• <
CHIPOLBROK_2026_1100x200_75_LAT

Świnoujście bez pieniędzy z rządu na promy

jm

15.12.2023 18:23
fot. Marrjkusa / VesselFinder

Świnoujście nie otrzyma w przyszłym roku subwencji rządowej na utrzymanie przepraw promowych przez Świnę.

Pomimo starań świnoujskiego ratusza, miasto nie otrzyma rządowej subwencji na utrzymanie przepraw promowych. Tym samym pieniądze na funkcjonowanie jednostek Karsibór i Bielik trzeba będzie wyciągnąć z miejskiej kasy. To duże obciążenie dla samorządu – łącznie z utrzymaniem tunelu, kosztować ma ponad 46 mln zł rocznie. Sama subwencja dotychczas wynosiła 25 mln.

Wszystko przez ustawę, która uzależnia subwencję od minimalnej liczby samochodów przeprawiających się promami. Tymczasem po otwarciu tunelu pod Świną zdecydowana większość pojazdów korzysta z niego. Prezydent Świnoujścia zabiegał o dokonanie korekt w ustawie, by wsparcie było powiązane nie z liczbą pojazdów, a z liczbą pieszych i rowerzystów. W takim przypadku miasto wciąż otrzymywałoby pieniądze na promy. Regulacje nie zostały jednak zmienione.

SOLID PORT_790_140_2024
JOTUN_2026
MORSKA_AGENCJA_GDYNIA_75LAT_PORTY, LOGISTYKA

Dziękujemy za wysłane grafiki.