• <

Zobacz, jak powstawał Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia

Dodano: 23.09.2021

Publiczny Terminal Promowy z rampą ro-ro w Gdyni kosztował 292 mln zł. Ta jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji, jaka powstała w Porcie Gdynia. Budowa trwała ponad dwa lata. 

Obiekt zakłada możliwość korzystania z niego kilku operatorów oraz przyjmowania różnych promów. Na Publicznym Terminalu Promowym zamontowano innowacyjną rampę oraz rękaw. Terminal mieści się przy Nabrzeżu Polskim. Inwestycja, za którą odpowiada Zarząd Morskiego Portu Gdynia, jest jednym z największych tego typu projektów realizowanych na terenie gdyńskiego portu od pół wieku. Przy nowym terminalu będą cumować promy o różnej długości realizujące połączenia Stena Line oraz Polferries Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Nowy terminal - nowe możliwości

Pozwoli on na cumowanie jednostkom o długości do 245 metrów (przy Nabrzeżu Helskim, gdzie promy cumują obecnie, ograniczenie to wynosi 175 metrów). Wśród zalet inwestycji wymienić trzeba doskonałe skomunikowanie z autostradą A1 i międzynarodowym systemem dróg i autostrad. W Gdyni pojawi się również opcja zasilania promów energią elektryczną z nabrzeża. Ekologiczne rozwiązanie, znane jako cold ironing, coraz częściej stosowane jest w najpopularniejszych portach.


Czytaj więcej >>

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.