• <
bulk_cargo_port_szczecin

Suwnice popłyną z Gdańska do Portu Houston

jm

07.02.2024 17:20

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Suwnice Konecranes montowane w Gdańsku popłyną z Portu Gdańsk prosto do portu w amerykańskim Houston, gdzie będą pracować.

Port Houston w amerykańskim Teksasie w 2022 roku zamówił łącznie 26 hybrydowych suwnic RTG marki Konecranes. 12 z nich jest przeznaczonych dla terminalu kontenerowego Bayport, 14 będzie pracować w terminalu kontenerowym Barbours Cut. Dzięki temu Houston przygotowuje się do obsługi większego ruchu kontenerowego.

Kilka z suwnic w ramach tego zamówienia wyruszy wkrótce w drogę do Houston z Gdańska. Ich załadunek odbywa się właśnie w Wolnym Obszarze Celnym w Porcie Gdańsk. Do USA dostarczy je 169-metrowy statek Paleisgracht, którego armatorem jest Spliethoff, a agentem w Polsce Transfennica. Jednostka przypłynęła do Gdańska wcześniej – w jej ładowniach znalazło się miejsce m.in. dla kilku jachtów marki Galeon, które również popłyną do Stanów Zjednoczonych, a które załadowano z wody, kiedy statek cumował przy Nabrzeżu Kpt. Ziółkowskiego. Następnie statek przepłynął do Nabrzeża WOC II, gdzie czekały już na niego suwnice. Załadunek odbywa się za pomocą dwóch statkowych dźwigów o łącznym udźwigu do 1400 ton.

Samojezdne suwnice bramowe na gumowych kołach marki Konecranes mają udźwig 40 ton.

Statek, który dostarczy suwnice na drugi koniec Atlantyku, Paleisgracht, to jednostka przystosowana do transportu ładunków ciężkich dzięki wzmocnionemu kadłubowi. Jest wyposażona łącznie w trzy dźwigi – na bakburcie znajdują się dwa żurawie o udźwigu do 700 ton metrycznych każdy, zaś na sterburcie zainstalowany jest mniejszy dźwig o udźwigu do 400 ton. Jednostka ma dwie ładownie o łącznej pojemności 26 337 m3 oraz pokaźny pokład górny. Co ciekawe, ich kadłuby posiadają klasę lodową, dzięki czemu mogą żeglować po wodach Arktyki.

Wolny Obszar Celny (WOC) w Porcie Gdańsk to terminal zlokalizowany wokół Basenu Władysława IV. Znajduje się przy wejściu do portu wewnętrznego. Strefa ta pod względem podatkowym traktowana jest jak zagranica – płacenie cła i podatków jest zawieszone do momentu wywozu towaru poza granice WOC – co sprawia, że jest to szczególnie atrakcyjny teren dla przedsiębiorców.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.