• <
mewo_2022

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

rk

04.05.2023 21:00 Źródło: Agencja Rozwoju Pomorza S.A.
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Partnerzy portalu

Agencja Rozwoju Pomorza S.A.

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.

Od ponad 50 lat specjaliści ds. energetyki spotykają się na Offshore Technology Conference (OTC) w Houston, aby wymieniać się pomysłami i doświadczeniem w zakresie branży morskiej. W tym roku na wydarzenie zgłosiło się 1000 wystawców i 24 000 specjalistów z ponad 90 krajów. Konferencja i towarzyszące jej targi gromadzą inżynierów, techników, przedstawicieli kadry kierowniczej, naukowców, menedżerów i inwestorów z wszystkich dziedzin sektora energetyki morskiej.

Pomorskie na OTC


Invest in Pomerania oraz Pomorski Broker Eksportowy, będące samorządowymi inicjatywami koordynowanymi przez Agencję Rozwoju Pomorza, zorganizowały na OTC stoisko województwa pomorskiego oraz wyjazd pomorskich firm dostarczających produkty i usługi dla branży offshore oil&gas/

- Jest wiele powodów, dla których trzeba być w takich miejscach jak Houston. Kompetencje i doświadczenia naszych firm pozwalają nam konkurować na rynkach światowych i to chcemy tu pokazać. OTC to okazja do poszukiwania inwestorów z tego sektora oraz najnowszych rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do budowy niezależności energetycznej naszego kraju - podkreślił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Tak, jak domeną południowej Polski pozostaje górnictwo tradycyjne, tak Pomorze od lat rozwija silny klaster firm świadczących szeroki wachlarz usług z zakresu wydobycia węglowodorów z dna morskiego. Siłę regionu stanowią specjalistyczne kadry, a lokalne uczelnie rokrocznie wprowadzają na rynek pracy absolwentów po kierunkach technicznych, dzięki czemu, pomorskie przedsiębiorstwa mogą z sukcesami realizować zaawansowane projekty dla globalnych dostawców. Branża łączy w ten sposób wiedzę, ogromne doświadczenie i umiejętność wykorzystania najnowocześniejszych technologii. Konferencja OTC jest w związku z tym okazją, aby zobrazować ten potencjał.

Silna branża: od projektu po realizację


Na stoisku swoją ofertę prezentuje m. in. Mostostal Pomorze SA, producent wielkogabarytowych konstrukcji stalowych oraz aluminiowych sprzedawanych na rynki zagraniczne i krajowe. Spółka realizuje wysoko zaawansowane i specjalistyczne projekty głównie dla branży offshore, w tym przemysłu wydobywczego nafty i gazu, platform wiertniczych, instalacji podwodnych oraz morskiej energetyki wiatrowej. Wykonuje konstrukcje i instalacje dla przemysłu petrochemiczno-rafineryjnego, budowlanego, infrastrukturalnego czy stoczniowego.

- Zbudowaliśmy konstrukcje dla 16 morskich farm wiatrowych, w tym dla pierwszej zlokalizowanej u wybrzeży USA - Vineyard. Pracujemy nad rozszerzeniem działalności na nowe rynki, dlatego w tym roku uczestniczymy w OTC w Houston. Jesteśmy wyspecjalizowani w branży offshore i jako jedna z nielicznych firm w Polsce dostarczamy wielkogabarytowe konstrukcje stalowe zgodnie ze światowymi standardami jakości - zaznaczył prezes zarządu Mostostal Pomorze S.A. Arkadiusz Aszyk.

W pomorskiej delegacji uczestniczy także polski oddział międzynarodowego koncernu Bilfinger. Firma świadcząca nowoczesne usługi doradcze i inżynieryjne posiada klientów w branży chemicznej, energetycznej i przemysłowej. W Houston prezentuje swoje propozycje dla branży ropy i gazu oraz offshore. W swoim portfolio ma realizacje dla firm zagranicznych, a w Polsce dla tak dużych podmiotów jak Grupa LOTOS SA, LOTOS Terminale, Naftoport , PKN ORLEN, Rafineria Gdańska oraz PERN.

Ofertę nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań oraz usług na pomorskim stoisku prezentują takie firmy jak PELIXAR SA i Flint Systems. Pierwsza z nich dostarcza kompleksowe rozwiązania robotyki lotniczej dla firm, przemysłu i instytucji. Oferuje drony lotnicze i systemy do wielu zadań jak poszukiwanie i ratownictwo, pomiary i detekcja, dozór techniczny i inspekcje oraz systemy monitoringu. Flint Systems proponuje klientom symulatory szkoleniowe wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, przygotowujące pracowników z każdej branży, w tym offshore.

- Nasze narzędzie szkoleniowe, czyli symulator statku CTV oparty o technologię VR, ma wiele zalet. Pozwala on na przeprowadzenie szkoleń w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, ale jednocześnie bez ryzyka dla pracowników. Możemy zasymulować dowolną sytuację, dowolne warunki pogodowe, ćwiczyć postępowanie w warunkach zagrażających życiu. A to wszystko w warunkach pełnej imersji, czyli zanurzenia w wirtualnym świecie - prezes zarządu Flint Systems Leszek Tarnawski.

Na stoisku jest obecny również Baltic Diving Solution, będący dostawcą usług w zakresie prac podwodnych, inspekcji pojazdami ROV oraz dronami AUV. Zajmuje się również badaniami, przeglądami oraz doradztwem i nadzorem projektowym, głównie dla sektora ropy i gazu, energetyki odnawialnej oraz hydrotechniki. Partnerem regionalnego stoiska jest też Bota Technik, firma zajmująca się serwisem układów napędowych i automatycznych w urządzeniach wykorzystywanych w sektorze morskim, oraz Polskie Forum Technologii Morskich.

- W ostatnim czasie obsługujemy coraz więcej zapytań projektowych w obszarze offshore oil&gas. Wojna w Ukrainie silnie symuluje branże, a co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane projekty inżynieryjne. W efekcie firmy zagraniczne poszukają nowych lokalizacji pod  centra projektowe, a w tym kontekście Trójmiasto ma do zaoferowania dostęp do świetnie przygotowanych kadr - przekonuje zastępca dyrektora Invest in Pomerania Mikołaj Trunin.

To tylko część z oferty, która w Houston pokazuje siłę polskiej branży morskiej. Zespół Invest in Pomerania prezentuje na nim m.in. swój najnowszy raport Focus on: Maritime Sector in Pomerania 2023, w którym szeroko przedstawiono atuty Pomorza w zakresie aktualnych trendów napędzających branżę morską ze szczególnym uwzględnieniem niskoemisyjności oraz digitalizacji.

Invest in Pomerania jest samorządową inicjatywą non-profit, koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza,  która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając inwestorom wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.investinpomerania.pl.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.