• <
siemens_gamesa_2022

Biden zatwierdził pierwszy projekt budowy offshore wind na wodach USA

13.05.2021 14:15 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Biden zatwierdził pierwszy projekt budowy offshore wind na wodach USA

Partnerzy portalu

Biden zatwierdził pierwszy projekt budowy offshore wind na wodach USA - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Departament Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena zatwierdziła pierwszy projekt budowy dużej morskiej elektrowni wiatrowej na wodach USA. Jest to kolejny krok do realizacji ambitnych celów USA w sektorze offshore wind.

Decyzję podjął amerykański sekretarz ds. wewnętrznych Deb Haaland oraz sekretarz ds. handlu, Gina Raimondo. Wyrażono zgodę na budowę i eksploatację farmy morskiej Vineyard Wind, która będzie pierwszym dużym projektem offshore wind na wodach amerykańskich. Projekt zakłada budowę farmy wiatrowej o mocy 800 MW. Instalacja będzie zlokalizowana u wybrzeży Massacheusetts ok. 12 mil od wyspy Martha’s Vineyard oraz 12 min od wyspy Nantucket. Budowa będzie obejmowała instalację 84 turbin (lub mniej), co wskazano w dokumencie Record of Decision (ROD). Energia wyprodukowana w farmie pokryje zapotrzebowanie 400 tys. gospodarstw domowych.

Realizacja projektu farmy morskiej przełoży się na stworzenie 3,5 tys. miejsc pracy. Przed rozpoczęciem budowy deweloper Vineyard Wind musi przedłożyć raport dotyczący projektu farmy oraz raport o produkcji i montażu. Te dokumenty inżynieryjno-techniczne zawierają szczegółowe informacje o tym, jak obiekt zostanie skonstruowany i zainstalowany zgodnie z zatwierdzonym planem budowy i eksploatacji.

30 GW do 2030 roku

Prezydent Joe Biden jeszcze w trakcie kampanii wyborczej zapowiadał, że za jego prezydentury amerykańska energetyka zostanie włączona w proces światowej transformacji energetycznej. W marcu 2021 r. ogłosił plan budowy 30 GW w offshore wind do 2030 roku.

– Przyszłość „czystej” energetyki w Stanach Zjednoczonych leży na wyciągniecie ręki. Zatwierdzenie tego projektu jest kluczowym krokiem w kierunku realizacji celów administracji, polegających na tworzeniu dobrze płatnych miejsc pracy, przy jednoczesnym kontynuowaniu walki ze zmianami klimatycznymi i produkcją energii dla USA – powiedział Deb Haaland.

Budowa morskiego łańcucha dostaw energii wiatrowej w USA uwzględni m.in. huty stali w Wirginii Zachodniej, wesprze budowę statków w Teksasie oraz produkcję turbin wiatrowych.

Oprócz zatwierdzenia budowy Vineyard Wind, od  20 stycznia br.  Departament ds. wewnętrznych zainicjował m.in. przegląd środowiskowy dla dwóch innych projektów morskich farm wiatrowych i rozpoczął poszukiwanie możliwości rozwoju projektów na obszarze New York Bight.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.