W czwartek 26 maja 2022 roku odbyło się walne zgromadzenie Polskiego Forum Technologii Morskich. Podczas spotkania wybrano skład Rady Związku drugiej kadencji oraz określono najbliższe plany działalności.
Przedstawiciele branży stoczniowej spotkali się w Hotelu Ren z Starogardzie Gdańskim. Na spotkaniu podsumowano dotychczasową działalność i wybrano nowy skład Rady Związku na kolejną kadencję. Skład rady liczy 18 członków, a co roku będzie wybierana 1/3 składu rady. Radzie ponownie przewodniczy firma Deltamarin, reprezentowana przez Jadwigę Sztelwander-Ziębę.
Kolejna edycja Rejsu z GospodarkaMorska.pl i konkurs „Lider Technologii Morskich”
Podczas spotkania ogłoszono rozpoczęcie nominacji do drugiej edycji nagród Latarnie Gospodarki Morskiej. Tak jak rok temu, tytuł „Lidera Technologii Morskiej” przyznają czytelnicy portalu GospodarkaMorska.pl w plebiscycie online. Wręczenie statuetek odbędzie się podczas uroczystego rejsu w październiku. Bilety na imprezę będą dostępne już w czerwcu.
Zgromadzenie zdecydowało, że podczas rejsu zorganizuje konferencję pod nazwą „Rynek promowy i offshore wind – potencjał rozwoju sektora morskiego w Polsce”. Wydarzenie odbędzie się na promie Nova Star. Liczymy, że w spotkaniu wezmą udział również przedstawiciele związku pracodawców Forum Okrętowe, aby przedyskutować obszary możliwej współpracy obu organizacji.
Gościnni współgospodarze i lokalne atrakcje
Współgospodarzem spotkania PFTM była firma Gillmet. W ramach zgromadzenia odbyło się zwiedzanie nowoczesnej cynkowni oraz zakładu obróbki stali Gillmet zlokalizowanego na terenach strefy przemysłowej w Starogardzie Gdańskim.
Wieczorna część spotkania obejmowała zwiedzanie i degustację piwa w Browarze Kociewskim oraz biesiadę w towarzystwie szant.
PFTM – fakty i liczby
W tej chwili do PFTM należy 61 podmiotów. – Od początku swojej działalności liczba członków wzrosła czterokrotnie. Nasze hasło brzmi „Razem zrobimy biznes” i to bardzo się sprawdza w praktyce – podkreślił prezes PFTM, Jerzy Czuczman.
Polskie Forum Technologii Morskich z siedzibą w Gdyni jest związkiem pracodawców. Powstało w 2019 roku w odpowiedzi na potrzebę reprezentacji polskich firm z branży morskiej, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw. Do organizacji należą również duzi gracze, jak Stocznia Crist i Lotos Petrobaltic. Wśród członków są stocznie, dostawcy systemów i wyposażenia okrętowego, ale także wyższe uczelnie, portale medialne i kancelarie prawne, a także Polski Rejestr Statków i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Związek pełni również funkcję ekspercką. W tym roku wspierał merytorycznie organizację misji gospodarczej do Houston w USA i udział w wystawie OTC (Offshore Technology Conference). Ponadto uczestniczył w panelu dyskusyjnym podczas targów branżowych Nor-Shipping w Oslo w Norwegii.
Rozliczenia marynarzy: Chiny, od 2024 roku zmiana umowy podatkowej
Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
MRiRW: potrzebne są zrównoważone działania dotyczące Morza Bałtyckiego
Czarter na podróż – okres ładowania (laytime)
OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?
Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego