• <
PZT_980x120_gif_2020

Wyjątkowo udany rok dla regionu. Invest in Pomerania zapowiada kolejne inwestycje

Strona główna Porty, logistyka Wyjątkowo udany rok dla regionu. Invest in Pomerania zapowiada kolejne inwestycje
Wyjątkowo udany rok dla regionu. Invest in Pomerania zapowiada kolejne inwestycje - GospodarkaMorska.pl

ew

10.01.2020 Źródło: własne

Wspólnie z partnerami, inwestorami i instytucjami samorządu województwa, Invest in Pomerania 9 stycznia podsumowała w Centrum Stocznia Gdańska gospodarcze sukcesy minionego roku. Padły zapowiedzi kolejnych inwestycji.

Jako regionalna inicjatywa non-profit, pomagająca zagranicznym inwestorom w realizacji inwestycji na Pomorzu, Invest in Pomerania działa od 2011 roku. W ubiegłym roku przekroczyła liczbę 100 projektów inwestycyjnych zamkniętych od początku działalności.

 - W ostatniej dekadzie w naszym regionie miał miejsce bezprecedensowy rozwój gospodarczy. I nie mówimy tu tylko o tych 100 wspartych przez Invest in Pomerania projektach. W naszym województwie zbudowana została nowa infrastruktura transportowa, rozwinęły się dynamiczne gałęzie gospodarki jak na przykład sektor nowoczesnych usług dla biznesu i IT, sektor nieruchomości wciąż odnotowuje rekordowe wzrosty, drastycznie spadało bezrobocie z poziomu 13% w latach 2011-12, do dzisiejszych 4,4% – mówi Wojciech Tyborowski, Dyrektor Invest in Pomerania. - Kolejne lata oczywiście przyniosą nam nowe wyzwania, chociażby w postaci spowolnienia gospodarczego, na które będzie miała jeszcze wpływ niepewna sytuacja polityczna, dlatego też nieustannie rozwijamy nasze portfolio działań, żeby być w stanie na nie odpowiedzieć. Mamy świadomość, że działania Invest in Pomerania mogą być jeszcze bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej.

    •  Inwestycje w ciągu ostatnich 10 lat i wzrost zatrudnienia

Invest in Pomerania odpowiedzialne jest za wsparcie projektów inwestycyjnych tak rozpoznawalnych globalnych firm jak m.in. Amazon, Intel, Bayer, Alteams, Flex, Lacroix, Thyssenkrupp, Lufthansa Systems, Swarovski, State Street, Maersk Drilling, Arrow, czy Thomson Reuters. To właśnie w Trójmieście, po Warszawie i Krakowie, powstaje najwięcej centrów globalnych graczy, a dzięki obecności firm z listy fortune 500, zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Trójmieście odnotowało bezprecedensowy wzrost. W ramach projektów wspieranych przez Invest in Pomerania inwestorzy zadeklarowali powstanie przeszło 15 tysięcy nowych miejsc pracy.

    • Różnorodność gospodarcza regionu i internacjonalizacja

Tak jak rok 2018 zapisał się jako rok nowych inwestycji w sektorze elektromobilności (szwedzki Northvolt uruchomił w Gdańsku zakład produkujący systemy bateryjne), tak rok 2019 obfitował w projekty w sektorze nowoczesnych usług biznesowych dla branży morskiej. W Trójmieście zdecydowały się ulokować swoje centra usług Maersk Drilling i Hapag Lloyd.
Wśród innych dużych projektów inwestycyjnych minionego roku trzeba wymienić także szwedzkiego dostawcę systemów okablowania AQ Wiring, czy amerykański start-up z Doliny Krzemowej JUUL Labs. Firmy z tak różnorodnych sektorów przyczyniają się do dalszej dywersyfikacji pomorskiej gospodarki i wzmocnienia jej powiązań globalnych.
Internacjonalizację regionu wspierają też intensywne działania promocyjne Invest in Pomerania za granicą, która pod wspólnym szyldem reprezentuje całe Pomorze podczas największych międzynarodowych konferencji, targów i misji gospodarczych, takich jak GITEX w Dubaju, ExpoReal w Monachium, MIPIM w Cannes, OTC w Teksasie, czy Belt and Road Global Summit w Hong Kongu.
Nie zaniedbywane są też kluczowe wydarzenia sektora IT i nowych technologii: InfoShare, IT Arena, Women in Tech. Ma to konkretne przełożenie nie tylko na ilość nowych inwestycji, ale także coraz większą liczbę wykształconych pracowników, którzy decydują się na relokację na Pomorze. Z myślą o rozwoju lokalnego rynku pracy, Invest in Pomerania prowadzi kampanię Live more. Pomerania – jedyną tak kompleksową kampanię w skali kraju, promującą Pomorskie jako doskonałe miejsce do życia, studiów i pracy.  

    • Plany na przyszłość i działania priorytetowe

Wśród rozpoczętych już i nadchodzących inicjatyw Invest in Pomerania jest program wsparcia grantowego dla  małych i średnich firm, które chcą realizować projekty inwestycyjne na miejscu. Konkurs ruszył w październiku 2019, a jego celem jest realizacja projektów produkcyjnych i logistycznych.

Z myślą o rynkach międzynarodowych, Invest in Pomerania razem z InvestGDA planują misję do Stanów Zjednoczonych, w tym udział w największych światowych targach sektora offshore OTC Houston. Przypomnijmy, że w 2017 roku województwo pomorskie zajęło wiodące miejsce, tuż obok Londynu, Sztokholmu i Budapesztu, w rankingu amerykańskiego Instytutu Milkena, a Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów, w których inwestorzy zza oceanu lokują swoje operacje. Będzie więc to jeden z priorytetowych kierunków promocji regionu w nadchodzącym czasie na trudnym, ale jednocześnie otwartym na nowości rynku amerykańskim.

We wrześniu z kolei planowany jest udział Invest in Pomerania w konferencji Belt and Road Global Summit and Forum w Hong Kongu. Z jednej strony wydarzenie jest giełdą projektów infrastrukturalnych w ramach chińskiego megaprojektu Pasa i Szlaku i stanowi doskonałą okazję do nawiązania wartościowych kontaktów z przedstawicielami banków inwestycyjnych i funduszy kapitałowych z krajów Dalekiego Wschodu. Z drugiej strony, Invest in Pomerania jako jedyna regionalna organizacja z Polski bierze udział w roboczym spotkaniu Belt and Road Forum skupiającym takie firmy konsultingowe i instytucje wsparcia biznesu jak KPMG, Amcham czy British Chamber of Commerce. Forum, powołane przez Hong Kong Trade Development Council, monitoruje implementację projektu Pasa i Szlaku. Podczas misji do Chin planowane są również liczne indywidualne spotkania z inwestorami z sektora motoryzacyjnego i IT, którzy planują ekspansję w Europie.
 
Najważniejsze projekty inwestycyjne  2016 - 2019 wspierane przez Invest in Pomerania

AQ (2019)

AQ Wiring Systems STG Sp. z o.o., spółka należąca do szwedzkiego koncernu AQ Group, jest wiodącym dostawcą systemów okablowania w szeregu branż. W 2019 roku firma uruchomiła nowy zakład pod Starogardem, który pozwolił na optymalizację produkcji i zwiększenie  zatrudnienia o 400 osób.

Juul (2019)

Amerykańska firma Juul Labs to start-up z Doliny Krzemowej, który ma wiodący udział w rynku elektronicznych papierosów w USA. W 2019 roku firma otworzyła w Gdańsku regionalne centrum finansowo-księgowe, które wspiera wszystkie rynki z regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki), na których działa Juul Labs.

Northvolt (2018)

Szwedzka firma Northvolt uruchomiła w Gdańsku zakład produkujący nowoczesne systemy bateryjne wykorzystywane w urządzeniach górniczych i samochodach elektrycznych. W supernowoczesnym zakładzie będzie także działać centrum badawczo-rozwojowe wspierające produkcję. Gdańska placówka jest częścią ogólnoeuropejskiego projektu Northvoltu.

Etac (2018)

Szwedzkie przedsiębiorstwo Etac specjalizuje się w produkcji sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, dzieci i seniorów. W 2018 roku firma zdecydowała o budowie nowego zakładu w Tczewie. Ma tam także powstać magazyn dystrybucyjny na Europę Środkową oraz centrum edukacyjne.

Swarovski (2017)

Swarovski Global Business Services Sp. z o.o. to globalne centrum usług austriackiej firmy - czołowego producenta szlifowanego kryształu na świecie. Działalność spółki w Gdańsku datuje się na rok 2017 i obejmuje globalne centrum kompetencyjne. Zespół w Gdańsku dostarcza usługi i rozwiązania do wszystkich oddziałów firmy na świecie.

Ricoh (2017)

Ricoh jest jedną z największych na świecie firm informatycznych, obejmującą 317 spółek i oddziałów, a także 26 zakładów produkcyjnych. W 2017 roku firma otworzyła w Gdańsku swoje centrum usług biznesowych, które realizuje zadania dla wszystkich oddziałów firmy w rejonie EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki).

Arrow (2017)

Amerykański koncern jest jednym z największych dostawców technologii związanych z produktami komputerowymi i komponentami elektronicznymi na świecie. W Polsce działa od 12 lat, a w 2017 roku otworzył oddział w Gdańsku. Arrow Services w Gdańsku wspiera cały region EMEA, realizując procesy w obszarze finansów, HR, payroll i obsługi klienta.

Ultrafog (2017)

Ultrafog to szwedzki producent systemów przeciwpożarowych dla statków i obiektów wielkopowierzchniowych. W 2018 roku firma otworzyła zakład w Tuchomiu koło Gdańska, przenosząc na Pomorze wszystkie procesy - produkcję, projektowanie, zarządzanie, sprzedaż, a także badania i rozwój.

DNV GL (2016)

Norweskie DNV GL to największe towarzystwo klasyfikacyjne statków i obiektów offshore, dostarczające usługi klasyfikacji i certyfikacji systemów zarządzania. W 2016 roku działające w Gdyni Globalne Centrum Usług IT firmy zostało rozszerzone o wsparcie globalnych procesów biznesowych w zakresie finansów, księgowości operacyjnej, zarządzania zasobami ludzkimi, zamówień oraz zarządzania nieruchomościami.

Źródło:
własne
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
port_gdańsk_390x100_2020
invest_gda_390x100_gif_2020
 Ropa brent 42,12 $ baryłka  1,91% 23:56
 Cyna 17219,00 $ tona 0,81% 28 wrz
 Cynk 2394,00 $ tona 1,23% 28 wrz
 Aluminium 1737,00 $ tona 1,70% 28 wrz
 Pallad 2312,50 $ uncja  -0,46% 23:52
 Platyna 899,80 $ uncja  0,72% 23:50
 Srebro 23,35 $ uncja  -4,11% 23:56
 Złoto 1890,90 $ uncja  -0,64% 23:52
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.