• <
KONGSBERG_2023

Finnlines wzbogaci się o nowe ro-paxy

jm

02.09.2022 14:47

Partnerzy portalu

Finnlines wzbogaci się o nowe ro-paxy - GospodarkaMorska.pl
Wodowanie Finnsirius, fot. Finnlines

W Chinach powstają dwa nowe promy towarowo-pasażerskie dla Finnlines. Pierwszy z nich został właśnie zwodowany, zaś na budowie drugiego położono stępkę.

Budowane w stoczni China Merchants Jinling ro-paxy klasy Superstar noszą już imiona Finnsirius i Finncanopus. Będą docelowo kursować z Finlandii (Naantali) do Szwecji (Kapellskär) i na Wyspy Alandzkie (Långnäs). Do eksploatacji mają trafić w 2023 roku.

Każdy z nowych promów będzie mógł pomieścić około 300 pojazdów ciężarowych, 200 osobowych i 1100 pasażerów. Statki będą mierzyć 235 metrów długości i wykorzystywać najnowsze technologie.

– Ro-paxy Superstar będą większe od istniejącej klasy Star i będą flagowymi statkami Finnlines zarówno pod względem wielkości, jak i technologii – powiedział Antonio Raimo, menadżer linii w Finnlines.

Gospodarka Morska
Położenie stępki na budowie Finncanopus, fot. Finnlines


Dwa nowe Superstary będą miały o 20 procent większą ładowność niż wspomniane statki klasy Star. Finnsirius i Finncanopus mają mieć także 323 wygodne kabiny, duże przestrzenie ogólnodostępne i oferować unowocześnione usługi na pokładzie. Zgodnie z nowymi normami, statki maja być wyposażone w technologie redukcji emisji, możliwość ładowania z lądu, systemy odzyskania ciepła odpadowego, smarowania powietrzem oraz oczyszczania wód balastowych. Oba będą miały tonaż brutto rzędu 64 600 ton i nośność 11 500 ton.

Wodowanie Finncanopus zaplanowano na styczeń 2023. Oba statki mają być dostarczone armatorowi kolejno w 3. i 4. kwartale przyszłego roku. Jednostki powstają w ramach wdrożonego przez Finnlines programu nowych budów wartego 500 milionów euro. W jego ramach zbudowano także trzy hybrydowe ro-rowce, które już pływają w regularnym serwisie.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.