• <

Coraz więcej statków czeka w kolejce do bunkrowanie w Singapurze

PMK

02.12.2019 20:55 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Coraz więcej statków czeka w kolejce do bunkrowanie w Singapurze

Partnerzy portalu

Coraz więcej statków czeka w kolejce do bunkrowanie w Singapurze - GospodarkaMorska.pl

Armatorzy są zmuszeni czekać dłużej i płacić więcej za bunkrowanie w azjatyckim porcie Singapur. Powodem jest wejście od nowego roku nowych przepisów odnośnie zawartości siarki w paliwach.

Dostępność bunkierek zmalała, ponieważ ich zbiorniki są przeczyszczane, dzięki czemu będą w stanie przewozić paliwa zgodnie z nowymi przepisami, znanymi jako IMO 2020, które wchodzą w życie 1 stycznia. Według anonimowych firm spedycyjnych i brokerów wynajęcie bunkierki zajmuje około dwóch tygodni zamiast zwykłych pięciu dni.

Właściciele statków powiedzieli, że zostali również poproszeni o zapłacenie więcej ze względu na niedobór barek, a premie za olej napędowy o wysokiej zawartości siarki w porównaniu z cenami referencyjnymi w Singapurze podwoją się do 8 do 10 USD za tonę od września. Inny właściciel statku powiedział, że nie doświadczył opóźnień, ale musiał zapłacić więcej.

Dłuższe czasy oczekiwania zwiększają natężenie ruchu w Cieśninie Malakka u stóp Singapuru. Znajdziemy tam obecnie flotyllę tankowców z zasobami paliwa o niskiej zawartości siarki, które jest zgodne z przepisami IMO 2020.

- Można zauważyć dużo chaosu tuż przed zmianą przepisów - powiedział Randy Giveans, analityk w Jefferies LLC w Houston.

Urząd Morski i Portowy Singapuru poinformował, że czyszczenie zbiorników bunkierek odbywa się stopniowo. Władze ściśle współpracują z zainteresowanymi stronami z branży nad płynnym przejściem na dostawy paliwa zgodnego z wymogami.

Koszt oleju napędowego o wysokiej zawartości siarki w Singapurze spadł o 47% od połowy września, zgodnie z cenami Cockett Marine, ponieważ będzie on zabroniony zgodnie z nowymi przepisami, chyba że statki będą wyposażone w płuczki zmniejszające zanieczyszczenie.

Istnieje kilka alternatyw, aby pokonać zatory, ponieważ pobliskie porty w Malezji przygotowują się również do zmiany przepisów i czyszczenia swoich statków bunkrowych.

- Wyraźnie widzimy wpływ na infrastrukturę bunkrowania - powiedział Rahul Kapoor, szef badań morskich w IHS Markit w Singapurze.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.