• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Joint venture spółek EDP Renewables i Shell wygrywa aukcję dla offshore w USA

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Joint venture spółek EDP Renewables i Shell wygrywa aukcję dla offshore w USA
Joint venture spółek EDP Renewables i Shell wygrywa aukcję dla offshore w USA - GospodarkaMorska.pl

pc

17.12.2018 Źródło: własne

Mayflower Wind Energy LLC (Mayflower) jest wstępnym zwycięzcą bloku nr 0521 w aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, przeprowadzonej przez amerykańskie Biuro ds. Zarządzania Energetyką Morską (Bureau of Ocean Energy Management - BOEM) w miniony piątek. Złożona przez Mayflower oferta na wyłączne prawo do rozwijania komercjalnych projektów wiatrowych na dzierżawionym terenie zewnętrznego szelfu kontynentalnego (OCS), opiewała na kwotę 135 milionów dolarów.

Mayflower to spółka joint venture, w której po połowie udziałów (50:50) mają EDPR Offshore North America LLC i Shell New Energies US LLC (Shell). Na wydzierżawionym terenie może stanąć farma o mocy nawet do niemal 1,6 GW, co wystarczyłoby do wyprodukowania czystej energii elektrycznej odpowiadającej zapotrzebowaniu ponad 680 000 gospodarstw domowych w stanie Massachusetts.

– Wejście Mayflower na rynek morskich farm wiatrowych w Stanach Zjednoczonych to ekscytujące przedsięwzięcie, które pozwoli połączyć zdobyte na przestrzeni lat doświadczenia EDPR i Shell w rozwijaniu projektów offshore – mówi John Hartnett, dyrektor Mayflower. – Gratulujemy BOEM pomyślnego przeprowadzenia aukcji i cieszymy się na możliwość współpracy z lokalną społecznością i stowarzyszeniami, aby móc w pełni wykorzystać tę szansę.

Wzrost liczby ludności na świecie i poprawa standardów życia, idące w parze z potrzebą redukcji emisji gazów cieplarnianych, będą wymagały zmian w systemie energetycznym. Biorąc pod uwagę ten zmienny krajobraz, Shell poszukuje biznesowych rozwiązań na rozwijanie produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, z uwzględnieniem projektów morskich farm wiatrowych, aby dostarczać klientom więcej czystej energii.

Wygrana Mayflower w aukcji otworzy przed EDPR nowe możliwości rozwoju na atrakcyjnym rynku morskiej energii wiatrowej i wpłynie tym samym na dywersyfikację opcji zyskownego, długofalowego wzrostu spółki przy zachowaniu zrównoważonego profilu ryzyka.
Mayflower rozpocznie prace nad oceną obszaru i podejmie formalne działania na rzecz rozwoju projektu, a po pozytywnej ocenie inwestycji, wybuduje farmę, która może być w pełni operacyjna już w połowie 2020 roku.

EDP Renewables to światowy lider w sektorze odnawialnych źródeł energii, zajmujący czwarte miejsce na świecie pod względem produkcji energii. Mając stabilny rozwój, najwyższej jakości aktywa oraz wiodące na rynku zasoby operacyjne, EDPR przeszło ogromne zmiany w ostatnich latach i aktualnie jest obecne na trzynastu rynkach (Belgia, Brazylia, Kanada, Francja, Grecja, Włochy, Meksyk, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone).

Energias de Portugal, główny udziałowiec EDPR, to globalna firma z branży energii i lider w zakresie tworzenia wartości, innowacji i trwałych rozwiązań. EDPR figuruje w Indeksie Grupy Zrównoważonego Rozwoju już od 10 lat. 

EDP Renewables North America LLC i jej spółki zależne opracowują, budują, prowadzą i eksploatują farmy wiatrowe i  fotowoltaiczne w całej Ameryce Północnej. EDPR NA ma siedzibę w Houston w Teksasie i portfolio 46 farm wiatrowych, pięciu farm fotowoltaicznych i 13 regionalnych ośrodków rozwoju w Ameryce Północnej, planuje projekty o mocy ponad 6300 megawatów (MW), obsługując ponad 5700 MW. EDPR NA jest własnością EDP Renováveis, S.A.

Shell natomiast dąży do tego, aby energia elektryczna stanowiła znaczną część jego działalności biznesowej od jej wytwarzania, poprzez kupowanie, sprzedaż i dostarczanie bezpośrednio klientom. Dział New Energies stara się wykorzystać mocne strony firmy w szybko rozwijających się i komercyjnych częściach przemysłu energetycznego, takich jak morskie farmy wiatrowe w USA.

Firma Shell po raz pierwszy pojawiła się z projektem lądowych farm wiatrowych w USA w 2001 roku. Dziś mamy udział w pięciu projektach dotyczących lądowej energii wiatrowej w Ameryce Północnej i jednej morskiej farmy wiatrowej w Europie. Łączna moc naszego udziału w tych projektach wynosi ponad 400 megawatów (MW). Shell ma również 20% udziałów w konsorcjum Blauwwind, które zbuduje i będzie obsługiwać farmy wiatrowe Borssele 3 i 4 u wybrzeży Holandii. Farmy wiatrowe mają przewidzianą całkowitą moc zainstalowaną 731,5 MW, wystarczającą do zasilania około 825 000 holenderskich gospodarstw domowych.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.