Nowy okręt wejdzie w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Zastąpi dwa starsze okręty ratownicze typu Piast, wprowadzone do służby w latach 1973-1974. Umowa wykonawcza na dostawę okrętu została podpisana w grudniu 2024 roku. Plan zakłada, że „Ratownik” zostanie przekazany w IV kwartale 2029 roku. Wodowanie ma się odbyć w 2027 roku.