• <

Wynik wyszukiwania - "promocja" - Wiadomości

Święto Straży Granicznej. Ponad trzy dekady obrony granicy na lądzie i morzu

Ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji – to główne zadania Straży Granicznej, formacji, która dziś, 16 maja, obchodzi swoje święto. Dotyczy to również jej komponentu działającego na Bałtyku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
16.05.2024

W szczecińskiej Radzie Miasta powstała nowa komisja ds. gospodarki morskiej

Rada Miasta Szczecin powołała do tej pory nieistniejąca komisję ds. gospodarki morskiej. Jej przewodniczącym został Stanisław Kaup. Dlaczego powstała i czym będzie się zajmować?
12.05.2024

Pomorskie branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza. Bierzmy przykład z Danii [RELACJA]

Jak będzie kształtować się regionalna gospodarka w najbliższych latach? Jakie będą branże kluczowe i inteligentne specjalizacje Pomorza? Jakie powinny powstać Regionalne Agendy Badawcze, aby wykorzystać potencjał Pomorza? – to główne pytania zadane na początku konferencji „Pomorska Gospodarka Jutra”, którą zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.05.2024

PARP: firmy będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP"

Firmy z sektora MŚP od 28 maja br. będą mogły wnioskować o fundusze w programie "Promocja marki innowacyjnych MŚP", by zwiększyć aktywność za granicą, m.in. przez udział w międzynarodowych targach w tym w EXPO 2025 w Japonii - poinformowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości .
10.05.2024

„Port wolnego handlu Hajnan i ja”: analiza transformacji wyspy Hajnan

Międzynarodowe Centrum Medialne w Hajnanie uruchomiło 13 kwietnia oryginalną funkcję: „Port wolnego handlu Hajnan i ja”. Wykorzystano tu historie ludzi jako sugestywny sposób na pokazanie światu zewnętrznemu prac nad budową portu wolnego handlu o specyfice chińskiej oraz zmian, jakie przyniósł Hajnanowi rozwój portu wolnego handlu.
15.04.2024

Polska w projekcie UE dotyczącym zielonej transformacji w przemyśle jachtowym

Przez trzy lata m.in. polski przemysł jachtowy będzie brał udział w unijnym programie TEcoNaut, który ma promować wykorzystanie ekologicznych materiałów w przemyśle żeglarskim - podała Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty (POLBOAT).
11.04.2024

Bałtyk coraz bardziej atrakcyjny dla morskich turystów. Gdańsk i Gdynia na fali

W 2024 r. do portów we wschodniej części regionu Morza Bałtyckiego powróci więcej linii wycieczkowych. Ponadto kilka portów, w tym mniejsze, spodziewa się wzrostu liczby zawinięć w tym roku w porównaniu z rokiem ubiegłym – wynika z opublikowanej niedawno analizy rynku Cruise Baltic.
08.04.2024

Paliwo uzyskane z orzechów nerkowca szansą na uczynienie żeglugi bardziej "zieloną"?

Dzięki przełomowej współpracy z gigantami branżowymi, takimi jak morska organizacja doradcza Lloyd’s Register FOBAS, producent silników Wärtsilä i dostawca biopaliw ACT Group, UECC (United European Car Carriers) przewodzi krytycznej ocenie i ewaluacji biopaliwa na bazie cieczy z łupin orzechów nerkowca (Cashew Nut Shell Liquid, CNSL).
27.03.2024

Wstąpienie Szwecji do NATO ma szczególnie znaczenie dla bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego

Ambasador Litwy w Szwecji Linas Linkevicius w rozmowie z PAP wskazał jak ważne jest, by Europejczycy zwiększyli wydatki na obronę. „Musimy wydawać na obronność co najmniej dwa procent PKB, natomiast to kryterium nadal przez wszystkich nie zostało spełnione. Nawet teraz, gdy Szwecja dołączyła do NATO, będzie 19 z 32 państw spełniającym ten wymóg . To zdecydowanie za mało” – powiedział.
20.03.2024

Ekspert: Półwysep Helski mógłby stać się mekką dla ornitologów

Dr Jarosław K. Nowakowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że na Półwyspie Helskim od II wojny światowej stwierdzono 23 nowe dla Polski gatunki ptaków. Jego zdaniem ten region mógłby stać się miejscem odwiedzanym przez ornitologów z całego świata.
27.02.2024

Paryż - kobieca kajakowa osada C2 500 pewna startu w igrzyskach

Kobieca osada C2 500 m jest pewna startu w igrzyskach w Paryżu - poinformował Polski Związek Kajakowy. Nominacja jest efektem braku przyznania kwalifikacji w strefie Australii i Oceanii, a w związku z tym przekazanie jej dziewiątej ekipie ubiegłorocznych mistrzostw świata w Duisburgu.
24.02.2024

Promocja książki śp. dr. Ryszarda Leszczyńskiego „Wolność solą znaczona. Morskie drogi do wolności polskich marynarzy 1945-1989”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej zapraszają na promocję książki śp. dr. Ryszarda Leszczyńskiego „Wolność solą znaczona. Morskie drogi do wolności polskich marynarzy 1945-1989”.
10.01.2024

Niemiecki rząd dofinansowuje dekarbonizację żeglugi przybrzeżnej

Gerdes Green, spółka joint-verture Reederei Gerdes i Over-C. Reederei Gerdes współpracująca z Damen, otrzymała od niemieckiego rządu dotację na inwestycję w związku z zamówionymi statkami Damen Combi Freighter (CF) 3850, które mają zostać w wyposażone w nowoczesne, nisko- i zeroemisyjne rozwiązania dla żeglugi. Wpisuje się to w politykę władz Niemiec odnośnie wspierania dekarbonizacji branży morskiej i związanych z tym przedsięwzięć.
23.11.2023

Dofinansowanie na ekspansję międzynarodową ze środków europejskich dostępne od zaraz. Jak mogą z nich skorzystać polskie firmy z sektora stoczniowego?

Ekspansja międzynarodowa stanowi naturalny etap rozwoju firmy. Barierą, która powstrzymuje wielu przedsiębiorców przed podjęciem decyzji o wejściu na nowy rynek, są finanse. Do końca listopada firmy z branży stoczniowej mogą uzyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na realizację swoich planów podboju nowych rynków. Na co można przeznaczyć takie środki i gdzie złożyć wniosek?
13.11.2023

MCN ogłasza nabór do Szczecińskiej Szkoły Jungów

Rusza kolejny nabór do Dziecięcego Uniwersytetu im. prof. Jerzego Stelmacha – Szczecińskiej Szkoły Jungów. W zajęciach, które rozpoczynają się w listopadzie, uczestniczyć będzie dwadzieścioro dzieci
03.11.2023

AIDAmar kończy sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

90 tysięcy turystów i 30 tysięcy członków załogi w ciągu kilku miesięcy, przy zapełnieniu statków sięgającym aż do 90% i wynoszącym średnio 2500 osób – tak w liczbach wyglądał tegoroczny sezon zawinięć do Portu Gdynia statków wycieczkowych, który zakończył się wraz z wizytą jednostki AIDAmar. Sezon 2023 był więc bardzo dobry, a kolejny zapowiada się jeszcze lepiej.
02.11.2023

Obchody "Dnia Mechanika" na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Dzień Mechanika, czyli coroczne święto społeczności Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Celem wydarzenia jest szeroka promocja wydziału, a także prezentacja studentom rynku pracy, integracja środowiska akademickiego oraz dobra zabawa.
24.10.2023

Konferencja oraz wystawa dotyczące wojskowych nurków w Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz HDS Poland zapraszają na Konferencję Podwodno-Historyczną oraz promocję książki Kariny Kowalskiej „Nurkowie Marynarki Wojennej we wspomnieniach 1939-1945”.
12.10.2023

Spółki energetyczne wspierają powstanie Powiatowego Centrum Promocji Energetyki w Wejherowie

W Wejherowie, gdzie znajduje się jedna z najlepszych szkół technicznych w Polsce, powstanie Powiatowe Centrum Promocji Energetyki. Będą tam organizowane wykłady i zajęcia poświęcone nowym technologiom oraz kierunkom rozwoju branży energetycznej. Centrum będzie też miejscem spotkań absolwentów szkoły z potencjalnymi pracodawcami oraz lokalnego biznesu z firmami produkującymi i dystrybuującymi energię odnawialną.
04.09.2023

Podsumowanie pierwszej połowy sezonu letniego w Porcie Kołobrzeg

Początek sierpnia to czas podsumowań pierwszej połowy sezonu letniego w Porcie Kołobrzeg. Niezmiennie jedną z największych atrakcji Portu Kołobrzeg są rejsy pasażerskie. W lipcu tego roku z rejsów skorzystało ponad 76 tysięcy turystów co jest dokładnie takim samym wynikiem jak w roku ubiegłym. Przypomnijmy, że turyści mogą skorzystać z jednej z sześciu jednostek cumujących na stałe w Porcie Pasażerskim (Jantar, Pirat, Monika III, Viking, Santa Maria, CZSZ - 172).
08.08.2023

Rybne specjały i inne atrakcje w Wolinie celem promocji polskiego rybołówstwa

Degustacja ryb, pokazy kulinarne, zabawy i konkursy towarzyszyły kolejnej edycji "Wolin z rybą na talerzu". Wydarzenie w Łobzie odbyło się na tydzień przed Festiwalem Słowian i Wikingów na Wyspie Wolin.
02.08.2023

Latarnie Gospodarki Morskiej 2023 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Zagłosuj online

Do 10 września można oddać głos na swojego faworyta w konkursie "Lider Technologii Morskich" Polskiego Forum Technologii Morskich. Laureat otrzyma statuetkę "Latarnia Gospodarki Morskiej" podczas konferencji na morzu "Rejs z GospodarkaMorska.pl", która odbędzie się na promie Nova Star w dniach 25-27 września.
01.08.2023

Festiwal Gdynia Sailing Days zakończony. To była pod każdym względem rekordowa edycja

Blisko 2 tysiące zawodników z ponad 50 krajów wzięło udział w zakończonym dzisiaj festiwalu Gdynia Sailing Days. To rekord frekwencji w 24-letniej historii festiwalu, który w tym roku trwał aż 27 dni. Rekordowa była też liczba regat najwyższej rangi – o medale mistrzostw Europy i świata rywalizowali żeglarze w czterech klasach żeglarskich.
31.07.2023

PCC Intermodal SA włącza do eksploatacji lokomotywy elektryczne Traxx od Alstom

Z końcem czerwca 2023 roku Alstom, globalny lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, dostarczył cztery wielosystemowe lokomotywy elektryczne Traxx 3 MS wiodącemu operatorowi intermodalnemu – PCC Intermodal SA. Kontrakt na dostawę lokomotyw, wraz z certyfikacją i szkoleniami, został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którego celem jest promocja i wdrażanie niskoemisyjnych rozwiązań transportowych.
03.07.2023

Promocja na pierwszy stopień oficerski absolwentów AMW

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni, na pokładzie okrętu-muzeum ORP Błyskawica odbyła się uroczystość promocji na pierwszy stopień oficerski absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
01.07.2023

PŻB partnerem Muzeum II Wojny Światowej: „Chcemy być hubem łączącym instytucje kultury z Polski i Szwecji”

Polska Żegluga Bałtycka, operator linii promowych Polferries, podpisała porozumienie o partnerstwie z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum liczy, że dzięki świadczeniom reklamowym na promach Polferries w ich progi zawita więcej turystów zza granicy.
25.06.2023

Rząd Irlandii przekaże nawet 80 tys. euro osobom, które zechcą zamieszkać na wyspach na Atlantyku

Władze w Dublinie przekażą nawet ponad 80 tys. euro osobom, które zdecydują się na zamieszkanie na jednej z około 30 irlandzkich wysp na Oceanie Atlantyckim i wyremontują znajdujący się tam opuszczony dom, aby zwiększyć liczbę mieszkańców wysp i ożywić turystykę.
20.06.2023

Pazura, Zalewski i Orleański płyną z wiatrem i edukują na temat energetyki wiatrowej

Cezary Pazura, Paweł Orleański i Krzysztof Zalewski to ambasadorowie ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Płyniemy z wiatrem”. Razem z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej będą obalać mity i edukować o korzyściach wynikających z rozwoju morskiej i lądowej energetyki wiatrowej w Polsce. Od 15 czerwca, który jest Światowym Dniem Wiatru – w radiu, prasie i telewizji będą ukazywać się spoty z udziałem ambasadorów. Kampania jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
31.05.2023

I edycja programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem" - zrealizowano 45 projektów

45 projektów o łącznej wartości 1 mln złotych zrealizowano w pierwszej edycji programu "Choczewo. Gmina Napędzana Wiatrem". Inicjatywa stworzona dla mieszkańców gminy Choczewo (woj. pomorskie) to pomysł inwestorów morskich farm wiatrowych: Baltic Power (PKN ORLEN i Northland Power), PGE Baltica i Ørsted, oraz Ocean Winds realizujących inwestycje offshore w polskiej części Morza Bałtyckiego.
17.05.2023

Polska oficjalnym kandydatem do Rady IMO na lata 2024-2025

W londyńskiej siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) promowała się delegacja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W trakcie trwania sesji NCSR (Navigation, Communication and Search and Rescue) podczas promocji potencjału naukowego oraz dydaktycznego polskich uczelni morskich odbyło się także zgłoszenie polskiej kandydatury do Rady IMO.
16.05.2023

30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom

Obchodząca w tym roku swoje 30-lecie instytucja rozpoczęła działalność jako jedna z pierwszych agencji rozwoju regionalnego w Polsce. Powstała z inicjatywy władz województwa oraz przy aktywnym udziale przedsiębiorstw reprezentujących najważniejsze sektory gospodarki regionu tj. portowy, paliwowo-energetyczny, finansowy, budownictwa i konsultingu. Tworząc Agencję skorzystano z doświadczeń państw Unii Europejskiej.
16.05.2023

Załoga z Ustki wygrywa samorządowe regaty TrójCup

Ustecka załoga, w której znaleźli się pracownicy Urzędu wraz z burmistrzem Jackiem Maniszewskim, zwyciężyła XI edycję regat samorządowych TrójCup. Kapitanem jednostki był ustczanin Eugeniusz Marciniak.
08.05.2023

Muzeum Marynarki Wojennej z ofertą na Europejską Noc Muzeów

Placówki muzealne wyjątkowo otworzą swoje podwoje wieczorem, 13 maja. Wiele z nich będzie miało szereg atrakcji skierowanych do turystów, chcących skorzystać z kulturalnej oferty. Wśród nich jest gdyńskie muzeum poświęcone tematyce morskiego rodzaju sił zbrojnych.
05.05.2023

Drugi dzień IX Forum FRACHT „W cieniu konfliktu w Ukrainie – korytarze transportowe. Współpraca pomiędzy polskimi a ukraińskim przewoźnikami”

Infrastruktura kolejowa, co widać na tle konfliktu zbrojonego w Ukrainie, ma nie tylko olbrzymie znaczenie gospodarcze, ale także stanowi istotny element obronności i bezpieczeństwa państw. Wojna w Ukrainie pokazała z całą mocą problemy spowodowane niedoborem energii, a także konieczność inwestowania w nowe kierunki pozyskiwania surowców energetycznych, gdy w wyniku sankcji został zamknięty dostęp do rosyjskich złóż.
24.04.2023

W Kołobrzegu wraca Portowy Tramwaj Wodny

W Kołobrzegu trzeci rok z rzędu uruchomiony został Portowy Tramwaj Wodny. Jest to kontynuacja działalności atrakcji turystycznej oraz promocja portu morskiego Kołobrzeg jako obiektu turystycznego, a także promowanie turystyki morskiej.
12.04.2023

Ministerstwo Infrastruktury rozmawia o rozwoju transportu z Azerbejdżanem

Współpraca transportowa między Polską a Azerbejdżanem oraz rozwój i promocja intermodalnych, międzykontynentalnych korytarzy transportowych były tematem II posiedzenia polsko-azerskiej grupy roboczej ds. transportu i logistyki, które odbyły się w dniach 1 – 4 marca 2023 r. w Baku. W spotkaniach wzięli udział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel i wiceminister rozwoju cyfryzacji i transportu Azerbejdżanu Rahman Hummatov.
06.03.2023

Uniwersytet Morski organizuje konkurs dla uczniów szkół średnich - Zaprojektuj morską farmę wiatrową przyszłości

Uniwersytet Morski w Gdyni oraz organizatorzy I edukacyjnych targów kariery Edu Offshore Wind zapraszają uczniów szkół średnich do wzięcia udziału w konkursie pt. „Budowa makiety morskiej farmy wiatrowej przyszłości”.
01.03.2023

Kolejne statki wycieczkowe powracają do działalności po pandemii

Trzy lata temu świat ogarnęła panika związana z postępem choroby COVID-19, której szybkość rozprzestrzeniania i skutki zachorowania doprowadziły do wielu zgonów na całym świecie. Związane z tym obostrzenia okazały się wyzwaniem dla wielu branż, w tym turystycznej. Teraz kolejne statki wycieczkowe wracają do regularnych rejsów.
24.02.2023

Agencja Rozwoju Pomorza podpisała porozumienie o współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego z Odessy

Zawarta 16 stycznia 2023, umowa o współpracy pomiędzy Agencją Rozwoju Pomorza a Agencja Rozwoju Regionalnego Obwodu Odeskiego ma służyć przykładem utrzymywania korzystnych, polsko-ukraińskich relacji. Celem podjętego partnerstwa jest realizacja projektów o charakterze gospodarczym.
06.02.2023

Promocja żeglarstwa wśród środowisk polonijnych - list intencyjny

24 stycznia br. w Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej miało miejsce podpisanie listu intencyjnego – deklaracji pomiędzy Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Pomorskim Związkiem Żeglarskim, a Akademią Marynarki Wojennej w zakresie współpracy środowisk polonijnych i społeczności akademickiej w obszarze promocji i rozwoju żeglarstwa.
27.01.2023

Załoga jachtu I Love Poland płynie w transatlantyckich regatach

Promujący Polskę jacht I Love Poland płynie po raz drugi w transatlantyckich regatach z Wysp Kanaryjskich na Karaiby - poinformował we wtorek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W 2022 roku jacht był trzeci.
10.01.2023

Dźwirzyno z nowoczesną infrastrukturą żeglarską - okrzyknięta najlepszą przestrzenią publiczną na Pomorzu Zachodnim

Dźwirzyno w gminie Kołobrzeg zwyciężyło w XII edycji konkursu Marszałka Województwa na najlepszą przestrzeń publiczną 2020/2021 roku na Pomorzu Zachodnim. Nagrodę przyznano Centrum Turystyki i Rekreacji Wodnej, na terenie którego powstała nowoczesna infrastruktura żeglarska.
11.11.2022

Zobacz unikatowy album i ilustracje legendarnej Błyskawicy

26 września o godz. 12.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się promocja albumu fotograficznego poświęconego losom legendarnej „Błyskawicy”. Wydarzenie połączono z otwarciem wystawy prac Oli Komudy. To pierwszy album poświęcony ORP Błyskawica. Na blisko dwustu zdjęciach autorzy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przedstawili historię legendarnego, polskiego niszczyciela – od budowy, przez bohaterską służbę w czasie ostatniej wojny światowej, aż po współczesność.
13.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online

Do 20 września potrwa głosowanie online w konkursie Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". W kolejnej odsłonie naszego plebiscytu chcemy docenić firmy proponujące innowacyjne rozwiązania technologiczne, budujące nowoczesne statki, przygotowujące spektakularne projekty, jak i rozwiązania organizacyjne na światowym poziomie. Każdy może pomóc zdecydować, kto zasługuje na najwyższe wyróżnienie.
01.09.2022

Zmagania na lądzie i na morzu. To będzie sportowa sobota na Półwyspie Helskim

W sobotę, 27 sierpnia, plaża Półwyspu Helskiego będzie areną XII Bałtyckiego Maratonu Brzegiem Morza oraz VII Bałtyckiego Półmaratonu Brzegiem Morza, a także pierwszej edycji biegu 3 Mile Morskie. Dla najmłodszych przygotowano „XI Bałtycki Bieg Brzegiem Morza dla Dzieci” na dystansach 200 i 500 metrów. Na morzu natomiast, zmagać się będą tradycyjnie żeglarze – w corocznej walce o puchar dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.
24.08.2022

Prezes Wód Polskich na rejsie Bractwa Harcerskiej Bandery: edukacja i promocja żeglugi śródlądowej

Bractwo Harcerskiej Bandery, które płynie Wisłą z Sandomierza do Płocka, pokonało w czwartek odcinek rzeki na trasie Czerwińsk nad Wisłą - Wyszogród. Jak podkreślił uczestniczący w rejsie prezes Wód Polskich Przemysław Daca, to inicjatywa zarówno edukacyjna, jak i promująca żeglugę śródlądową.
04.08.2022

Pamięci komandora Wienczysława Kona

15 lipca w 39. rocznicę śmierci wybitnego człowieka polskiego morza, oficera Marynarki Wojennej, kapitana żeglugi wielkiej Wienczysława Kona, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni objęło opiekę nad zagrożoną likwidacją mogiłą Komandora na witomińskim cmentarzu. Na wniosek Muzeum Marynarki Wojennej IPN uznał, iż jest to prawnie chroniony Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski.
15.07.2022

Premier i John Kerry rozmawiali o energetyce, odnawialnych źródeł energii i sytuacji geopolitycznej

Kwestie związane z energetyką, odnawialnymi źródłami energii, a także obecną sytuacją geopolityczną - były, jak podaje kancelaria premiera, głównymi tematami wtorkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerrym.
12.07.2022

PGE startuje z drugą edycją projektu „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru”

PGE startuje z II edycją projektu edukacyjnego „Plaża PGE – poznaj moc bałtyckiego wiatru", którego celem jest promocja morskiej energetyki wiatrowej. Od 8 lipca do 16 sierpnia na plażach w Ustce, Łebie, Lubiatowie i Sasinie powstaną specjalne strefy, w których zarówno mieszkańcy, jak i turyści przebywający nad Morzem Bałtyckim, niezależne od wieku, będą mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii i morskich farm wiatrowych.
07.07.2022

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.
07.07.2022

Uniwersytet Morski laureatem konkursu Uczelnia Liderów 2022

Uniwersytet Morski w Gdyni, decyzją Komisji Certyfikacyjnej Programu Uczelnia liderów, został laureatem 12. edycji Konkursu. Gala Finałowa, podczas której zostały wręczone certyfikaty i nagrody, odbyła się Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat” w Warszawie.
01.07.2022

Prezes PKN Orlen: promocja na paliwa na stacjach wejdzie od 24 czerwca

Sądzę, że promocja na paliwa na stacjach wejdzie od 24 czerwca - powiedział w poniedziałek w Polsat News prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zastrzegł, że nie będą one znaczące. Mają być realizowane m.in. poprzez programy lojalnościowe.
20.06.2022

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zwycięzcą XII Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury [ZDJĘCIA]

Blisko 200 zawodników wzięło udział w XII edycji Regat Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Rywalizacja rozgrywana w samym sercu Gdańska przyciągnęła sporą liczbę kibiców. Z nabrzeża Motławy wioślarskie zmagania podziwiało kilkaset osób. Po niezwykle zaciętym finale zwycięstwo wywalczyła ekipa z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
26.05.2022

Gry wojenne na morskiej szachownicy. Nowa pozycja geopolityczna Bałtyku

Promocja książki odbyła się 17 maja br. i wywołała dyskusję w kontekście napaści Rosji na Ukrainę i globalnych konsekwencji wojny w północnej części Morza Czarnego. Okazało się, że promocja książki zbiegła się z wydarzeniami, których nie przewidziały wywiady czołowych państw NATO.
20.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Expo 2030 w Odessie?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o wsparciu Ukrainy w kandydowaniu do organizacji Expo 2030. Wydarzenie miałoby odbyć się w ukraińskiej Odessie.
04.05.2022

Morska Liga Golfa powróciła. Sezon w Postołowie już otwarty [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po dwóch latach powróciły rozgrywki Morskiej Ligii Golfa, która gromadzi pasjonatów tej niezwykłej dyscypliny sportowej. Na otwarciu sezonu w Postołowie była również GospodarkaMorska.pl z kamerą.
18.04.2022

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdza uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdziła w środę uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw, z czego połowę będzie pochodzić z rezerw Stanów Zjednoczonych - podał Reuter. Celem jest ustabilizowanie cen surowca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
06.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

[WIDEO] 100-lecie Portu Gdynia. Współpraca z młodym gdyńskim artystą

Port Gdynia rozpoczyna świętowanie swojego stulecia i odkrywa karty dotyczące obchodów. Pomoże w tym młody, ale już ceniony gdyński artysta – Jan Rutka.
03.02.2022

Marynarki wojenne Iranu, Rosji i Chin przeprowadziły ćwiczenia na Morzu Arabskim

Okręty wojenne Iranu, Rosji i Chin przeprowadziły w piątek wspólne manewry na Morzu Arabskim; ćwiczono m.in. ostrzał celów powietrznych i morskich - podał irański dziennik "Tehran Times". Manewry odbywały się na akwenie o powierzchni 17 tys. km kwadratowych.
21.01.2022

Obchody 100-lecia Akademii Marynerki Wojennej rozpoczęte

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni świętuje w tym roku setne urodziny. Inaugurację obchodów rozpoczęto uroczystym apelem, akcją krwiodawstwa i na sportowo. Program dalszych obchodów zapowiada się bogato.
12.01.2022

Zachodniopomorski Nobel za badania nad niezawodnością silników okrętowych

W październiku w Szczecinie wręczono „Zachodniopomorskie Noble” – nagrody dla naukowców z regionu. Jednym z laureatów jest prof. dr hab. inż. Leszek Chybowski ze szczecińskiej Akademii Morskiej, który otrzymał nagrodę za badania i wdrożenie technologii z zakresu bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń i silników okrętowych.
02.01.2022

Akademia Marynarki Wojennej. Uroczysta promocja oficerska za nimi [ZDJĘCIA]

W sobotę, 11 grudnia na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyła się uroczysta promocja oficerska. Zwracają się do 25 absolwentów rektor-komendant kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht nawiązał do książki Oficer z 1931 r., której tezy są jeszcze bardziej aktualne niż 90 lat temu.
13.12.2021

Delegacja IMO z wizytą w portach Szczecin-Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA gościł w dniach 22-23 listopada przedstawicieli placówek dyplomatycznych i przedstawicieli IMO w Polsce. Wizyta studyjna odbyła się z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury. Jej celem była promocja polskiej kandydatury w Radzie IMO w kategorii C na lata 2022-2023.
24.11.2021

DCT ma już swój miód lipowy. Pszczoły zebrały 30 kilogramów złocistego nektaru

DCT Gdańsk, największy terminal kontenerowy na Bałtyku może się pochwalić własną pasieką od maja. Pomysł stawiania uli w różnych częściach miast to coraz modniejszy ekologiczny trend. Gdański terminal właśnie odebrał szczegółowe badania pierwszego miodu, który zebrały pracowite owady.
02.11.2021

Dyskusje o morzu na morzu. Rejs z GospodarkaMorska.pl za nami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pierwszy Rejs z GospodarkaMorska.pl przeszedł do historii. W spotkaniu branży, któremu towarzyszyły emocjonujące debaty nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że toczyło się na... promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries. Konferencja na morzu miała miejsce w dniach 25-27 października i rozpoczęła się po wypłynięciu z Terminala Promowego Westerplatte Portu Gdańsk do szwedzkiego Nynäshamn.
29.10.2021

Gdańsk otrzymał dofinansowanie na program edukacji morskiej

Szkolenia i warsztaty dla nauczycieli czy szkolne koła i obozy dla uczniów. To niektóre z działań projektu „Gdańsk pod żaglami wiedzy”, który w środę, 20 października uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Do końca 2022 roku skorzysta z niego 1276 uczniów z klas I-VIII i 60 nauczycieli z 25 gdańskich szkół podstawowych.
23.10.2021

Zakończenie konkursu Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich" - znamy laureatów

Od 21 lipca do 19 września trwało głosowanie online w konkursie Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich". W związku z bardzo dużym zainteresowaniem i rekordową ilością głosów w drugiej odsłonie plebiscytu wyłoniono dwóch laureatów. Nagrodę, której uroczyste wręczenie odbędzie się 26 października podczas gali konferencji na morzu "Rejs z GospodarkaMorska.pl" otrzymają biuro projektowe StoGda oraz stocznia Safe Co LTD.
08.10.2021

Podchorążowie AMW poznawali historię Marynarki Wojennej RP [ZDJĘCIA]

Muzeum Westerplatte, Muzeum Marynarki Wojennej, ORP „Błyskawica” oraz okręty 3. Flotylli Okrętów – to miejsca, które odwiedzili podchorążowie najmłodszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej. Nowo przyjęcie kandydaci na żołnierzy zawodowych w uczelni są zaledwie od 3 tygodni. Obecnie przechodzą szkolenie podstawowe, czyli tzw. „unitarkę”.
28.09.2021

Wycieczkowiec AIDAmar zawinął do Portu Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

AIDAmar to ponad 250-metrowy wycieczkowiec. Jednostka pod włoską banderą zawinęła do Portu Gdynia przy Nabrzeżu Francuskim w środę (25 sierpnia) wczesnym rankiem. Co kryją wnętrza tego statku?
25.08.2021

AMW. Uroczysta promocja oficerska na pokładzie ORP Błyskawica

W sobotę na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbyła się uroczysta promocja oficerska podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
22.08.2021

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Wyjątkowa promocja oficerska za nimi [ZDJĘCIA]

W sobotę (7 sierpnia) na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się uroczysta promocja oficerska. Była to zarazem pierwsza taka promocja w historii. W 6-miesięcznym studium oficerskim naukę rozpoczęło 15 osób.
08.08.2021

Zbadali wody Wisły na całym jej przebiegu

Wisła zza burty wygląda źle, w pierwszym górnym odcinku rzeki widzieliśmy mnóstwo plastików, śmieci, toreb foliowych, szkła - mówi Marian Rojek, przewodniczący Rady Fundacji Why Not, która zbadała jakości wód Wisły podczas spływu od jej źródeł do Gdańska. W sobotę, 31 lipca, wyprawa zakończyła się pod gdańskim Żurawiem.
01.08.2021

Ozdoba: chcemy zaostrzyć kary za zaśmiecanie m.in. plaż

Chcemy zaostrzyć kary dla osób, które przyczyniają się do degradacji środowiska. Planowana nowelizacja przepisów zakłada, że grzywna za zaśmiecanie plaż, lasów, terenów przy jeziorach, szlaków górskich wzrośnie z 500 do 5 tys. zł - powiedział w środę w Gdańsku wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
28.07.2021

Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online

Do 19 września potrwa głosowanie online w konkursie Latarnie Gospodarki Morskiej 2021 w kategorii "Lider Technologii Morskich". W drugiej odsłonie naszego plebiscytu chcemy docenić firmy proponujące innowacyjne rozwiązania technologiczne, budujące nowoczesne statki, przygotowujące spektakularne projekty, jak i rozwiązania organizacyjne na światowym poziomie. Każdy może pomóc zdecydować, kto zasługuje na najwyższe wyróżnienie.
21.07.2021

Gdynia Sailing Days 2021 za nami. Ponad 800 żeglarzy rywalizowało w 24 konkurencjach [WIDEO, ZDJĘCIA]

22. edycja regat Gdynia Sailing Days przeszła do historii. Trwające 16 dni zmagania zgromadziły na starcie ponad 800 żeglarzy, którzy ścigali się w 24 konkurencjach. Zawody jak zwykle zostały sprawnie przeprowadzone przez komisję sędziowska i ekipę pracującą na brzegu. Poza świetną organizacją i znakomitą pogodą trzeba też podkreślić wielki sukces sportowy – mistrzami świata juniorów w olimpijskiej klasie 49er zostali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk).
19.07.2021

PGE będzie promować na plażach morską energetykę wiatrową

PGE startuje z nowym projektem, którego celem jest edukacja i promocja morskiej energetyki wiatrowej. Na plażach w Lubiatowie, Łebie, Ustce, Międzyzdrojach powstaną specjalne strefy, w których będzie można poszerzyć wiedzę na temat OZE - podała spółka.
16.07.2021

„Dar Młodzieży” – wyjątkowy gość w Gdańsku

Już w najbliższy piątek 9 lipca 2021 Dar Młodzieży – statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zacumuje w Gdańsku. Przez trzy dni będzie można podziwiać najpiękniejszy polski żaglowiec na ogólnodostępnym nabrzeżu na Westerplatte, a w sobotę „Dar” będzie otwarty dla zwiedzających.
08.07.2021

Akademia Morska Uczelnią Liderów 2021

Akademia Morska w Szczecinie już po raz drugi uzyskała tytuł Uczelni Liderów. Obecny certyfikat obowiązuje od czerwca 2021 do czerwca 2022.
08.07.2021

27 czerwca - Światowy Dzień Rybołówstwa. Czy ryby bałtyckie są bezpieczne dla zdrowia?

27 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Święto to ustanowiła Światowa Konferencja ds. Rybołówstwa w 1984 roku, a ma ono m.in. zwrócić uwagę na problem zmniejszających się, z powodu zmian klimatycznych oraz nadmiernej eksploatacji, naturalnych zasobów mórz i oceanów.
27.06.2021

Łeba widzi szanse w offshore wind. Jakie są plany urzędu miasta?

Popularna wśród polskich turystów Łeba znalazła się na świeczniku branży morskiej energetyki wiatrowej. To tu według Krajowego Planu Odbudowy ma powstać port do obsługi jednostek serwisowych. Jeden z inwestorów już wykupił działkę pod bazę serwisową. Jak perspektywy rozwoju infrastruktury kluczowej dla sektora offshore wind postrzegają mieszkańcy miasta? Pytamy Urząd Miejski w Łebie.
23.06.2021

Ekolodzy: światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc.

Światowe spożycie ryb wzrosło w ciągu ostatnich 30 lat o ponad 120 proc. powodując rosnącą presję, by zwiększać połowy - zwraca uwagę dyrektor programu MSC w Polsce i Europie Centralnej Anna Dębicka. Wskazuje, że powoduje to, iż ponad 34 proc. stad ryb jest przeławianych.
08.06.2021

Prodziekan ds. kształcenia UG: "Promocja gospodarki morskiej jest niezbędna"

– Największym wyzwaniem wydaje się być wznoszenie morskich wiatrowych, rozwój infrastruktury, zaplecza technicznego i naukowego – uważa dr Ewa Szymczak, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
07.06.2021

Z Gdyni do Sztokholmu. Ruszył kolejny wyścig pełnomorski The Ocean Race Europe Prologue.

Cztery jednostki VO65 w samo południe opuściły Gdynię, kończąc tym samym etap rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej. Jachty wyruszyły w kierunku Sztokholmu, mijając po drodze boje zwrotną w Sopocie. Zwieńczyło to trzydniowy pobyt załóg w Polsce, który był częścią The Ocean Race Europe Prologue. Regaty te są przedsmakiem europejskiej odsłony najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie, która wystartuje 27 maja w Lorient (Francja).
13.05.2021

Promocja polskich portów i terminali podczas seminarium na Słowacji

20 kwietnia Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bratysławie zorganizowała seminarium on-line pod hasłem "Ships, trains, terminals – Polish offer for Slovak business expansion".
22.04.2021

Rozpoczęły się Targi Balt Military Expo i InterMarE South Baltic online

We wtorek, 20 kwietnia, rozpoczęły się dwie imprezy targowe - Targi Balt Military Expo i InterMarE South Baltic. W tym roku z powodu obostrzeń związanych z Covid-19 odbywają się one w wersji online. Uczestnictwo jest bezpłatne, można się jeszcze rejestrować.
20.04.2021

Wisła – barka jest teraz rozładowywana w porcie w Gdańsku

- Żegluga śródlądowa to obecnie najbardziej przyjazny środowisku model transportu towarów. Liczymy, że Wisła stanie się arterią komunikacyjną, ale żeby tak się stało potrzebne są inwestycje, na które liczymy – powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas wczorajszej (8 kwietnia) konferencji prasowej na nabrzeżu wiślanym w Chełmnie, na którym rozładowywano właśnie załadowaną w Gdańsku barkę z komponentami do produkcji dla jednej z kujawsko-pomorskich firm. Organizatorem pilotażowego wiślanego rejsu komercyjnego, który kończy
09.04.2021

Kontenery z towarami popłyną Wisłą

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym. To powody, dla których Województwo Kujawsko-Pomorskie organizuje pierwszy transport kontenerów z ładunkiem dla kujawsko-pomorskich firm produkcyjnych. Towary wypłyną 6 kwietnia z portu morskiego w Gdańsku. Ich przeładunek na ciężarówki nastąpi w Chełmnie, gdzie barka zostanie ponownie załadowana, a następnie wróci na Wybrzeże. Cała operacja, podczas której przewiezionych zostanie ponad 300 ton towarów, zajmie około 4 dni.
31.03.2021

AMS – w stronę morskiej energetyki wiatrowej

Akademia Morska w Szczecinie oficjalnie przystępuje do współpracy z PKN ORLEN – stawia na wspólne działania na rzecz rozwoju i promocji sektora morskiej energetyki wiatrowej. W oparciu o tę współpracę, w roku akademickim 2021/22 uruchomiony zostaje nowy, poświęcony tej tematyce, kierunek studiów inżynierskich na Wydziale Mechanicznym: Inżynieria Przemysłowa i Morskie Elektrownie Wiatrowe.
30.03.2021

Gdynia pierwszym miastem w Polsce w Green City Accord, inicjatywie KE

Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce przystąpiło we wtorek do porozumienia Green City Accord, zainicjowanego w październiku 2020 r. przez Komisję Europejską. Inicjatywa zrzesza europejskie samorządy zaangażowane w troskę o jakość środowiska.
02.03.2021

Plany inwestycyjne w ograniczenie emisyjności polskiej gospodarki

Inwestycje w morskie farmy wiatrowe, podnoszenie efektywności energetycznej, działania antysmogowe, czy promocja nisko i zeroemisyjnych środków transportu - m.in. takie działania zakłada KPO, o których w piątek poinformowała wiceminister, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
26.02.2021

"Gdynia na fali" na szerokie wody wypłynie jesienią

Mimo sporego zainteresowania projekt „Gdynia na fali” został przełożony na jesień 2021 roku. Pandemia koronawirusa krzyżuje, choć nie przekreśla planów związanych z projektem przybliżającym morze najmłodszym mieszkańcom naszego miasta.
16.02.2021

Polska aż na 48 pozycji wśród 57 krajów w ocenie działań na rzecz ochrony klimatu

Wczoraj opublikowano indeks podejmowanych przez poszczególne kraje wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu tzw. Climate Change Performance Index (CCPI 2021). Polska uzyskała bardzo niską ocenę i została zaliczona do 14 krajów o bardzo niskiej dbałości o sprawy ochrony klimatu.
09.12.2020

Stwórz autorską kreację Żurawia!

Już niebawem zdradzimy Wam, jakie mamy plany wobec Żurawia, tymczasem jesteśmy bardzo ciekawi w jaki sposób Wy przeprowadzilibyście stylową metamorfozę naszego zabytku! Już dziś serdecznie zapraszamy Was do udziału w konkursie, który pozwoli Wam uruchomić swoją wyobraźnie i kreatywność.
04.12.2020

W kontrze do Chin – Niemcy wobec regionu Indo-Pacyfiku

Rosnący wpływ Chin na obszarze Indo-Pacyfiku, potencjalnie zagrażający interesom bezpieczeństwa i gospodarczym RFN, skłonił niemiecki rząd do przyjęcia wytycznych w sprawie polityki wobec tego regionu. Ich głównym elementem jest zacieśnienie współpracy z członkami ASEAN-u oraz takimi państwami jak Indie, Japonia, Korea Płd. czy Australia. Choć dokument sygnalizuje ewolucję niemieckiej strategii wobec ChRL traktowanej coraz bardziej jako konkurent, jej wdrażanie może być ograniczone z powodu obaw o pogorszenie relacji z największy
25.11.2020

Opowiedz razem z nami historię Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Rok 2020 jest rokiem wyjątkowym dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, gdyż to właśnie w tym roku przypada 100. rocznica utworzenia Uczelni, której dzieje zapoczątkował podpisany 17 czerwca 1920 roku rozkaz gen. Józefa Leśniewskiego powołujący Szkołę Morską.
23.11.2020

Żegnamy „Sołdka”!

Statek-muzeum "Sołdek" - oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – zacumowany przy nabrzeżu wysypy Ołowianki, w sobotę 17 października 2020 roku zostanie odholowany do Gdańskiej Stoczni "Remontowej" im. J. Piłsudskiego S.A. na zaplanowany remont. Wróci w pełnej krasie i gotowy do organizacji nowej wystawy stałej w jego ładowniach. Działania te są możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji" oraz dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
16.10.2020

Jak wzmocnić energetykę obywatelską?

RENCOP - krajowe platformy współpracy z interesariuszami, to systemowe podejście do inicjowania i wspierania projektów związanych z energetyką obywatelską. Jest to narzędzie opracowane i przetestowane w projekcie Co2mmunity, które może zwiększyć zarówno ilość i jakość instalacji OZE.
05.10.2020

Konsulowie V-4 o promocji biznesu, pandemii i współpracy z Nowym Jorkiem

Promocja biznesu krajów Grupy Wyszehradzkiej, strategia marketingowa, zacieśnianie współpracy z Nowym Jorkiem, a także pandemia były przedmiotem wczorajszego spotkania w konsulacie RP. Wzięła w nim udział miejska komisarz ds. międzynarodowych.
02.10.2020

Polska Sieć Ekonomii: największym wyzwaniem skutki kryzysu klimatycznego

Największym wyzwaniem, z którym będziemy musieli sobie poradzić w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat będą skutki kryzysu klimatycznego – ocenili dziś przedstawiciele stowarzyszenia Polskiej Sieci Ekonomii.­­­ Ich zdaniem należy znieść konstytucyjny limit progu zadłużenia.
23.09.2020

PKN Orlen buduje pozycję globalnego czempiona

Konsolidacja przedsiębiorstw, budowanie zdywersyfikowanego biznesu odpornego na wahania makroekonomiczne, promocja polskich marek za granicą i dopasowanie narzędzi marketingowych do specyfiki rynku docelowego może być receptą na sukces polskiego przemysłu w ekspansji na rynki zagraniczne.
15.09.2020

Promocja oficerska na pokładzie ORP Błyskawica

W piątek, 28 sierpnia, na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica odbyła się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokonał I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz Mikutel.
01.09.2020

Uroczystość zakończenia studiów wojskowych na AMW [wideo]

Drodzy Absolwenci, stanowicie jedność, łączycie w sobie 3 elementy, stopień oficerski, tytuł magistra i tytuł zawodowy inżyniera. Każda cecha wymaga innych umiejętności, oficer z łaciny znaczy urzędowy, oznacza grzeczność, służbę. Każdy z Was otrzymując dyplom stał się magistrem, co z kolei oznacza mistrz, nauczyciel. W końcu słowo inżynier, które oznacza człowieka twórczego umysłu. Dziękuję Wam za Wasze inicjatywy, za to co robiliście poza nauką – tymi słowami rektor-komendant AMW kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht podziękowa
27.08.2020

Promocja oficerska na ORP Błyskawica

W najbliższy piątek, 28 sierpnia, o godzinie 11:00 odbędzie się uroczysta promocja oficerska absolwentów studiów wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Aktu mianowania dokona I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni dr inż. pil. Tadeusz MIKUTEL. Uroczystość będzie miała miejsce tradycyjnie na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica”. Natomiast dzień wcześniej, w Audytorium AMW, o godzinie 10:00, absolwenci otrzymają dyplomy ukończenia studiów.
25.08.2020

Morski kalendarz pomoże chorym dzieciom i hospicjom

ATC Cargo SA organizuje akcję społeczną „Morskie wspomnienia o Gdyni”. Każdy może wziąć w niej udział wysyłając archiwalne fotografie, które stworzą kalendarz opowiadający o morskiej historii miasta. Dochód z kalendarzy przekazanych na licytację Radia Gdańsk zasili trójmiejskie hospicja i organizacje wspomagające leczenie dzieci.
19.08.2020

Rozmowa z prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego

O relacjach z PZŻ, niechwaleniu się sukcesami, konkretach w działaniu i nie tylko morskim charakterze pomorskiego żeglarstwa, w rozmowie z Piotrem Kulą, opowiada Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
01.08.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnym nowym promie zbudowanym w gdańskiej stoczni

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowym promie, który zwodowano w stoczni Remontowa Shipbuilding, a także o niecodziennej ewakuacji mającej miejsce na promie DFDS.
27.07.2020

HHLA i Port Brunszwik połączą siły nad promocją ekologicznej żeglugi śródlądowej

W zeszłym tygodniu operator terminala kontenerowego Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) i Hafenbetriebsgesellschaft Braunschweig mbH (spółka operacyjna portu w Brunszwiku) podpisały strategiczną umowę o partnerstwie w celu promowania przyjaznego dla środowiska transportu między Hamburgiem a portem śródlądowym w Dolnej Saksonii.
24.07.2020

Branża energetyczna: koronawirus spowoduje rekordowy spadek emisji CO2

Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku można się spodziewać rekordowych spadków globalnej emisji CO2 - wskazało Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Zwrócono jednak uwagę, że stało się to kosztem gospodarki, a efekt klimatyczny będzie niewielki.
09.07.2020

Morskie Lato podchorążych AMW [foto]

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników spędzą pod żaglami ORP „Iskra”. W poniedziałek 29 czerwca okręt wyszedł z portu w Gdyni. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających swoją pierwszą z praktyk morskich - praktykę marynarską.
29.06.2020

Praktyki morskie pod żaglami

Najbliższe miesiące podchorążowie dwóch najmłodszych roczników Akademii Marynarki Wojennej spędzą pod żaglami ORP Iskra. W poniedziałek (29 czerwca) okręt wyszedł z Portu Wojennego Gdynia. Na jego pokładzie znajduje się 29 studentów wojskowych pierwszego roku nawigacji odbywających praktykę marynarską. Pod koniec lipca zmienią ich podchorążowie II roku studiów, którzy z kolei odbędą praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Powrót okrętu do PW Gdynia przewidywany jest na drugą połowę września.
29.06.2020

Polska dołącza do światowego rankingu w eSailingu

Polska oficjalnie dołączyła do światowego rankingu w eSailingu ustanowionego przez Światową Federację Żeglarską World Sailing. Ranking prowadzony jest w grze Virtual Regatta. Dzięki temu Polacy przystąpią do eliminacji do mistrzostw świata w eSailingu i zyskają szansę na awans do finału.
22.06.2020

Inwestycje w zielone źródła energii mogą pomóc Polsce wyjść z kryzysu po pandemii

Transformacja energetyczna na dużą skalę i inwestycje w odnawialne źródła mogą pomóc w zatrzymaniu globalnego ocieplenia, ale także w pokonaniu recesji gospodarczej wywołanej pandemią SARS-CoV-2 – wskazuje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej IRENA. Szansy rozwoju gospodarczego w tym kierunku upatruje też Unia Europejska. W Polsce energetyka odnawialna rozwija się coraz szybciej, ale mimo dużego społecznego poparcia wciąż niedostatecznie szybko, aby wypełnić unijne zobowiązania dotyczące udziału OZE w miksie energ
19.06.2020

Koncepcja eŻeglarstwa w PZŻ

Wyłonienie reprezentacji Polski w eŻeglarstwie, włączenie się w światowe rozgrywki, w tym udział w mistrzostwach świata, a także zwiększenie potencjału marketingowego i wartości medialnej PZŻ oraz pozyskanie nowych partnerów biznesowych – to główne założenia koncepcji eŻeglarstwa wprowadzanej przez Polski Związek Żeglarski.
29.05.2020

BIG InfoMonitor: Polacy wchodzą w kryzys z długiem sięgającym ok. 80 mld zł

W kryzys spowodowany koronawirusem Polacy wchodzą z długami wynoszącymi za I kwartał br. ok. 80 mld zł - podało Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Kłopoty wynikające z zamrożenia gospodarki będą widoczne w zaległościach najwcześniej w danych za kwiecień - dodano.
20.05.2020

Tegoroczne Forum Wizja Rozwoju w obliczu wyzwań, przed jakimi stanie gospodarka w związku z epidemią

Trzecia edycja największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce przed nami. Organizatorzy zaplanowali kilkadziesiąt paneli poruszających szerokie spektrum zagadnień kluczowych z punktu widzenia rozwoju oraz wyzwań, przed jakimi staje rodzima gospodarka w obliczu sytuacji kryzysowej spowodowaniej perspektywą zastoju ekonomicznego na całym świecie. Wśród nich wymienć należy: gospodarkę morską, energetykę wiatrową, inwestycje, technologie innowacyjne, gospodarkę narodową, ekonomię i rynek pracy, zdrowie, politykę seni
27.04.2020

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi - brak działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury doprowadzi do katastrofy klimatycznej

Zgodnie z prognozami w 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,6 mld i jeśli nasz styl życia, konsumpcji się nie zmieni, to będziemy potrzebowali trzech takich planet jak Ziemia - zwraca uwagę Instytut Ochrony Środowiska. Jeśli nie podejmiemy konkretnych działań dążących do ograniczenia wzrostu temperatury to grozić nam będzie katastrofa klimatyczna. Skażemy na zagładę niemal wszystkie obszary występowania rafy koralowej.
22.04.2020

Fundacja Orlen zwiększa do 10 mln zł pomoc dla szpitali walczących z epidemią

Fundacja Orlen zwiększyła do 10 mln zł pomoc dla szpitali walczących z epidemią koronawirusa. Pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby placówek, głównie na zakup sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej - poinformował w czwartek płocki koncern.
26.03.2020

Posiedzenie Rady UE ministrów ds. transportu morskiego z udziałem ministra Marka Gróbarczyka

Minister Marek Gróbarczyk uczestniczył w dniach 10-11 marca br. w nieformalnym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej poświęconej wyłącznie transportowi morskiemu i żegludze śródlądowej zorganizowanej przez prezydencję chorwacką w Opatiji w Chorwacji.
12.03.2020

Kolejne kroki w integracji branży logistycznej

Podczas spotkania przedstawicieli Porozumienia o współpracy Operatorów Terminali Przeładunkowych i Centrów Logistycznych Europy Środkowo-Wschodniej, które odbyło się Szczecinie 5 marca br., do grona sygnatariuszy dokumentu dołączył kolejny podmiot: Terminal Promowy w Świnoujściu sp. z o. o.
05.03.2020

Promocja książki Huberta Jando „ORP Orzeł - historia i hipotezy jego zatonięcia”

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki Huberta Jando pod tytułem „ORP Orzeł – historia i hipotezy jego zatonięcia”.
05.02.2020

Promocja książki o największej katastrofie morskiej w dziejach świata

W 75 rocznicę największej katastrofy morskiej świata Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na premirę książki „Droga Śmierci” autorstwa Tomasza Stachury.
27.01.2020

Ogromne wsparcie finansowe jednej z grup rybackich od Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna" otrzymała półtora miliona złotych z rezerwy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie projektów związanych z szeroko rozumianą akwakulturą.
14.01.2020

Polska jest jednym z szybciej rosnących eksporterów na świecie

Polski eksport jest silnie powiązany z rynkiem europejskim, głównie z Niemcami, które mają w nim 28-proc. udział. Dla firm, które chcą rozpocząć lub rozwinąć tam ekspansję, najprostszą drogą jest autopromocja poprzez udział w targach branżowych, na których można dotrzeć bezpośrednio do grupy docelowej. I często z tej szansy korzystają. Przykładowo udział polskich firm w międzynarodowych targach w Norymberdze wzrósł w ostatnich czterech latach o 67 proc. Te imprezy przyciągają rocznie około 35 tys. wystawców oraz ok. 1,5 ml
14.01.2020

Promocja książki w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki prof. dr. hab. Krzysztofa Kubiaka „Strategia Lokiego. Duńskie terytoria atlantyckie w II wojnie światowej.”
08.01.2020

PFN opublikowała sprawozdanie za rok obrotowy 2018

W 2018 r. Polska Fundacja Narodowa (PFN) wydała ponad 111 mln zł, z czego blisko 6,05 mln zł stanowiły koszty administracyjne. 33,42 mln zł wydatkowano na promocję i ochronę wizerunku kraju, a 23 mln zł na działania w USA - wynika ze sprawozdania fundacji przesłanego PAP w czwartek.
02.01.2020

Czego przewoźnicy mogą się spodziewać w 2020 roku?

Czy polskie ciężarówki nadal będą podróżowały do Wielkiej Brytanii? Jakie nowe kierunki obiorą rodzime TIRy i kto będzie je prowadził? O szansach i zagrożeniach dla polskiego transportu drogowego w nadchodzącym 2020 r. oraz o wyzwaniach transportowych z minionego roku mówi Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
31.12.2019

Kazachstan zachęca polskich inwestorów ulgami i… Nowym Jedwabnym Szlakiem

Wymiana handlowa między Polską a Kazachstanem systematycznie rośnie od kilku lat i w 2018 r. osiągnęła wartość ponad 9 mld zł. W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. polski eksport na rynek kazachstański wzrósł aż o 28 proc. – wynika z danych udostępnionych przez ambasadę Kazachstanu w Warszawie.
30.12.2019

Szkoła Morska w Gdyni doceniona podczas XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej

9. grudnia 2019 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbyła się XI Pomorska Gala Żeglarska. Podczas uroczystości, wręczone zostały nagrody dla przyjaciół pomorskiego żeglarstwa. Wśród wyróżnionych znalazła się Szkoła Morska w Gdyni.
14.12.2019

Pekao Leasing: 100 mln euro z EBI dla małych i średnich firm

Pekao Leasing otrzymało z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 100 mln euro na finansowanie inwestycji małych i średnich firm, które posłużą m.in. poprawie efektywności energetycznej i rozwojowi OZE - podał bank. Część pieniędzy ma trafić do firm zarządzanych przez kobiety.
10.12.2019

Odkryj Emiraty z pokładu Costa Diadema

Najlepszy pomysł na ucieczkę od zimy? Wybierz się na rejs po Emiratach Arabskich statkiem Costa Diadema. Zima to najlepsza pora na zwiedzanie tego niezwykłego kraju, a ten statek to prawdziwy luksus na falach. Czy może być lepsze połączenie?
05.12.2019

PAIH stworzył katalog jachtów żaglowych i motorowych wyprodukowanych w Polsce [link]

Polska Agencja Inwestycji i Handlu realizuje branżowy program promocji jachtów i łodzi, którego celem jest promocja polskiej gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe.
29.11.2019

Ambasada RP w Singapurze: dzwon Daru Młodzieży darem w 50. rocznicę stosunków dyplomatycznych

29 października minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz minister transportu Singapuru, minister koordynujący ds. infrastruktury Khaw Boon Wan dokonają uroczystego odsłonięcia pamiątkowego dzwonu z żaglowca "Dar Młodzieży", podarowanego przez Polskę w rocznicę pobytu żaglowca w Singapurze w trakcie Rejsu Niepodległości.
23.10.2019

Stena Line zaprasza na Biegowy Potop Szwedzki

„Biegowy Potop Szwedzki” to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników biegania. Rejs łączy w sobie radość ze wspólnej aktywności, zwiedzanie i zabawę. Dołącz do grona biegaczy i wybierz odpowiedni dla siebie dystans 5, 10 lub 15 km do wspólnego pokonania! Kup bilety już teraz i przebiegnij lub przejdź z kijkami Nordic Walking kawałek Skandynawii. Wypłyniesz w rejs promem Stena Line i poznasz także szereg pięknych tras biegowych w malowniczej Szwecji. Z przewodnikiem zwiedzisz też najpiękniejsze zabytki historycznego K
21.10.2019

Nowy Sołdek już za dwa lata

Za rok pożegnamy "Sołdka"! Oddział Narodowego Muzeum Morskiego, zacumowany przy nabrzeżu wysypy Ołowianki, zostanie odholowany do stoczni na zaplanowany remont. Wróci – w pełnej krasie i gotowy do organizacji nowej wystawy stałej w jego ładowniach. Działania te będą możliwe dzięki projektowi "2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji".
15.10.2019

Wiceszef MF: w tym roku wzrost polskiego eksportu może sięgnąć 6 proc. rok do roku

Polski eksport rósł przez ostatnich kilka lat w tempie 8 proc. rok do roku; w 2019 r. wzrost może wynieść 6 proc. w ujęciu rocznym - powiedział w środę PAP wiceminister finansów Tadeusz Kościński. Zaznaczył, że razem z sektorem usług eksport odpowiada za ok. 55 proc. naszego PKB.
09.10.2019

Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind – Logistics & Supplies”

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej zaprasza na ósmą edycję Międzynarodowej Konferencji „Offshore Wind – Logistics & Supplies”, która odbędzie się w Gdyni, w Hotelu Courtyard by Marriott Waterfront, w dniach 16-17 października 2019 r.
03.10.2019

Maroco inwestuje prawie 1,5 miliarda euro w budowę Dakhla Atlantic Port

Na poczatku września Rada Rządu Moraco przyjęła dekret ustanawiający komitet pod Ministerstwem Infrastruktury w celu nadzorowania budowy nowego portu Dakhla Atlantic.
15.09.2019

Marynarze na MSPO - Kielce 2019

W dniach 3 - 6 września w ramach 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach marynarze 3. Flotylli Okrętów zaprezentowali sprzęt wojskowy, będący na wyposażeniu morskiego rodzaju Sił Zbrojnych.
11.09.2019

Gróbarczyk: Budowa ro-paxów to główne zadanie. W Szczecinie zakończył się 7. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Nie jest tajemnicą, że projekt, który chcemy uruchomić już od dawna, czyli budowa ro-paxów, to jest to główne zadanie dla nas – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej był obecny w Szczecinie podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Wydarzenie zakończyło się w miniony piątek.
09.09.2019

Rozpoczął się 7. Międzynarodowy Kongres Morski (foto, wideo)

Koncepcja Trójmorza, przemysł stoczniowy i bezpieczeństwo morskie są wśród tematów 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego – mówił w czwartek w Szczecinie, inaugurując wydarzenie, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.09.2019

Prezydent: Chcę, aby nasza produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i innowacyjna

Chcę, aby nasza produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i byśmy byli w tym zakresie innowacyjni; chcemy, aby bezpieczeństwo ojczyzny i naszego regionu Europy, było zapewniane w jak najdoskonalszy sposób - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Kielcach.
03.09.2019

Oficerskie święto na ORP Błyskawicy (foto)

Weszli na pokład jako podchorążowie, a zeszli z niego już jako oficerowie. 35 świeżo upieczonych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni otrzymało awans na swój pierwszy stopień oficerski. Promocja odbyła się w piątek, 30 sierpnia, na pokładzie okrętu ORP „Błyskawica”. Po raz pierwszy w historii ceremonia była połączona z uroczystością ukończenia studiów I stopnia przez podchorążych z Kataru i Kuwejtu. 25 zagranicznych absolwentów na pamiątkę tego wydarzenia otrzymało kordziki honorowe z rąk rektora-komendanta Akademii M
02.09.2019

1. Liga zakończona, wiemy kto awansuje do Ekstraklasy Żeglarskiej

Zakończyły się finałowe regaty 1. Ligi Żeglarskiej. Po 4 rundach wyłoniono 3 czołowe załogi premiowane awansem do Ekstraklasy na sezon 2020. Awans wywalczyły Yacht Club Gdańsk, Yacht Klub Polski Gdynia i UKS Albatros Wolin.
02.09.2019

Promocja oficerska oraz uroczystość zakończenia studiów przez podchorążych zagranicznych AMW w Gdyni

Promocja oficerska polskich podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz uroczystość ukończenia studiów I stopnia przez zagranicznych podchorążych z Kataru oraz Kuwejtu odbędą się w najbliższy piątek o godz. 11:00. Ceremonie odbędą się na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki promowanych zostanie 35 polskich absolwentów. Natomiast 25 podchorążych zagranicznych otrzyma z rąk Rektora – Komendanta kordzik honorowy Marynarki Wojennej na pa
28.08.2019

Różne oblicza podróżowania po Skandynawii. Wybierając prom i własny samochód może być tanio jak nigdy

Polacy kochają podróże – i te małe, i te wielkie. Są też świadomi różnorodności dostępnych opcji. Dziś, wybierając się nawet za morze, wybór samolotu nie jest już wcale taki oczywisty. Postawienie na prom, przy chęci poznania bogactwa danego kraju, stwarza znacznie większe możliwości i daje poczucie komfortu. Firma Stena Line, która oferuje przeprawy promowe z Polski do Szwecji poinformowała właśnie o dostępnych promocjach dla tych, którzy chcieliby poznać Skandynawię oraz tych, którzy chcieliby tam powrócić.
14.08.2019

Cała Rodzina pod Żaglami – Program PolSailing startuje z nowymi atrakcjami

Polski Związek Żeglarski uruchomił nowy cykl w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing. Do tej pory program był skierowany głównie do dzieci. Przyszedł czas, aby aktywizować żeglarsko rodziny, z akcentem na wielopokoleniowość pokazując, że żeglarstwo jest aktywnością, która stwarza takie możliwości.
10.08.2019

Regaty w Gdyni to nie tylko promocja sportu, lecz także ochrony środowiska

Ponad 1,6 tys. zawodników i 11 imprez – zakończone właśnie 20. regaty Volvo Gdynia Sailing Days to największe żeglarskie wydarzenie w regionie Morza Bałtyckiego. Najważniejszymi regatami całej imprezy były mistrzostwa świata w klasie 29er, widowiskowe i przyciągające tłumy kibiców. Regaty mają jednak nie tylko sportowy wymiar. To także promocja ekologicznych postaw i zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia Bałtyku plastikiem.
07.08.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.