We współpracy z fińską stocznią Meyer Turku Baltic Operator Sp. z o. o. zrealizuje budowę dwóch jednostek patrolowych dla fińskiej Straży Granicznej (Rajavartiolaitos). Polski wykonawca będzie odpowiadał za stworzenie i częściowe doposażenie kadłubów.
W czerwcu 2022 roku Meyer Turku i zamawiający potwierdziły umowę, która obejmuje dostawę dwóch nowych wielofunkcyjnych okrętów patrolowych typu Turva. Mają one zastąpić starsze patrolowce, które są obecnie w służbie. Fiński wykonawca, należący do niemieckiej grupy kapitałowej Meyer Werft, jest głównym podmiotem odpowiadającym za przebieg budowy na wszystkich jej etapach. Obok Baltic Operator, w przedsięwzięcie jest zaangażowana także fińska firma Uusikaupunki Workboat, która będzie odpowiadać za stworzenie nadbudówek. Wedle założonych planów pierwszy okręt zostanie ukończony w 2025 roku, a drugi w 2026 roku.
Polski wykonawca już wcześniej współpracował z fińskim przedsiębiorstwem, współpracując m.in. przy budowie statków wycieczkowych.
- Jest nam niezmiernie miło ogłosić naszych głównych partnerów w fazie budowy patrolowców. Zarówno Baltic Operator, jak i Uusikaupunki Workboat są uznanymi profesjonalistami w tej dziedzinie i wspaniale jest móc z nimi współpracować przy tych wymagających projektach - powiedział wiceprezes Meyer Turku Tapani Pulli.
Wielozadaniowe okręty patrolowe będą miały 98 m długości, 17,6 m szerokości, przy zanurzeniu wynoszącym 5,1 metra. Zostaną wyposażone w silniki o mocy 12 MW. Okręty typu Turva mają będą kontynuatorami serii rozpoczętej przez prototypowy OPV Turva, która jest prawdopodobnie pierwszą na świecie jednostką do obrony wybrzeża z napędem LNG. Ma 4000 tonażu i 30 członków załogi. Osiąga prędkość 18 węzłów. Nowe okręty będą najpewniej zbliżone pod względem wyposażenia i rozmiarów do swojego poprzednika. Są planowane jako uniwersalne jednostki, które poza zadaniami typowymi dla straży przybrzeżnej (ochrona granic morskich, zwalczanie przemytu i kontrola jednostek nawodnych), będą przystosowane do pełnienia zadań ratowniczych (w tym działań SAR), a także likwidowania skutków rozlewów olejowych w ramach ochrony środowiska wodnego i bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Mitsubishi Shipbuilding oczekuje na komercjalizację swojego statku do bunkrowania amoniaku
Silniki elektryczne są łatwiejsze konstrukcyjnie i bardziej niezawodne. To nasza przyszłość
Deltamarin uczestniczy w projekcie konwersji żaglowej dla jednostek firmy Socatra
Firmy stoczniowe ruszają na łowy pracowników
Amer Shipping zamawia dwa statki do przewozu ładunków suchych od Concordia Damen
Damen zbuduje stery dla niemieckich fregat