• <

Wynik wyszukiwania - "Houston" - Wiadomości

1,3 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej przyznane spółce Ocean Winds. EDP umacnia swoje inwestycje w Australii

Australijski rząd przyznał Ocean Winds, spółce joint venture EDP Renewables i Engie zajmującej się morską energetyką wiatrową, licencję na potencjalny rozwój do 1,3 GW u wybrzeży Gippsland. Ta inwestycja na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii wzmacnia zaangażowanie EDP w tym kraju.
05.05.2024

Subsea7 z kontraktem w Zatoce Meksykańskiej

Firma Subsea7 ogłosiła 12 kwietnia zawarcie z Talos Energy znacznego kontraktu na inwestycję Sunspear na obszarze Green Canyon Block 78 w Zatoce Meksykańskiej.
12.04.2024

Zanieczyszczone paliwo przyczyną problemów Dali w Baltimore?

Powodem problemów z zasilaniem na kontenerowcu Dali, co doprowadziło do kolizji z mostem w Baltimore, może być zanieczyszczenie paliwa na statku. To jedna z teorii, która będzie badana przez śledczych.
29.03.2024

Ørsted otrzyma fundusze od Departamentu Energii USA w celu dekarbonizacji przemysłu

Amerykańskie władze przekażą dotację w wysokości 100 mln dolarów duńskiemu koncernowi. Dofinansowanie ma pomóc w rozwoju zakładu Ørsted zajmującego się wytwarzaniem ekologicznego metanolu w Teksasie, a także dekarbonizacji trudnego do elektryfikacji sektora morskiego i utworzeniu miejsc pracy w USA w ramach nowej branży związanej z czystą energią.
25.03.2024

MSZ USA: wzywamy Iran do natychmiastowego uwolnienia tankowca Advantage Sweet

W środę Matthew Miller, rzecznik amerykańskiego MSZ, wezwał Iran do uwolnienia tankowca Advantage Sweet; wcześniej irańskie media poinformowały o zamiarach rozładowania ropy z tankowca o wartości 50 milionów dolarów - podaje agencja Reutera.
06.03.2024

Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć 20% udziałów SK Earthon w spółce Peru LNG

MidOcean Energy („MidOcean”), spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, czołowy instytucjonalny podmiot inwestujący w ogólnoświatowy sektor energii i infrastruktury, podała dziś informację o zawarciu ostatecznej umowy z SK Earthon („SK”) w sprawie objęcia 20% udziałów SK w spółce Peru LNG („PLNG”).
09.02.2024

Rada Nadzorcza PGE powierzyła obowiązki prezesa zarządu spółki Erykowi Kosińskiemu

Rada Nadzorcza PGE odwołała w środę prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego; obowiązki prezesa zarządu spółki powierzono Erykowi Kosińskiemu - wynika a komunikatu PGE.
08.02.2024

Suwnice popłyną z Gdańska do Portu Houston

Suwnice Konecranes montowane w Gdańsku popłyną z Portu Gdańsk prosto do portu w amerykańskim Houston, gdzie będą pracować.
07.02.2024

Pies przeżył osiem dni zamknięty w kontenerze. Uratowali go funkcjonariusze straży wybrzeża

Inspektorzy z US Coast Guard na obszar Houston-Galveston dokonali niespodziewanego odkrycia w trakcie kontroli kontenerów znajdujących się w porcie. W jednym z nich znajdował się... pies. Zwierzęciem natychmiast zajęli się funkcjonariusze oraz ratownicy. Zdaniem specjalistów znajdowało się w zamknięciu przez ponad tydzień.
06.02.2024

Ropa pod kontrolą do 2025 r. Beneficjenci wojny na Morzu Czarnym i ataków na Morzu Czerwonym

Rok 2023 był kolejnym pozytywnym okresem dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen i ryzyka recesji gospodarczej. W okresie styczeń-grudzień 2023 r. światowe przeładunki ropy naftowej wzrosły o 5,3% r/r informuje Banchero Costa Research, powołując się na dane wynikające z obserwacji ruchu statków przez Refinitiv, z wyłączeniem całego handlu kabotażowego. Ten wzrostowy trend zanotowano również w Gdańsku i Gdyni, głównych paliwowych portach Polski.
31.01.2024

Irańczycy potwierdzili uprowadzenia tankowca St Nikolas

Irańska marynarka wojenna potwierdziła w czwartek, że przejęła tankowiec St. Nikolas w Zatoce Omańskiej - podały media państwowe. Wcześniej pojawiły się informacje, że na pokład tankowca weszli uzbrojeni ludzie, a następnie jednostka obrała kurs w kierunku Iranu.
11.01.2024

SLB, Aker Solutions i Subsea7 ogłaszają zamknięcie spółki oraz ruszenie z nowym projektem

Subsea7 ogłosiła dziś ostateczne zamknięcie wcześniej ogłoszonej spółki joint venture z SLB1 i Aker Solutions2. Nowe przedsięwzięcie, które przyjmie nazwę OneSubsea, ma napędzać innowacje i wydajność w prowadzonych pracach pod wodą w związku z eksploatacją złóż. Jednocześnie pomoże klientom lepiej dysponować zasobami i wyposażeniem w związku z przedsięwzięciami wydobywczymi.
03.10.2023

USA zwiększa swoją obecność na Bliskim Wschodzie. Celem powstrzymanie Iranu przed atakami na statki

Do amerykańskich baz znajdujących się w zaprzyjaźnionych krajach przybyło ponad 3000 marynarzy i żołnierzy, wspartych techniką wojskową. Wynika to z wcześniej zapowiedzianego rozmieszczenia dodatkowych sił w regionie w obliczu zwiększonego zagrożenia dla żeglugi handlowej ze strony Iranu w pobliżu Cieśniny Ormuz. Władze tego państwa dokonały w ostatnim czasie kilku głośnych prób zatrzymania statków przewożących ropę.
09.08.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Diving Solutions

Kiedy dziennikarze „The Washington Post”, jednego z wiodących amerykańskich źródeł informacji, prowadzili śledztwo w sprawie wybuchów na gazociągu Nord Stream, zwrócili się o ekspercką opinię do Krzysztofa Stopierzyńskiego – prezesa Baltic Diving Solutions. To świadectwo głębokiego uznania dla polskiej firmy, której renoma wykracza daleko poza granice kraju.
07.08.2023

Marines jako ochrona na statkach handlowych? Irańskie ataki w Zatoce Perskiej wymuszają nowe rozwiązania

Żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej mogą wkrótce pływać na statkach handlowych, by bronić ich przed irańskimi atakami w rejonie Zatoki Perskiej, podał w czwartek Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli administracji USA.
04.08.2023

Rząd kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja ogłosił w sobotę wieczorem stan wyjątkowy w związku z powodziami

Stan wyjątkowy, który władze prowincji Nowa Szkocja ogłosiły w sobotę wieczorem w związku z powodziami, będzie obowiązywał do 5 sierpnia, o ile nie zostanie wcześniej odwołany - powiedział cytowany w rządowym komunikacie minister ds. zarządzania kryzysowego John Lohr.
23.07.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

EBITDA EDP Renewables wzrasta o 14% w pierwszym kwartale 2023 r.

EDP Renewables realizuje swój Plan Biznesowy na lata 2023-2026, który zakłada przewodzenie transformacji energetycznej za sprawą przyspieszenia inwestycji i zrównoważonego wzrostu.
08.05.2023

Pomorskie prezentuje swoje możliwości w sektorze offshore na targach w Houston

Odbywająca się właśnie w Houston konferencja Offshore Technology Conference 2023 jest jednym z najważniejszych wydarzeń morskiego biznesu na świecie i przez to okazją do przedstawienia pomorskiej branży offshore. Invest in Pomerania, wspólnie z lokalnymi partnerami, już po raz trzeci prezentuje tam potencjał projektowy oraz produkcyjny województwa pomorskiego. Uczestnikami delegacji była również grupa firm, których udział został dofinansowany z projektu Pomorski Broker Eksportowy.
04.05.2023

Marynarka wojenna USA: Iran nielegalnie przejął drugi tankowiec w ciągu tygodnia

Iran przejął w Cieśninie Ormuz pływający pod banderą Panamy tankowiec Niovi, co jest drugim takim incydentem w regionie w ciągu tygodnia - poinformowała stacjonująca na Bliskim Wschodzie V Flota USA.
04.05.2023

USA skonfiskowały ładunek irańskiej ropy zanim Iran przejął tankowiec Advantage Sweet

Stany Zjednoczone, na mocy sankcji nałożonych na Teheran, skonfiskowały ładunek irańskiej ropy na kilka dni przed zajęciem w czwartek przez irańską marynarkę wojenną tankowca Advantage Sweet pływającego pod banderą Wysp Marshalla - poinformowała w piątek agencja Reutera.
29.04.2023

Iran przejął tankowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla

Siły morskie irańskich Strażników Rewolucji Islamskiej przejęły w czwartek w Zatoce Omańskiej, na wodach międzynarodowych, tankowiec Advantage Sweet pływający pod banderą Wysp Marshalla – poinformowała stacjonująca na Bliskim Wschodzie V Flota USA.
27.04.2023

Inwestycje na Jedwabnym Szlaku napędzają (nie tylko) morski biznes Chin

Chińskie firmy w 2022 r. były zaangażowanie w 147 krajach z kwotą oszacowaną na 67,8 mld USD poprzez inwestycje finansowe i współpracę kontraktową w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (Belt and Road Initiative - BRI) czyli Inicjatywy Pasa i Szlaku. To trochę mniej niż zaangażowanie Chin w BRI w 2021 r., które wyniosło 68,7 mld USD, jak wynika z danych Ministerstwa Handlu ChRL.
20.04.2023

Bartosz Fedurek nowym Country Managerem EDPR Polska

EDP Renewables Polska ogłasza kluczową zmianę na szczeblu zarządzającym. EDP Renewables weszła na polski rynek w 2008 r. i obecnie dysponuje drugim pod względem wielkości portfelem operacyjnych aktywów OZE w kraju, o łącznej mocy zainstalowanej 733 MW.
04.04.2023

80-letni żeglarz w opałach, z pomocą przyszedł tankowiec

Tankowiec Silver Dover odnalazł na Morzu Karaibskim wzywający pomocy jacht, który stracił sterowność, i podjął na pokład płynącego nim samotnego 80-żeglarza.
07.02.2023

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii

EDP Renewables i spółka joint venture Engie nawiązały współpracę z Canada Pension Plan Investment Board w celu opracowania pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii. Te 2 GW są znaczącym kamieniem milowym dla obecności Ocean Winds w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma ma około 4 GW w fazie rozwoju w postaci dwóch projektów na północnym wschodzie.
12.12.2022

Po zakończeniu pracy dla Equinor, platforma firmy Valaris idzie na okresowy przegląd

Wykonawca wierceń offshore z siedzibą w USA ujawnił, że jedna z jego platform wiertniczych, która niedawno zakończyła trzyletnie zlecenie dla Equinor, przejdzie dziesięcioletni, specjalny przegląd okresowy, aby zapewnić, że jest gotowa do nowych zadań w przyszłości.
01.12.2022

Porty w Halifaxie i Hamburgu nawiązują współpracę w zakresie korytarza wodorowego i zielonej energii

Zarząd Portu Halifax i Zarząd Portu Hamburg połączyły siły w sprawie dekarbonizacji korytarza żeglugowego między Halifax, na wschodnim wybrzeżu Kanady, a Hamburgiem, wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Niemiec.
03.10.2022

Clarksons zmniejsza profil ryzyka projektów offshore wind

Oddział Clarksons Offshore Renewables uruchamia usługę strategicznego doradztwa morskiego "AIR", aby wspierać klientów działających w sektorze morskiej energetyki wiatrowej lub zamierzających wejść do tego sektora.
03.10.2022

Offshore - binarny morski system instalacyjny zgodny z Jones Act

Bleutec Industries z siedzibą w Houston zaprezentował to, co opisuje jako transformacyjne rozwiązanie w zakresie transportu i instalacji morskich farm wiatrowych, które również integruje zdolności do wykonywania rozruchu, operacji i konserwacji oraz działań likwidacyjnych.
17.07.2022

Ocean Winds otrzymuje kontrakt CfD na projekt Moray West

EDP Renewables z dumą ogłasza, że spółce Ocean Winds (joint-venture EDPR i Engie), został przyznany przez rząd Wielkiej Brytanii 15-letni kontrakt CfD na sprzedaż 294 MW wyprodukowanej energii z projektu morskiego Moray West o mocy 882 MW. Cenę ustalono na poziomie 37,35 GBP/MWh.
07.07.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Atlas Copco: Wynajmujemy powietrze, energię i innowacje

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Ziębą, menadżerem regionalnym w Atlas Copco Specialty Rental. Firma to wiodący dostawca sprzętu na wynajem i specjalistycznych usług w zakresie sprężonego powietrza, energii elektrycznej, pary i azotu. Firma działa także w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
05.07.2022

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
29.06.2022

Nowości w Polskim Forum Technologii Morskich [ZDJĘCIA]

W czwartek 26 maja 2022 roku odbyło się walne zgromadzenie Polskiego Forum Technologii Morskich. Podczas spotkania wybrano skład Rady Związku drugiej kadencji oraz określono najbliższe plany działalności.
02.06.2022

Pomorze zaprezentowało w USA potencjał sektora morskiej energetyki wiatrowej

Właśnie zakończyła się misja gospodarcza Offshore Wind USA 2022 do Houston w Stanach Zjednoczonych, zrealizowana w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy (PBE). Organizatorem wyjazdu była Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. (InvestGDA), działająca na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Gdańska oraz całego regionu.
09.05.2022

Świat do odkrycia: pomorski potencjał offshore

Konferencja OTC w USA w Teksasie
04.05.2022

Pierwszy kontrakt na nowy fallpipe vessel zgodnie z ustawą Jones Act dla Great Lakes Dredge & Dock i Van Oord

Konsorcjum firm Great Lakes Dredge i Dock Corporation z siedzibą w Houston (NASDAQ: GLDD) i holenderskiej Van Oord otrzymało kontrakt na prace związane z podwodną instalacją dla morskich farm wiatrowych Empire Wind I i II u wybrzeży Nowego Jorku.
03.05.2022

Atak piratów w Zatoce Gwinejskiej

Masowiec Arch Gabriel został 3 kwietnia zaatakowany przez piratów w Zatoce Gwinejskiej.
05.04.2022

Maersk zainstaluje 15 MW-owe turbiny w USA. Pomoże nowoczesna jednostka WTIV [WIDEO]

Przedstawiciele Empire Offshore Wind, spółki joint venture Equinor i bp, podpisali umowę z Maersk Supply Service na czarter swojego nowego statku do instalacji wiatrowych (WTIV). Statek ten, wraz z amerykańskimi barkami i holownikami zbudowanymi i obsługiwanymi przez Kirby Offshore Wind, będzie wykorzystywany do instalacji turbin Vestas V236-15MW w ramach projektu budowy jednej z pierwszy morskich farm wiatrowych w USA.
30.03.2022

Eksporterzy ropy naftowej i firmy wydobywcze z USA nie chcą wywołać nadpodaży surowca

Choć amerykański rząd zabiega o gwarancję szybszego zwiększania produkcji ropy naftowej, nie spieszą się do tego kraje eksportujące surowiec, a nawet amerykańskie koncerny wydobywcze, które obawiają się się nadpodaży surowca - oceniła w piątek analityczka DM BOŚ Dorota Sierakowska.
11.03.2022

Z Norwegii do Houston i na oceany. Kongsberg Maritime dla Ocean Infinity

Amerykańska firma z siedzibą w Houston zajmująca się badaniami podmorskimi powiększa flotę robotów o 6 dodatkowych autonomicznych pojazdów podwodnych, które zostaną wyprodukowane przez Kongsberg Maritime. Niedługo Ocean Infinity będzie dysponował flotą ponad 20 jednostek AUV.
10.02.2022

Odnaleziono wrak tankowca zatopionego podczas II wojny światowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Amerykańska rządowa organizacja NOAA zlokalizowała wrak. Prawdopodobnie jest to tankowiec Bloody Marsh, który podczas Ii wojny światowej został zatopiony przez niemiecką łódź podwodną.
03.11.2021

Transformacja energetyczna i rezygnacja z węgla w Polsce i na Węgrzech. Różnice, podobieństwa, doświadczenia

Polska i Węgry to dwa postkomunistyczne, należące do Unii Europejskiej, szybko rozwijające się w ostatnich trzydziestu latach państwa. Obydwa stoją przed koniecznością transformacji energetycznej oraz rezygnacji ze stosowania węgla w miksie energetycznym. Obydwa państwa muszą też zadbać o dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w surowce energetyczne. Różnice i podobieństwa między krajami to okazja do wzajemnego uczenia się od siebie i wykorzystania doświadczeń.
29.10.2021

Amazon transportuje kontenery bulkerami

Amerykański gigant handlu online Amazon przetransportował do Houston ładunek kontenerów na pokładzie wyczarterowanego masowca.
20.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Zakłócenia łańcucha dostaw. Pandemia wpływa na wzrost importu detalicznego

Wzrost importu detalicznego w największych portach kontenerowych w USA maleje z powodu globalnych zakłóceń łańcucha dostaw związanych z pandemią.
15.09.2021

ABS, Hudong-Zhonghua i Wärtsilä łączą siły przy budowie gazowca LNG zgodnego z IMO 2050 CII

Wykorzystując zaawansowane modelowanie i symulacje, w ramach wspólnego projektu zastosowane zostaną różne technologie i rozwiązania dekarbonizacji w modelach projektowych i eksploatacyjnych statku. A to wszystko w celu zbadania jego wydajności w odniesieniu do wskaźnika intensywności emisji dwutlenku węgla (CII) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) do 2050 roku.
14.09.2021

Czarter – „safe port” - część I

Wyznaczenie portu za/wyładunku, czy to expressis verbis w czarterze, czy też poprzez konkretną nominację czarterujących (w ramach posiadanych uprawnień umownych) powoduje, iż „shipowner is under absolute obligation to go there” [„M/V Naiad [1978], AMC 249].
22.07.2021

Chińskie inwestycje portowe na świecie

W ciągu ostatniej dekady Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, porty od Brazylii aż po Pakistan. Mimo że przejęcia portów przez międzynarodowych operatorów nie są rzadkością, to ekspansja Państwa Środka może budzić większe emocje.
18.06.2021

Amerykańskie porty kontynuują ustanawianie rekordów, dostawcy walczą o dotrzymanie tempa

Oczekuje się, że największe porty importu detalicznego w Stanach Zjednoczonych zanotowały kolejny przełomowy miesiąc w maju. Konsumenci powrócili bowiem do normalnych wzorców zakupowych wraz ze wzrostem liczby szczepień - ogłosiła w tym tygodniu Narodowa Federacja Detaliczna (NRF). Tymczasem łańcuchy dostaw starają się nadążyć za popytem.
11.06.2021

Putin traktuje ustępstwa Bidena w sprawie NS2 jako oznakę słabości

Prezydent Rosji Władimir Putin traktuje ustępstwa amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w sprawie Nord Stream 2 jako oznakę słabości - pisze w piątkowym komentarzu "The Hill". Dodaje, że bitwa o NS2 nie jest jednak jeszcze zakończona.
22.05.2021

Ponowne uruchomienie Colonial Pipeline po cyberataku

Największy rurociąg benzynowy w Ameryce wraca do eksploatacji, po cyberataku, który nastąpił w piątek,7 maja. W wyniku ataku podniosły się ceny pomp i została zablokowana dostawa paliwa we wschodniej części Stanów Zjednoczonych.
13.05.2021

Chiny kupują porty i terminale na Jedwabnym Szlaku

Około 1,3 biliona dolarów wydadzą Chiny do 2027 r. na program infrastrukturalny w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku – prognozuje Morgan Stanley. Jego podstawowym elementem jest rozwój Maritime Silk Road.
12.04.2021

Suwnice RTG z El Professional w Porcie Gdańsk wyruszyły do terminalu kontenerowego w Afryce (video, foto)

W poniedziałek, 15 marca, zakończono operację załadunku 6 suwnic typu RTG, które trafią z Portu Gdańsk do portu w Dakarze. Suwnice zostały zmontowane przez firmę El Professional dla terminalu kontenerowego DP World.
18.03.2021

Ultranowoczesny norweski statek offshore powstanie w chorwackiej stoczni (foto)

Triumph Subsea Services zawarł niedawno umowę z chorwacką stocznią Brodosplit JSC na budowę uniwersalnych statków do obsługi instalacji offshore i innych systemów podwodnych. Jednostki zostaną zbudowane i wyposażone w całości w należącym do DIV Shipbuilding Group zakładzie Brodosplit w Splicie w Chorwacji. Na razie stoczniowcy z Chorwacji dostali do wykonania jednen statek z serii.
14.02.2021

Cena ropy znowu w górę

Ceny ropy na giełdzie paliw w USA idą w górę. Również ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie zwyżkowały na zakończenie poprzedniej sesji. Inwestorzy liczą na zawarcie porozumienia handlowego między Unią Europejską a Wielką Brytanią.
24.12.2020

Największy załadunek suwnic w historii El Professional (foto, wideo)

Aż dziesięć potężnych suwnic typu RTG przeznaczonych dla amerykańskich terminali załadowano przy nabrzeżu WOC II w gdańskim porcie. Aby zrealizować operację, konieczne było użycie nietypowego transportowca modułowego z możliwością zanurzania pokładu. To największa wysyłka suwnic w historii przedsiębiorstwa "PUH El Professional Mariusz Maszota".
27.11.2020

Stocznia VARD z zamówieniem na osiem zdalnie sterowanych statków

Amerykańska firma zajmująca się badaniami podmorskimi, Ocean Infinity, podpisała kontrakty na budowę ośmiu statków sterowanych z lądu, co jest określane jako ważny krok w rozwoju operacji statków bezzałogowych i zdalnie sterowanych.
24.11.2020

BBC Chartering – globalny potentat z polskim pierwiastkiem

Statki niemieckiego operatora tonażu wielozadaniowego i masowego – firmy BBC Chartering z Leer są częstym gościem naszych polskich portów, w tym również i stoczni. Jednym z ostatnich zawinięć było pojawienie się w połowie października br. jednostki wielozadaniowej m/v „BBC Volga”. Wizyta w gdyńskim porcie wiązała się z załadunkiem bardzo często eksportowanego stąd sprzętu do obsługi ładunków na placach terminali kontenerowych całego świata. W tym przypadku były to określane w języku specjalistycznym - bramowe kontenerowe wozy pię
02.11.2020

Grupa Fracht wzmacnia obecność w Ameryce Północnej i uruchamia nowy oddział w Kanadzie

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, wzmacnia obecność na północnoamerykańskim rynku usług TSL. Firma rozbudowuje zespół i uruchamia kolejny, drugi już oddział w Kanadzie. To dobra wiadomość dla polskiej spółki Fracht, której jedną ze specjalności usług jest organizacja transportów różnych grup ładunków do Ameryki Północnej.
22.10.2020

Letni import w największych portach USA osiąga najwyższy w historii poziom, pomimo pandemii koronawirusa

Zgodnie z najnowszym raportem Global Port Tracker, import w głównych portach kontenerowych w Stanach Zjednoczonych osiągnął rekordowy poziom tego lata, gdy sprzedaż detaliczna odbiła się od pandemii, a kupcy uzupełnili zapasy wcześniej na okres świąteczny.
11.10.2020

Woda i jej stany skupienia a zmiany klimatu

Czy tropikalne cyklony, susze i błyskawiczne powodzie to efekty zmian w krążeniu wody w przyrodzie? O tym jak woda i jej różne stany skupienia wpływają na klimat pisze dr Aleksandra Kardaś w najnowszym wydaniu magazynu popularnonaukowego „Academia” zatytułowanym „Woda”.  
22.09.2020

Abu Dhabi przejął udziały warte 615 mln dolarów w amerykańskim eksporterze LNG

Główny niezależny fundusz majątkowy Abu Dhabi przejął 5,1% udziałów w Cheniere Energy Inc., największym amerykańskim eksporcie skroplonego gazu ziemnego. Akcje są wycenione na 615 milionów dolarów. Według danych Bloomberga Abu Dhabi jest czwartym co do wielkości udziałowcem Cheniere.
18.09.2020

Cheniere wznawia normalną działalność w Sabine Pass LNG

Eksporter LNG z Houston, Cheniere Energy, powiedział, że wznowił normalną działalność w obiekcie LNG Sabine Pass po huraganie Laura.
10.09.2020

Całkiem dobry tydzień dla ropy

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw lekko spadają, ale kończący się tydzień zaliczą jako 4. z kolei ze zwyżką cen. W USA trwa szacowanie strat po przejściu huraganu Laura nad Luizjaną i Teksasem - podają maklerzy.
28.08.2020

Szacowanie strat po przejściu huraganu Laura

W Teksasie i Luizjanie trwa szacowanie strat po przejściu huraganu Laura, w nocy ze środy na czwartek. Gwałtowny, wyrywający drzewa z korzeniami żywioł zdewastował miasto Lake Charles, jego centrum ominęło natomiast Houston i Nowy Orlean.
27.08.2020

Nadciągający nad Teksas huragan odbija się na cenach ropy

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw pozostają stabilne, a w Londynie rosną. Rynek przygotowuje się na zakłócenia w produkcji i rafinacji ropy w USA z powodu huraganu Laura - podają maklerzy.
27.08.2020

Ropa w USA nieznacznie tanieje

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw nieznacznie tanieje. Na rynkach są obawy o możliwe szkody w infrastrukturze naftowej w USA z powodu zbliżającego się huraganu Laura - podają maklerzy.
26.08.2020

Chiny ostrzegają przed „okresem burzliwych zmian” w gospodarce

Chińska gospodarka stoi przed okresem „burzliwych zmian”, a rosnąca niepewność na rynkach zewnętrznych sprawia, że należy w większym stopniu polegać na popycie krajowym, by stymulować wzrost – ocenił przywódca ChRL Xi Jinping.
25.08.2020

Import kontenerów w USA może osiągnąć najniższy od 4 lat poziom

Import w największych portach kontenerowych w tym roku ma być najniższy od 5 lat z powodu wpływu pandemii koronawirusa na gospodarkę Stanów Zjednoczonych – wynika z najnowszego raportu wydanego przez National Retail Federation (NRF) i Hackett Associates.
12.08.2020

Kosmiczna kapsuła Dragon pomyślnie wodowała u wybrzeży Florydy

Załogowa kapsuła Dragon pomyślnie wodowała w niedzielę w Zatoce Meksykańskiej u wybrzeży Florydy. Na jej pokładzie znajdowało się dwóch amerykańskich astronautów, którzy spędzili dwa miesiące na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
03.08.2020

USA oferują Japonii pomoc w nadzorowaniu spornych wysp po wtargnięciach chińskich statków

Siły zbrojne USA mogą pomóc władzom Japonii monitorować „bezprecedensowe wtargnięcia” chińskich statków na wody otaczające kontrolowane przez Tokio sporne wyspy – powiedział w środę dowódca amerykańskich wojsk w Japonii generał Kevin Schneider, wywołując krytykę ze strony władz ChRL.
29.07.2020

Schlumberger usunął 21 tysięcy miejsc pracy po najtrudniejszym w ostatnich dekadach kwartale

Firma Schlumberger, gigantyczny dostawca usług związanych z polami naftowymi, zwolni około 21 tysięcy pracowników w odpowiedzi na jeden z najtrudniejszych kwartałów w ciągu ponad dziesięciu lat, na który wpłynęła pandemia koronawirusa i kryzys cen ropy.
29.07.2020

Ceny ropy w USA stabilne

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw jest wyceniana bez zmian podczas poniedziałkowego handlu. Inwestorzy śledzą napięte relacje USA-Chinyi i perspektywy większej podaży ropy na świecie - informują maklerzy.
27.07.2020

Ceny ropy w USA wahają się; napięcia USA-Chiny i obawy o odbicie w USA w tle

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje. Analitycy oceniają, że dla rynków duże znaczenie może mieć ustabilizowanie sytuacji w gospodarce USA oraz deeskalacja napięć na linii Waszyngton-Pekin.
24.07.2020

Pilot LNG wybuduje terminal LNG w Teksasie

Pilot LNG z siedzibą w Houston planuje wybudować pływający terminal skroplonego gazu ziemnego na wyspie Pelican w Teksasie.
16.07.2020

Dwa przypadki zarażenia koronawirusem wykryto na duecie statków Hapag-Lloyd

Hapag-Lloyd wykrył obecność COVID-19 na pokładzie dwóch swoich statków pływających pod banderą USA.
16.07.2020

BP wykorzystuje Bluware do analizy danych sejsmicznych

BP podpisało umowę z firmą Bluware z siedzibą w Houston, aby poprawić jakość i szybkość interpretacji danych sejsmicznych.
02.06.2020

Na rynku zaczyna brakować miejsca na magazynowanie ropy

Handlowcy ropy naftowej walczą o znalezienie wystarczającej liczby statków, wagonów i rurociągów do przechowywania paliwa, podczas gdy bardziej konwencjonalne magazyny zapełniają się w obliczu dużej podaży i gwałtownego spadku popytu z powodu kryzysu koronawirusowego.
22.04.2020

Odfjell Terminals pozyskało 250 mln dolarów pożyczki

Odfjell Terminals US (OTUS), będą własnością Odfjell SE i kanadyjskiego Northleaf Capital Partners, pozyskała 5-letni kredyt o wartości 250 mln dolarów.
25.03.2020

Maersk Tankers podpisało umowę zarządzania flotą z armatorem Team Tankers

Duński Maersk Tankers zawarł umowę z właścicielem i operatorem chemikaliowców Team Tankers International, aby przejąć zarządzanie handlowe nad 27 tankowcami.
17.03.2020

Ocean Infinity uruchomił nową firmę skupioną na bezzałogowej żegludze

Amerykańska podmorska firma badawcza, Ocean Infinity, uruchomiła nową firmę, która będzie obsługiwać flotę bezzałogowych statków. Ma to przetrzeć nowe szlaki w dziedzinie pozyskiwania danych na morzu.
09.02.2020

Niemiecki armator z 11 nowymi statkami we flocie

Niemiecka spółka żeglugowa United Heavy Lift (UHL) przejęła flotę dziewięciu ciężarowców F900 i zakupiła dwie dodatkowe jednostki o nośności 12 tys. dwt.
26.01.2020

Grimaldi odebrał trzeci z rzędu nowy samochodowiec

Włoska grupa Grimaldi przyjęła do floty Grande Houston, nowego samochodowca typu PCTC. 15 stycznia armator odebrał trzeci z siedmiu statków budowanych w chińskiej stoczni Yangfan w Zhoushan.
23.01.2020

Chemikaliowiec zderzył się ze statkiem rybackim. Jedna osoba nie żyje, dwie uznane za zaginione

14 stycznia u wybrzeży Galveston w Teksasie doszło do kolizji 183-metrowego chemikaliowca Bow Fortune należącego do norweskiego armatora Odfjell ze statkiem rybackim.
15.01.2020

Rosnące ceny ekologicznych paliw oznaką ich niskiej dostępności

Według uczestników rynku cena oleju napędowego o bardzo niskiej zawartości siarki wzrosła w ostatnich miesiącach, co jest oznaką rosnącego niepokoju, że nie ma wystarczającej ilości tego paliwa, aby spełnić nowe światowe przepisy żeglugowe.
12.01.2020

Wyjątkowo udany rok dla regionu. Invest in Pomerania zapowiada kolejne inwestycje

Wspólnie z partnerami, inwestorami i instytucjami samorządu województwa, Invest in Pomerania 9 stycznia podsumowała w Centrum Stocznia Gdańska gospodarcze sukcesy minionego roku. Padły zapowiedzi kolejnych inwestycji.
10.01.2020

Coraz więcej statków czeka w kolejce do bunkrowanie w Singapurze

Armatorzy są zmuszeni czekać dłużej i płacić więcej za bunkrowanie w azjatyckim porcie Singapur. Powodem jest wejście od nowego roku nowych przepisów odnośnie zawartości siarki w paliwach.
02.12.2019

USA: Seria eksplozji w rafinerii w Port Neches, ewakuacja czterech miejscowości [wideo]

Seria potężnych eksplozji wstrząsnęła w środę kompleksem rafinerii ropy naftowej w Port Neches (stan Teksas). Trzech pracowników zostało rannych. Zarządzono ewakuację mieszkańców czterech pobliskich miejscowości.
27.11.2019

Czy IMO 2020 sprawi, że transport morski podrożeje?

Od 1 stycznia 2020 r. międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki (MARPOL) oraz Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) będą egzekwować od armatorów oceanicznych stosowanie paliw żeglugowych o ograniczonej zawartości siarki z obecnego 3,5 proc. do maksymalnie 0,5 proc. Co to oznacza dla frachtu morskiego? Czy rozporządzenie IMO 2020 będzie miało wpływ na koszty transportu towarów drogą morską? Na te pytania odpowiada w poniższym komentarzu Hillebrand, globalny operator logistyczny specjalizu
22.11.2019

Niedobór paliwa niskosiarkowego spowoduje przesunięcie zawinięć statków w 2020 roku

Niedobory oleju napędowego o niskiej zawartości siarki mogą pojawić się w niektórych portach w Afryce, Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej w przyszłym roku, ale większość głównych portów na całym świecie będzie miała wystarczające zapasy. Takie wnioski wyciągnięto na konferencji Mare Forum USA w Houston.
21.11.2019

Szczyt stawek tankowców już na nami, ale prognozy dalej są optymistyczne

Wzrost kosztów wynajmu tankowców w ubiegłym miesiącu może już wydawać się odległym wspomnieniem, ale był on na tyle mocny, aby przekonać analityków monitorujących losy branży, że nadchodzą lata boomu.
13.11.2019

Powstanie nowy terminal dla supertankowców w Texasie (film)

Transfer LP poinformował w czwartek o rozmowach z potencjalnymi wykonawcami budowy morskiego obiekt służacego do eksportu ropy naftowej w Teksasie, który będzie zdolny do obsługi supertankerów.
08.11.2019

Amerykańska Straż Przybrzeżna zawiesiła poszukiwania 26-letniego mężczyzny, który w czwartek wypadł za burtę wycieczkowca Carnival Dream

W ciągu dwudniowego poszukiwania amerykańska straż przybrzeżna i samarytańskie statki przeszukały prawie 600 mil kwadratowych powierzchni, pomimo złych warunków pogodowych.
28.10.2019

Nieprzytomny członek załogi ewakuowany ze statku towarowego w pobliżu Teksasu

Członek załogi statku towarowego BBC Campana został ewakuowany, gdy jednostka znalazła się w odległości 7 km od Galveston w Teksasie.
08.10.2019

Minister energetyki USA: Nord Stream 2 zwiększy wpływ Rosji na politykę Europy

Gazociąg Nord Stream 2 zwiększy wpływ Rosji na politykę zagraniczną Europy – powiedział minister energetyki USA Rick Perry podczas konferencji, która się odbyła w poniedziałek w Wilnie w ramach inicjatywy Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC).
07.10.2019

Amerykański armator zbuduje 17 dużych etanowców

American Ethane Company z amerykańskiego Houston ujawnił plan budowy 17 bardzo dużych jednostek do transportu etanu (VLEC) do Chin. Statki o pojemności 150 tys. m3 powstaną w chińskiej stoczni Hudong-Zhonghua and Jiangnan.
24.09.2019

Zaawansowane usługi i nowe technologie zmieniają oblicze gospodarki morskiej

W miarę modernizacji gospodarki morskiej obserwujemy rosnący popyt na usługi świadczone na rzecz tradycyjnych morskich branż. Centra usług wspólnych stają się integralną częścią tego sektora. Między innymi dzięki temu trendowi Trójmiasto ma szanse wyrosnąć na światowej klasy klaster morski.
06.09.2019

USA, Polska i Ukraina podpiszą porozumienie o współpracy ws. bezpieczeństwa dostaw gazu

Podczas wizyty w Warszawie sekretarza energii USA Ricka Perry’ego, przedstawiciele USA, Polski i Ukrainy podpiszą porozumienie o współpracy ws. bezpieczeństwa dostaw gazu - poinformowało biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.
30.08.2019

Pierwszy w Polsce wielkoskalowy projekt sejsmiczny 3D/4C OBN zrealizowany z sukcesem

Pierwszy wielkoskalowy projekt głębokiej sejsmiki 3D/4C w Polskiej strefie przybrzeżnej na wodach do głębokości 10 metrów został zrealizowany z sukcesem i zakończony na początku lipca 2019 roku. Za realizację projektu dla Kanadyjskiego Klienta poszukującego złóż ropy i gazu odpowiedzialne było konsorcjum firm Pro Geofizyka Kraków oraz MEWO S.A.
19.08.2019

BOA Galatea w drodze do nowego właściciela

BOA Galatea, specjalistyczny statek służący do poszukiwania podmorskich złóż ropy naftowej lub gazu, opuścił Gdynię. W ostatnią sobotę, w asyście holownika wyruszył do Kristiansand. Jak informowaliśmy w maju, nowym właścicielem jednostki będzie norweska firma SeaBird Exploration PLC.
23.07.2019

Singapur utrzymuje pozycję największego na świecie centrum żeglugi morskiej

Singapur znalazł się szósty rok z rzędu na czele rankingu International Shipping Centre Development (ISCD), współtworzonego przez Baltic Exchange i Xinhua. Ranking ocenia największe miasta świata pod względem usług portowych i spedycyjnych.
14.07.2019

ZIM rozszerzył współpracę z Maerskiem i MSC

Izraelski armator Zim Integrated Shipping Services (ZIM) dalej poszerzył swoją współpracę z członkami aliansu 2M - Maerskiem i Mediterranean Shipping Company (MSC). Dotyczy ona handlu na szlaku Azja - USA.
03.07.2019

Mosbacher: współpraca energetyczna między Polska a USA jest jednym z filarów naszych relacji

Współpraca energetyczna między Polską a USA jest jednym z filarów naszych relacji; zmniejsza się import gazu z Rosji do Polski, a import LNG z innych krajów, w tym z USA, rośnie - napisała na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher.
24.06.2019

USA/Duda: Chcemy być silnym hubem dostaw gazu do Europy

Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie gazu ziemnego do Europy, przede wszystkim do Europy Środkowej - oświadczył prezydent Andrzej Duda, który w piątek odwiedzi terminal LNG Sabine Pass w Zatoce Meksykańskiej.
15.06.2019

Kanada zdobędzie większy udział w azjatyckim rynku LPG dzięki nowemu terminalowi

Dzięki niedawnemu otwarciu morskiego terminalu eksportowego propanu-butanu, Kanada ma przyciągnąć znaczącą część azjatyckiego rynku LPG - twierdzi firma konsultacyjna Drewry.
13.06.2019

Wizyta prezydenta Dudy w USA. Rozmowy m.in. o dostawach skroplonego gazu z USA

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych to podniesienie na wyższy poziom polsko-amerykańskiej współpracy militarnej; oczekujemy zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce, i uczynienia tej obecności bardziej trwałą - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
11.06.2019

Szczerski: Podczas wizyty prezydenta w USA podpisanie szeregu umów dwustronnych

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych dotyczących: zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, sektora energetyki, nowych technik medycznych, a także współpracy komercyjnej - zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
11.06.2019

Pomorskie po raz pierwszy na OTC w Houston – czołowym wydarzeniu sektora ropy i gazu (foto)

Offshore Technology Conference to wiodąca na świecie konferencja sektora offshore organizowana od 1969 roku w Houston w Teksasie – stolicy światowego sektora energetycznego. W tym roku OTC odwiedziło prawie 60 tys. delegatów, dając doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych z kontrahentami z całego świata.
27.05.2019

Szczerski: Podczas pobytu w USA prezydent odwiedzi Waszyngton oraz stany: Teksas, Nevadę i Kalifornię

Od spotkania 12 czerwca w Białym Domu z Donaldem Trumpem, prezydent Andrzej Duda rozpocznie sześciodniową wizytę w USA. Następnie odwiedzi stany: Teksas, Nevadę i Kalifornię, gdzie będzie rozmawiał m.in. o energi i nowoczesnych technologiach - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
24.05.2019

Szef MSZ Węgier: Jeśli Exxon będzie zwlekać, kupimy gaz od Rosji

Węgry zwrócą się ponownie do Rosji o dostawy gazu ziemnego, jeśli Exxon Mobil do września nie podejmie decyzji, czy zainwestuje w duży projekt eksploatacji złóż rumuńskich na Morzu Czarnym – poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.
16.05.2019

Invest in Pomerania na OTC 2019 – jednej z największych imprez sektora ropy naftowej i gazu (foto)

Invest in Pomerania po raz pierwszy zaprezentowała potencjał inwestycyjny regionu w pomorskim sektorze morskim i offshore podczas tegorocznej konferencji Offshore Technology (OTC) w Houston w Teksasie, 4–6 maja 2019 r.
14.05.2019

SeaBird przejmuje dwa statki BOA

Jak poinformował portal OffshoreEnergyToday, norweska firma SeaBird Exploration zamierza nabyć dwie specjalistyczne jednostki służące do poszukiwania podmorskich złóż ropy naftowej lub gazu. Co ciekawe, jedna z nich znajduje się teraz w Gdyni jako wyłączona z eksploatacji.
07.05.2019

Naimski w Brukseli rozmawiał z przedstawicielami USA m.in. o LNG i atomie

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiał w czwartek w Brukseli z przedstawicielami administracji USA m.in. o współpracy w sektorze gazu i atomu. W rozmowie z dziennikarzami nie wykluczył też uruchomienia w przyszłości drugiego terminala pływającego LNG w Gdańsku.
02.05.2019

Delegacja Grupy LOTOS w stanie Oklahoma

W Oklahomie od 8 do 12 kwietnia przebywali przedstawiciele firmy LOTOS: Patryk Demski, wiceprezes ds. inwestycji i innowacji, Jarosław Wittstock, wiceprezes ds. korporacyjnych, i Jarosław Kobus, dyrektor ds. zaopatrzenia handlu i optymalizacji.
30.04.2019

USA nakładają sankcje na 34 wenezuelskie statki

Wiceprezydent USA Mike Pence poinformował w piątek, że jego kraj nakłada sankcje na 34 statki, których właścicielem bądź operatorem jest wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA, oraz na dwie inne firmy transportujące wenezuelską ropę na Kubę.
06.04.2019

Invest in Pomerania zaprasza pomorskie firmy na targi sektora offshore w Houston w USA

Agencja Rozwoju Pomorza, jako koordynator inicjatywy Invest in Pomerania, organizuje stoisko wystawiennicze województwa pomorskiego podczas konferencji i targów Offshore Technology Conference (OTC) w Houston, w stanie Teksas, które odbędzie się w dniach 6 – 9 maja. OTC to jedna z największych imprez poświęconych branży offshore, która przyciąga co roku przedstawicieli największych firm z sektora. W imprezie rokrocznie bierze udział około 50,000 uczestników reprezentujących około 2,000 firm z całego świata. Poza prezentacja
02.04.2019

Szef MSZ: dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie - realne

Dążenie Polski, by stać się rdzeniem obecności wojskowej NATO i USA w regionie jest realne - mówił w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Opowiedział się za odnowieniem współpracy w Trójkącie Weimarskim i kontynuowaniem dialogu z Izraelem; podkreślał znaczenie członkostwa w UE dla modernizacji Polski.
14.03.2019

Zdalne inspekcje dla wszystkich jednostek klasyfikowanych przez DNV GL

Jak ogłosiło na swojej stronie wiodące towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL - wszystkie klasyfikowane przez nie jednostki mogą już korzystać ze zdalnych inspekcji za pośrednictwem platformy danych Veracity. Dzięki temu, w szeregu przypadków - inspektor nie będzie musiał podróżować już na statek.
12.03.2019

USA: Zapewne nikt nie przeżył katastrofy samolotu transportowego Boeing 767 (foto)

Najprawdopodobniej nikt z trzyosobowej załogi nie przeżył katastrofy samolotu transportowego Boeing 767, który w sobotę spadł do zatoki Trinity Bay w pobliżu międzynarodowego lotniska im. George'a Busha w Houston w Teksasie.
24.02.2019

Puste supertankowce płyną do USA. To znak czasów

Dwanaście dużych tankowców spokojnie płynie przez Atlantyk w kierunku Zatoki Meksykańskiej. Co ciekawe nie wiozą one jednak ze sobą żadnych surowców.
24.02.2019

USA: W pobliżu Hosuston rozbił się samolot towarowy z trzema osobami na pokładzie (foto, wideo)

Amerykański samolot towarowy Boeing 767 z trzema osobami na pokładzie runął do morza w pobliżu międzynarodowego lotniska im. George'a Busha w Houston - podały w piątek światowe agencje. Nie ma na razie informacji na temat losów załogi samolotu.
24.02.2019

GasLog zakończył 2018 rok z rekordowym wynikiem finansowym

Grecki armator gazowców LNG GasLog zakończył 2018 rok z rekordowym wynikiem finansowym, dzięki dobrym przychodom z kontraktów spotowych.
14.02.2019

Joint venture spółek EDP Renewables i Shell wygrywa aukcję dla offshore w USA

Mayflower Wind Energy LLC (Mayflower) jest wstępnym zwycięzcą bloku nr 0521 w aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, przeprowadzonej przez amerykańskie Biuro ds. Zarządzania Energetyką Morską (Bureau of Ocean Energy Management - BOEM) w miniony piątek. Złożona przez Mayflower oferta na wyłączne prawo do rozwijania komercjalnych projektów wiatrowych na dzierżawionym terenie zewnętrznego szelfu kontynentalnego (OCS), opiewała na kwotę 135 milionów dolarów.
17.12.2018

Teekay mocniej inwestuje w transport LNG

Wraz ze wzrostem popularności paliwa LNG pojawia się coraz więcej jednostek do przewozu tego surowca. Jeden z czołowych armatorów gazowców, Teekay LNG Partners, właśnie wzbogacił o kolejny metanowiec do przewozu LNG o nazwie Oak Spirit.
01.12.2018

Woźniak, PGNiG: Firma Cheniere jest naszym stałym partnerem na najbliższe 24 lata

Od dzisiaj Cheniere Marketing International LLP jest naszym stałym partnerem na najbliższe 24 lata; w latach 2023-2042 łączny wolumen importu osiągnie ok. 39 mld metrów sześciennych po regazyfikacji - powiedział w czwartek prezes PGNiG SA. Piotr Woźniak. Podpisanie umowy z amerykańskim dostawcą to historyczny moment dla spółki - podkreślił Woźniak.
08.11.2018

USA: Prezydent Caj Ing-wen: nikt nie może wymazać istnienia Tajwanu

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen przyleciała do Los Angeles, gdzie za zgodą władz USA zatrzymała się w drodze do Paragwaju - podała w poniedziałek tajwańska Centralna Agencja Prasowa (CNA). "Nikt nie może wymazać istnienia Tajwanu" - powiedziała Caj przed podróżą.
13.08.2018

Senator A.M. Anders: Zakup amerykańskiego LNG przez Polskę to więcej niż transakcja

Senator Anna Maria Anders na łamach dziennika "Houston Chronicle" argumentuje, że podpisana przez spółkę PGNiG w ubiegłym miesiącu umowa o zakupie amerykańskiego LNG to więcej niż zwykła biznesowa transakcja.
14.07.2018

Czołowy armator gazowców mocniej inwestuje w transport LNG

Wraz ze wzrostem popularności paliwa LNG pojawia się coraz więcej jednostek do przewozu tego surowca. Jeden z czołowych armatorów gazowców, Teekay LNG Partners, właśnie wzbogacił o kolejny metanowiec do przewozu LNG o nazwie Oak Spirit.
11.07.2018

Dachser: 26 nowych połączeń morskich w 2018 r.

Dachser, globalny operator logistyczny oraz europejski lider w transporcie drobnicowym, uruchomi w tym roku 26 nowych linii przewozów drobnicy morskiej (LCL). Dodatkowo firma zwiększy częstotliwość sześciu połączeń - z wysyłek co dwa tygodnie do cotygodniowych.
04.07.2018

USA: 27. Światowa Konferencja Gazownictwa rozpoczęła obrady w Waszyngtonie

27. Światowa Konferencja Gazownictwa (27th World Gas Conference) rozpoczęła we wtorek obrady w Waszyngtonie. Udział w niej biorą szefowie resortów energii m.in. z USA, Argentyny, Kanady, Korei Południowej, Indonezji i Węgier oraz prezesi największych korporacji gazowniczych, petrochemicznych i energetycznych świata. Polskę reprezentuje delegacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na czele z prezesem spółki Piotrem Woźniakiem.
27.06.2018

PAIH: Do końca wakacji trzy nowe biura w USA

PAIH uruchomi do końca wakacji trzy nowe biura w USA - podała w środę Polska Agencja Inwestycji i Handlu. PAIH prowadzi też nabór na największą imprezę inwestycyjną w Stanach Zjednoczonych - Select USA.
07.06.2018

PAIH: Do końca wakacji 50 zagranicznych biur handlowych, a do końca roku 70

Do końca wakacji będzie działać 50 zagranicznych biur Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), a do końca roku 70 - powiedział wiceprezes Agencji Wojciech Fedko. Dodał, że firmy zainteresowane zagraniczną ekspansją otrzymają w biurach np. informacje o specyfice danego rynku czy o możliwościach wsparcia.
04.06.2018

RFlota Teekay LNG Partners dalej rośnie

Wraz ze wzrostem popularności paliwa LNG pojawia się coraz więcej jednostek do przewozu tego surowca. Jeden z czołowych armatorów gazowców, Teekay LNG Partners, właśnie wzbogacił o kolejny metanowiec do przewozu LNG o nazwie Oak Spirit.
17.05.2018

PGNiG przeznaczy ok. 1,5 mld zł na poszukiwanie i wydobycie krajowe w 2018 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje przeznaczyć w tym roku ok. 1,5 mld zł na poszukiwanie i wydobycie krajowe – dwukrotnie więcej niż w 2017 roku – podał prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas 12. Polskiego Kongresu Naftowców i Gazowników w Krakowie.
17.05.2018

Alfa Laval dostarczy systemy uzdatniania wód balastowych na 60 statków PŻM

Jak poinformował na swojej stronie Alfa Laval czyli jeden ze światowych pionierów prac badawczych i konstrukcji systemów uzdatniania wód balastowych - podpisano umowę z Polską Żeglugą Morską ze Szczeina i armatorem Nova Ship Tech SA ze Szwajcarii na dostawę systemów uzdatniania wody balastowej trzeciej generacji. Na statki tych armatorów zostaną dostarczone systemy o wysokiej wydajności - rzędu ponad 1000 m³/h przepływu.
15.05.2018

PAIH otworzy do końca lipca dwa nowe biura handlowe w USA

Nowe biuro powstanie najpierw w Nowym Jorku, a następnie w Chicago. Chcielibyśmy je uruchomić do końca lipca - powiedział PAP wiceszef Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Wojciech Fedko. Podkreślił, że polscy przedsiębiorcy otrzymają tam wsparcie w postaci istotnych dla nich informacji i sieci kontaktów.
26.04.2018

Gowin: W poniedziałek umowa między Polską a USA o współpracy naukowo-technicznej

W poniedziałek w Waszyngtonie ma być podpisana umowa między Polską a USA o współpracy naukowo-technicznej - powiedział w piątek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
20.04.2018

Porozumienie o współpracy Gaz-System i Delfin LNG

Polska sieć gazownicza i operator terminala LNG Gaz-System podpisała porozumienie o współpracy z Delfin LNG, pierwszym i jedynym dotychczas deweloperem z zezwoleniem na skraplanie gazu ziemnego przy użyciu systemów pływających.
27.03.2018

Ekspert PKN Orlen: w sektorze wydobywczym przekonanie, że należy uruchomić nowe złoża

W sektorze wydobywczym panuje przekonanie, że ropy w złożach jest na tyle dużo, by w długim horyzoncie zaspokoić popyt po rozsądnej cenie. Jednak, by to osiągnąć trzeba będzie uruchomić nowe pokłady surowca – podkreśla główny ekonomista PKN Orlen dr Adam Czyżewski.
26.03.2018

Dwie olbrzymie konstrukcje stalowe w Porcie Gdańsk. Popłyną do USA (foto)

Nietypowy ładunek w Porcie Gdańsk. Od kilku dni na terenie Wolnego Obszaru Celnego trwa załadunek na statek 2 konstrukcji stalowych. Zostaną one wykorzystane przy produkcji polietylenu. Każdy z nich waży 680 t.
01.02.2018

Maersk Drilling zwalnia 84 pracowników w Stanach Zjednoczonych

Jak informuje Houston Business Journal, Maersk Drilling zwolni wkrótce 84 osoby pracujące na platformach wiertniczych w Houston.
25.01.2018

Misja handlowa dla importerów w związku z Offshore Technology Conference (OTC) Asia w Kuala Lumpur w Malezji

MATRADE, Biuro Handlowe Ambasady Malezji, informuje o organizowanej misji handlowej dla importerów rozwiązań technologicznych oraz sprzętu w związku z trzecią edycją konferencji i targów 'Offshore Technology Conference (OTC) Asia, która odbędzie się w dniach 20-23 marca 2018 r. w Kuala Lumpur.
10.01.2018

USA: Minister Waszczykowski zakończył „wielowątkową wizytę” w Houston

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski zakończył w niedzielę wizytę w Houston w stanie Teksas. Wizyta - jak podkreślił minister w rozmowie z dziennikarzami - "miała wielowątkowy” charakter.
18.12.2017

USA: Szef MSZ zainaugurował działalność konsulatu RP w Houston

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wspólnie z deputowaną Partii Demokratycznej Sheilą Jackson Lee zainaugurował w niedzielę (czasu polskiego) działalność konsulatu generalnego RP w Houston w Teksasie. To już piąty polski konsulat w USA.
18.12.2017

Szef MSZ udaje się do Houston w USA - otworzy nowy konsulat generalny RP

Otwarcie nowego Konsulatu Generalnego RP oraz rozmowy z przedstawicielami władz lokalnych i amerykańskiego biznesu - to główne cele wizyty, którą szef MSZ Witold Waszczykowski złoży w ten weekend w Houston, w USA. Minister odwiedzi też terminal LNG, z którego płynie gaz do Polski.
14.12.2017

Kolejna dostawa ropy naftowej z USA dla Grupy LOTOS

LOTOS zakupił kolejny transport amerykańskiej ropy naftowej. Do gdańskiego Naftoportu płynie tankowiec transportujący 650 tys. baryłek (tj. ok. 80 tys. ton) amerykańskiej ropy gatunku WTI Midland. To kolejny zakup LOTOSU, który jest elementem konsekwentnie wdrażanej strategii spółki w zakresie dywersyfikacji dostaw surowców. W każdym przypadku decyzja o zakupie surowca jest uwarunkowana efektywnością technologiczną i ekonomiczną. Obecnie co piąta baryłka ropy naftowej przerabianej w gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS pochodzi
06.12.2017

Szef MSZ: Założenia programowe dyplomacji zostały w ciągu ostatnich 2 lat zrealizowane

Określone w 2015 r. założenia programowe polskiej dyplomacji zostały w ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowane - powiedział w środę szef MSZ Witold Waszczykowski. Wśród sukcesów swego resortu wymienił wzmocnienie wschodniej flanki NATO, rozszerzenie sieci ambasad i poprawę pozycji Polski w Europie.
16.11.2017

Tankowiec z USA dostarczył ropę dla PKN Orlen (wideo)

Do portu w Gdańsku dopłynął tankowiec Almi Explorer z blisko 100 tys. ton ropy naftowej WTI z USA, która zostanie skierowana do przerobu w rafinerii PKN Orlen w Płocku, największym tego typu kompleksie w Polsce. Surowiec trafi tam rurociągiem, po wyładunku w Naftoporcie.
31.10.2017

Eksperci: silny wiatr to tylko jedno z zagrożeń ze strony huraganu

Silny, osiągający nawet kilkaset km/godz. wiatr to tylko jedno z zagrożeń, które niesie ze sobą huragan. Zniszczenie powodują też silne opady deszczu i fale powodziowe o wysokości ponad 5 metrów - mówią eksperci w rozmowie z PAP.
08.09.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.