• <

Wynik wyszukiwania - "kontrola" - Wiadomości

ETA.fm Podcast - podsumowanie tygodnia CW17'24 i CW18'24

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu ETA.fm, który jest podsumowaniem siedemnastego i osiemnastego tygodnia 2024 [CW17’24 i CW18’24] w żegludze morskiej.
13.05.2024

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nieruchomości portowych

Nie budzi wątpliwości kontrola przez państwo czynności cywilnoprawnych dot. nieruchomości w ramach infrastruktury krytycznej - wynika z środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za konstytucyjny wymóg zgody ministra na przeniesienie użytkowania wieczystego w obrębie portu.
17.04.2024

Coraz więcej wypadków z cumami

Rosną statystyki incydentów związanych z cumami. Szczególnie narażone są wycieczkowce i inne duże statki.
13.04.2024

Na Morzu Czarnym rozpoczynają się manewry Sea Shield 24

Międzynarodowe ćwiczenia Sea Shield 24, których gospodarzem jest Rumunia, rozpoczynają się w poniedziałek w Konstancy nad Morzem Czarnym. W manewrach, które potrwają do 21 kwietnia, uczestniczą także żołnierze z 12 innych krajów, w tym z Polski.
08.04.2024

Norwegia wzmocni marynarkę wojenną

Budżet obronny Norwegii zostanie zwiększony o kwotę 600 mld koron (około 60 mld USD) do 2036 roku, co oznacza dwukrotny wzrost nakładów na wojsko do poziomu 3 proc. PKB - poinformował w piątek rząd w Oslo. Inwestycja, określana jako historyczna, ma być odpowiedzią na agresywną postawę Rosji.
05.04.2024

Morskie baterie pod kontrolą. Corvus Energy skontroluje baterie w czasie rejsu

DNV certyfikował opracowaną przez Corvus Energy metodę testowania SOH (State of Health Test) baterii elektrycznych montowanych na statkach. To pierwszy dostawca morskiego ESS (energy storage system), który zapewnia to swoim klientom kontrolowanie stanu akumulatorów w czasie eksploatacji statku.
22.03.2024

Raport NIK: człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu

Nie zapewniono skutecznej ochrony brzegu morskiego Półwyspu Helskiego przed nieuprawnioną działalnością człowieka. Skontrolowane organy administracji rządowej i samorządowej nie wykorzystały przysługujących im uprawnień dotyczących nadzoru i kontroli - takie wnioski płyną z kontroli Najwyższej Izby Kontroli pn. "Ochrona brzegów morskich na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej".
18.03.2024

Litwa zaostrza kontrolę zboża z Rosji i Białorusi

Litwa od poniedziałku zaostrzyła kontrolę zboża wwożonego z Rosji i Białorusi oraz innych terytoriów wysokiego ryzyka. Jest to reakcja m.in. na informację, że Rosja przez porty Morza Bałtyckiego eksportuje zboże z terytoriów okupowanych na Ukrainie.
18.03.2024

W Baltic Operator odbyło się położenie stępki pod patrolowiec dla fińskiej straży graniczej

W gdańskiej stoczni odbyła się 12 marca ceremonia położenia stępki pod jednostkę patrolową dla Straży Granicznej Finlandii (Rajavartiolaitos). Baltic Operator realizuje dla fińskiej stoczni Meyer Turku zlecenie budowy i częściowego doposażenia kadłubów pod dwa patrolowce typu Turva.
13.03.2024

Dno pod kontrolą. Kongsberg wykryje przeszkodę na oceanie w trudnych warunkach

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie do badania dna, które wprowadził Kongsberg Discovery. Norweska firma specjalizuje się w rozwoju podwodnej robotyki i technologii czujników. Lżejsze urządzenie EM 2042 MBES spotkało się z bardzo pozytywną reakcją hydrografów na konferencji FEMME w Edynburgu.
11.03.2024

Turcja gotowa zostać gospodarzem szczytu Ukraina-Rosja

Ankara jest gotowa zostać gospodarzem szczytu Ukraina-Rosja, a także przyczynić się do odbudowy Ukrainy - oświadczył w piątek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w Stambule, gdzie spotkał się ze swym ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim.
09.03.2024

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" sp. z o.o. ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa zarządu

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu ds. operacyjnych. Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane w siedzibie zarządu spółki do 20 marca 2024 r.
04.03.2024

Odprawa MON z kadrą dowódczą Wojska Polskiego. Trwa wzmacnianie bezpieczeństwa państwa

29 lutego br. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierownictwa MON, w której uczestniczyło ponad 100 dowódców Wojska Polskiego. Odprawa dotyczyła m. in. spraw bieżących w obszarze bezpieczeństwa narodowego i obronności Rzeczypospolitej.
29.02.2024

Urząd Morski w Gdyni na ten rok ma zapewnione 22 mln zł na ochronę brzegów morskich

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że na 2024 rok ma zapewnione środki finansowe w wysokości ponad 22 mln zł. W ramach budżetu zaplanowane są m.in.: remont opaski brzegowej w Gdyni czy badania aktualnego stanu brzegu morskiego.
25.02.2024

RWE i Smart Wires współpracują nad technologią połączeń morskich elektrowni wiatrowych

RWE Offshore Wind (RWE), wiodący na świecie gracz na rynku morskiej energetyki wiatrowej, oraz Smart Wires, globalny dostawca technologii i usług ulepszających sieć, podpisały memorandum of understanding (MOU) w celu współpracy przy badaniu zastosowania zaawansowanej technologii kontroli przepływu mocy, SmartValve, w długich obwodach kablowych wysokiego napięcia prądu przemiennego i prądu stałego (HVAC lub HVDC) w celu obsługi połączeń wytwarzania na morzu.
22.02.2024

Odwołanie zarządu i prezesa Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Jak poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wiceminister Arkadiusz Marchewka, został odwołany zarząd Stoczni Szczecińskiej "Wulkan" Sp. z o.o. Zapowiedział, że odbędzie się tam audyt i kontrola wszystkich działań, które wcześniej były w niej podejmowane.
22.02.2024

Wyjątkowe znalezisko nad Bałtykiem. Spacerowicz znalazł rosyjski sonar

Na litewskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego dokonano 3 lutego zaskakującego odkrycia. Odnaleziono sonar hydroakustyczny produkcji rosyjskiej. Znalazca natychmiast poinformował o swoim odkryciu armię.
07.02.2024

Arkadiusz Marchewka: "To, co zastajemy w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście to absolutny skandal"

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka napisał na platformie X, że trwająca obecnie kontrola w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście przynosi szokujące wyniki.
06.02.2024

Rosyjski okręt pokonany przez drony. Siły Zbrojne Ukrainy chwalą sie spektakularnym zatopieniem kutra rakietowego Iwanowiec

Nagranie udostępnione przez ukraińskie siły morskie pokazuje, jak kolejne drony, pod ciągłym ostrzałem, zbliżają się do wrogiego okrętu i detonują przy jego kadłubie ładunki wybuchowe. Dzięki temu wroga jednostka została ciężko uszkodzona. To kolejny sukces Morskich Sił Ukrainy, które choć są dużo słabsze od Floty Czarnomorskiej i nie są w stanie osiągnąć przewagi na swoim akwenie, potrafią skutecznie zadać straty rosyjskiej armii.
01.02.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Port Gdynia pod ochroną. Jak zapewnić bezpieczeństwo infrastrukturze?

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie w ostatnich latach stanęły przed zarządzającymi obiektami infrastruktury strategicznej w Polsce, jest zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa. Zaglądamy do Zarządu Morskiego Portu Gdynia, by sprawdzić, jak bardzo wielowątkowe i trudne jest to zagadnienie w tak rozbudowanej i urozmaiconej instytucji.
30.01.2024

Studia podyplomowe z morskiej energetyki wiatrowej na UG po raz trzeci

Uniwersytet Gdański uruchamia trzecią edycję studiów podyplomowych Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa, które są organizowane przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG i Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG. To studia z dużym potencjałem, kształcące kadry dla jednego z najszybciej rozwijających się sektorów energetycznych w Polsce, w Europie i na świecie.
30.01.2024

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia wróciła do Włoch. Pół roku spędziła na Bałtyku, w tym chroniąc polskie wybrzeże

Okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) który od lipca do stycznia brał udział w misji pk. "Brilliant Shield", powrócił do kraju. Wykonywał misję ochrony wschodniej flanki NATO, wspierając także obronę przeciwlotniczą wybrzeża Polski. Był drugą jednostką, która prowadziła te działania. Wcześniej był to niszczyciel ITS Caio Duilio, obecnie jest to ITS Luigi Rizzo.
26.01.2024

Ekspert: 5 działań, które zwiększą poziom cyberbezpieczeństwa w sektorze morskim

Cyberbezpieczeństwo w sektorze morskim wymaga zbudowania kompleksowej strategii, na którą składa się ochrona specjalistycznych systemów IT/OT, wykorzystanie dobrych praktyk zawartych w standardach branżowych, uświadomienie pracownikom zagrożeń oraz odpowiednia kontrola dostępu.
22.01.2024

Rozpoczęcie budowy przyszłego ORP Rybitwa w Remontowa Shipbuilding S.A. Za nami już cięcie blach

Z udziałem przedstawicieli krajowej branży stoczniowej, zaangażowanych podmiotów oraz kadry dowódczej Marynarki Wojennej RP odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy piątego niszczyciela min proj. 258. Jednostka ta wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującego w Porcie Wojennym Świnoujście.
21.01.2024

Morski Oddział Straży Granicznej rozpoczął rekrutację do służby

Rozpoczęła się rekrutacja do służby w Morskim Oddziale Straży Granicznej (MOSG). W tym roku do pracy może zostać przyjętych 110 funkcjonariuszy.
20.01.2024

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł ITS Luigi Rizzo. Nastąpiła wymiana włoskich okrętów na Morzu Bałtyckim

To już drugi raz, gdy jednostki Marina Militare wymieniają się w związku z zadaniami wykonywanymi w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Po blisko pół roku obecności nad Bałtykiem pożegnano ITS Antonio Marceglia, którą zastąpił bliźniaczy ITS Luigi Rizzo.
15.01.2024

Po grudniowych sztormach na Bałtyku najbardziej ucierpiały okolice Lubiatowa

Grudniowe sztormy na Bałtyku wyrządziły głównie szkody w wale wydmowym i zabudowie biotechnicznej. Ucierpiało także 3 tys. m.b. płotków i ok. 17 tys. m2 wyłożeń wydm chrustem i zatrawień - przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
13.01.2024

Rakiety i abordaż. Kontenerowiec dwa razy padł ofiarą próby ataku przez Huti. Z pomocą przybyły okręty US Navy

Końcówka 2023 roku nie oznacza spokoju na świecie. Na Morzu Czerwonym wciąż dochodzi do ataków na statki i okręty, które dokonują jemeńscy bojownicy z organizacji Huti. W wyniku tego doszło teraz do wymagającej akcji powstrzymania rakietowych uderzeń. Odbywa się to w trakcie prowadzonej pod auspicjami USA międzynarodowej misji pk. "Prosperity Guardian".
31.12.2023

Ukraina pokazuje potencjał bojowy swoich morskich dronów

Sukces operacji morskich z udziałem bezzałogowych pojazdów nawodnych pomógł Ukrainie choć w pewnym stopniu oddalić zagrożenie ataków Floty Czarnomorskiej. Siły zbrojne broniącego się państwa pochwaliły się, jakie wyposażenie znajduje się w jego morskim arsenale.
29.12.2023

Monitoring i patrole morskie. Holandia zwiększa bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej na Morzu Północnym

Ministerstwo Obrony Holandii poinformowało 19 grudnia, że zakupi kluczowe wyposażenie do ochrony infrastruktury krytycznej państwa, znajdującej się na północy. Dzięki temu będzie możliwe szybsze i sprawniejsze reagowanie na zagrożenia w tym rejonie, zapewniając też ochronę dla krajowej energetyki i wydobycia morskiego. Poinformował o tym Izbę Reprezentantów sekretarz stanu Christophe van der Maat. Wpisuje się to w trwające od pół roku zwiększanie środków i inwestycji w obronność morską.
27.12.2023

Budowa podmorskich tuneli łączących Krym z Rosją i Helsinki z Tallinem pod chińską kontrolą

Budowa tuneli, które mają połączyć okupowany Krym z Rosją oraz stolice Finlandii i Estonii, Helsinki i Tallin, jest kontrolowana przez te same osoby pochodzące z Chin - ujawniły fińskie i amerykańskie media.
19.12.2023

I miejsce dla studentów Akademii Marynarki Wojennej za projekt bezzałogowego systemu morskiego

Podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni zajęli I miejsce w konkursie Ministra Obrony Narodowej za realizację Bezzałogowego Systemu Morskiego w kategorii operacyjno-rozpoznawcze dla pojazdu podwodnego "Schedar”.
05.12.2023

Połowa testowanych produktów kawiorowych z Europy pochodzi z nielegalnego źródła

Analiza próbek kawioru z Bułgarii, Rumunii, Serbii i Ukrainy wykazała, że połowa z nich pochodzi z nielegalnego źródła, a niektóre w ogóle nie są kawiorem – donoszą naukowcy na łamach „Current Biology”.
21.11.2023

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Serwis i kontrola sprzętu przeciwpożarowego we „Florianie”

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe na morzu wymaga regularnej kontroli i serwisu wyposażenia gaśniczego. To obowiązek, do którego są zobowiązani wszyscy użytkownicy jednostek morskich. Kontrole tego rodzaju wykonują wyspecjalizowane firmy i instytucje, wśród nich Portowa Straż Pożarna „Florian” zlokalizowana w Porcie Gdańsk.
14.11.2023

Zwiększona kontrola zarządzania rybołówstwem w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym

Wśród głównych środków UE i kraje sąsiadujące uzgodniły w ramach Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego (GFCM) wprowadzenie nowych narzędzi w celu śledzenia działalności wszystkich flot prowadzących połowy na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym oraz dzielenia się różnymi wieloletnimi planami zarządzania. Nowy mechanizm będzie monitorował przypadki nieprzestrzegania przepisów za pomocą odpowiednich i proporcjonalnych środków.
13.11.2023

Ukraińskie drony zbierają żniwo wśród rosyjskich okrętów. Przełom w wojnie morskiej czy przedwczesny zachwyt?

Pomimo ograniczonego potencjału morskiego i blokady portów, Ukraińskie Siły Zbrojne zdołały uszkodzić szereg rosyjskich okrętów. Same tylko pojazdy bezzałogowe miały zatopić bądź uszkodzić osiem z nich. Dzięki temu idą do czołówki świata w zakresie skuteczności w walce na morzu i zwalczaniu wrogich okrętów. Pomimo niedogodności sięgają po innowacyjne rozwiązania w postaci wykorzystywanej floty morskich dronów.
13.11.2023

Raport NIK ma wskazywać na nieprawidłowości przy przekopie Mierzei Wiślanej

Wartość inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej znacznie przekroczyła granicę opłacalności, a nadzór nad programem był sprawowany nierzetelnie - wskazuje w czwartek Najwyższa Izba Kontroli.
09.11.2023

Nowe amerykańskie sankcje na Rosję, na liście m.in. firmy związane z terminalem Arctic LNG 2

Resorty dyplomacji, finansów i handlu USA ogłosiły w czwartek nową rundę sankcji na Rosję, obejmującą ponad 200 podmiotów z przemysłu zbrojeniowego oraz innych kluczowych sektorów gospodarki, a także firmy z Chin, Turcji i ZEA, zaangażowane w omijanie dotychczasowych restrykcji.
02.11.2023

Wypowiedź Prezydenta Zełenskiego w sprawie wycofywania się rosyjskich okrętów z Krymu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił we wtorek, że rosyjska Flota Czarnomorska "stopniowo ucieka z Krymu". Komentując plany utworzenia nowej rosyjskiej bazy morskiej w Abchazji - separatystycznym regionie Gruzji - zapewnił: "dosięgniemy ich wszędzie".
24.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel II: wciąż budujemy kompetencje, zbudujemy też statki [RELACJA]

Pierwszy dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl. wieńczył panel dyskusyjny dotyczący tego, czy i jak transformacja energetyczna, na czele z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, może stać się motorem napędowym dla sektora morskiego w Polsce.
01.10.2023

Uniwersytet Gdański rozpoczyna rekrutację na studia Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa

Już 15 września 2023 r. na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczyna się rekrutacja na kolejną, trzecią edycję studiów podyplomowych Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa.
12.09.2023

Wywiad wojskowy Ukrainy: Platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu znów pod naszą kontrolą

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w poniedziałek, że Ukraina odzyskała kontrolę nad kilkoma gazowo-naftowymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego przez Rosję Krymu. Platformy nazywane są "wieżami Bojki", od nazwiska byłego ministra gospodarki Ukrainy Jurija Bojki ze zdelegalizowanej już prorosyjskiej partii.
11.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Potyczki wokół platform gazowych i naftowych na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym, gdzie utrzymuje się wysokie napięcie militarne, dochodzi do potyczek sił morskich i powietrznych wokół strategicznie ważnych platform gazowych i naftowych położonych między Krymem i Odessą - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
27.08.2023

Morska "wycieczka" z promilami w zakazanej strefie. Strażnicy graniczni musieli interweniować

Sportowo-żeglarska jednostka wpłynęła w strefę zamkniętą dla żeglugi i rybołówstwa na Zatoce Gdańskiej, co wymusiło kontrolę SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Kontrola wykazała również kolejne przewiny 68-letniego szypra.
17.08.2023

Marynarka Wojenna Iranu zaprezentowała nowe okręty uzbrojone w pociski o zasięgu 600 km

Marynarka Wojenna Iranu zaprezentowała swoje nowe okręty wyposażone w pociski rakietowe o zasięgu 600 kilometrów, poinformowała w środę agencja Reutera za irańską półoficjalną agencją Tasnim.
02.08.2023

Tunel pod Świną na kilka godzin zostanie wyłączony z eksploatacji

W nocy z 25 na 26 lipca przez cztery godziny tunel pod Świną zostanie wyłączony z eksploatacji – poinformował świnoujski magistrat. W tym czasie kierowcy mogą korzystać z przeprawy promowej Warszów. Powodem zamknięcia tunelu są przeglądy techniczne.
25.07.2023

Morscy strażnicy graniczni zatrzymali nietrzeźwego sternika skutera

Podczas kontroli skutera wodnego w okolicach Dziwnowa funkcjonariusze Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej skontrolowali jej sternika. 37-letni mężczyzna pływał, mając około promil alkoholu w organizmie.
24.07.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

Liczne kontrole MOSG na polskich obszarach morskich

Ubiegły weekend był pracowity dla strażników granicznych z morskiego komponentu. W sumie piętnaście jednostek pływających, w tym jedenaście skuterów wodnych, które naruszyły przepisy obowiązujące na polskich obszarach morskich, zostały skontrolowane przez funkcjonariuszy. Na prowadzących jednostki nałożono mandaty na łączną kwotę 1700 zł, a część przypadków wiązała się z wszczęciem postępowań administracyjnych. Z racji na sezon letni incydentów związanych z działalnością na morzu i innych akwenach nie brakuje.
17.07.2023

Senator KO złożył wniosek o kontrolę do NIK-u w sprawie drogi wodnej na Zalew Wiślany

Do Najwyższej Izby Kontroli wpłynął wniosek o kontrolę drogi wodnej z Morza Bałtyckiego na Zalew Wiślany. Chodzi o zbadanie, czy doszło do niegospodarności przy jej budowie. Wnioskującym jest senator Koalicji Obywatelskiej z Elbląga, Jerzy Wcisła. Parlamentarzysta podkreślał podczas konferencji w porcie, że rząd zakończył inwestycję na niespełna kilometr przed portem w Elblągu., podczas gdy w założeniu miała ona połączyć port z otwartym morzem.
05.07.2023

Digital Baltic: Przewaga regionalna oparta na danych - gromadzenie, łączenie i wymiana danych

Podczas trzeciego, ostatniego panelu podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security" jego uczestnicy roztrząsali zagadnienie wykorzystania najnowszych rozwiązań służących gromadzeniu danych z wielu źródeł, narzędzi do ich analizy, a także sprawnej wymiany danych i zapewnianej im ochrony w ramach cyberbezpieczeństwa.
28.06.2023

Strażnicy graniczni odkryli nielegalne sieci rybackie w Zatoce Puckiej

Przeszło kilometr nieoznakowanych sieci podjęli z Zatoki Puckiej funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Władysławowie. Wraz z z inspektorami z Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego ze Słupska 26 czerwca patrolowali ten akwen na pokładzie jednostki pływającej SG-067.
27.06.2023

Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka: państwa powinny otworzyć kanały migracji i ścigać handlarzy ludźmi

Państwa powinny otworzyć normalnie funkcjonujące kanały migracji - oświadczył w piątek rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Jeremy Laurence. Dodał, że niezbędne jest skuteczniejsze ściganie handlarzy ludźmi.
17.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni

Ilość wody, która stała się nieprzydatna do użycia po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze, wystarczyłaby do "pojenia całego świata przez dwa dni", ocenił szef administracji ukraińskiego obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
13.06.2023

PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym

Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
09.06.2023

NIK po kontroli państwowych stoczni: „zadyszka”

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport podsumowujący wyniki kontroli spółek stoczniowych kontrolowanych przez spółki Skarbu Państwa. NIK skonkludował, że „nadzór (…) nie był w pełni skuteczny”.
05.06.2023

Duże problemy małych portów morskich

Mniejsze porty w Polsce są bardzo zróżnicowane, m.in. pod względem infrastruktury, powierzchni, pełnionych funkcji, czy też formy zarządzania. Spośród 29 małych portów, aż 25 mieści się w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Rozwój małych portów morskich jest wstrzymywany przez niewystarczające fundusze. Wykorzystanie pełnego potencjału portów jest niemożliwe bez inwestycji w infrastrukturę portową. Według opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli, zmiany wymaga także sposób nadzorowania działalności małych portów.
05.06.2023

Straż Wybrzeża Ukrainy wzbogaca się o dwie nowe jednostki

Przez Cieśninę Bosforską, kontrolowaną przez Turcję, przepłynął statek towarowy Gaja, przewożący z St. Nazaire we Francji do rumuńskiego portu w Konstancy dwa patrolowce, które wejdą w skład Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (Держа́вна прикордо́нна слу́жба Украї́ни).
05.06.2023

Motorówka wpłynęła do zakazanej strefy. Interweniował MOSG

Załoga jednostki pływającej SG-070 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej interweniowała wobec łodzi motorowej, która w Świnoujściu wpłynęła w strefę objętą zakazem przebywania.
05.06.2023

Gdańsk. Nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie pyłu węglowego z portu

Gdańscy radni, w trakcie czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, wystosowali apel do premiera, ministra skarbu i aktywów państwowych o podjęcie działań w sprawie przywrócenia należytej jakości środowiska naturalnego i czystości na terenie działania gdańskiego portu i przyległych dzielnic.
01.06.2023

Bezpieczeństwo morskie: nowe wnioski wspierające czystą i nowoczesną żeglugę

Komisja Europejska przedstawiła dziś pięć wniosków ustawodawczych służących unowocześnieniu unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa morskiego i zapobiegających zanieczyszczeniu wód przez statki. Biorąc pod uwagę, że 75 proc. handlu zagranicznego UE odbywa się drogą morską, transport morski należy traktować nie tylko jako ważny element krwioobiegu zglobalizowanej gospodarki, ale również podstawowy czynnik rozwoju wysp, regionów peryferyjnych oraz oddalonych regionów przybrzeżnych UE.
01.06.2023

W związku z lipcowym szczytem NATO w Wilnie Litwa przywróci kontrole graniczne, w tym w portach morskich

Litwa na czas szczytu NATO w Wilnie przywróci kontrole na wewnętrznych granicach strefy Schengen. Zgodnie z projektem uchwały rządu zgłoszonym we środę kontrola będzie obowiązywała na granicy z Polską i Łotwą oraz na lotniskach i w portach morskich od 7 lipca do 13 lipca.
31.05.2023

Na Motławie więcej kontroli jednostek pływających

Na Motławie w Gdańsku zwiększona zostanie kontrola jednostek pływających. To pokłosie kolejnej już kolizji, do której doszło w ostatnim czasie na akwenie.
24.05.2023

Morski Oddział Straży Granicznej w akcji. Dwie jednostki ukarane

W niedzielę funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej ukarali dwie jednostki pływające – jedną na Zatoce Gdańskiej, drugą na Zalewie Wiślanym.
22.05.2023

Poseł Kacper Płażyński na kontroli w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Gdański poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński w piątek przeprowadził poselską kontrolę w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk w sprawie pyłu węglowego pochodzącego z gdańskiego portu. Po jej zakończeniu wraz z gdańskim radnym Andrzejem Skibą zorganizowali konferencję prasową.
19.05.2023

Trwają prace nad rozporządzeniem, które ma umożliwić wsparcie finansowe rybołówstwa

W wykazie prac legislacyjnych ukazał się projekt rozporządzenia, które określa szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty pomocy finansowej m.in. za zaprzestanie działalności połowowej, dywersyfikację działalności rybackiej, inwestycje związane z funkcjonowaniem portów i przystani.
19.05.2023

Kontrola poselska w Porcie Gdańsk w sprawie pyłu węglowego

Koło parlamentarne Polska 2050 poinformowało o konferencji, jaka odbyła się w Gdańsku w sprawie pyłu węglowego rozwiewanego z Portu Gdańska na sąsiadujące dzielnice. Podczas niej swoje postulaty zgłosili mieszkańcy Nowego Portu oraz poseł Michał Gramatyka.
17.05.2023

Chronią morską i lądową granicę kraju. Święto Straży Granicznej

16 maja to Święto Straży Granicznej. Dokładnie tego dnia formacja rozpoczęła służbę na granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzi swój jubileusz po raz trzydziesty drugi. W jej skład wchodzi działający na morzu komponent o nazwie Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG).
16.05.2023

Morska interwencja strażników granicznych na Bałtyku

Na brak zadań nie musi narzekać Morski Oddział Straży Granicznej. Dwie łodzie, rybacka i motorowa, zostały zawrócone do portów po tym, jak jednostki pływające z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej zlokalizowały ich obecność na Bałtyku w strefach zamkniętych dla żeglugi i rybołówstwa. W trakcie patrolu strażnicy skontrolowali kuter rybacki, także zawracając go do portu.
16.05.2023

Fugro – monitoring bioróżnorodności na MFW za pomocą eDNA

Holenderska firma Fugro, specjalizująca się w geodanych, rozpoczęła projekt BeWild, którego celem jest pomiar bioróżnorodności na morskich farmach wiatrowych.
10.05.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
06.05.2023

GIOŚ realizował kontrole w zakładach i na statkach w zakresie użycia ciężkiego oleju opałowego

W 2022 roku inspektorzy ochrony środowiska, w ramach swoich uprawnień, przeprowadzili kontrole zakładów i statków żeglugi śródlądowej. Sprawdzano zawartości siarki w ciężkim oleju opałowym oraz w oleju do silników. Przeprowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska kontrole wykazały pewne uchybienia.
05.05.2023

PGE i Ørsted wybrały Inżyniera Kontraktu do nadzoru inwestorskiego nad wykonaniem przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted, realizujące wspólnie projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, podpisały z konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt‐Katowice" SA oraz „Energopomiar" Sp. z o.o. umowę na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy budowie części lądowej projektu.
03.05.2023

Komisarz UE: mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym

– Uważam, że degradacja naszych biosystemów stanowi największe zagrożenie dla naszej żywności. Mamy bliski związek pomiędzy bioróżnorodnością, a bezpieczeństwem żywnościowym – powiedział w czwartek podczas komisji sejmowej Komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkevičius.
20.04.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

Nowoczesny zakład produkcyjny na terenie Portu Gdynia do wynajęcia lub kupna

Spółka w restrukturyzacji – Vistal Offshore – poszukuje od 01.07.2023 r. nabywcy lub dzierżawcy nieruchomości produkcyjnej na obszarze Portu Gdynia. Wynajem blisko 3,5 ha terenu wraz z zabudowaniami będzie możliwy po opuszczeniu tego terenu przez dotychczasowego użytkownika – stocznię Karstensen Shipyard Poland.
10.04.2023

Chiny chcą kontrolować statki w Cieśninie Tajwańskiej. Fiasko dyplomacji?

Rząd w Pekinie ogłosił bezprecedensowe plany inspekcji i wejścia na pokłady cywilnych statków w Cieśninie Tajwańskiej. Zdaniem komentatorów może to doprowadzić do szeregu groźnych incydentów morskich w związku z napięciami między Państwem Środka z jednej, a Tajwanej i USA z drugiej strony.
07.04.2023

Synergia Europy z Afryką będzie siłą napędową gospodarki wodorowej

Część niedawno opublikowanego planu przemysłowego Unii Europejskiej ma na celu promowanie projektów związanych z OZE i zielonym wodorem w całej Afryce. Europa w dobie kryzysu energetycznego poszukuje partnerów i jednym z kluczowych może być właśnie ten kontynent. Biometan i wodór ma wspomóc Europę w odejściu od spalania tradycyjnego gazu. Ambicje są duże, dużo słabiej prezentuje się liczba ostatecznych decyzji inwestycyjnych.
30.03.2023

Gdańsk. Haszysz i psychotropy o wartości 34 mln zł ujawnione podczas kontroli kontenerów

Funkcjonariusze Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli w kontenerze, który przypłynął na statku do gdańskiego portu, przemyt narkotyków i środków psychotropowych. W kartonach z ubraniami znajdowało się prawie 400 kg haszyszu i 11 tys. opakować tabletek psychoaktywnych. Wartość zatrzymanego towaru to ponad 34 mln zł.
16.03.2023

Niebezpieczny pożar platformy wiertniczej. Interweniowała straż pożarna

Na złomowisku w Mobile, w stanie Alabama, doszło 8 marca do zaprószenia ognia na półzanurzalnej platformie wiertniczej, która była w trakcie rozbiórki. Przez ponad trzy godziny kilka ekip strażackich walczyło z z trudno dostępnym pożarem.
09.03.2023

Straż Graniczna skontrolowała i zawróciła do portu łódź rybacką

Funkcjonariusze z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej, wchodzącego w skład Morskiego Oddziału SG, przeprowadzili 28 lutego kontrolę łodzi rybackiej. W trakcie rewizji okazało się, że większość członków załogi na pokładzie nie ma wymaganych świadectw przeszkolenia.
02.03.2023

Port Gdynia – rosną możliwości transportu towarów koleją

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują kolejne etapy rozbudowy i modernizacji układu kolejowego na terenie i na zapleczu Portu Gdynia. Olbrzymia inwestycja ma pomóc w funkcjonowaniu m.in. transportu intermodalnego i znacznie przyspieszyć i ułatwić obsługę pociągów towarowych w porcie.
20.02.2023

Mikrowłókna zanieczyszczają wody równie poważnie jak mikroplastik

Nie tylko mikroplastik stanowi duże zagrożenie dla organizmów jako zanieczyszczenie wód, równie groźne są mikrowłókna – piszą naukowcy na łamach „Frontiers in Marine Science”.
03.02.2023

Panama wycofuje ze swojego rejestru irańskie statki

Z racji łatwości rejestracji oraz kosztów statki handlowe wielu państw pływają pod banderą Panamy. Z jej rejestru, bodaj największego na świecie, wykreślono dziesiątki statków związanych z irańskim państwowym przedsiębiorstwem naftowym.
19.01.2023

Baltic Operator zbuduje kadłuby dla jednostek fińskiej straży przybrzeżnej

We współpracy z fińską stocznią Meyer Turku Baltic Operator Sp. z o. o. zrealizuje budowę dwóch jednostek patrolowych dla fińskiej Straży Granicznej (Rajavartiolaitos). Polski wykonawca będzie odpowiadał za stworzenie i częściowe doposażenie kadłubów.
22.12.2022

Sasin: kontrola nad Rafinerią Gdańską jest całkowicie zabezpieczona

Kontrola nad Rafinerią Gdańską jest całkowicie zabezpieczona ustawą o ochronie niektórych inwestycji, która obowiązuje od kilku lat – powiedział we wtorek w Polsat News wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
20.12.2022

Podatki marynarskie: dostęp do rachunków bankowych podatników oraz stworzenie Systemu Informacji Finansowej

Poniższa publikacja została przygotowana w efekcie wielu zapytań marynarzy kierowanych do Kancelarii w zakresie możliwości weryfikacji ich rachunków bankowych przez Urzędy Skarbowe. Niestety od lipca br. te obawy mogą okazać się jak najbardziej uzasadnione. Warto również zaznaczyć, iż problemy te nie dotyczą tylko środowiska marynarskiego, ale wszystkich polskich podatników.
18.12.2022

Zatwierdzenie kolejnych sankcji opóźniane przez dyskusję o portach

W czwartek Unia Europejska uzgodniła dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji. Jego zatwierdzenie było kilkukrotnie opóźniane przez spory o to, czy UE powinna ułatwiać eksport rosyjskich nawozów przez europejskie porty, mimo że firmy nawozowe są własnością objętych sankcjami oligarchów.
16.12.2022

Prawne aspekty zarządzania odpadami ze statków morskich

Od lipca 2022 roku w polskim porządku prawnym funkcjonuje ustawa z dnia 12 maja 2022 roku o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków morskich. Stanowi ona formę implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/883 z dnia 17 kwietnia 2019 roku w sprawie portowych urządzeń do odbioru odpadów ze statków.
14.12.2022

Zrzuty wód poprzemysłowych nie zatruły Odry? Rz sprawdza

Odpady zrzucają firmy, zakłady górnicze, gminy, głównie do dopływu Odry, Kłodnicy.
01.12.2022

Niemcy. Kanclerz Scholz: jesteśmy dobrze przygotowani do zimy, nasz kraj ma kryzys pod kontrolą

Kanclerz Olaf Scholz ocenia, że Niemcy są dobrze przygotowane do zimy w obliczu trwającego kryzysu energetycznego. Państwo dba, by miliony obywateli mogły samodzielnie przejść przez ten kryzys - oświadczył w środę podczas debaty nad budżetem w Bundestagu. To jest "kryzys, o którym dziś możemy powiedzieć: nasz kraj ma go pod kontrolą" - oznajmił.
23.11.2022

Statki pod kontrolą. Drony zapewniają nie tylko kontrolę emisji spalin. Bałtyk będzie potrzebował wsparcia

Od kilku lat EMSA (European Maritime Safety Agency) wykorzystuje drony do wspierania urzędów morskich w monitorowaniu emisji ze statków. Niedawno uruchomiono takie wsparcie administracji francuskiej na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Ale nie tylko monitoring emisji statków jest celem działań będących w dyspozycji EMSA śmigłowców i dronów.
06.11.2022

Flender oddaje do użytku nowe stanowiska i system do testowania turbin

Firma Flender oddała do użytku dwa duże systemy testowe dla przekładni i układów napędowych turbin wiatrowych.
31.10.2022

Moody’s podniósł rating Orlenu do najwyższej w historii spółki oceny na poziomie A3

Agencja Moody’s Investors Service po raz kolejny w tym roku podniosła rating PKN Orlen, przyznając najwyższą w jego historii ocenę na poziomie A3 - podał koncern. Jak wskazał PKN Orlen, to efekt skutecznie realizowanych procesów przejęć i mocnych fundamentów finansowych Grupy.
27.10.2022

Instruktor żeglarstwa z Gdańska: kontrole jednostek pływających po Motławie powinny być bardziej szczegółowe

Kontrole są, ale bardzo często są to kontrole po łebkach. Najczęściej wiążą się one ze zwykłym sprawdzeniem liczby kamizelek ratunkowych i tego, czy jest koło ratunkowe – taką opinię o kontrolach jednostek pływających po Motławie i Martwej Wiśle przekazał PAP Mieszko Charytoniuk, właściciel szkoły żeglarskiej z Gdańska.
20.10.2022

Morska energetyka wiatrowa pod lupą NIK - komentarz

W przedmiotowej publikacji zostaną przeanalizowane wyniki kontroli, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
14.10.2022

Hamburg na celowniku. Czy chińskie inwestycje są zagrożeniem dla europejskich portów?

W ciągu ostatniej lat Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, lecz najnowsza próba zakupu udziałów w hamburskim terminalu kontenerowym budzi uzasadnione kontrowersje w kontekście bezpieczeństwa europejskiej infrastruktury logistycznej.
08.10.2022

PGNiG: Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi

Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi. Obowiązujące przepisy prawa gwarantują Skarbowi Państwa ich własność, ale także pełny nadzór nad ich eksploatacją - zapewniło w piątek PGNiG.
07.10.2022

Norweski rząd zwiększa ochronę granicy z Rosją, nie wyklucza jej zamknięcia

Rząd Norwegii poinformował w piątek o zwiększeniu ochrony granicy z Rosją na dalekiej północy w obawie przed napływem rosyjskich imigrantów. Nie wykluczono zamknięcia jedynego przejścia granicznego w Storskog.
30.09.2022

Ideę połączenia polskich portów Zalewu Wiślanego z morzem podnoszono po 1945 r. kilkukrotnie

Ideę połączenia polskich portów Zalewu Wiślanego z morzem podnoszono po 1945 r. kilkukrotnie. W okresie PRL Elbląg nie miał sposobności do odzyskania dawnego statusu portu morskiego i ośrodka stoczniowego a kontrola ZSRS nad żeglugą przez Cieśninę Piławską pogłębiała zapaść gospodarczą miasta i regionu - wskazali historycy.
17.09.2022

Grupa ColliCare Logistics znacząco redukuje emisje zanieczyszczeń w transporcie

ColliCare Logistics, norweska firma logistyczna, która w styczniu tego roku otworzyła swój oddział w Gdyni, informuje o znaczącej redukcji emisji CO2do atmosfery. Firma w całym swoim systemie transportowym zmniejszyła całkowitą emisję o 29% w stosunku do roku 2017.
08.09.2022

Budowa okrętów dla Marynarki Wojennej pod czujnym okiem PRS-u

Polski Rejestr Statków będzie nadzorował budowę trzech niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej. Fakt ten przypieczętowano 6 września w Hamburgu podpisaniem umowy z Remontową Shipbuilding S.A. podczas pierwszego dnia targów morskich SMM.
06.09.2022

Wypadki morskie - stan na sierpień 2022

Przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w bieżącym miesiącu. Artykuł jest częścią cyklu o wypadkach morskich.
01.09.2022

NIK z negatywną oceną restrukturyzacji stoczni Gryfia przez FRS

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia restrukturyzację Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, przeprowadzoną przez Fundusz Rozwoju Spółek SA - poinformowała w środę NIK na konferencji prasowej.
26.08.2022

Nigeria. Tankowiec chciał uciec marynarce wojennej zgłaszając atak piratów

Kapitan tankowca nie chciał poddać statku kontroli marynarki wojennej Nigerii z braku odpowiednich dokumentów. Postanowił wymknąć się, zgłaszając atak piratów.
25.08.2022

Posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich: 282 nielegalne wyloty ścieków do Odry

W bazie Wód Polskich znajduje się 429 pozwoleń na wpuszczanie ścieków do Odry i jej dopływów, zidentyfikowaliśmy też 282 nielegalne wyloty do tej rzeki. Trzeba z tym zrobić porządek - mówili w czwartek posłowie KO po kontroli w Wodach Polskich.
25.08.2022

PGNiG opatentowało wynalazek - mobilny układ do pobierania próbek LNG

Spółka PGNiG opatentowała unikatowe w skali europejskiej urządzenie do pobierania próbek skroplonego gazu ziemnego. Dzięki wynalazkowi możliwa będzie pełniejsza kontrola i badanie jakości ładunków LNG m.in. transportowanych do Polski. Wcześniej, w przypadku cystern przywożonych zza granicy, takiej możliwości nie było. Jest to sukces pracowników PGNiG i wkład w rozwijanie obszaru pomiarowo-badawczego.
25.08.2022

Ekspert: rekultywacja Odry zajmie przynajmniej pięć lat

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach rekultywacji Odry. Pierwszym jej etapem będzie przygotowanie kompleksowego i długoterminowego planu - powiedział PAP profesor Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Piotr Parasiewicz. W jego ocenie proces rekultywacji zajmie przynajmniej pięć lat.
23.08.2022

Ukraińskie wojska ponownie zaatakowały most Antonowski pod Chersoniem

W poniedziałek ukraińskie wojska ponownie zaatakowały most Antonowski pod Chersoniem, uniemożliwiając rosyjskim okupantom naprawienie tej przeprawy przez Dniepr i wykorzystanie jej do celów militarnych - powiadomiła agencja UNIAN za rzeczniczką ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalią Humeniuk.
22.08.2022

"Rz": rzeki trute na potęgę

Odra jest zanieczyszczana regularnie – wskazują pierwsze wyniki kontroli prowadzonych przez Wody Polskie. W jej dorzeczu wykryto już setki nielegalnych wylotów ścieków - czytamy w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".
18.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Marlinks będzie monitorować kable na farmie morskiej Arcadis Ost 1

Marlinks, belgijski lider na rynku rozwiązań do monitorowania podmorskich połączeń kablowych, wygrał kolejny kontrakt. Tym razem zapewni technologię do monitorowania kabli na morskiej farmie wiatrowej Arcadis Ost 1 w Niemczech.
11.08.2022

Ostrzelany most na Dnieprze wiodący do portu w Chersoniu nie nadaje się do użytku

W wyniku precyzyjnych ukraińskich ostrzałów, do których doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek, most na Dnieprze w okupowanej Nowej Kachowce na południu Ukrainy jest niezdatny do użytku - oświadczyły w środę dowództwo operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych i władze obwodu chersońskiego.
10.08.2022

Lotniskowiec z azbestem. Turcy boją się rozbiórki

Sao Paulo, 60-letni lotniskowiec brazylijskiej marynarki wojennej, ma trafić do rozbiórki. Prac podjąć się ma turecka stocznia rozbiórkowa Aliaga Ship Recycling Facility, ale obawy budzą doniesienia o dużych ilościach azbestu na jednostce.
08.08.2022

Konkurencja na morskich szlakach do rewizji. Komisja Europejska daję wolną rękę w sprawie wsparcia firm transportowych

10 organizacji europejskich związanych z transportem wzywa Komisję Europejską do rewizji zasad konkurencji w transporcie morskim. Europejskie i międzynarodowe organizacje biznesowe, w tym stowarzyszenia spedytorów i operatorów portów i terminali, chcą, by KE w szczególności skupiła się na transporcie kontenerowym.
06.08.2022

CBA kontroluje wybrane przedsięwzięcia w Urzędzie Morskim w Szczecinie

Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje wybrane przedsięwzięcia w Urzędzie Morskim w Szczecinie - dowiedziała się w czwartek PAP.
04.08.2022

Amerykanie tworzą nową strukturę do kontrolowania morskich przewoźników

Federalna Komisja Morska Stanów Zjednoczonych (FMC) ogłosiła w ostatni piątek lipca, że utworzy nowe biuro, które zajmie się egzekwowaniem i przestrzeganiem przepisów przez przewoźników oceanicznych, którzy nadużywali swojej pozycji do pobierania nadzwyczajnych opłat od amerykańskich klientów. Chodzi o takie działania, które wzmocnią pozycję administracji amerykańskiej na polu pilnowania morskich i zamorskich biznesów Amerykanów.
03.08.2022

Rosyjscy okupanci uruchomili pod Chersoniem przeprawę promową przez Dniepr

Rosyjscy okupanci uruchomili przeprawę promową przez Dniepr w pobliżu uszkodzonego przez ukraińskie wojska mostu Antonowskiego pod Chersoniem; najeźdźcy przerzucają tą drogą swój sprzęt wojskowy - powiadomił w piątek na Telegramie p.o. szefa władz obwodu chersońskiego Dmytro Butrij.
29.07.2022

Siły ukraińskie znów zaatakowały most Antonowski pod Chersoniem

Ukraińskie siły zbrojne ponownie przeprowadziły precyzyjne ataki na most Antonowski na rzece Dniepr w pobliżu okupowanego przez Rosjan Chersonia - oznajmiła w środę rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk, cytowana przez agencję UNIAN.
27.07.2022

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen poparło połączenie z Grupą Lotos

Akcjonariusze PKN Orlen podczas czwartkowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia poparli połączenie spółki z Grupą Lotos, podwyższenie kapitału zakładowego i zgodzili się na zmiany w statucie spółki. Za odpowiednią uchwałą padło 98,27 proc. oddanych głosów.
21.07.2022

Most Antonowski nad Dnieprem trafiony przez Ukraińców w okupowanym Chersoniu [WIDEO]

Siły ukraińskie uszkodziły most w okupowanym przez Rosjan Chersoniu, który ma kluczowe znaczenie dla kontroli terenów na zachód od Dniepru; kontrola przepraw przez rzekę będzie istotna dla wyniku walk w tym regionie - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
20.07.2022

Mostostal Pomorze produkuje 41 zestawów konstrukcji offshore dla Duńczyków

Mostostal Pomorze z Gdańska wyprodukuje elementy dla sektora offshore wind, które trafią na duńską farmę położoną na Morzu Północnym.
07.07.2022

Akcjonariusze Orlenu i Lotosu zdecydują o połączeniu spółek w dniach 20-21 lipca

20 i 21 lipca akcjonariusze Orlenu i Lotosu podczas NWZA zdecydują o połączeniu spółek. Podejmą też uchwałę w sprawie zgody na zbycie przez Orlen baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu przez ich wniesienie do Lotos Terminale - poinformowały spółki w poniedziałek.
04.07.2022

Doradca szefa MSW: Kluczowym celem Rosji jest dominacja na Morzu Czarnym

Kluczowym celem Rosji w wojnie na Ukrainie nie jest zajęcie Donbasu, tylko opanowanie Odessy i bycie dominującą siłą na Morzu Czarnym – oświadczył w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
02.07.2022

PKN Orlen: po przejęciu Lotosu udział SP wzrośnie do ok. 35 proc.

Po przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen udział Skarbu Państwa w połączonym podmiocie wzrośnie do około 35 proc. - poinformował PKN Orlen w czwartkowym komunikacie.
02.06.2022

Gry wojenne na morskiej szachownicy. Nowa pozycja geopolityczna Bałtyku

Promocja książki odbyła się 17 maja br. i wywołała dyskusję w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i globalnych konsekwencji wojny w północnej części Morza Czarnego. Okazało się, że promocja książki zbiegła się z wydarzeniami, których nie przewidziały wywiady czołowych państw NATO.
20.05.2022

Muzeum Rybołówstwa w Helu ma 50 lat. Już w ten weekend zwiedzanie za złotówkę

Dokładnie 50 lat temu, 6 maja 1972 roku ówczesne Muzeum Morskie w Gdańsku oficjalnie otworzyło swój pierwszy oddział poza granicami miasta – Muzeum Rybołówstwa w Helu. Usytuowane w niezwykłym miejscu, łączącym dawną przestrzeń sakralną z nieszablonową aranżacją wystawienniczą, muzeum już od pół wieku prezentuje historię Helu, tradycyjnego helskiego rybołówstwa i rzemiosła szkutniczego Kaszubów. W 50. rocznicę powstania przypominamy, jak wyglądały początki tego niezwykłego miejsca.
05.05.2022

Zełenski: Rosja kontroluje Morze Czarne, chce całkowicie zablokować naszą gospodarkę

Rosja chce całkowicie zablokować naszą gospodarkę: nie pozwala na przepływ statków, kontroluje Morze Czarne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie, którego udzielił australijskiej telewizji Nine Network.
02.05.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Śluza kanału już po testach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejny powód do satysfakcji na budowie kanału przekopu Mierzei Wiślanej. W tym tygodniu odbyły się próby szczelności wrót śluzy, które wypadły pomyślnie. Komora śluzy ma długość 200 metrów, szerokość 25 metrów i głębokość 6,5 metra. To dzięki niej wody Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego nie będą się mieszały, a różnica poziomu wód w obu zbiornikach nie będzie stanowiła zagrożenia dla jednostek pływających.
01.05.2022

Prawo morskie - problemy i przyszłe wyzwania

X Konferencja Prawa Morskiego pt. „Współczesne problemy i przyszłe wyzwania prawa morskiego” odbyła się 21 kwietnia 2022 roku. Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim, który jest członkiem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Konferencję otworzył Jakub Puszkarski. Jest inicjatorem konferencji i jednym z jej głównych organizatorów.
26.04.2022

MFW: Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo energetyczne RP w obecnych czasach

W niniejszym artykule autorzy przedstawią zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w skład której wchodzi m.in. infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
25.04.2022

Kolejne gazowce wzmocnią flotę PGNiG

PGNiG Supply & Trading zawarło umowę czarteru kolejnych zbiornikowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Cztery nowe jednostki, zbudowane na potrzeby Grupy Kapitałowej PGNiG, wejdą do użytku w 2025 roku.
07.04.2022

Joński i Szczerba: Polska importowała w 2021 r. 8,3 mln ton węgla z Rosji; robi to nadal

W 2021 roku Polska importowała 8,3 mln ton węgla z Rosji - o 3,1 mln ton więcej niż w roku 2016 - podali w poniedziałek posłowie KO: Dariusz Joński i Michał Szczerba. Według nich, Polska w dalszym ciągu, pomimo wojny w Ukrainie, importuje z Rosji duże ilości tego surowca.
04.04.2022

Roxtec Transit Build. Wymagania IACS dotyczące przepustów kablowych

Zgodnie z nowymi wymaganiami IACS dotyczącymi przepustów kablowych, szczególnie koniecznością kontroli i rejestru wszystkich przejść Roxtec wychodzi naprzeciw nowym przepisom i przedstawia nowe oprogramowanie Roxtec Transit Build.
03.03.2022

Luksusowy jacht byłego oficera KGB, przeszukany w porcie w Narwiku. Podejrzenie o cięcie podmorskich światłowodów

Rosyjski jacht o nazwie „Ragnar” został dziś skontrolowany przez norweską straż przybrzeżną, policję i urząd celny. Możliwe, że czynności zostały przeprowadzone w porcie w Narwiku w związku z podejrzeniem o przecinanie podmorskich kabli światłowodowych. Jeden ze światłowodów uszkodzono ostatnio w tym rejonie.
24.02.2022

CBA przygląda się zamówieniom publicznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Centralne Biuro Antykorupcyjne przygląda się zamówieniom publicznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – dowiedziała się PAP. Kontrola obejmuje lata 2018-2019 i dotyczy zarówno procedury zlecania przetargów przez uczelnię, jak i ich realizacji.
18.02.2022

Markos spełnia wymogi ISO 9001:2015

System zarządzania funkcjonujący w firmie Markos został po raz kolejny pomyślnie zweryfikowany przez audytorów ISO 9001:2015. Firma tym samym utrzymała najwyższy standard w obszarze produkcji łodzi, statków, jednostek morskich, konstrukcji lądowych i innych elementów ze zbrojonego laminatu.
07.12.2021

Przekop Mierzei Wiślanej. Trwa rozruch urządzeń i instalacji - serce inwestycji prawie gotowe [WIDEO, ZDJECIA]

Trwają rozruchy urządzeń i instalacji obiektów kubaturowych na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Jednym z najważniejszych z nich jest Kapitanat Portu Nowy Świat. To tu znajduje się serce całej przeprawy, czyli nadrzędny system sterowania ruchem statków.
03.12.2021

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

NIK: Nieprawidłowości w zadaniach Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie w latach 2018-2020

Na 21 przeanalizowanych przez NIK obszarów funkcjonowania Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie 12 (60 proc.) było realizowanych częściowo, 6 - w ogóle, a jedynie 3 były wykonywane w całości – wynika z przedstawionej we wtorek informacji Najwyższej Izby Kontroli.
16.11.2021

Chińczyk trzyma Greka w garści? Krótka opowieść o porcie w Pireusie

Grecy w zeszłym miesiącu zwiększyli do 67 proc. udział w pireuskim porcie chińskiego giganta morskiego COSCO. Najnowsza umowa chińskiej dzierżawy wzmogła niepokój w związku z rosnącym zaangażowaniem Państwa Środka w europejską infrastrukturę oraz niespełnionymi obietnicami inwestycyjnymi Chińczyków.
14.11.2021

Eleship. Dzięki ich systemowi układanie kabli na statku nie będzie już łamigłówką

Firma Eleship stworzyła nowatorskie oprogramowanie, które ułatwi pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu okablowaniem na jednostkach. To system ELRoute 2.0. – Przez ostatnie 20 lat potroiła się liczba kabli na statkach. Nasz system pozwoli uporządkować pracę projektową i uniknąć częstych dotąd błędów. Dane znajdą się w jednym miejscu a dostęp do nich będzie możliwy na każdym etapie pracy – mówią inżynierowie z Eleship, którym marzy się skomercjalizowanie innowacyjnego pomysłu.
15.10.2021

Tuńczyk na wagę złota. Rio Mare i WWF w kampanii „Razem Dla Oceanów”

Uwielbiane na całym świecie i cenione za wyjątkowe walory smakowe – tuńczyki są częstymi gośćmi na naszych stołach. Jednocześnie to ryby niezbędne do utrzymania zdrowego ekosystemu oceanicznego. Mają także istotny wpływ na życie społeczności przybrzeżnych. Niestety wiele stad tuńczyka od lat jest intensywnie odławianych i eksploatowanych. Dziś sytuacja wymaga podjęcia realnych działań.
04.10.2021

Zdalna kontrola statków coraz bliżej

Świat podąża w kierunku bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w konserwacji i inspekcji nie tylko turbin wiatrowych, ale również statków. Coraz szersze zastosowanie w tym sektorze ma robotyka. W ramach projektu BugWright2 wykorzystano masowiec jako stanowisko testowe zróżnicowanych technik zdalnej kontroli, które pozwoliło na sprawdzenie, w jaki sposób rozwiązania z zakresu robotyki mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania szybszych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych kontroli statków.
01.10.2021

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej partnerem strategicznym konferencji dronowej Security Forum Szczecin

23 września w Szczecinie odbyła się konferencja Security Forum Szczecin "Bezzałogowe systemy powietrzne dla wzmocnienia bezpieczeństwa infrastruktury miejskiej i przemysłowej". Think tank Nobilis Media już od wielu lat rokrocznie organizuje konferencję poświęcone systemom bezzałogowym. Tegoroczna edycja poświęcona była prezentacji technologii bezzałogowych statków powietrznych, które mogą wspomóc zarządzanie przestrzenią miejską i przemysłową, a także wspomóc eksploatację i serwis farm wiatrowych.
28.09.2021

Prezes Damen Engineering Gdańsk: „Praca w interdyscyplinarnym zespole to dzisiaj absolutna konieczność”

- Dzisiaj bardzo wyraźnie widać, że sukces zależy od kompetencji miękkich inżyniera. W złożonym procesie projektowym specjalista musi widzieć i rozumieć szerszą perspektywę, adresować i komunikować ryzyka, potencjalne zagrożenia oraz koniecznie dogadywać się z zespołem - mówi Katarzyna Romantowska-Jaskólska, prezes Damen w Gdańsku.
10.09.2021

Baltexpo 2021. DOE zaprasza na targi

DOE Sp. z o.o. zaprasza na XX Międzynarodowe Targi Morskie i Konferencje Baltexpo 2021, które odbędą się w dniach 6-8 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku.
31.08.2021

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.