Funkcjonariusze z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej, wchodzącego w skład Morskiego Oddziału SG, przeprowadzili 28 lutego kontrolę łodzi rybackiej. W trakcie rewizji okazało się, że większość członków załogi na pokładzie nie ma wymaganych świadectw przeszkolenia.
To była rutynowa kontrola zrealizowana podczas patrolowania morza terytorialnego. Załoga jednostki pływającej SG-216 Strażnik-6 nieopodal portu w Dziwnowie postanowiła sprawdzić jednostkę rybacką, której rybacy zajęci byli wydawaniem sieci. Załoga liczyła trzy osoby. Jak się okazało, dwie z nich nie miały obowiązkowych świadectw przeszkolenia z zakresu indywidualnych technik ratunkowych, przeciwpożarowego i z pierwszej pomocy medycznej. Dowódca patrolowca nakazał jednostce zawrócić do portu w Dziwnowie i zakazał dalszej żeglugi do czasu uzupełnienia braków w przeszkoleniu. O zdarzeniu został powiadomiony Kapitanat Portu Dziwnów. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami do administracji morskiej trafi wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego.
Znaczenie aktualizowania świadectw ze znajomości technik i zasad bezpieczeństwa w trakcie przebywania na morzu jest ważne z racji na szereg zagrożeń. Pozwala również uniknąć sytuacji, że do załogi są zatrudniane osoby nie posiadające ani uprawnień, ani tym bardziej wiedzy odnośnie procedur związanych z żeglugą i pracą morską. Dzięki temu służby mogą skuteczniej zwalczać proceder zatrudniania "na czarno", pomijając obowiązkowe procedury.
Strażnik-6 (SG-216)
to łódź interwencyjno-pościgowa typu IC 16 M III. Łącznie cztery tego rodzaju służą w Morskim Oddziale Straży Granicznej, oznaczone jako SG-213 do SG-216 i nazwane Strażnik-4 aż do Strażnik-6. Jej długość wynosi 15,9 metrów, a wyporność ok. 20 ton. Osiąga prędkość do 42 węzłów, a zasięg działania jednostki wynosi 300 mil morskich. Kadłub jest wykonany z aluminium. Jednostka posiada zintegrowany system nawigacyjny, napęd strugowodny, dwa silniki wysokoprężne. Załoga liczy czterech funkcjonariuszy SG. Co wyróżnia MOSG na tle reszty formacji, jej członkowie mają w użyciu stopnie oraz uniformy podobne do tych używanych w polskiej Marynarce Wojennej, z pewnymi różnicami. Jednostki typu IC 16 M III mają możliwość dodatkowego transportu do sześciu osób.
System wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie
Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie
Zarzut kradzieży paliwa okrętowego dla żołnierza Marynarki Wojennej
USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu
Tysiące nielegalnych leków wykryto na terenie terminala promowego w Gdańsku
Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin