• <

Pierwszy prom wypłynął z nowego Publicznego Terminala Promowego w Gdyni [WIDEO]

sg

19.06.2022 23:22 Źródło: Port Gdynia
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pierwszy prom wypłynął z nowego Publicznego Terminala Promowego w Gdyni [WIDEO]

Partnerzy portalu

Pierwszy prom wypłynął z nowego Publicznego Terminala Promowego w Gdyni [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Gdynia

Zgodnie z rozkładem, w piątek 17 czerwca, o godzinie 19:30 z nowego Publicznego Terminala Promowego w Gdyni wypłynął pierwszy statek. Był to prom Stena Spirit, który tradycyjnie udał się w stronę Karlskrony. Na pokładzie zabrał około 600 pasażerów, 140 samochodów osobowych oraz 40 ciężarówek.

Blisko 600 pasażerów promu Stena Spirit jako pierwsi przeszli odprawę na nowo otwartym Publicznym Terminalu Promowym w Gdyni. Statek, którym wybrali się do szwedzkiej Karlskrony, wypłynął z nowego przybytku Portu Gdynia w piątek 17 czerwca 2022 o godzinie 19:30. Historycznemu odpłynięciu przyglądali się wiceprezes Portu Gdynia Kazimierz Koralewski oraz dyrektor zarządzający Stena Line Marek Kiersnowski. 

Jak podkreślił prezes Koralewski, jest to bardzo ważny dzień w historii Portu Gdynia.

– Nowy terminal jest blisko centrum Gdyni, szybko się tutaj można dostać. No i jest bardzo nowoczesny. Odprawa poszła bardzo sprawnie – tak mówiła pani Martyna z Warszawy, która wraz z mężem jako jedna z pierwszych skorzystała z udogodnień na nowym terminalu. Pierwsze wypłynięcie statku zgromadziło grupę mieszkańców Gdyni, którzy obserwowali odpłynięcie promu z nabrzeża.

Jak podaje Port Gdynia, Publiczny Terminal Promowy w Gdyni jest jednym z najnowszych i najnowocześniejszych nad Bałtykiem. Mieści się blisko głównego wejścia do portu, przy nabrzeżu Polskim. Cały teren zajmuje ponad 6 ha i obejmuje główny budynek, plac postojowy i infrastrukturę, w tym rampę najazdową, umożliwiającą jednoczesny wjazd samochodów na dwa pokłady promu.

Rozwój branży promowej

– Ostatnie lata były okresem intensywnego rozwoju naszej linii. Zarówno Gdynia, jak i Karlskrona stały się punktami kluczowymi nie tylko dla naszego regionu, ale dla całej Europy, dzięki statusowi Autostrady Morskiej, jaki zyskało nasze połączenie. Początek działalności nowego Publicznego Terminala Promowego w Gdyni to także rozpoczęcie nowego etapu dla Stena Line. – powiedział dyrektor zarządzający Stena Line Polska, Marek Kiersnowski. – Niedługo wprowadzimy na linię Gdynia-Karlskrona nowe jednostki klasy E-Flexer o długości 240 m. Nowy terminal i nasze nowe statki umożliwią dalszy rozwój usług frachtowych i pasażerskich, co pozwoli na umocnienie gdyńskiego hubu transportowego a co za tym idzie - rozwój biznesów naszych klientów oraz także wzrost wymiany handlowej pomiędzy Polską a Skandynawią.– dodał.

Przeniesienie operacji Stena Line na nowy terminal promowy w Gdyni pozwala Stena Line na wprowadzenie statków nowej generacji: paliwooszczędnych, wyznaczających nowe standardy w zakresie ograniczania emisji. Już niedługo do floty na trasie Gdynia-Karlskrona dołączą dwa zupełnie nowe promy klasy E-Flexer o długości 240 m. Każdy z nich posiada 3600 metrów ładunkowych powierzchni i może zabrać nawet 1200 osób. Pierwszy z nich, Stena Estelle, został właśnie odebrany ze stoczni i rozpocznie kursowanie już tego lata.

Nowa infrastruktura i zielone rozwiązania

Miejsce nowego terminala sprzyja rozwojowi sektora frachtowego, a także wdrożeniu w przyszłości rozwiązań intermodalnych w relacji prom-kolej. Nowy terminal umożliwia też wprowadzenie nowoczesnych usprawnień operacji portowych, jakimi są na przykład bramy inteligentne Smart Gate, automatyzujące odbiór i zdawanie naczep. Kolejna kwestia bardzo istotna dla Stena Line to zrównoważony transport. Na Publicznym Terminalu Promowym będzie można wprowadzić idee „zielonego portu", a wśród nich zasilanie jednostek z lądu podczas postoju, co obniży emisję spalin.

Nowy terminal promowy jest też udogodnieniem dla pasażerów. Nowoczesny budynek oferuje znacznie więcej miejsca oraz poczekalnię z pięknym widokiem na morze. Znajduje się w odległości spaceru od centrum miasta, w interesującym turystycznie miejscu, w bezpośredniej bliskości Muzeum Emigracji, które mieści się w historycznym budynku Dworca Morskiego – jednej z ważniejszych atrakcji turystycznych Gdyni.

Gospodarka Morska
Fot. Port Gdynia
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.