• <
nauta_2024

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

rk

19.04.2024 13:35 Źródło: Myklebust Verft
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Partnerzy portalu

Fot. Myklebust Verft

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.

Myklebust Verft znajduje się w Gursken na południe od Ålesund. Kontrakt na budowę promów o długości 117 metrów oznacza zwiększenie zatrudnienia i wysoki poziom aktywności w stoczni w dającej się przewidzieć przyszłości. Minister Transportu i Komunikacji Norwegii John-Ivar Nygård wyraził zadowolenie z faktu, że kontrakt na budowę tych innowacyjnych jednostek został przyznany krajowej stoczni.

- Chciałbym pogratulować Torghatten Nord i Myklebust Verft ważnego porozumienia dla norweskiego przemysłu morskiego. Rząd jest zaangażowany w zrównoważony rozwój, dobre warunki płacy i pracy, korzystanie z praktykantów, innowacje i lokalne efekty falowania w naszych kontraktach. Umowa pokazuje, że norweskie stocznie są konkurencyjne i pomoże w budowaniu większej wiedzy specjalistycznej w zakresie rozwiązań bezemisyjnych - wskazał.

- W Myklebust znaleźliśmy środowisko o wysokim poziomie wiedzy specjalistycznej w zrównoważonej cenie. Jestem dumny, że możemy to zrobić w Norwegii, ponieważ jest to duży impuls dla norweskiej społeczności technologicznej i stoczniowej. Wspólnie z władzami mamy zamiar ustanowić standard dla zupełnie nowej klasy statków, dzięki światowej klasy innowacyjnemu i klimatycznemu projektowi - powiedział Marius Hansen, dyrektor generalny Torghatten Nord.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że sfinalizowaliśmy umowę na budowę największego na świecie statku wodorowego, w ścisłej współpracy z firmą żeglugową. Wraz z klastrem morskim w Norwegii będziemy rozwijać nową wiedzę, zabezpieczać miejsca pracy i będziemy w stanie przyjąć więcej praktykantów dzięki temu zadaniu. Dostarczenie czegoś, czego nikt przed nami nie zrobił, będzie ekscytujące - zaznaczył Leiv Sindre Muren, dyrektor generalny Myklebust Verft.

- Na całym świecie nie ma innych takich projektów związanych z wodorem, które byłyby zbliżone skalą i ambicjami. Dlatego priorytetowo potraktowaliśmy poświęcenie czasu na zbudowanie zespołu norweskich dostawców w celu transportu mieszkańców, firm i turystów w bezpieczny, wydajny i wygodny sposób. Obejmuje to projektowanie, systemy bezpieczeństwa, produkcję wodoru, a teraz budowę statków. Było to szczególnie wymagające na rynku charakteryzującym się wojną i niepewnością w Europie - mówi Hansen z Torghatten Nord.

Transport pasażerski z wykorzystaniem wodoru na tak długiej i wymagającej trasie nie był realizowany nigdzie indziej na świecie. Projekt i rozwiązania techniczne mają uwzględniać wszystkie aspekty bezpieczeństwa promów podróżujących na długich dystansach na wodach narażonych na zmienne i trudne warunki pogodowe. Statki zostaną dostarczone przez Myklebust Verft w 2026 roku. Dostawcami projektu, technologii, sprzętu i wodoru w projekcie są również inne, norweskie firmy, dzięki czemu większość prac zostanie zrealizowanych z użyciem krajowych dostawców w ramach łańcucha dostaw. Twórcy projektu ściśle współpracują z Norweskim Urzędem Morskim i towarzystwem klasyfikacyjnym Lloyd's Register w celu opracowania procedur i standardów bezpieczeństwa dla tego zupełnie nowego typu promu.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.