• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Polski Ład a gospodarka morska: inwestycje w porty i morskie farmy wiatrowe

Strona główna Energetyka Morska, Offshore Polski Ład a gospodarka morska: inwestycje w porty i morskie farmy wiatrowe
Polski Ład a gospodarka morska: inwestycje w porty i morskie farmy wiatrowe - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

AK

15.05.2021 Źródło: PAP

W sobotę (15 maja) Zjednoczona Prawica zaprezentowała swój program społeczno-gospodarczy. Polski Ład bardzo ogólnikowo odnosi się jednak do inwestycji na Morzu Bałtyckim i tematyki morskiej. 

Wśród kwestii, na które położono nacisk znalazły się m.in. usprawnienie programu Czyste Powietrze, zazielenienie centrów miast, nowe parki narodowe. Program Zjednoczonej Prawicy mówi również o fotowoltaice i walce z suszą czy inwestycji w elektrownię jądrową.

Dokument mówi m.in.: "Z jednej strony podniesie ona naszą suwerenność energetyczną, zapewni nieemisyjną energię, przez co zbliży nas do neutralności klimatycznej, a z drugiej wygeneruje liczne miejsca pracy". W ramach Narodowego Instytutu Wolności ma powstać fundusz, który będzie promował edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży.

Na kartach Polskiego Ładu pojawia się również wątek morski.

Inwestycje portowe

Na temat inwestycji portowych możemy przeczytać: "Transport morski i intermodalny to podstawa łańcuchów dostaw XXI wieku. Budowa Portu Centralnego w Gdańsku, utworzenie dwóch terminali kontenerowych, terminalu offshore, LNG, przestrzeni dla stoczni i statków pasażerskich, dalsza rozbudowa portów w Szczecinie i Świnoujściu, w tym budowa toru żeglugowego do głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujsciu − to cele, które zrealizujemy. Zdolności przeładunkowe polskich portów poprawi również budowa szerokiego toru do portów Trójmiasta."

Budowa farm wiatrowych na morzu. Za ile?

"Polski Ład" wspomina o gazyfikacji wyspowej, rozwoju technologii wodorowej, farmach wiatrowych na morzu. Poświęcono temu osobny akapit.

"Już niedługo rozpoczniemy realizację pierwszych projektów farm wiatrowych na morzu, które uruchomią m.in. PGE czy Orlen. Budowa wiatraków offshore to również zysk i szansa dla polskiego przemysłu stoczniowego i rozwoju polskiej gospodarki.

Z programu możemy się dowiedzieć, że inwestycje w farmy wiatrowe oraz infrastrukturę towarzyszącą wyniosą 500 mln euro.

Drogi wodne

Osobny punkt poświęcono również drogom wodnym w Polsce. Czytamy w nim, że: "Dzięki rozwojowi dróg wodnych będzie możliwe wykorzystanie głównych zalet transportu śródlądowego. Jedną z nich jest znaczące odciążenie ruchu drogowego".

Dodajmy, że Polski Ład to nowy społeczno-gospodarczy program na okres po pandemiii Covid-19 autorstwa Zjednoczonej Prawicy. Średnio na rok koszt projektów ujętych w tym dokumencie to 72,4 mld zł. Natomiast maksymalny koszt do 2030 roku ma wynieść 651,6 mld zł


Anna Konopka/PAP
GEOFUSION_790x140
Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32925,00 $ tona -0,77% 15 cze
 Cynk 2986,00 $ tona -1,87% 15 cze
 Aluminium 2458,00 $ tona -1,84% 15 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.