Świnoujście nie otrzyma w przyszłym roku subwencji rządowej na utrzymanie przepraw promowych przez Świnę.
Pomimo starań świnoujskiego ratusza, miasto nie otrzyma rządowej subwencji na utrzymanie przepraw promowych. Tym samym pieniądze na funkcjonowanie jednostek Karsibór i Bielik trzeba będzie wyciągnąć z miejskiej kasy. To duże obciążenie dla samorządu – łącznie z utrzymaniem tunelu, kosztować ma ponad 46 mln zł rocznie. Sama subwencja dotychczas wynosiła 25 mln.
Wszystko przez ustawę, która uzależnia subwencję od minimalnej liczby samochodów przeprawiających się promami. Tymczasem po otwarciu tunelu pod Świną zdecydowana większość pojazdów korzysta z niego. Prezydent Świnoujścia zabiegał o dokonanie korekt w ustawie, by wsparcie było powiązane nie z liczbą pojazdów, a z liczbą pieszych i rowerzystów. W takim przypadku miasto wciąż otrzymywałoby pieniądze na promy. Regulacje nie zostały jednak zmienione.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
Prezesi portów: inwestycje pod kątem militarnym szansą na dodatkowy budżet
Eksperci: skutki gospodarcze brexitu były negatywne, ale bez załamania
10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
Ocean Network Express uruchamia połączenie kontenerowe z zawinięciami do Gdańska i Gdyni