• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szczerski: Podczas pobytu w USA prezydent odwiedzi Waszyngton oraz stany: Teksas, Nevadę i Kalifornię

pc

24.05.2019 05:47 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szczerski: Podczas pobytu w USA prezydent odwiedzi Waszyngton oraz stany: Teksas, Nevadę i Kalifornię
Szczerski: Podczas pobytu w USA prezydent odwiedzi Waszyngton oraz stany: Teksas, Nevadę i Kalifornię - GospodarkaMorska.pl

Od spotkania 12 czerwca w Białym Domu z Donaldem Trumpem, prezydent Andrzej Duda rozpocznie sześciodniową wizytę w USA. Następnie odwiedzi stany: Teksas, Nevadę i Kalifornię, gdzie będzie rozmawiał m.in. o energi i nowoczesnych technologiach - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W przyszłym tygodniu Kancelaria Prezydenta ma przedstawić oficjalny program wizyty pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych.

W środę 12 czerwca prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożą oficjalną wizytę w Waszyngtonie, gdzie w Białym Domu spotkają się z amerykańską parą prezydencka Donaldem Trumpem i Melanią Trump.

Data wizyty prezydenta w Waszyngtonie została oficjalnie potwierdzona w połowie maja. Biały Dom poinformował w oficjalnym komunikacie, że wizyta prezydenta Dudy będzie stanowić potwierdzenie "historycznych i kulturalnych więzi łączących Stany Zjednoczone i Polskę", co nabiera szczególnego znaczenia "w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej", która przypada w tym roku.

"Prezydent Trump i prezydent Duda będą omawiali rozwijające się strategiczne partnerstwo oraz szereg spraw interesujących obie strony, w tym obronność, bezpieczeństwo, energię oraz kwestie handlowe" - podał Biały Dom. Polska i Stany Zjednoczone będą również "obchodzić 20. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 30. rocznicę upadku komunizmu" - głosi oświadczenie.

W przyszłym tygodniu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski uda się do Waszyngtonu na rozmowy przygotowujące to spotkanie.

Będzie to już druga rozmowa w Białym Domu prezydentów: Dudy i Trumpa; poprzednie odbyło się jesienią ubiegłego roku.

Następnego dnia po wizycie w Białym Domu - 13 czerwca - rozpocznie się wizyta gospodarcza prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, która potrwa do 17 czerwca. W jej trakcie Andrzej Duda odwiedzi najpierw Houston - największe miasto stanu Teksas. "W czasie rozmów prezydenta w Houston będzie dominować tematyka energetyczna i zdrowotna" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

W kolejnych dniach prezydent odwiedzi Nevadę i Kalifornię, gdzie w Reno i Carson City oraz w San Francisco odbędzie rozmowy poświęcone nowoczesnym technologiom i współpracy polsko-amerykańskiej w sektorze IT.

Szczerski podkreślił, że w spotkaniach prezydentowi towarzyszyć będą przedstawiciele biznesu i start-upów. Prezydent - jak zawsze podczas w swoich podroży zagranicznych - spotka się też kilkukrotnie z Polonią.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 0,13% 21 paź
 Cynk 3584,00 $ tona 0,03% 21 paź
 Aluminium 3013,00 $ tona -1,66% 21 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.