• <
CHIPOLBROK_2026_1100x200_75_LAT

URC Gdańsk: Orlen podpisał porozumienia rozszerzające współpracę z Naftohazem

25.06.2026 13:50 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski URC Gdańsk: Orlen podpisał porozumienia rozszerzające współpracę z Naftohazem
Fot.: ORLEN

Orlen i ukraiński Naftohaz podpisały w czwartek w Gdańsku porozumienie dotyczące możliwości zwiększenia wolumenu handlu LNG między spółkami oraz memorandum o współpracy w obszarze zrównoważonego rozwoju - przekazał PAP płocki koncern.

Porozumienia zostały podpisane podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy (Ukraine Recovery Conference – URC 2026).

– Chcemy wykorzystać nasze kompetencje w LNG, tradingu, dostępie do infrastruktury i transformacji energetycznej, aby wspierać nie tylko bieżące dostawy gazu, ale również budowę bardziej nowoczesnego, zdywersyfikowanego i odpornego systemu energii w Ukrainie. Odbudowa nie powinna oznaczać prostego odtworzenia tego, co zostało zniszczone, lecz stworzenie rozwiązań, które wzmocnią bezpieczeństwo Ukrainy i Europy Środkowo-Wschodniej na kolejne dekady – wskazał prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

– W obliczu trwającej wojny niezawodne, elastyczne i zróżnicowane dostawy gazu pozostają kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy. Podpisane dziś porozumienie stanowi kontynuację naszej współpracy z Orlenem i tworzy ramy dla dalszych działań, których celem jest wzmocnienie odporności ukraińskiego systemu energetycznego – dodał Serhij Korecki, dyrektor generalny Naftohazu.

Pierwsze z podpisanych porozumień dotyczy handlu gazem, a w szczególności rozpoczęcia analiz dotyczących zwiększenia wolumenu handlu LNG pomiędzy Orlenem i Naftohazem. Obejmuje ono w szczególności możliwość wspólnego lub skoordynowanego wykorzystania dostępu do terminali regazyfikacyjnych i gazociągów w regionie Morza Bałtyckiego oraz Europy Środkowo-Wschodniej. W dokumencie jest też mowa o poszukiwaniu rozwiązań logistycznych i handlowych, które mogłyby ułatwić dostawy LNG do Ukrainy, zwiększyć elastyczność źródeł dostaw oraz wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy i całego regionu.

Drugi dokument to memorandum stanowiące podstawę do wymiany doświadczeń dotyczących strategii zrównoważonego rozwoju, dostępu do tzw. zielonego i zrównoważonego finansowania, współpracy z inwestorami, ograniczania emisji gazów cieplarnianych, poprawy efektywności energetycznej oraz raportowania zgodnego z europejskimi standardami. W ramach porozumienia Orlen i Naftohaz przewidują możliwość organizacji spotkań roboczych, konsultacji eksperckich i wizyt studyjnych, które będą służyć wzmacnianiu kompetencji oraz wymianie praktyk pomiędzy zespołami obu spółek.

W marcu 2025 r. Orlen i Naftohaz podpisały list intencyjny o współpracy w obszarze LNG. Od tego momentu spółki podpisały już kilka kontraktów, na podstawie których Naftohaz kupił gaz ziemny pochodzący z dostaw LNG zamówionych przez Orlen.

Naftohaz Ukrainy to ukraiński, państwowy koncern, działający w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego. Firma zajmuje się wydobyciem ropy i gazu, ich magazynowaniem, a także handlem paliwami i gazem.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw, w tym także w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech i w Austrii. Rozwija jednocześnie segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, jak również segment petrochemiczny, a także energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej na małych, modułowych reaktorach SMR. (PAP)

kawa/ mick/

SOLID PORT_790_140_2024
JOTUN_2026
MORSKA_AGENCJA_GDYNIA_75LAT_PORTY, LOGISTYKA

Dziękujemy za wysłane grafiki.