• <
gryfia_70lat

Amerykańskie porty kontynuują ustanawianie rekordów, dostawcy walczą o dotrzymanie tempa

11.06.2021 17:15 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Amerykańskie porty kontynuują ustanawianie rekordów, dostawcy walczą o dotrzymanie tempa

Partnerzy portalu

Amerykańskie porty kontynuują ustanawianie rekordów, dostawcy walczą o dotrzymanie tempa - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Long Beach

Oczekuje się, że największe porty importu detalicznego w Stanach Zjednoczonych zanotowały kolejny przełomowy miesiąc w maju. Konsumenci powrócili bowiem do normalnych wzorców zakupowych wraz ze wzrostem liczby szczepień - ogłosiła w tym tygodniu Narodowa Federacja Detaliczna (NRF). Tymczasem łańcuchy dostaw starają się nadążyć za popytem.

Według NRF, największe detaliczne porty kontenerowe w kraju odnotowały największy ruch w kwietniu, a maj może okazać się rekordem wszechczasów, gdy pojawią się dokładne wyniki.

Amerykańskie porty objęte Global Port Tracker NRF obsłużyły 2,15 mln TEU w kwietniu. Był to zdecydowanie najbardziej ruchliwy kwiecień w historii i oznaczał wzrost o 33,4% od kwietnia 2020 roku, kiedy wiele sklepów zostało zamkniętych przez pandemię koronawirusa. Wyniki kwietniowe nastąpiły po 2,27 milionach TEU w marcu, co ustanowiło rekord pod względem największej liczby kontenerów importowanych w ciągu jednego miesiąca, odkąd NRF rozpoczęła śledzenie importu w 2002 roku.

Chociaż dane z maja nie zostały jeszcze ogłoszone, prognozy przewidują, że zanotowano przeładunki w liczbie 2,32 miliona TEU, co stanowiłoby wzrost o 51,1 procent w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Porty są przeciążone

- Liczba zaszczepionych rośnie, kupujący wracają do sklepów, a sieci handlowe pracują w nadgodzinach - powiedział wiceprezes NRF ds. łańcucha dostaw i polityki celnej Jonathan Gold. - Nie brakuje popytu ze strony konsumentów, ale nadal brakuje siły roboczej, sprzętu i zdolności przewozowych, aby zaspokoić to zapotrzebowanie. Zakłócenia łańcucha dostaw, przeciążenie portów i rosnące koszty wysyłki mogą nadal stanowić wyzwania do końca roku.

Patrząc w przyszłość, w czerwcu prognozuje się przeładunki 2,13 mln TEU, co oznacza wzrost o 32,8 procent rok do roku; w lipcu 2,19 mln TEU, ze wzrostem o 14,2 proc.; w sierpniu 2,26 mln TEU, ze wzrostem o 7,5 proc.; a we wrześniu 2,14 mln TEU, ze wzrostem o 1,7 proc. Co ciekawe, prognozy pokazują, że październikowe wolumeny spadną o około 6,5 proc. do 2,07 mln, co byłoby pierwszym miesięcznym spadkiem rok do roku od lipca 2020 roku.

Patrząc na pierwszy rok 2021, prognoza NRF pozostaje na poziomie 12,8 mln TEU, co oznacza wzrost o 35,3 procent w tym samym okresie w 2020 roku. Podobnie jak w przypadku każdego miesiąca tej wiosny, porównanie rok do roku jest wypaczone z powodu gwałtownego spadku importu w w pierwszej połowie ubiegłego roku. Jednak sześciomiesięczna suma oznaczałaby, że 2021 rok będzie na dobrej drodze do pokonania całorocznej sumy 22 milionów TEU w 2020 r., co stanowi wzrost o 1,9 procent w porównaniu z 2019 roku pomimo pandemii - twierdzi NRF.

Porty objęte Global Port Tracker NRF obejmują Los Angeles/Long Beach, Oakland, Seattle i Tacoma na Zachodnim Wybrzeżu; Nowy Jork/New Jersey, Port of Virginia, Charleston, Savannah, Port Everglades, Miami i Jacksonville na wschodnim wybrzeżu oraz Houston na wybrzeżu Zatoki Meewed.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.