• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polska dołącza do światowego rankingu w eSailingu

sons

22.06.2020 14:15 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Polska dołącza do światowego rankingu w eSailingu

Partnerzy portalu

Polska dołącza do światowego rankingu w eSailingu - GospodarkaMorska.pl

Polska oficjalnie dołączyła do światowego rankingu w eSailingu ustanowionego przez Światową Federację Żeglarską World Sailing. Ranking prowadzony jest w grze Virtual Regatta. Dzięki temu Polacy przystąpią do eliminacji do mistrzostw świata w eSailingu i zyskają szansę na awans do finału. 

 

Ranking będzie widoczny w grze Virtual Regatta Inshore. Jest ona dostępna dla użytkowników za darmo i to na wszystkich urządzeniach mobilnych: telefonach, tabletach i na komputerach (na wszystkich platformach jak: Android, IOS, Windows). Jedynym warunkiem jest rejestracja w programie z podaniem podstawowych danych i narodowości. Do wyboru jest cały szereg regat, w których można wystartować a osiągnięte wyniki gwarantują określoną ilość punktów do rankingu. Rozgrywki trwać będą do 31 sierpnia. Po tym czasie 10 najwyżej sklasyfikowanych Polaków, wraz z przedstawicielami innych krajowych federacji, przystąpi do eliminacji do mistrzostw świata w eSailingu. Wielki finał mistrzostw, transmitowany na żywo na cały świat odbędzie się w listopadzie w Abu Dhabi. Rywalizować będzie w nim ośmiu najlepszych zawodników wyłonionych z eliminacji rozgrywanych w systemie play-off. 

 

Równolegle też, do sierpnia odbywać się będą e-regaty regionalne organizowane przez PZŻ wraz z członkami stowarzyszonymi. We wrześniu najlepsi polscy żeglarze wirtualni przystąpią do eliminacji do mistrzostw Polski, które zakończą się regatami finałowymi transmitowanymi na żywo w internecie. Aby wziąć udział w eliminacjach do mistrzostw Polski trzeba posiadać licencję amatorską zawodnika lub licencję sportową. Koszt zakupu licencji amatorskiej wynosi 10 zł. Wniosek złożony przez system ebiuro.pya.org.pl rozpatrywany jest automatycznie i przy dokonaniu opłaty online licencja wydawana jest w ciągu kilku minut. 

 

- Jest to pierwszy sukces organizacyjny Zespołu PZŻ ds. eŻeglarstwa. Przypieczętowanie współpracy PZŻ z World Sailing oraz Virtual Regatta, oznacza m.in. dołączenie Polaków do rankingu światowego oraz otworzenie przed Polakami szansy na udział w eŻeglarskich mistrzostwach świata. To duży krok w kierunku rozwoju PZŻ, otwarcie się na nowe wyzwania oraz przyszłość – mówi Maciej Szafran z Wydziału Upowszechniania i Rozwoju PZŻ.

 

Zespół PZŻ ds. eŻeglarstwa kontynuuje prace. Motywacją jest m.in. fakt, że eSport ma realne szanse na znalezienie się w programie igrzysk olimpijskich. Aktywność PZŻ w obszarze eŻeglarstwa to zatem nie tylko naturalne posunięcie, ale również rozwiązanie przyszłościowe i szansa na pozyskanie większego uznania odbiorców, zainteresowanie mediów żeglarstwem i rozbudowanie oferty sponsoringowej Związku.

 

- Projekt eŻeglarstwa jest bardzo atrakcyjny, gdyż promocja występuje nie tylko w zakresie rozrywki, ale również na płaszczyźnie zarówno edukacyjnej, jak i sportowej, co daje dodatkowy potencjał i obszar do zagospodarowania przez PZŻ. Chcemy wykorzystać tą szansę, a perspektywa dołączenia e-sportu do rodziny olimpijskiej stwarza zupełnie nowe możliwości. Cały świat stawia na rozwój tej formy rywalizacji, także World Sailing i inne krajowe związki żeglarskie mocno rozwijają eŻeglarstwo. Idziemy z duchem czasu – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

 

Skład i kompetencje Zespołu PZŻ ds. eŻeglarstwa:

 

  • Jarosław Bazylko - żeglarstwo amatorskie, wsparcie administracyjne projektu;
  • Paweł Kowalski – żeglarstwo sportowe, kadra narodowa, reprezentacja Polski, instrukcje organizacyjne dla organizatorów regat lokalnych;
  • Jacek Pietraszkiewicz - wsparcie technologiczne i administracyjne projektu
  • Patryk Romanowski - przewodnictwo Zespołu, kontakt z okręgowymi związkami żeglarskimi, instrukcje organizacyjne dla organizatorów regat lokalnych;
  • Maciej Szafran - administracja projektu, marketing i komunikacja projektu przy wsparciu biura PZŻ i Zespołu, organizacja Mistrzostw Polski, kontakt z World Sailing, Virtual Regatta, EUROSAF.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.