• <
mewo_2022

Iberdrola instaluje pierwszy fundament dla morskiej farmy wiatrowej "Baltic Eagle"

kw

10.05.2023 11:13
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Iberdrola instaluje pierwszy fundament dla morskiej farmy wiatrowej "Baltic Eagle"

Partnerzy portalu

morska elektrownia wiatrowa

Iberdrola niedawno z powodzeniem zainstalowała na dnie morza pierwszy fundament dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Po zainstalowaniu morskiej stacji elektroenergetycznej (OSS) w lutym 2023 roku, firma wchodzi w zasadniczy etap budowy Baltic Eagle.

Ciężki statek montażowy Svanen pracuje przy morskiej farmie wiatrowej, która znajduje się 30 km na północny wschód od niemieckiej wyspy Rugia i obejmuje obszar 40 km2. Na podstawie specjalnej koncepcji podawania monopali firmy z Rostocku, EEW SPC, są one holowane z portu w Rostocku na plac budowy i ustawiane pionowo przez chwytak. Następnie stalowe pale o średnicy 8,75 - 9 m i długości 75 - 90 m wbijane są w dno morskie.

Na początku marca rozpoczął się również transport elementów przejściowych na składowisko w porcie Mukran. Te elementy przejściowe łączą monopale z turbiną wiatrową. Układanie kabli międzywęzłowych planowane jest na późniejszy okres 2023 roku.

- Cieszymy się, że współpracujemy z wieloma doświadczonymi i profesjonalnymi partnerami - takimi jak EEW SPC, Windar i VanOord przy tak złożonym projekcie offshore - podkreślił Iris Stempfle, dyrektor zarządzający Iberdrola Renovables Germany.

- Budowa Baltic Eagle przebiega zgodnie z harmonogramem, nadal jesteśmy niezawodnym partnerem w dekarbonizacji niemieckiego przemysłu dzięki rozbudowie Baltic Hub do około 826 MW do końca przyszłego roku - dodaje.

Przy mocy produkcyjnej 476 MW, morska farma wiatrowa Baltic Eagle firmy Iberdrola będzie zaopatrywać w energię odnawialną około 475 000 domów, jednocześnie zmniejszając emisję dwutlenku węgla o około 800 000 tpy. Pełne uruchomienie farmy planowane jest na koniec 2024 roku. Baltic Eagle jest drugim z trzech dużych projektów Iberdroli w Niemczech, obok Wikinger (350 MW, w eksploatacji) i Windanker (300 MW, w planach). Łącznie te morskie farmy wiatrowe tworzą tzw. Baltic Hub firmy Iberdrola, który do 2026 roku będzie miał łączną moc ponad 1,1 GW i uruchomi inwestycję o wartości około 3,7 mld euro.

Morska farma wiatrowa Baltic Eagle jest ważnym elementem zintegrowanej strategii wzrostu, którą Iberdrola realizuje na swoim podstawowym rynku niemieckim. W zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych firma zamierza współpracować z kluczowymi graczami niemieckiego przemysłu, aby wspierać ich w osiąganiu celów klimatycznych za pomocą rozwiązań rynkowych. Kluczowym elementem jest tu integracja umów o zakup energii z nowoczesnym portfelem dostaw energii elektrycznej oraz rozwój projektów w zakresie produkcji i handlu wodorem.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.