• <
BOTA_2023

Porozumienie o współpracy Gaz-System i Delfin LNG

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Porozumienie o współpracy Gaz-System i Delfin LNG

Partnerzy portalu

Porozumienie o współpracy Gaz-System i Delfin LNG - GospodarkaMorska.pl

Polska sieć gazownicza i operator terminala LNG Gaz-System podpisała porozumienie o współpracy z Delfin LNG, pierwszym i jedynym dotychczas deweloperem z zezwoleniem na skraplanie gazu ziemnego przy użyciu systemów pływających.

W krótkim oświadczeniu Ambasady USA w Polsce w mediach społecznościowych zawarto informację, iż umowa została podpisana podczas wizyty polskiej delegacji w Stanach Zjednoczonych w ostatnim tygodniu. Wizyta dotyczyła gazu ziemnego. Niestety, szczegóły rozmów nie zostały dotąd ujawnione. Wiadomo natomiast, że w ramach delegacji pod przewodnictwem polskiego sekretarza stanu Piotra Naimskiego, pracownicy Gaz-System odbyli rozmowy z ponad 20 firmami z USA. Polska delegacja odwiedziła także porty z terminalami LNG w Houston (Teksas) i Jacksonville na Florydzie.

W czerwcu ubiegłego roku firma Delfin LNG połączyła siły ze spedytorem LNG Golar, aby wspólnie opracować projekt FLNG. Projekt obejmuje do czterech pływających zbiorników do skraplania, zdolnych do produkcji do 13 milionów ton LNG rocznie. Ostateczna decyzja inwestycyjna dotycząca pierwszego FLNG jest oczekiwana w 2018 r., A pierwsza produkcja z projektu planowana jest na rok 2021 lub 2022.

Gaz-System obsługuje pierwszy w Polsce terminal LNG w Świnoujściu. Firma planuje rozbudowę obiektu poprzez zwiększenie zdolności regazyfikacji z 5 do 6,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, budowę drugiego pomostu LNG oraz rozbudowę infrastruktury do tankowania LNG.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.