• <
mewo_2022

Polski Ład a gospodarka morska: inwestycje w porty i morskie farmy wiatrowe

AK

15.05.2021 20:30 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Polski Ład a gospodarka morska: inwestycje w porty i morskie farmy wiatrowe

Partnerzy portalu

Polski Ład a gospodarka morska: inwestycje w porty i morskie farmy wiatrowe - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

W sobotę (15 maja) Zjednoczona Prawica zaprezentowała swój program społeczno-gospodarczy. Polski Ład bardzo ogólnikowo odnosi się jednak do inwestycji na Morzu Bałtyckim i tematyki morskiej. 

Wśród kwestii, na które położono nacisk znalazły się m.in. usprawnienie programu Czyste Powietrze, zazielenienie centrów miast, nowe parki narodowe. Program Zjednoczonej Prawicy mówi również o fotowoltaice i walce z suszą czy inwestycji w elektrownię jądrową.

Dokument mówi m.in.: "Z jednej strony podniesie ona naszą suwerenność energetyczną, zapewni nieemisyjną energię, przez co zbliży nas do neutralności klimatycznej, a z drugiej wygeneruje liczne miejsca pracy". W ramach Narodowego Instytutu Wolności ma powstać fundusz, który będzie promował edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży.

Na kartach Polskiego Ładu pojawia się również wątek morski.

Inwestycje portowe

Na temat inwestycji portowych możemy przeczytać: "Transport morski i intermodalny to podstawa łańcuchów dostaw XXI wieku. Budowa Portu Centralnego w Gdańsku, utworzenie dwóch terminali kontenerowych, terminalu offshore, LNG, przestrzeni dla stoczni i statków pasażerskich, dalsza rozbudowa portów w Szczecinie i Świnoujściu, w tym budowa toru żeglugowego do głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujsciu − to cele, które zrealizujemy. Zdolności przeładunkowe polskich portów poprawi również budowa szerokiego toru do portów Trójmiasta."

Budowa farm wiatrowych na morzu. Za ile?

"Polski Ład" wspomina o gazyfikacji wyspowej, rozwoju technologii wodorowej, farmach wiatrowych na morzu. Poświęcono temu osobny akapit.

"Już niedługo rozpoczniemy realizację pierwszych projektów farm wiatrowych na morzu, które uruchomią m.in. PGE czy Orlen. Budowa wiatraków offshore to również zysk i szansa dla polskiego przemysłu stoczniowego i rozwoju polskiej gospodarki.

Z programu możemy się dowiedzieć, że inwestycje w farmy wiatrowe oraz infrastrukturę towarzyszącą wyniosą 500 mln euro.

Drogi wodne

Osobny punkt poświęcono również drogom wodnym w Polsce. Czytamy w nim, że: "Dzięki rozwojowi dróg wodnych będzie możliwe wykorzystanie głównych zalet transportu śródlądowego. Jedną z nich jest znaczące odciążenie ruchu drogowego".

Dodajmy, że Polski Ład to nowy społeczno-gospodarczy program na okres po pandemiii Covid-19 autorstwa Zjednoczonej Prawicy. Średnio na rok koszt projektów ujętych w tym dokumencie to 72,4 mld zł. Natomiast maksymalny koszt do 2030 roku ma wynieść 651,6 mld zł


Anna Konopka/PAP

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.