• <
mewo_2022

Fugro – monitoring bioróżnorodności na MFW za pomocą eDNA

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Fugro – monitoring bioróżnorodności na MFW za pomocą eDNA

Partnerzy portalu

Fot. Fugro

Holenderska firma Fugro, specjalizująca się w geodanych, rozpoczęła projekt BeWild, którego celem jest pomiar bioróżnorodności na morskich farmach wiatrowych.

Fugro, wraz z partnerami projektu, skupi się na opracowaniu metodologii i technologii zdalnego zbierania próbek środowiskowego DNA (eDNA) na Morzu Północnym.

Zebrane dane pozwolą ocenić wpływ morskich farm wiatrowych na strukturę bioróżnorodności, a także pozwolą zbadać sposoby dostosowania istniejącej infrastruktury w celu poprawy stanu siedlisk morskich.

Fugro opracuje możliwości zdalnego zbierania, analizy i interpretacji morskiego eDNA w ramach swoich rozwiązań w zakresie zdalnej inspekcji.

Ponadto, dzięki zintegrowaniu pobierania próbek eDNA z bezzałogowymi jednostkami nawodnymi (USV) i zdalnie sterowanymi pojazdami (ROV), Fugro zamierza nie tylko kontrolować zasoby podmorskie, ale także szerzej rozumiany ekosystem morski.

– Poprzez zintegrowanie monitoringu ekologicznego z rutynowymi kontrolami aktywów, operatorzy farm wiatrowych nie tylko zmniejszą ryzyko ewentualnych awarii technicznych, ale także szerszych problemów ekologicznych, takich jak utrata lub fragmentacja siedlisk. Jest to kluczowy krok w ochronie naszych zasobów energetycznych i środowiska naturalnego – powiedział Daniel Smith, Solution Owner Offshore Wind Site Appraisal Fugro.

Wsparcie merytoryczne zapewni Uniwersytet Wageningen, który skupi się na metodologii sekwencjonowania DNA morskiego eDNA, badając zarządzanie tymi nowymi formami zautomatyzowanego gromadzenia danych w celu dostarczenia wskazówek dotyczących zasad projektowania rozbudowy infrastruktury energetyki wiatrowej uwzględniającej aspekt środowiskowy.

Ponadto Stichting de Rijke Noordzee zbada, w jaki sposób zintegrować monitoring bioróżnorodności z regularną kontrolą aktywów; Mecal - ATS opracuje ulepszony system ochrony przed erozją z potencjałem zwiększenia bioróżnorodności; Seekable zoptymalizuje rozwiązanie monitorowania zakopywania kabli; a CrossWind zapewni dostęp do działającej farmy wiatrowej w celu przeprowadzenia testów i badań.

Projekt BeWild jest rozwijany dzięki dotacji MOOI (Mission-driven Research, Development, and Innovation) z Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Klimatu i realizowany przez Holenderską Agencję Przedsiębiorczości (RVO).

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.