• <
mewo_2022

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii

jb

12.12.2022 12:39 Źródło: EDP Renewables
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii

Partnerzy portalu

Ocean Winds otrzymuje prawa do produkcji 2 GW z energii wiatrowej w Kalifornii - GospodarkaMorska.pl
Fot. materiały prasowe

EDP Renewables i spółka joint venture Engie nawiązały współpracę z Canada Pension Plan Investment Board w celu opracowania pływającej farmy wiatrowej u wybrzeży Kalifornii. Te 2 GW są znaczącym kamieniem milowym dla obecności Ocean Winds w Stanach Zjednoczonych, gdzie firma ma około 4 GW w fazie rozwoju w postaci dwóch projektów na północnym wschodzie.

Ocean Winds (OW) i Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments), otrzymały od amerykańskiego Biura Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) 32 500 hektarów powierzchni dzierżawy w rejonie Morro Bay u środkowych wybrzeży Kalifornii. Udział w przedsięwzięciu jest realizowany przez spółkę Golden State Wind, w której rozkład udziałów wynosi 50/50.

Dzierżawa ta, jest jednym z pięciu miejsc u wybrzeży Kalifornii, które były przedmiotem aukcji zorganizowanej przez amerykańskie Biuro Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM). Akurat ta aukcja jest szczególnie godna uwagi, ponieważ jest to pierwsza sprzedaż dzierżawy morskiej energii wiatrowej w kraju i pierwsza sprzedaż dzierżawy morskiej energii wiatrowej na Zachodnim Wybrzeżu związana z technologią pływających farm wiatrowych.

OW rozwija już około 4 GW w postaci projektów offshore w północno-wschodniej części USA, Mayflower Wind u wybrzeży Nowej Anglii i Bluepoint Wind u wybrzeży Nowego Jorku i New Jersey. Najnowszym jest projekt rozwijany z dzierżawy dna morskiego przyznanego podczas aukcji New York Bight na początku tego roku.

— Jako pionier w pływającej morskiej energetyce wiatrowej, mocno wierzymy w jej zdolność do wytwarzania odnawianlej energii o dużej mocy i zarazem tworzenia lokalnych możliwości na całym świecie. Ocean Winds jest bardzo dumna z pierwszej „pływającej” wygranej aukcji na nowy projekt w USA. Jesteśmy zaangażowani w przybliżenie kraju i Kalifornii do osiągnięcia ich celów w zakresie czystej energii, jednocześnie budując nowy przemysł krajowy, tworząc miejsca pracy i pobudzając lokalną gospodarkę  powiedział Bautista Rodriguez, dyrektor generalny Ocean Winds.

Ocean Winds ma ponad 10-letnie doświadczenie w pływającej morskiej energetyce wiatrowej, w szczególności poprzez rozwój i eksploatację Windfloat Atlantic, pierwszej na świecie w pełni komercyjnie działającej pływającej morskiej farmie wiatrowej. OW ma znaczący portfel pływających projektów w Europie i Korei Południowej i jest idealnie przygotowany do wprowadzenia tej technologii do USA.

Po zbudowaniu i uruchomieniu instalacji, generowane będzie 2 GW morskiej energii wiatrowej, co daje wystarczającą ilość energii do zasilania równowartości 90000 domów. Przybliży to USA i Kalifornię do osiągnięcia celów czystej energii wyznaczonej na 15 GW w ramach pływających instalacji energii wiatrowej do 2035 r. w USA i 5 GW do 2030 r. w Kalifornii  budując nowy przemysł krajowy, tworząc miejsca pracy dla Kalifornijczyków i pobudzając lokalną gospodarkę.

W ramach zwycięskiej oferty OW i CPP Investments, Golden State Wind zobowiązał się do inwestowania w rozwój siły roboczej i łańcucha dostaw oraz do ścisłej współpracy z kluczowymi lokalnymi interesariuszami, aby zmaksymalizować korzyści dla Kalifornii z rozwijającego się przemysłu morskiej energii wiatrowej. 

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest czwartym pod względem wielkości producentem energii odnawialnej na świecie, obecnym na 26 rynkach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku.  Główna siedziba EDPR znajduje się w Madrycie; ponadto spółka prowadzi biura regionalne w Houston, São Paulo i w Singapurze oraz dysponuje najwyższej klasy aktywami i zdolnością operacyjną lidera rynkowego w branży energetyki odnawialnej. Wśród aktywów spółki znajdują się lądowe farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową oraz rozproszone, morskie farmy wiatrowe (realizowane w ramach OW – joint venture, w którym EDPR ma połowę udziałów) oraz technologie wspierające rozwiązania odnawialne, w tym akumulatory i zielony wodór.

Zorientowana na pracowników polityka EDPR zaowocowała przyznaniem spółce wyróżnień Top Workplace 2022 w USA i Top Employer 2022 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Polsce) oraz w Brazylii, a także umieszczeniem jej na prestiżowym Bloomberg Gender Equality Index.

EDPR należy do EDP (Euronext: EDP), lidera transformacji energetycznej, który przywiązuje szczególną wagę do dekarbonizacji.  Oprócz silnej obecności w branży odnawialnych źródeł energii (za sprawą EDPR i projektów z zakresu hydroenergetyki), EDP ma zintegrowaną obecność na rynku usług komunalnych w Portugalii, Hiszpanii i Brazylii, w tym w obszarze sieci energetycznych, rozwiązań dla klientów i zarządzania energią.

Ocean Winds (OW) to wyspecjalizowana w morskiej energetyce spółka joint-venture, należąca w równych udziałach do EDP Renewables i ENGIE. Obie spółki są przekonane, że morska energetyka wiatrowa staje się kluczowym elementem światowej transformacji energetycznej, co prowadzi do szybkiego rozwoju rynku i rosnącej konkurencji. W związku z tym podjęły decyzję o przeniesieniu swoich portfeli istniejących i będących w budowie morskich farm wiatrowych do nowej spółki.

OW ma przewagę strategiczną i uprzywilejowaną pozycję, które pozwalają jej odgrywać wiodącą rolę w branży energetyki morskiej. EDPR i ENGIE połączyły swoje morskie aktywa wiatrowe i portfele projektów w OW, zakładając sobie cel 5-7 GW mocy zainstalowanej w inwestycjach oddanych do użytku lub w trakcie budowy, oraz 5-10 GW mocy zainstalowanej na zaawansowanym etapie realizacji do 2025 r.

OW z siedzibą główną w Madrycie jest obecna na ośmiu rynkach krajowych i koncentruje swoje działania przede wszystkim na rynkach w Europie, w USA oraz w wybranych regionach Azji, zgodnie z założeniem, że te obszary mają największy potencjał wzrostu. 

Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments™) jest profesjonalną organizacją zarządzającą inwestycjami, która zarządza Funduszem w najlepszym interesie 21 milionów płatników i beneficjentów Kanadyjskiego Planu Emerytalnego. W celu zbudowania zdywersyfikowanych portfeli aktywów, na całym świecie dokonuje się inwestycji w akcje publiczne, private equity, nieruchomości, infrastrukturę i instrumenty o stałym dochodzie. Z siedzibą w Toronto, z biurami w Hongkongu, Londynie, Luksemburgu, Bombaju, Nowym Jorku, San Francisco, São Paulo i Sydney, CPP Investments jest zarządzany i zarządzany niezależnie od Kanadyjskiego Planu Emerytalnego i na odległość od rządów. Na dzień 30 września 2022 r. wartość funduszu wyniosła 529 mld USD.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.