Fot. Stena Line

Trwa śledztwo wyjaśniające śmierć członka załogi Stena Germanica, do którego doszło w czerwcu 2022 roku. Zdaniem szwedzkich służb do śmierci miało dojść w wyniku porażenia prądem, a nie jak dotąd uważano, z przyczyn naturalnych. Zdaniem Szwedzkiego Urzędu Badania Wypadków do tragicznego w skutkach wypadku miała doprowadzić wadliwa, niewykryta wcześniej usterka instalacji elektrycznych.

Jak wynika z śledztwa i informacji udzielonych wtedy prasie, w trakcie rejsu promu nieprzytomny elektromonter został znaleziony obok zbiornika balastowego w maszynowni. Wcześniej udał się tam szukać źródła i przyczyny przecieku, do którego miało dojść na statku. Natychmiast podjęto próbę resuscytacji krążeniowo-oddechowej, lecz bez powodzenia. W sporządzonym wtedy raporcie z sekcji zwłok podano informację, że śmierć nastąpiła z powodu zatrzymania akcji serca lub podobnych okoliczności, które zostały wtedy uznane jako przyczyny naturalne.

Badając obecnie sprawę śledczy zauważyli jednak, że dwa tygodnie po tamtej tragedii doszło do podobnego incydentu, gdyż członek załogi również miał zostać poszkodowanym w trakcie poszukiwania tej samej przyczyny przecieku w zbiorniku balastowym. Wtedy miał zostać silnie porażonym prądem, jednakże nie ze skutkiem śmiertelnym. W związku z wykryciem usterki wynajęta przez Stenę firma zajmującą się elektryką okrętową sprawdziła systemy i instalacje na promie. Wtedy po raz pierwszy pojawiły się sugestie, że poprzedni incydent mógł być również spowodowany porażeniem prądem, który w tamtym przypadku doprowadził do śmierci członka załogi.

Zdaniem śledczych oraz ekspertów od systemów okrętowych, z powodów błędów konstrukcyjnych jeden z komponentów w pobliżu zbiornika balastowego znajdował się ciągle pod napięciem. Ponadto brakowało uszczelek ochronnych między złączem a cewką zaworu elektromagnetycznego, zasilanego przez cały czas pracy urządzenia. To oznaczało, że w maszynowni stale znajdowały się aktywne, niezabezpieczone systemy elektromechaniczne, stwarzające realne zagrożenie. Problem ujawniał się dopiero wraz z przeciekiem, ale stwarzał on zagrożenie nie tyle dla pracy urządzeń, ile dla ludzi. Poszkodowany członek załogi, który przeżył porażenie prądem, po przebadaniu miał przekazać, że w wyniku zetknięcia z wilgotną cewką miał poczuć silny wstrząs, co mogło skończyć się również tragicznie. Niewykrycie tego zagrożenia wynikało z faktu, że nie zakłócał pracy wyposażenia na statku, powodując np. zwarcie instalacji elektryki okrętowej czy zakłócenie przepływu prądu. Stąd żadne systemy alarmowe i czujniki nie podawały komunikatów o błędach. Obecnie zdaniem Szwedzkiego Urzędu Badania Wypadków przyczyną śmierci elektromontera z Stena Germanica było porażenie prądem ze skutkiem śmiertelnym, co tłumaczy również zatrzymanie u niego akcji serca.

W związku z tym incydentem Stena Line miała zwiększyć uwagę na bezpieczeństwo odnośnie elektryki okrętowej. To oznaczało dodatkowe szkolenia załogi oraz sprawdzenie systemów na Stena Germanica i innych promach firmy. Służby wskazują, że tylko osoby mające odpowiednie przeszkolenie i uprawnienia mogą być dopuszczone do pracy przy tego rodzaju systemach. W związku z przeciekami mają też zostać wdrożone kolejne środki ostrożności, aby uniknąć zagrożenia porażenia prądem, w tym w razie zawilgocenia instalacji elektrycznej na statku.

Stena Germanica jest pierwszym promem firmy napędzanym ekologicznym metanolem. Zbudowany w 2001 roku w Hiszpanii został dostosowany do tego surowca jako źródła napędu przeprowadzono w Gdańskiej Stoczni Remontowa  im. J. Piłsudskiego S.A. Prace trwały od stycznia do marca 2015 roku. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie w ramach europejskiego projektu „autostrad morskich”. Koszt projektu wynosił 22 mln euro. Statek ma wyporność 51 837 GT i może przewozić do 1300 pasażerów i 300 samochodów. Jego długość wynosi 241 metrów a szerokość 30 metrów.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.