• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Obchody 100-lecia Akademii Marynerki Wojennej rozpoczęte

12.01.2022 16:00 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Obchody 100-lecia Akademii Marynerki Wojennej rozpoczęte

Partnerzy portalu

Obchody 100-lecia Akademii Marynerki Wojennej rozpoczęte - GospodarkaMorska.pl
Fot. Akademia Marynarki Wojennej

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni świętuje w tym roku setne urodziny. Inaugurację obchodów rozpoczęto uroczystym apelem, akcją krwiodawstwa i na sportowo. Program dalszych obchodów zapowiada się bogato.

Jak na uczelnię wojskową przystało, obchody 100-lecia Akademii rozpoczęto od walki. Ale nie na polu walki lecz na polach i leśnych ścieżkach pomiędzy zamkami w Malborku i Sztumie. Tam w dniach 7 – 8 stycznia reprezentanci AMW – studenci i kadra - rywalizowali w „Wielkim Mistrzu” – cyklu biegów i marszów na długich dystansach, w których wzięło udział blisko 60 osób z różnych zakątków kraju.

Akademia Marynarki Wojennej jest zaangażowana w te wydarzenie już od lat, wspierając je logistycznie, a we współudział włącza się Klub Sportowy Iskra przy AMW oraz Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych AMW. Decyzją rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej, kontradm. prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta, Bieg i Marsz Nordic Walking „Wielki Mistrz” został wybrany jako sportowe otwarcie obchodów 100-lecia AMW.

Zaraz po weekendowych zmaganiach sportowych obchody 100-lecia przeniosły się z lasów i pól na plac apelowy Akademii. Tu w poniedziałek, 10 stycznia odbył się uroczysty apel, inaugurujący Rok 2022 jako rok obchodów 100. rocznicy powstania Akademii Marynarki Wojennej. Podczas zbiórki Rektor-Komendant AMW podziękował za współpracę odchodzącemu ze stanowiska prorektorowi ds. kształcenia i studenckich kmdr. rez. dr. inż. Mariuszowi Mięsikowskiemu, oraz powitał nowo wyznaczonego prorektora kmdr. rez. dr. hab. Jarosława Teskę, prof. AMW.

Zbiórka była też okazją do wręczenia podziękowań dla podchorążych od Dowódcy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego za udział w akcji „Dzień szacunku dla munduru” oraz od Dowódcy JW. Formoza za wsparcie realizacji projektu „Nigdy nie zostawiamy swoich”. Admirał Tomasz Szubrycht pogratulował podchorążym za zaangażowanie i godne reprezentowanie AMW i Sił Zbrojnych RP.

Natomiast dziś obchody jubileuszu przenoszą się z placu apelowego do dwóch krwiobusów zaparkowanych przed Biblioteką Główną AMW. To pierwsza z wielu zaplanowanych w tym roku akcji krwiodawstwa. W 2021 roku, podczas 11 akcji, podchorążowie, kadra, pracownicy i studenci cywilni w podobnych akcjach oddali 259,45 litra krwi. W roku 100-lecia uczelnia chce zebrać 300 litrów krwi.

- W sumie zaplanowaliśmy kilkadziesiąt różnych przedsięwzięć, ale nie wszystkie terminy są już znane – mówi kmdr por. Wojciech Mundt, szef Wydziału Wychowawczego i rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej. - Nie zabraknie imprez sportowych, jak chociażby Indoor Triathlon w najbliższą niedzielę, 16 stycznia. Jesteśmy uczelnią wojskową, więc bez uroczystości wojskowych nie ma mowy o świętowaniu, jak np. Promocja Oficerska w sierpniu, czy Przysięga Wojskowa we wrześniu. Wrócimy także do korzeni, a to oznacza, że Akademia Marynarki Wojennej zawita do Torunia. Właśnie z tego miasta się wywodzimy, o czym zapewne niewiele osób wie. Nasza Uczelnia powstała 1 października 1922 roku w Toruniu, jako Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej. Uroczystości w Toruniu odbędą się w czerwcu. Oczywiście zorganizowane zostaną różne konferencje, a zwłaszcza konferencja naukowa: Polityka, bezpieczeństwo i edukacja  w 100-lecie polskiego morskiego szkolnictwa wojskowego. Tu przewidywany termin to 4. kwartał tego roku, najprawdopodobniej październik. Podsumowując będzie naprawdę wiele różnego rodzaju imprez, zarówno dla wszystkich naszych sympatyków, społeczności Gdyni i nie tylko, jak również naszych wewnętrznych, skierowanych do społeczności akademickiej. Chociaż nie tylko, gdyż planujemy również spotkanie pokoleń, czyli wielki piknik dla wszystkich obecnych i były pracowników, żołnierzy, którzy byli związani z Akademią Marynarki Wojennej i jej poprzedniczkami – dodaje Wojciech Mundt.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.