• <
Proteh GlassDeep_top

Pomorskie po raz pierwszy na OTC w Houston – czołowym wydarzeniu sektora ropy i gazu (foto)

pc

27.05.2019 14:31 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Pomorskie po raz pierwszy na OTC w Houston – czołowym wydarzeniu sektora ropy i gazu (foto)
Pomorskie po raz pierwszy na OTC w Houston – czołowym wydarzeniu sektora ropy i gazu (foto) - GospodarkaMorska.pl

Offshore Technology Conference to wiodąca na świecie konferencja sektora offshore organizowana od 1969 roku w Houston w Teksasie – stolicy światowego sektora energetycznego. W tym roku OTC odwiedziło prawie 60 tys. delegatów, dając doskonałą okazję do nawiązania kontaktów biznesowych z kontrahentami z całego świata.

Tak było też w przypadku stoiska regionalnego zorganizowanego przez Invest in Pomerania, które w ramach Agencji Rozwoju Pomorza odpowiada za koordynację projektów inwestycji zagranicznych zainteresowanych Pomorzem.

Duże zainteresowanie stoiskiem regionalnym

– Tegoroczny udział w targach OTC był dla nas „pionierskim” wydarzeniem – mówi Anna Rajzer, kierownik projektu w Invest in Pomerania. – Poza naszymi własnymi spotkaniami z partnerami biznesowymi, towarzyszące nam rodzime firmy sektora morskiego miały także okazję zaprezentować swoją ofertę usług i produktów.

Do misji gospodarczej dołączyło pięć pomorskich firm z ofertą przygotowaną specjalnie dla uczestników OTC – począwszy od projektowania specjalistycznych jednostek pływających, przez budowę i modernizację wnętrz statków, diagnostykę i serwis silników morskich, naftowych, gazowych i przemysłowych, aż po montaż systemów oczyszczania spalin i instalacje gaśnicze.

– Na pytanie delegatów z różnych stron świata, którzy często zdziwieni zadawali nam pytanie, dlaczego Polska pojawia się na targach OTC, skoro nie jest krajem kojarzonym z wydobyciem ropy i gazu, odpowiadaliśmy pytaniem na pytanie: czy aby być dobrym fryzjerem trzeba mieć włosy? – z uśmiechem mówi Marcin Grzegory, zastępca dyrektora w Invest in Pomerania. – Pomorska gospodarka od zawsze związana jest z morzem, przez co posiada wysoko rozwinięte kompetencje w przemyśle stoczniowym, doskonałych inżynierów oraz wysoko rozwiniętą branżę IT i elektroniczną. Wszystko to czyni nas globalnym dostawcą produktów i usług dla sektora energetycznego, zarówno jeśli chodzi o energię konwencjonalną, jak i rozwijający się globalnie rynek morskich farm wiatrowych – dodaje Grzegory. 

W tym roku tematyka energetyki odnawialnej była mocno akcentowana na OTC, ponieważ tradycyjni producenci ropy oraz ich dostawcy dążą do dywersyfikacji portfeli. Globalny sektor morskiej energetyki wiatrowej – jeden z priorytetowych sektorów dla Pomorza – będzie dynamicznie rósł w nadchodzących dziesięcioleciach, a łączne inwestycje w morską energetykę wiatrową mają osiągnąć 350 miliardów USD do 2030 r. i prawie 1,5 biliona USD do 2050 r., według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej. Tradycyjne koncerny naftowe nie chcą więc przegapić okazji do zapewnienia sobie udziału w tym wzrostowym rynku.

Amerykańskie inwestycje na Pomorzu

Misja Invest in Pomerania stała się też okazją do zaprezentowania regionu nowym potencjalnym partnerom biznesowym w całym Teksasie. Przy wsparciu nowo otwartego biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Houston, Invest in Pomerania zaprezentowało szeroki potencjał inwestycyjny regionu na spotkaniach zorganizowanych przez Greater Houston Partnership czy Austin Center for Global Trade.

Firmy amerykańskie generują najwięcej projektów inwestycyjnych zarówno w kraju, jak i w Pomorskiem. W 2018 r. wartość amerykańskich inwestycji w Polsce wyniosła 42 mld USD, co przełożyło się na ponad 220 tys. miejsc pracy. Trójmiasto jest jedną z wiodących i preferowanych przez amerykańskich inwestorów lokalizacji dla centrów badawczo-rozwojowych – należy tu wymienić firmy takie jak Amazon (prace nad Alexą) czy Intel (systemy dla pojazdów autonomicznych) – a także zakładów produkcyjnych (m.in. Eaton, Federal Mogul, Flex, Jabil), oraz centrów usług wspólnych (np. Arrow lub State Street, by wymienić tylko kilka).

Kolejne wizyty przedstawicieli inicjatywy Invest in Pomerania i pomorskiego biznesu w USA sukcesywnie budują świadomość atrakcyjności inwestycyjnej województwa pomorskiego i całej Polski wśród inwestorów amerykańskich różnego kalibru i specjalizacji – a firmom z Pomorza ułatwiają wejście na rynek USA.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43142,00 $ tona 0,81% 27 sty
 Cynk 3648,00 $ tona 0,11% 27 sty
 Aluminium 3106,00 $ tona 0,45% 27 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.