• <

Wynik wyszukiwania - "promy" - Wiadomości

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. rozpoczyna się budowa promu dla norweskiego armatora

Na terenie gdańskiej stoczni 8 maja odbyło się cięcie blach pod budowę promu pasażersko-samochodowego o napędzie hybrydowym dla norweskiej firmy żeglugowej Torghatten Nord AS. To kolejny statek powstający na terenie zakładu, w powstającego w ramach rozwijanej oferty w postaci budowy niskoemisyjnych jednostek, z których większość wchodzi właśnie na morski rynek w Norwegii.
08.05.2024

Norwegia na kursie innowacji, autonomii i dekarbonizacji. Siła klastrowych inicjatyw

Norweski klaster Maritime CleanTech to przykład sprawnie działającego hubu wytyczającego kierunki innowacji w transporcie morskim i kreujące innowacyjne rozwiązania, które powielane są następnie przez naśladowców z innych krajów. W niektórych przypadkach również w Polsce.
02.05.2024

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.
24.04.2024

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

Chiński przemysł stoczniowy z pełnym portfelem do 2028 roku. Wspierają armatorzy i kooperanci z Europy

Od 2023 r. przemysł stoczniowy przeżywa boom na nowe budowy. Beneficjentem są stocznie z ChRL z portfelem zamówień na nowe statki co najmniej do 2028 r. Utrzymuje się popyt praktycznie na wszystkie kategorie statków. Na początku 2024 r. przemysł stoczniowy ChRL pracuje na pełnych obrotach z odbiorami zaplanowanymi na 5 kolejnych lat.
15.04.2024

Coraz więcej wypadków z cumami

Rosną statystyki incydentów związanych z cumami. Szczególnie narażone są wycieczkowce i inne duże statki.
13.04.2024

Stena Line nabywa udziały w Africa Morocco Link, rozszerzając swoją działalność poza Europę

Stena Line podpisała umowę na zakup 49% udziałów w marokańskiej firmie promowej Africa Morocco Link (AML).
08.04.2024

Prom Varsovia, nowy nabytek Polferries, wyrusza w morze

Prom, który tego lata uzupełni flotę Polferries, w najbliższą niedzielę wczesnym rankiem wyruszy ze stoczni i uda się na pierwsze próby morskie. Specjalnie na to przejście od początku marca trwa pogłębianie kanału łączącego stocznię z Morzem Adriatyckim. Ważnym momentem będzie ostatni etap przeprawy, znajdujący się w miejscowości Porto Levante we Włoszech. Varsovia będzie jak dotychczas największą jednostką, która opuści stocznię Cantiere Navale Visentini.
07.04.2024

Publiczny transport wodny alternatywą dla ruchu drogowego. Ale nie w Polsce

Marzenia o niskoemisyjnych statkach i unikaniu korków mogą się spełnić w miastach nadbrzeżnych i położonych nad rzekami. W wielu krajach pracuje się nad wodnym transportem publicznym. W Polsce musimy jeszcze poczekać na tak innowacyjne rozwiązania.
07.04.2024

Szwedzi wybudują rezerwowy port dla wojska i żeglugi cywilnej na Gotlandii

Rząd Szwecji ogłosił w czwartek zamiar wybudowania na strategicznie położonej na Morzu Bałtyckim wyspie Gotlandia drugiego, rezerwowego portu dla marynarki wojennej i żeglugi cywilnej. Wymaga tego m.in. członkostwo kraju w NATO, aby móc przyjąć pomoc od sojuszników.
28.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego?
26.03.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Elektryczne wodoloty ze Sztokholmu wypłyną na wody Abu Zabi

Al Seer Marine, arabski operator morski z siedzibą w Abu Zabi, zrewolucjonizuje transport morski w swoim mieście, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wykorzysta do tego sprawdzone rozwiązanie szwedzkiego producenta, wodolot Candela P-12.
23.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Arkadiusz Marchewka: projekt wyposażenia polskich armatorów w nową flotę jest priorytetowy

Projekt wyposażenia polskich armatorów w nową flotę jest priorytetowy – powiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Zaprzeczył, by resort miał w planach przyłączenie Polferries do Unity Line lub prywatyzację Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.
21.03.2024

Wärtsilä wspiera zoptymalizowane operacje o niskiej emisji dla dwóch statków P&O Ferries

Grupa technologiczna Wärtsilä podpisała umowę z brytyjską firmą P&O Ferries. Pięcioletnia umowa obejmuje dwa statki, M/V Pioneer i M/V Liberté i została zawarta w celu optymalizacji oraz minimalizacji wpływu na ich operacje, zapewniając przy tym przewidywalność kosztów utrzymania. Zamówienie zostało zarejestrowane przez firmę Wärtsilä w styczniu 2024 roku.
17.03.2024

Wyjątkowe zamówienie Fjord1 na cztery autonomiczne promy

Fjord1 norweski konglomerat transportowy, jeden z największych w Norwegii, podpisał umowę z turecką stocznią Tersan, która zajmuje się pierwszym na świecie autonomicznym połączeniem promowym, na którym od 1 września 2026 roku cztery nowe zeroemisyjne promy będą obsługiwać połączenie Lavik-Oppedal.
29.02.2024

3-milionowy gość Muzeum II Wojny Światowej okazją do podsumowania współpracy z Polferries

W ostatnią środę, około południa, na wystawę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wszedł 3-milionowy gość. Otrzymał on m.in. voucher na podróż promem Polferries z Gdańska do Nynashamn i z powrotem. Świętowanie 3-milionowych odwiedzin było także okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy między muzeum i Polferries.
23.02.2024

Damen Shipyards kompleksowo elektryfikuje połączenia promowe w Kanadzie

Damen Shipyards wygrał kontrakt na dostawę promów samochodowych do Kolumbii Brytyjskiej. Działający również w Polsce Damen wybuduje cztery elektryczne promy pasażersko-samochodowe dla kanadyjskiego operatora BC Ferries. Damen dostarczy również urządzenia do ładowania promów z lądu.
11.02.2024

Norweski Klaster Morski na eksportowym kursie. Włączają napęd jądrowy

Norweski Biznes Morski zapewnia pracę bezpośrednio około 90 tys. osobom oraz generuje rocznie produkty i usługi o wartości około 500 mld NOK – informuje na portalu społecznościowym Ivar Engan, Daglig leder z Maritimt Forum. Znaczna część przychodów zapewnia eksport towarów i usług. Szacuje się, że około 70% przychodów norweskiego biznesu morskiego pochodzi z eksportu.
01.02.2024

Rekordowe zamówienia na eko statki. Porty morskie pod presją modernizowanych flot

Dekarbonizacja floty rozpędza się wraz z zamówieniami na nowe statki. I choć to w stoczniach europejskich powstaje wiele innowacyjnych konstrukcji, beneficjentami wydatków armatorów na dekarbonizację flot są stocznie azjatyckie. Głównie to chińskie i koreańskie, które otrzymują na tacy nowe technologie. Porty morskie muszą wciąż inwestować w obsługę statków zasilanych energią z nabrzeża i bunkrowanych paliwami alternatywnymi.
28.01.2024

Orkan Ashia paraliżuje transport promowy w Szwecji

Orkan Ashia, który w poniedziałek dotarł nad Skandynawię, przyniósł nagłe ocieplenie i intensywne opady deszczu, paraliżując transport. W stolicy Norwegii Oslo odwołano loty z głównego lotniska, w Szwecji - połączenia promowe na Gotlandię.
22.01.2024

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

Port Tallin ze spadkami cargo i wzrostem pasażerów. Brakuje ładunków z Rosji

Wolumen ładunków przeładowywanych w terminalach należących do spółki Port of Tallin spadł w 2023 roku aż o 29%. Wpływ na to miały sankcje na Rosję i Białoruś oraz ogólne spowolnienie gospodarcze. O 13% wzrosła natomiast liczba pasażerów.
11.01.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

Bez zwarć i przeciążeń na polskich promach Ro-Pax

Na statkach instalowane są coraz bardziej złożone systemy dystrybucji i zarządzania energią. Nowego znaczenia nabierają urządzenia zapewniające bezpieczeństwo zasilania. Przykładem są trzy jednostki budowane obecnie dla spółki Polskie Promy, które będą wyposażone w szereg urządzeń zabezpieczających ABB.
27.12.2023

Prysmian zamówił kablowiec w norweskiej stoczni Grupy Fincantieri

Vard, norweska spółka należąca do Grupy Fincantieri, otrzymała zamówienie od Prysmian Group na projekt i budowę nowego kablowca.
21.12.2023

Scandlines inwestuje w ładowanie z brzegu w Puttgarden

Linie Scandlines zamówiły lądowy system ładowania statków, który ma być zainstalowany na nabrzeżu w niemieckim porcie w Puttgarden.
21.12.2023

Skandynawia przygotowuje się na nadejście orkanu Pia

Odwołane promy, pociągi, samoloty, budowa tam przeciwpowodziowych oraz ewakuacja mieszkańców - Dania, południowa Norwegia oraz Szwecja przygotowują się w czwartek na nadejście orkanu Pia.
21.12.2023

Stena Line podpisała ważną umowę z Peel Ports na prowadzenie działalności w porcie Heysham do 2100 r.

Stena Line, wiodący operator promowy, podpisał kluczową umowę z Peel Ports Group, jednym z głównych operatorem portów w Wielkiej Brytanii, na prowadzenie działalności w porcie w Heysham przez kolejne 77 lat, aż do 2100 roku. Szwedzka firma promowa obsługuje połączenie frachtowe Belfast-Heysham dwa razy dziennie, zapewniając ważny szlak handlowy pomiędzy Irlandią Północną a resztą Zjednoczonego Królestwa.
19.12.2023

Świnoujście bez pieniędzy z rządu na promy

Świnoujście nie otrzyma w przyszłym roku subwencji rządowej na utrzymanie przepraw promowych przez Świnę.
15.12.2023

Doki w Chinach pękają w szwach. W Korei i UE pustoszeją

Chińscy stoczniowcy w 2023 r. odnotowali 63% wzrost zamówień na nowe projekty. Tak wynika danych podanych przez CANSI za okres od stycznia do października. Chińscy stoczniowcy uzyskali zamówienia na 61,06 mln t w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2023 r. Innowacyjne promy z Chin i kontenerowce oraz masowce możemy oglądać w polskich portach prawie codziennie.
07.12.2023

ABB dostarczy pierwszy na świecie morski system ładowania dla nowych promów elektrycznych Auckland Transport

ABB dostarczy pierwszy na świecie morski system ładowania o mocy megawata (MCS) do ładowania promów elektrycznych przy użyciu tego samego interfejsu co ciężarówki i samoloty. Standardowy system ma obniżyć bariery wejścia na rynek dla elektrycznych jednostek pływających, poprawiając ich konkurencyjność w porównaniu do jednostek napędzanych paliwami kopalnymi.
07.12.2023

Czy BC Ferries powróci do Polski i wyda 135 mln dol. na modernizację promów i nabrzeży?

Dobrze znany w Polsce operator promowy z Kanady, BC Ferries, planuje wydać co najmniej 135 mln dolarów na konwersję promów hybrydowych na elektryczne. Armator doskonale rozumie potencjał i możliwości polskich stoczni. Konwersji jednostek mogłyby dokonać zarówno Remontowa, jak i Nauta.
07.11.2023

Pierwszy prom dla PŻM w ramach programu „Batory” wykańczany przy nabrzeżu w „Remontowej”

Po zeszłotygodniowym wodowaniu kadłuba pierwszego promu budowanego w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” dla polskich armatorów, konstrukcja cumuje przy stoczniowym nabrzeżu, gdzie kontynuowane są prace.
07.11.2023

Port Barcelona będzie „zielony” w 2050 r. W tym roku przeniósł statki wycieczkowe i promy z centrum na peryferie miasta

Port w Barcelonie jesienią br. przyjął ostatni statek wycieczkowy w centrum miasta. Do połowy października br. statki z pasażerami cumowały przy nabrzeżu północnym Barcelony, zlokalizowanym w World Trade Center. Od listopada statki wycieczkowe będą dobijać do nabrzeża Adossat. Jest to dzielnica znacznie oddalona od centrum miasta i dzielnic mieszkaniowych.
06.11.2023

Zwodowano kadłub pierwszego promu dla polskich armatorów

W Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego zwodowano kadłub pierwszego promu typu Ro-Pax, budowanego dla spółki Polskie Promy w ramach programu „Batory”. Jest to pierwsza z trzech takich jednostek, które już niebawem zasilą flotę polskich armatorów.
06.11.2023

Pierwszy prom dla PŻM zwodowany w „Remontowej”

Jesienna, deszczowa aura nie pokrzyżowała dziś planów Gdańskiej Stoczni „Remontowej”. Przy dużej reprezentacji oficjeli z rządu, samorządu oraz innych instytucji szeroko pojętej branży morskiej, zwodowano dziś oficjalnie pierwszy prom budowany dla Polskiej Żeglugi Morskiej.
01.11.2023

PŻB: nowy prom w przyszłym roku, plany połączenia na Bornholm na razie bez rezultatów

Prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Andrzej Madejski opowiedział w mediach m.in. o planach związanych z przyjęciem do eksploatacji nowych jednostek, a także o niezrealizowanym planie uruchomienia sezonowego połączenia Kołobrzeg – Bornholm.
25.10.2023

Nadchodzące inwestycje zmienią obraz Portu Gdynia i samego miasta

Kolosalny wzrost przeładunku paliw, pokaźne wzrosty przeładunków zbóż, węgla i koksu, a także bardzo poważne inwestycje, które w znaczny sposób zmienią port i miasto w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat – tak wygląda 2023 rok w Porcie Gdynia.
23.10.2023

Sztorm wywołał rekordowo wysoki stan morza i podtopienia w Danii, zagrażając żegludze

Nawet o dwa metry wzrósł w piątek stan Morza Bałtyckiego w południowo-wschodniej Danii, wywołując liczne podtopienia oraz zakłócenia w transporcie. Według mediów jest to "najgorsza fala sztormowa od 150 lat".
20.10.2023

Elektryczne statki na Tamizie ze stoczni Wielkiej Brytanii i Polski

Latem na wody Tamizy wypłynął Earth Clipper. To pierwszy w Europie hybrydowy szybki statek pasażerski, zbudowany zgodnie z przepisami High-Speed Craft Code. Dołączył on do zbudowanych w Remontowej promów plug-in hybrid vessel (ładowane szybko z lądu w czasie krótkiego postoju), które przewożą pasażerów i samochody między brzegami Tamizy w Woolwich.
20.10.2023

Rekordowe wyniki terminalu promowego w Świnoujściu

Największy terminal promowy w Polsce i jeden z największych na Bałtyku notuje w ostatnim czasie bardzo wysokie wyniki. Świnoujskie promy rocznie przewożą pół miliona ciężarówek i 270 tysięcy samochodów osobowych.
19.10.2023

Pierwszy zielony korytarz morski na Bałtyku powstanie w Zatoce Fińskiej. Polska ma się od kogo uczyć

Na Bałtyku zainicjowano powstanie pierwszego morskiego korytarza. A właściwie dwóch korytarzy. Z inicjatywy władz Tallina i Helsinek z udziałem zarządów portów i operatorów promowych powstała inicjatywa utworzenia morskiego zielonego korytarza łączącego porty po przeciwnych stronach Zatoki Fińskiej. Połączenia Helsinki – Tallinn i Vuosaari – Muuga mają w niedługim czasie być neutralne dla środowiska.
17.10.2023

Wspólna Kaczka 2023 za nami [wideo]

Ponad 2 tys. gości zgromadziła Wspólna Kaczka 2023. Za nami XXIII spotkanie biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego, które odbyło się tradycyjnie w drugi piątek października w hali Polsat Plus Arena w Gdyni.
16.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Damen z potwierdzeniem zgody na projekty statków napędzanych metanolem

Począwszy od lata 2022 roku, współpracując z towarzystwem klasyfikacyjnym Bureau Veritas, Damen opracował i uzyskał zgodę na projekty kompaktowych statków napędzanych metanolem. Zbiorniki LNG wyznaczają standardy dla tego rodzaju paliwa, jednak ich wielkość spowodowała, że obowiązują zasady bardzo odmienne od tych wymaganych na znacznie mniejszych statkach. Potrzebne było nowe podejście do projektowania, aby można je było zastosować w jednostkach roboczych.
11.10.2023

Rumunia. Po kolejnym ataku dronów na Ukrainę zamknięte przejście graniczne na Dunaju

Po nocnym rosyjskim ataku przy użyciu dronów na ukraińską infrastrukturę dunajską w Reni i Orliwce konieczne było zamknięcie granicznej przeprawy promowej pomiędzy Ukrainą i Rumunią – powiadomiły władze w Bukareszcie.
06.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Norwegia – kurs na zieloną żeglugę. Polska już trochę uczestniczy w programie

Program Zielonej Żeglugi (GSP – Grønt Skipfartsprogram) powstał w Norwegii niespełna 10 lat temu. Obecnie rozwija kolejną, finalną fazę działania. Polska wspiera program uczestnictwem w projekcie ZEVInnovation – partnerstwa w wykorzystaniu najnowszych technologii w budowie statków zeroemisyjnych. CRIST, Grupa Technologiczna ASE i Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny wspierają nasze firmy w rozwinięciu partnerstwa z firmami z Norwegii.
01.10.2023

Damen Shipyards podpisuje umowę z Portem Marlborough na dostawę nowego holownika ASD klasy 2111

Port Marlborough New Zealand (PMNZ) i Damen Shipyards podpisały kontrakt na dostawę holownika z napędem azymutalnym 2111. Mierzący zaledwie 21 metrów długości ASD Tug 2111 ma uciąg 50 ton, a jego skeg Twin Fin i pędniki azymutalne zapewniają doskonałą manewrowość.
19.09.2023

Transport ostatniego elementu kadłuba promu dla PŻM

W sobotę 16 września przy wejściu do Portu Gdańsk miał miejsce transport ostatniego elementu kadłuba pierwszego promu dla PŻM. Prom budowany jest przez Gdańską Stocznię Remontową przy udziale różnych firm podwykonawczych z Trójmiasta. Umowa obejmuje budowę trzech promów ro-pax, których odbiorcą będzie spółka Polskie Promy. Jej udziałowcami są PŻM oraz Skarb Państwa.
18.09.2023

Jubileusz Damen Shipyards Galati. Stocznia świętuje 130 lat działalności

Ten rok jest kamieniem milowym dla stoczni Damen Shipyards Galati w Rumunii, ponieważ zakład obchodzi 130 lat działalności. Wchodząca w skład grupy Damen Shipyards od 1999 roku stocznia Galati była odpowiedzialna za dostarczenie niektórych z największych i najbardziej skomplikowanych jednostek w historii firmy i wciąż odgrywa ważną rolę w rozwoju portfela Damen.
29.08.2023

Bieliki w Świnoujściu będą kursowały rzadziej

Promy Bielik transportujące pasażerów do centrum Świnoujścia znajdującego się na wyspie Uznam od września będą kursowały rzadziej. Zmiana ta miała nastąpić wraz z otwarciem tunelu pod Świną, jednak zapotrzebowanie na promy dla pieszych i rowerzystów okazało się na tyle duże, że z decyzją zaczekano do końca sezonu turystycznego.
25.08.2023

ESG – moda czy konieczność? Żegluga, porty, offshore i stocznie pod presją innowatorów

Latem tego roku opublikowano poradnik ESG dla żeglugi. Wdrożenie strategii ESG w żegludze ma swoje konsekwencje w całym łańcuchu dostaw i eksploatacji statków, od projektowania poprzez produkcję, eksploatację i obsługę w portach.
02.08.2023

Prom Dudek od sierpnia pływa o godzinę dłużej. Przeprawił już 20 tys. pasażerów

Od 1 sierpnia obowiązuje nowy terminarz rejsów promu Dudek. Pływa o godzinę dłużej, czyli do godziny 20. Od początku maja przeprawił już 20 tys. osób, poinformował stołeczny ratusz.
02.08.2023

Budowa promów w ramach programu "Batory" – "odrodzenie polskiego przemysłu stoczniowego"

Trwa budowa promów dla polskich armatorów w ramach programu „Batory”. Budowa pierwszej jednostki promowej ro-pax jest zaawansowana techniczne w ponad 58 proc. i wyprzedza harmonogram. Zadanie realizuje Gdańska Stocznia Remontowa S.A.
01.08.2023

Tunel pod Świną na kilka godzin zostanie wyłączony z eksploatacji

W nocy z 25 na 26 lipca przez cztery godziny tunel pod Świną zostanie wyłączony z eksploatacji – poinformował świnoujski magistrat. W tym czasie kierowcy mogą korzystać z przeprawy promowej Warszów. Powodem zamknięcia tunelu są przeglądy techniczne.
25.07.2023

Wiceminister Gróbarczyk w Stoczni Remontowej: "Budowa promów ma się bardzo dobrze i idzie pełną parą"

Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk był z wizytą w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” S.A. im. J. Piłsudskiego, gdzie miał okazję zobaczyć, jak przebiega tam budowa pierwszego promu typu Ro-Pax.
24.07.2023

Seatech prezentuje zeroemisyjny katamaran przeznaczony do prac portowych

Projekt realizowany przez polsko-tajwańskie konsorcjum ma być zeroemisyjną jednostką do zbierania odpadów w portach i na obszarach przybrzeżnych.
23.07.2023

Dwa światy na Lampedusie: masowy napływ migrantów i turystyczny boom

Mała włoska wyspa Lampedusa znajduje się pod stale nasilającą się presją migracyjną; codziennie od wielu tygodni przybywa tam od kilkuset do ponad tysiąca migrantów. Przepełniony do granic możliwości jest tamtejszy ośrodek rejestracji, tzw. hotspot. Ale wyspa ta jest również miejscem dużego ruchu turystycznego. Te dwa światy - migracji i letniego wypoczynku - egzystują obok siebie.
20.07.2023

Promy Bielik będą kursować według dotychczasowego rozkładu

Oficjalnie podjęto decyzję, że do końca letniego sezonu promy Bielik w Świnoujściu będą kursowały zgodnie ze starym rozkładem. To oznacza, że z dwóch stron Świny odbijać będą co 20 minut.
14.07.2023

Duże zapotrzebowanie na promy w Świnoujściu

W związku z otwarciem tunelu pod Świną spekulowało się o kursach promów Bielik, które przez lata transportowały pasażerów do centrum Świnoujścia znajdującego się na wyspie Uznam. W połowie lipca liczba kursów ma zostać zmniejszona, jednak jak się okazuje - zmiana ta jest teraz pod dużym znakiem zapytania.
13.07.2023

Incat Crowther zbuduje nowy elektryczny prom

Incat Crowther - wiodący cyfrowy konstruktor statków, otrzymał zlecenie na zaprojektowanie nowego, elektrycznego, hybrydowego, szybkiego promu o pojemności 300 pasażerów. W zakresie projektowania, budowy i dostawy 32-metrowego statku, Incat Crowther będzie ściśle współpracować z Q-West Boat Builders, Hamilton Jet i Fullers360.
04.07.2023

Otwarcie tunelu pod Świną. Jakie zmiany zajdą w świnoujskiej żegludze?

W piątek oficjalnie otwarto tunel pod Świną, będącym jedną z największych inwestycji drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim. Uruchomienie przeprawy łączącej wysypy Wolin i Uznam oznacza znaczące zmiany w komunikacji Świnoujścia. Te największe dotyczą żeglugi.
03.07.2023

Pierwsi kierowcy przejechali tunelem pod Świną

Tunel pod Świną został udostępniony dla ruchu samochodowego. Pierwsi kierowcy pokonali go tuż po godzinie 20. Uroczyście otwarty w piątek w Świnoujściu połączył wyspy Uznam i Wolin. Jak podkreśla Ministerstwo Infrastruktury, to najdłuższy podwodny tunel w Polsce.
30.06.2023

W piątek uroczyste otwarcie tunelu w Świnoujściu

Otwarcie tunelu pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin i ma zapewnić lepszą komunikację dla mieszkańców i turystów, zaplanowano na piątek. Dotychczas, aby dostać się do kurortu, konieczne było przeprawianie się promami, co powodowało często duże kolejki i opóźnienia.
30.06.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transport jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
29.06.2023

PŻB partnerem Muzeum II Wojny Światowej: „Chcemy być hubem łączącym instytucje kultury z Polski i Szwecji”

Polska Żegluga Bałtycka, operator linii promowych Polferries, podpisała porozumienie o partnerstwie z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Muzeum liczy, że dzięki świadczeniom reklamowym na promach Polferries w ich progi zawita więcej turystów zza granicy.
25.06.2023

Amarendra Roy: „Gryfia zawsze znajdzie swoją niszę”

Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” po raz drugi z rzędu notuje dobry wynik finansowy. Trwają też inwestycje, które pozwolą jej w przyszłym roku otworzyć zupełnie nowy etap działalności. O specyfice „Gryfii” oraz zmianie profilu jej działalności w rozmowie z Gospodarką Morską opowiada wiceprezes zarządu MSR „Gryfia” ds. handlowych – Amarendra Roy.
21.06.2023

Promy w Świnoujściu będą kursować bez zmian po otwarciu tunelu

Tunel pod Świną czeka na otwarcie, które nastąpi lada dzień. Wielu mieszkańców, jak i turystów zastanawia się, co stanie się z miejscowymi promami, które do tej pory transportowały ich do centrum miasta. Jak się okazuje, świnoujskie promy po otwarciu tunelu nadal będą funkcjonować, a ich kursy będą się odbywały regularnie. Przez tunel będzie można też przejechać autobusami.
21.06.2023

Money.pl: budowa polskich promów to „utopione miliony”

Money.pl opublikował artykuł na temat programu Batory, czyli budowy nowych promów dla polskich armatorów. Portal twierdzi, że dotarł do dokumentów świadczących o tym, że data oddania do użytku jednostek jest poważnie zagrożona, a sam projekt jest nierentowny i realizowany wyłącznie z powodów politycznych.
19.06.2023

Pierwszy na świecie bezzałogowy prom elektryczny pływa już w Sztokholmie

Pierwszy na świecie komercyjny bezzałogowy prom elektryczny MF Estelle wypłynął w poniedziałek w regularną trasę. Statek mogący pomieścić 30 osób oraz rowery połączył wyspy Kungsholmen z Soedermalm, będącymi dzielnicami miasta.
12.06.2023

Warszawa. Z powodu awarii nie pływa prom Słonka

O zawieszeniu kursowania promu Słonka poinformował w piątek Zarząd Transportu Miejskiego.
09.06.2023

Ograniczone możliwości pracy kapitanów żeglugi krajowej. Do resortu infrastruktury wpłynęło pismo

Kapitanowie żeglugi krajowej skarżą się na ograniczenie możliwości ich pracy. Niekorzystne zmiany rozporządzenia dotyczą m.in. wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich. Zmieniono m.in. definicję żeglugi krajowej oraz ograniczono uprawnienia w żegludze krajowej. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk zwrócił się w tej sprawie do wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka.
06.06.2023

Pierwszy prom dla Polskiej Żeglugi Morskiej na przełomie 2024 i 2025 roku

Pierwszy prom dla Polskiej Żeglugi Morskiej zostanie oddany na przełomie 2024 i 2025 roku. Jednostka jest budowana w Gdańskiej Stoczni Remontowej.
29.05.2023

Ogłoszono laureatów nagród Krajowej Izby Gospodarki Morskiej

Podczas posiedzenia Kapituły Nagrody i Wyróżnień Honorowych Krajowej Izby Gospodarki Morskiej z 23 maja br. jej członkowie zdecydowali o przyznaniu wyróżnień za działalność w minionym 2022 roku.
25.05.2023

Port Esbjerg wchodzi w kolejną erę zielonej transformacji krok w kierunku transportu kolejowego

Zielona transformacja w Europie zależy od ekologicznych paliw i dekarbonizacji. Transport nowych paliw wymaga logistyki na najwyższym poziomie, a port Esbjerg będzie odgrywał kluczową rolę. DB Cargo i Port Esbjerg zacieśniają współpracę, ponieważ możliwości wykorzystania transportu kolejowego w nowej infrastrukturze są ogromne, a z uwagi na fakt, że jest on bardziej ekologiczny, transport kolejowy będzie korzystny dla transformacji ekologicznej.
20.05.2023

Kapitan Olga Sidor. Płynąc pod prąd do celu

Szkołę Morską wybrała z przekory. W branży została z potrzeby wolności. Jubileusz 20-lecia kariery na pokładzie będzie celebrować jako pierwsza kobieta z tytułem kapitana żeglugi wielkiej w szeregach Polferries. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej rozmawiamy z kapitan Olgą Sidor.
17.05.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Stena Line przejmuje operacje promowe i portowe RoRo w Ventspils na Łotwie i kontynuuje ekspansję na Morzu Bałtyckim

Stena Line ogłosiła wczoraj, że przejęła działalność terminali promowych i RoRo w porcie Ventspils na Łotwie. Jest to najnowsza z szeregu inwestycji w regionie Bałtyku, dodatkowo zawierająca modernizację promów i nowych tras promowych.
10.05.2023

W Gdyni trwa rozbiórka starego terminalu promowego

Przy Nabrzeżu Helskim II w Porcie Gdynia rozpoczęła się rozbiórka rękawa pasażerskiego na terenie starego terminalu promowego. Od dłuższego czasu stał on pusty, co wynikało z przeniesienia ruchu promowego do nowego terminala przy Nabrzeżu Polskim.
24.04.2023

Witkowski: modernizacja polskiej floty w pełni

W małej stoczni Visentini koło Chioggi na północy Włoch stoi prawdziwy olbrzym: ma 216 metrów długości, osiem pokładów, pomieści 150 ciężarówek i 200 samochodów osobowych oraz tysiąc pasażerów. Zwodowany został na początku kwietnia, obecnie trwają prace wykończeniowe. Obserwowała je na miejscu polska delegacja. – To jest początek dużego procesu modernizacyjnego Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – powiedział PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
21.04.2023

Promy Polferries popularnymi miejscami konferencji

Promy Polferries coraz częściej stają się miejscem organizacji branżowych konferencji. Przewoźnik zapewnia, że zarówno jednostki, jak i oferta handlowa są w pełni przygotowane do obsługi tego typu imprez.
11.04.2023

Port w Dover próbuje zapobiec wielogodzinnym korkom

Na trzy dni - czwartek, piątek i sobotę - władze portu w Dover w południowo-wschodniej Anglii rozłożyły ruch autokarów, które miały wjechać na promy w Wielki Piątek. Ma to zapobiec powtórzeniu się sytuacji z ostatniego weekendu, gdy przy wjeździe do portu powstały wielogodzinne korki.
06.04.2023

Raport "Focus on Maritime Sector" - globalne trendy przekładają się na lokalną gospodarkę

Zielone napędy, statki autonomiczne, digitalizacja, technologie VRowe – to tylko niektóre z tematów, które porusza najnowszy raport zespołu Invest in Pomerania, w którym aktualne trendy technologiczne zostały zestawione z kondycją lokalnego sektora morskiego.
05.04.2023

Gigantyczny zator w porcie w Dover - operatorzy promów załamują ręce

Nawet kilkanaście godzin musiały czekać w sobotę samochody osobowe, autokary i ciężarówki, aby wjechać do portu w Dover w południowo-wschodniej Anglii, skąd wypływają promy przez kanał La Manche. Po południu korki nieco się skróciły, ale ruch nadal nie odbywa się na bieżąco.
01.04.2023

MI: w Gdańsku ruszyło cięcie stali pod drugi polski prom

W Gdańskiej Stoczni Remontowej rozpoczęło się cięcie stali pod budowę drugiej, zakontraktowanej przez spółkę Polskie Promy, jednostki promowej ro-pax - poinformował we wtorek resort infrastruktury. Dodał, że statek ma być czarterowany przez polskich armatorów promowych.
28.03.2023

Stena Vision zawija do Gdyni po raz ostatni

Prom Stena Vision kończy swoją ponad 12-letnią przygodę na polsko-szwedzkiej trasie.
27.03.2023

Budowa nowego promu dla PŻB – zaawansowana

Budowa nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jest bardzo zaawansowana. Wczesną wiosną spodziewamy się jego wodowania i wówczas, już na wodzie, będą podejmowane prace wykończeniowe wewnątrz jednostki – poinformował PAP prezes PŻB Andrzej Madejski.
13.03.2023

Polferries rozpoczyna sezon turystyczny

Kołobrzeski armator, którego promy pływają na trasach Świnoujście-Ystad oraz Gdańsk-Nynashamn proponuje kilkadziesiąt okazji do zorganizowanego zwiedzania Skandynawii. W tegorocznej ofercie Polferries znajdziemy wyjazdy do Sztokholmu, Kopenhagi, Helsinek, Sigtuny, Uppsali, a także na Bornholm. Wszystkie kierunki cieszą się dużym zainteresowaniem.
10.03.2023

Świnoujście planuje remont promów

Władze miasta planuję wyremontowanie dwóch jednostek przeznaczonych do transportu pasażerów i pojazdów osobowych i transportowych. Prace obejmą m.in. konserwacje kadłubów.
06.03.2023

Promy z polski wykręciły rekordy w Ystad

Szwedzki port w Ystad zanotował w 2022 rekordowe wyniki ruchu pasażerskiego. Duży wpływ na to miały promy z Polski.
01.03.2023

Promy Stena Line, ro-ro i zbiornikowce fundamentem biznesu Stena AB. W Polsce króluje żegluga promowa

Stena AB, której główną domeną działalności są usługi promowe oraz shipping, poinformowała, że w 2022 r. EBITDA grupy osiągnie około 14 mld SEK, w porównaniu do 9 mld SEK w 2021 r., a EBITDA z działalności operacyjnej w 2022 roku wyniesie około 12,6 mld SEK, w porównaniu do 7 mld SEK w 2021 r. Na ten dobry wynik wpływ miały również dobra wyniki Stena Line Polska, która powiększyła niedawno swoją flotę o dwa najbardziej innowacyjne i ekologiczne promy w regionie.
19.02.2023

Przez orkan Otto zamknięto most między Danią a Szwecją, odwołano promy

Przemieszczający się przez Danię i południową Szwecję orkan Otto spowodował w piątek konieczność zamknięcia mostu nad cieśniną Sund między Kopenhagą a Malmoe. Na Bałtyku nie kursują promy, a pociągi nie wyjechały w trasy.
17.02.2023

Port Gdynia odznaczony za najbardziej efektowną inwestycję roku

W piątek 10 lutego podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni samorządowcy wręczyli nagrody za najbardziej efektowne inwestycje roku. Główny laur przypadł Zarządowi Morskiemu Portu Gdynia za budowę Nowego Terminala Promowego.
15.02.2023

Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime DNV: Dekarbonizacja wymaga partnerstwa

Postęp w dekarbonizacji jest godny uznania, ale należy go przyspieszyć. Armatorzy muszą współpracować z innymi branżami i zainteresowanymi stronami, jeśli oczekujemy osiągnięcia bardziej ambitnych celów dekarbonizacji – podkreśla Knut Ørbeck-Nilssen, CEO Maritime, DNV w rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping.
15.02.2023

TT-Line rozwija się, dodając szwedzki port Karlshamn do swojej siatki połączeń promowych

TT-Line dodaje do oferty połączeń promowych dodatkowy port w Szwecji. Od kwietnia 2023 r. port Karlshamn w południowej Szwecji zostaje zintegrowany z siatką połączeń promowych oferowanych przez armatora.
07.02.2023

TT-Line czeka na nowy prom Peter Pan

Linie promowe TT-Line czekają już w gotowości na zawinięcie drugiego promu Green Ship Peter Pan do Terminala Promowego w Świnoujściu. Jednostka ma pojawić się tam 19 lutego o godzinie 23:15, zaś pierwsze wejście statku w porze dziennej zaplanowane jest na następny dzień w godzinach 14:00-16:00.
02.02.2023

Pożar w rafinerii pod Sztokholmem

W rafinerii Nynas pod Sztokholmem wybuchł we wtorek pożar, pali się ropa naftowa. Trwa akcja gaśnicza, kilka osób odniosło lekkie obrażenia, zostały opatrzone na miejscu - poinformowała lokalna policja.
31.01.2023

Wodowanie kadłuba pierwszego promu dla PŻM możliwe jeszcze w tym roku

Prace przy budowie pierwszego promu dla PŻM są zaawansowane, możliwe jest, że w trzecim kwartale 2023 r. nastąpi wodowanie kadłuba, potem rozpoczną się prace wykończeniowe - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.01.2023

Zdaniem prezydenta Świnoujścia promy staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji

Promy będące częścią naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji, powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Wraz z planowanym na maj otwarciem tunelu pod Świną wejdą zmiany w komunikacji miejskiej, a kursowanie promów zostanie ograniczone.
25.01.2023

Skandynawski kurs na ekologiczny transport morski na Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał

W styczniu DNV i szwedzka inicjatywa Responsible Shipping Initiative (RSI) rozpoczęły badanie dotyczące odnowienia flot pływających po Bałtyku i Morzu Północnym. Polska ma potencjał projektowy i stoczniowy by włączyć się w tą inicjatywę wymiany statków tradycyjnych na jednostki zeroemisyjne.
24.01.2023

Stena Ebba oficjalnie ochrzczona [WIDEO]

Dzięki nowemu, większemu promowi Stena Line będzie mogła przewozić między Karlskroną i Gdynią jeszcze więcej pojazdów. Stena Ebba właśnie oficjalnie dołączyła do floty, a w zeszłym tygodniu na specjalnej uroczystości w Szwecji otrzymała swoje imię.
16.01.2023

W Szczecinie uczczono obchody 30. rocznicy zatonięcia promu Jan Heweliusz

W piątek przed pomnikiem pamięci ofiar promu Jan Heweliusz na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbył się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów. Oddano hołd tym, którzy zginęli w największej katastrofie morskiej w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
13.01.2023

Podmorski tunel kolejowy połączy kraje nordyckie z Europą Środkową

Projektowany podmorski tunel kolejowy między stolicą Finlandii, Helsinkami i stolicą Estonii, Tallinem, przez Zatokę Fińską i pod Morzem Bałtyckim, może nie tylko stworzyć obszar metropolitalny między dwoma miastami, ale także zaoferować ważne połączenie między krajami nordyckimi a Europą Środkową.
10.01.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
05.01.2023

Niemiecki bank wspiera zielone promy od TT Line

TT-Line otrzymuje wsparcie finansowe dla promu RoPax zasilanego dwoma paliwami. Bank KfW IPEX-Bank zapewni finansowanie w wysokości 30 milionów euro.
29.12.2022

Fjord Line przekształca statki napędzane LNG na dwupaliwowe z powodu rosnących kosztów

Ze względu na wzrost kosztów paliwa w postaci skroplonego gazu ziemnego (LNG) i "niezrównoważoną sytuację finansową", norweski przewoźnik promowy Fjord Line zdecydował się na przebudowę swoich dwóch statków z silników zasilanych wyłącznie LNG na silniki dwupaliwowe, wykorzystujące skroplony gaz ziemny i paliwo żeglugowe MGO.
28.12.2022

Holland Shipyards wygrała kontrakt na budowę trzech wyjątkowych statków transportowych

W odpowiedzi na politykę ograniczania emisji CO2, holenderska firma Hartel Shipping & Chartering wybrała rodzimą stocznię jako wykonawcę budowy jednostek z napędem spalinowo-elektrycznym, dzięki czemu statki będą mogły w przyszłości w pełni przejść na zeroemisyjne paliwo ekologiczne.
22.12.2022

Ciąg dalszy poszukiwań rozbitków z zatopionej, tajlandzkiej korwety. Są ofiary

Królewska Tajska Marynarka Wojenna (Kong Thap Ruea Thai) dziś potwierdziła, że odzyskała ciała sześciu marynarzy z zatopionej korwety HTMS Sukhothai. Zdołała także uratować jednego rozbitka, który znajdował się na tratwie ratunkowej dryfującej na Zatoce Tajlandzkiej.
21.12.2022

Damen Gdańsk. Zrównoważony rozwój w DNA firmy [WIDEO]

Biuro Damen Engineering Gdańsk (DEGd) zatrudnia ponad 150 pracowników. Zapytaliśmy szefów firmy, co wyróżnia zespół, który na co dzień stawia między innymi na takie wartości jak jakość pracy i edukacji, równość płci i troska o klimat?
14.12.2022

Dekarbonizacja na kursie. Panele słoneczne i magazyny energii na statki. Polska ma swój udział

Coraz droższa energia i surowce energetyczne sprawia, że przyspieszają programy związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Fast Offshore Supply z Singapuru podpisał na początku grudnia protokół ustaleń w celu wspólnego opracowania systemu magazynowania energii (ESS). Partnerami projektu są Terasaki Electric Co., Shift Clean Solutions Ltd. i RINA.
11.12.2022

Grupa Damen wpływa na nowe szlaki rozwoju w branży morskiej

Holenderskie konsorcjum działające na całym świecie rozszerza współpracę z NIBC Bank N.V. w zakresie finansowania kolejnych inwestycji. Obie firmy uzgodniły rozwój wspólnego działania, w tym w kwestii finansowej, a także związanej z branżą offshore. Mają wspólny cel przyspieszenia redukcji emisji CO2 w przemyśle morskim.
25.11.2022

Stena Ebba zawija do Gdańska

Stena Ebba, najnowszy prom typu E-Flexer w barwach Stena Line, jest już w Gdańsku. Po przeglądzie w Gdańskiej Stoczni Remontowej rozpocznie regularne rejsy do Szwecji.
22.11.2022

Molslinjen testuje technologię kół zamachowych

Duński operator promowy zawarł strategiczne porozumienie technologiczne i inwestycyjne z rodzimym przedsiębiorstwem WattsUp Power, produkującą koła zamachowe służące do wytwarzania zielonej, zeroemisyjnej energii.
15.11.2022

Wiatr, prąd i wodór. Branżę jachtową czeka rewolucja?

Ekologia – to już nie tylko hasło, ale przede wszystkim idea, która przyświeca producentom jachtów i łodzi motorowych. Czy silniki elektryczne i z napędem wodorowym mogą całkowicie wyprzeć silniki spalinowe na tych jednostkach? „Ta rewolucja już się rozpoczęła” – mówi Marcin Hołub, Prezes Zarządu mPower.
14.11.2022

Ruszyła budowa promów Ro-Pax dla polskich armatorów

W poniedziałek, 24 października br. w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” im. J. Piłsudskiego S.A. rozpoczęto produkcję pierwszego promu Ro-Pax, o numerze budowy 101 dla spółki Polskie Promy, który będzie eksploatowany przez spółkę Unity Line, należącą do Polskiej Żeglugi Morskiej.
24.10.2022

Gróbarczyk: rozpoczęła się fizyczna budowa promów dla PŻM i PŻB

Dziś w Gdańsku rozpoczęto cięcie blach pod budowę promów dla Polskiej Żeglugi Morskiej i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Tym samym ruszyło fizyczne rozpoczęcie ich budowy – podał w poniedziałek w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
24.10.2022

Czy Remontowa Shipbuilding została oszukana w Szkocji?

Gdańska stocznia Remontowa w 2014 roku stawała do przetargu na budowę dwóch promów pasażersko-samochodowych ogłoszony w Szkocji. Remontowa zajęła w nim drugie miejsce, a zwyciężył krajowy zakład. Stacja BBC twierdzi jednak, że przetarg był ustawiony.
06.10.2022

PŻB wykorzysta w nowym promie starą stępkę?

W 2017 roku w obecności władz państwowych w na pochylni Wulkan Nowy odbyło się uroczyste położenie stępki pod budowę promu, który miał zasilić flotę Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Wkrótce potem prace stanęły, a sama stępka stała się symbolem nieudolności działań państwa w sferze stoczni i żeglugi. PŻB o stępce jednak nie zapomniało – firma ma sondować możliwość jej wykorzystania w promach budowanych przez stocznię Remontowa.
03.10.2022

Polskie porty morskie wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia

Polskie porty wprowadziły drugi poziom zabezpieczenia kodeksu ISPS – przekazał PAP w czwartek rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej Krzysztof Gogol. Oznacza to m.in., że baczniej sprawdzane są bagaże i dokumenty na promach, a także ładunki przypływających jednostek.
29.09.2022

Stena Line świętuje 60-lecie działalności

Sześć dekad ambicji, elastyczności i ciekawości świata sprawiło, że Stena Line stała się globalnym liderem w żegludze promowej.
28.09.2022

Prezydent: wśród trudnych elementów wynikających z wojny na Ukrainie, są też jasne, jak otwarcie Baltic Pipe

Wśród trudnych elementów, o których wszyscy wiemy - wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie, wynikającego z tego kryzysu energetycznego, ograniczeń w dostawach gazu na Zachód Europy - są też jasne promyki, takie jak otwarcie gazociągu Baltic Pipe - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.
28.09.2022

Automatyka z Norwegii wspomoże bunkrowanie LNG w portach Kanady i USA

Høglund podjął się opracowania zintegrowanego systemu automatycznego dla pierwszych bunkierek LNG, które będą operować wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Układ będzie zastosowany na trzech nowobudowanych statków do bunkrowania LNG (LNGBV).
26.09.2022

Gróbarczyk: pierwszy ro-pax dla PŻM będzie budowany już w tym roku

Pierwszy prom typu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) zacznie być budowany jeszcze w 2022 roku - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że jednostka powinna być gotowa na przełomie 2024 i 2025 r.
26.09.2022

Greenpeace zablokował wyładunek rosyjskiego gazu w Szwecji

Aktywiści z Greenpeace uniemożliwili w zeszłym tygodniu rozładunek gazowca Coral Energy w szwedzkim porcie Nynäshamn. Statek przewoził LNG z Rosji.
12.09.2022

Porty w Sztokholmie idą śladami Kopenhagi i Kilonii. Statki pasażerskie już 2023 będą zasilane energią elektryczną z lądu

Porty Sztokholmu włączają się politykę ochrony środowiska stolicy Szwecji. Zarząd Portów skutecznie realizuje to co zapowiedział znacznie wcześniej. W krótkim czasie zbuduje dwa lądowe podłączenia do sieci energetycznej dla statków wycieczkowych. Już w najbliższym sezonie pasażery cumujące przy dwóch nabrzeżach w centrum miasta będą mogły wyłączyć agregaty prądotwórcze. Ta inicjatywa środowiskowa spowoduje znacznie niższe emisje zanieczyszczeń powietrza w Sztokholmie i na Morzu Bałtyckim – podkreśla Zarząd Portów Sztokholm w cz
09.09.2022

Baltic Ports Conference 2022 [WIDEO]

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
08.09.2022

Więcej zeroemisyjnych promów na Bałtyku. Kolejny buduje Scandlines

Duński przewoźnik Scandlines świętował ostatnio położenie stępki pod nowy zeroemisyjny prom towarowy, który będzie kursował z Niemiec do Danii.
05.09.2022

Stena Estelle – najnowszy i największy statek we flocie Stena Line na Bałtyku [WIDEO, ZDJĘCIA]

W sobotę (3 września) odbyła się ceremonia nadania nazwy nowej jednostce na linii Gdynia-Karlskrona. Szampana na burcie promu Stena Estelle rozbiła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała, matka chrzestna statku.
04.09.2022

W Kilonii już pływają elektryczne promy

Firma SFK (Schlepp und Fährgesellschaft Kiel), będąca m.in. operatorem promów w Kilonii, ma w swojej flocie już drugą całkowicie elektryczną jednostkę.
02.09.2022

Finnlines wzbogaci się o nowe ro-paxy

W Chinach powstają dwa nowe promy towarowo-pasażerskie dla Finnlines. Pierwszy z nich został właśnie zwodowany, zaś na budowie drugiego położono stępkę.
02.09.2022

Próbne cumowanie nowego promu Steny Line w Porcie Gdynia [WIDEO, ZDJĘCIA]

Stena Estelle, nowy prom Steny Line, po raz pierwszy zawitał dziś w Porcie Gdynia w ramach próbnego cumowania przy Publicznym Terminalu Promowym, z którego od niedzieli będzie kursować do Karlskrony.
29.08.2022

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia Crist, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem.
18.08.2022

Nowy prom Steny wypłynie z Polski we wrześniu

Stena Estelle, nowy prom Stena Line, wejdzie na linię Gdynia-Karlskrona w niedzielę 4 września.
17.08.2022

Polferries: koszty paliwa przekładają się na ceny usług; przenosiny do Gdyni pod znakiem zapytania

W rozmowie z WNP.pl Andrzej Madejski, prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (Polferries) odniósł się do rosnących nieustannie kosztów paliwa, które przekładają się na ceny usług promowych. Stwierdził także, że cały czas zastanawia się nad przeprowadzką do nowego terminala promowego w Gdyni.
08.08.2022

Zawody stoczniowe. Monter kadłubów: "Budowa statków przypomina układanie Lego" [WIDEO]

Stocznia Crist w Gdyni prowadzi Centrum Kształcenia Zawodowego, w którym od całkowitych podstaw szkoli monterów kadłubów. Ekspertów z wieloletnim stażem zapytaliśmy o kulisy zawodu, etapy nauki, oraz dla kogo będzie to odpowiednia praca.
26.07.2022

CNN: Atak na port w Odessie po zawarciu umowy o eksporcie zboża obnażył prawdziwe oblicze Rosji

Atak rakietowy na port w Odessie, przeprowadzony przez rosyjskie wojsko niecałą dobę po podpisaniu umowy o odblokowaniu eksportu ukraińskiego zboża, obnażył prawdziwe oblicze Moskwy i pokazał, że nie można jej wierzyć – ocenia w poniedziałek stacja CNN.
25.07.2022

Crist. Kurs na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Na początku lipca odbyło się spotkanie przedstawicieli stoczni Crist, firmy Synlift oraz Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w Ambasadzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Warszawie. Gości przyjął Pan Ahmed Al-Mansouri, II Sekretarz Ambasady ZEA.
17.07.2022

Pierwszy grecki prom elektryczny wypłynie z Pireusu w 2026 roku

Saronic Ferries wprowadzi do serwisu prom elektryczny w 2026 r. Armator zlecił opracowanie projektu C-Job Naval Architects. Będzie to pierwszy w pełni elektryczny RoPax w Grecji.
13.07.2022

Problemy z dostawami do Kaliningradu. Statki załadowane po brzegi

Po wprowadzeniu wynikających z unijnych sankcji obostrzeń w rosyjskim transporcie przez terytorium Litwy pojawiły się problemy z dostawami do Obwodu Kaliningradzkiego. Jak donoszą media, statki pływające do Bałtyjska z Ust Ługi są załadowane po brzegi, ale nie zaspokaja to potrzeb.
08.07.2022

Breeze i Seatech razem dla jednostek SOV dedykowanych dla polskiego offshore wind

Dwa biura projektowe - norweskie Breeze Ship Design i polskie Seatech Engineering - podpisały 27 czerwca list intencyjny dotyczący współpracy i rozwoju wspólnych projektów statków operacyjnych typu SOV. Jednostki będą oferowane firmom pracującym na rzecz polskiej morskiej energetyki wiatrowej.
01.07.2022

Szybki transport w Sztokholmie zapewnią elektryczne promy Candela P-12 Shuttle

Czy może być coś szybszego niż metro i tramwaje w mieście? Eksperci twierdzą, że duże miasta nie wykorzystują w pełni potencjału transportu rzecznego. Szwedzki producent łodzi elektrycznych Candela wdroży w stolicy Szwecji pierwsze elektryczne promy, które mają zapewnić szybki transport mieszkańców z przedmieść miast do centrum – w zaledwie 25 minut.
26.06.2022

Zatonęła albo nie. Co się stało ze słynną pływającą restauracją z Hongkongu?

W zeszłym tygodniu agencje informacyjne na całym świecie podały wiadomość, że słynna pływająca restauracja Jumbo, która przez dekady zacumowana była w Hongkongu, a w której stołowali się wielokrotnie znamienici goście, zatonęła podczas holowania. Teraz jednak pojawiają się nowe informacje, według których restauracja pozostała na powierzchni.
26.06.2022

Pierwszy prom wypłynął z nowego Publicznego Terminala Promowego w Gdyni [WIDEO]

Zgodnie z rozkładem, w piątek 17 czerwca, o godzinie 19:30 z nowego Publicznego Terminala Promowego w Gdyni wypłynął pierwszy statek. Był to prom Stena Spirit, który tradycyjnie udał się w stronę Karlskrony. Na pokładzie zabrał około 600 pasażerów, 140 samochodów osobowych oraz 40 ciężarówek.
19.06.2022

CAPTN zapewni Kilonii inteligentny i autonomiczny transport na lądzie i wodzie

W ramach spotkania Europejskiego Uniwersytetu Morskiego Sea EU przedstawiciele z Polski mogli zapoznać się z projektem CAPTN uniwersytetu w Kilonii. Skrót pochodzi od “Clean Autonomous Public Transport Network” i w sposób interdyscyplinarny nakreśla drogę dojścia miasta nadmorskiego do transportu inteligentnego i przyjaznego środowisku.
19.06.2022

Finnlines odebrało drugi hybrydowy prom ro-ro

Finneco II, drugi z trzech promów ro-ro klasy Eco, został dostarczony liniom Finnlines.
31.05.2022

Polferries. Przegląd najważniejszych wydarzeń

Polferries poinformowało o ostatnich działaniach. Z okazji pierwszego Dnia Kobiet w Branży Morskiej odbyły się podróże sławnych osobistości promami Polferries. Na jednostkach armatora przypłynęły pojazdy medyczne dla Ukrainy, zakończono również prace remontowe na promie Mazovia. Ale to nie wszystko.
27.05.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.