• <

Ponowne uruchomienie Colonial Pipeline po cyberataku

ac

13.05.2021 12:33 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ponowne uruchomienie Colonial Pipeline po cyberataku
Ponowne uruchomienie Colonial Pipeline po cyberataku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Colonial Pipeline

Największy rurociąg benzynowy w Ameryce wraca do eksploatacji, po cyberataku, który nastąpił w piątek,7 maja. W wyniku ataku podniosły się ceny pomp i została  zablokowana dostawa paliwa we wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

Colonial Pipeline - istotne źródło benzyny i oleju napędowego dla obszaru Nowego Jorku i reszty wschodniego wybrzeża - miał zostać uruchomiony ponownie około godziny 17.00 czasu lokalnego. Operator Alpharetta w stanie Georgia powiedział w weekend, że został zmuszony do wyłączenia systemów 7 maja w odpowiedzi na atak ransomware. Nawet po przywróceniu pełnej obsługi, benzyna przechowywana w Houston dotrze do stacji paliw na wschodnim wybrzeżu po około dwóch tygodniach.

Na stacjach brakuje paliwa

Na stacjach benzynowych od Florydy po Wirginię powoli zaczyna brakować paliwa. W niektórych częściach południowych Stanów Zjednoczonych trzy na cztery stacje benzynowe nie miały paliwa od środy, podczas gdy w Waszyngtonie samochody ustawiały się w kolejce, czekając na zatankowanie. Ceny pomp w USA po raz pierwszy od sześciu lat osiągnęły poziom 3 USD za galon. Colonial Pipeline każdego dnia wysyła zazwyczaj około 2,5 miliona baryłek (105 milionów galonów), czyli ilość, która przekracza całkowite zużycie ropy w Niemczech.

Zakłócenia w dostawach podkreślają, jak wrażliwy stał się amerykański system dostaw paliw na następstwa nasilonych ataków hakerów na infrastrukturę energetyczną.
Colonial to tylko najnowszy przykład istotnej infrastruktury będący celem oprogramowania ransomware. Hakerzy coraz częściej próbują infiltrować podstawowe usługi, takie jak sieci elektryczne i szpitale. Rosnące zagrożenia skłoniły Biały Dom do zareagowania. W zeszłym miesiącu powstał plan zwiększenia bezpieczeństwa zakładów użyteczności publicznej i ich dostawców. Rurociągi stanowią szczególny problem ze względu na centralną rolę, jaką odgrywają w gospodarce USA.

Atak na Colonial nastąpił w chwili, gdy popyt na paliwo odradza się w wyniku blokad związanych z pandemią. Przypominało to cyberatak z 2018 roku, który spowodował uszkodzenie systemu komunikacji innej firmy, a który był używany przez kilku operatorów rurociągów gazu ziemnego w całych Stanach Zjednoczonych.

Ten atak nie zatrzymał faktycznych przepływów gazu, ale opóźnił fakturowanie za media i utrudnił handlowcom prognozowanie dostaw .

Federalne Biuro Śledcze przypisało atak grupie o nazwie DarkSide. Pojawiły się dowody łączące DarkSide z Rosją lub inną częścią Europy Wschodniej. Prezydent Joe Biden powiedział, że Rosja posiada „częściową odpowiedzialność” za zajęcie się atakiem, ale powstrzymał się od obwiniania Kremla, mówiąc jedynie, że „istnieją dowody”, że hakerzy lub oprogramowanie, z którego korzystali, znajdują się „w Rosji”.

Colonial Pipeline zamknięty w przeszłości

To nie pierwszy raz, kiedy Colonial został zmuszony do zamknięcia. W 2016 roku eksplozja spowodowała, że system na kilka dni przestał działać, podnosząc ceny benzyny i zmuszając rynek New York Harbour do większego uzależnienia się od importu paliwa z zagranicy.

Colonial może wysyłać około 2,5 miliona baryłek dziennie w swoim systemie rozciągającym się od Houston do Północnej Karoliny i kolejne 900 000 baryłek dziennie do Nowego Jorku.

Zainstalowanie oprogramowania ransomware polega na zaszczepieniu przez hakerów w sieci złośliwego oprogramowania, które szyfruje dane i pozostawia maszyny zablokowane, dopóki zhakowani nie uiszczą opłaty, która może wynosić od kilkuset do milionów dolarów w kryptowalutach.

GEOFUSION_790x140
ned_project_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.