• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnym nowym promie zbudowanym w gdańskiej stoczni

27.07.2020 20:33 Źródło: Promy SKAT
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnym nowym promie zbudowanym w gdańskiej stoczni

Partnerzy portalu

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o kolejnym nowym promie zbudowanym w gdańskiej stoczni  - GospodarkaMorska.pl
fot. Remontowa Shipbuilding

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o nowym promie, który zwodowano w stoczni Remontowa Shipbuilding, a także o niecodziennej ewakuacji mającej miejsce na promie DFDS.

Kobieta rodziła na promie. Polskie służby w akcji


W nocy z piątku na sobotę członkowie załogi promu Regina Seaways, należącego do DFDS, wezwali pomoc do rodzącej na pokładzie jednostki kobiety. W kierunku płynącego z Niemiec na Litwę statku wysłany został śmigłowiec Marynarki Wojennej RP oraz statek ratowniczy Huragan Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Choć od zgłoszenia do chwili dotarcia ratowników na miejsce minęło zaledwie 40 min., to okazało się, że przedstawiciele polskich służb zabiorą śmigłowcem do szpitala... świeżo upieczoną mamę oraz jej córeczkę - do rozwiązania doszło bowiem jeszcze na pokładzie promu. Kobieta i noworodek zostali przetransportowani śmigłowcem do Babich Dołów, gdzie oczekiwały już służby medyczne.
 
Oryginalna promocja. Promem za darmo

Na niezwykłą akcję zdecydowała się firma ÆrøXpressen. Armator postanowił wozić pasażerów... za darmo. Akcja ma obowiązywać przez dwa kolejne miesiące - w sierpniu oraz wrześniu. W tym czasie z oferty na trasie Rudkøbing-Marstal skorzystać będą mogli pasażerowie indywidualni, a promocja obejmie także np. transport pojazdów osobowych. Z promocji wyłączone są pojazdy wykorzystywane do celów komercyjnych. Oczywiście jednym z głównych celów akcji jest przyciągnięcie na wyspę możliwie jak największej liczby turystów. Armator zaznaczył przy tym, że osoby, które wcześniej nabyły bilety na rejsy objęte promocją, otrzymają zwrot środków.

Kolejny nowy prom dla Norled zwodowany w Gdańsku


W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding odbyło się wodowanie czwartej i ostatniej nowoczesnej jednostki zbudowanej w ramach umowy dla norweskiego przewoźnika Norled. „Obecnie jednostka jest już wydokowana i ten sam dok jest przygotowywany pod zadokowanie jednostki numer dwa, aby przeprowadzić jej finalny przegląd przed wyjściem w próby morskie i przekazaniem armatorowi” – powiedział Piotr Alboszta, kierownik projektu. Dwukierunkowy prom hybrydowy może zabrać na pokład 395 pasażerów i wraz z siostrzaną jednostką będzie obsługiwał połączenie Mannheller-Fodnes. Dwa pozostałe promy zbudowane w Gdańsku w ramach tej samej umowy będą pływać na linii Festøya–Solavågen.

Pożar promu na Filipinach

Do tragicznego pożaru doszło w miniony piątek na pokładzie promu Filipinas Dinagat. Jednostka płynęła z Cebu na wyspę Leyte, gdy na statku pojawiły się płomienie. Filipiński prom przystosowany jest do przewozu pasażerów (maks. 460) oraz ładunków, ale w chwili zdarzenia transportował wyłącznie towar. Załodze udało się ewakuować z pokładu. Nikt nie odniósł żadnych obrażeń. Prom, który spłonął, należał do firmy Cokaliong Shipping i miał blisko 50 lat. Podobne wypadki nie należą do rzadkości w tej części świata, która słynie z doskonale rozwiniętej siatki połączeń promowych. Niestety, kwestie bezpieczeństwa pozostawiają tam wiele do życzenia i zwykle nie są porównywalne z europejskimi standardami, które bezpieczeństwo stawiają na pierwszym miejscu.

Brittany Ferries wprowadza zmiany w rozkładzie rejsów


Firma Brittany Ferries powoli przygotowuje się do przyjęcia nowoczesnego promu Galicia (jednostka klasy E-Flexer powstaje dla przewoźnika w Chinach), ale także przymierza się do funkcjonowania w nowych, rynkowych realiach po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Jednym ze sposobów, jaki ma postawić operatora w gotowości, jest modyfikacja rozkładu rejsów. Firma chce m.in. wzmocnić swoją aktywność na irlandzkim rynku. Od 2021 r. armator zaoferuje nowe połączenie na trasie Cherbourg-Rosslare (od marca 2021 r.). Będzie ona obsługiwana przez czarterowany od Stena RoRo prom Etretat. Także od przyszłego roku przewoźnik zamierza zaoferować więcej kursów na sezonowej linii Roscoff-Cork. Częstotliwość rejsów wykonywanych na trasie z/do Cork ma zostać podwojona.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.