• <
mewo_2022

Potęga norweskiego offshore wind: 338 GW zamiast 30 GW nowych mocy

kw

08.05.2023 13:30
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Potęga norweskiego offshore wind: 338 GW zamiast 30 GW nowych mocy

Partnerzy portalu

Według nowej analizy firmy Multiconsult, w Norwegii możliwe jest wybudowanie 338 GW morskiej energii wiatrowej na obszarach o niskim poziomie konfliktu.

Na dzień dzisiejszy cel norweskiego rządu to 30 GW do 2040 roku. Mapowanie Multiconsult pokazuje znacznie większy potencjał dla budowy nowych morskich farm wiatrowych wzdłuż całego wybrzeża.

- To podnoszące na duchu, że mamy tak wiele odpowiednich obszarów w Norwegii, gdzie poziom konfliktu jest niski - mówi Arvid Nesse, szef organizacji branżowej Norwegian Offshore Wind.

To właśnie Norwegian Offshore Wind wraz z deweloperami Equinor, Source Galileo, Hafslund i Deep Wind Offshore zleciło przygotowanie raportu. Multiconsult stworzył narzędzie, które ci deweloperzy mogą wykorzystać do planowania nowych projektów. Source Galileo już z niego skorzystało i chce zbudować morską farmę wiatrową, która może zelektryfikować Melkøya.

- Ale przede wszystkim jest to ważna baza danych dla dalszych dyskusji na temat morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii - mówi Nesse.

W analizie szczególny nacisk położono na współpracę z innymi branżami.

- To bardzo ważne dla branży, że rozwijamy morską energetykę wiatrową obok życia ptaków, rybołówstwa i życia morskiego. To badanie pokazuje, że można rozwijać potężną moc, dbając jednocześnie o kilka interesów - dodał Nesse.

338 GW to dziesięć razy więcej niż wyznaczony cel norweskiego rządu. Multiconsult zwraca uwagę, że to właśnie szczególnie obszary nadające się do budowy pływającej morskiej energetyki wiatrowej charakteryzują się niskim poziomem konfliktów.

- W tym opracowaniu dokonaliśmy obszernego zestawienia danych, gdzie zbadaliśmy m.in. życie ptaków, interesy związane z rybołówstwem i obawy związane z ochroną środowiska. Istnieją duże możliwości w szczególności dla pływającej morskiej energii wiatrowej, ale istnieją również duże możliwości dla produkcji energii odnawialnej w ramach stałych morskich farm wiatrowych. Jednocześnie zawsze istnieją konsekwencje dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, które muszą być brane pod uwagę, ale wierzymy, że zidentyfikowaliśmy wiele dobrych obszarów, które stanowią ważną specjalistyczną podstawę do dalszej dyskusji na temat rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - mówił Vegard Willumsen, szef departamentu w Multiconsult.

Istnieje 28 obszarów, które zostały wybrane jako odpowiednie dla pływających projektów offshore wind i 18 obszarów dla stałego offshore wind. Pełny raport dostępny jest tutaj:  norwegianoffshorewind.no

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.