• <
gryfia_70lat

Stena Line: pierwsza kobieta na stanowisku kapitana

gm

18.05.2022 21:27
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Stena Line: pierwsza kobieta na stanowisku kapitana

Partnerzy portalu

Stena Line: pierwsza kobieta na stanowisku kapitana - GospodarkaMorska.pl
Fot. Stena Line

18 maja obchodzony jest oficjalny Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu, ustanowiony przez IMO. Jak podaje Stena Line, maj to także Miesiąc Różnorodności w liniach. Z tej okazji armator ogłosił mianowanie pierwszej kobiety na stanowisko kapitana, pani kpt. ż.w. Lynette Bryson.

34-letnia Szkotka Lynette Bryson pełni funkcję kapitana nocnej wachty jednego z największych promów Stena Line, Stena Adventurer, na ruchliwej trasie Holyhead - Dublin (pomiędzy Walią a Irlandią).

Margareta Jensen Dickson, Group Head of People and Communications w Stena Line
tak skomentowała to przełomowe wydarzenie:

– Biorąc pod uwagę, że kobiety stanowią zaledwie 2% z 1,2 miliona marynarzy na świecie, jest dla nas jasne, że zachęcanie kobiet do pracy w żegludze jest niezwykle ważne. Dlatego z wielką przyjemnością możemy ogłosić, że po okresie próbnym Lynette Bryson została mianowana naszą pierwszą kobietą-kapitanem. Dziś pokazaliśmy, że kobiety mogą odnieść sukces na morzu, a Stena Line będzie je wspierać.

Kapitan Bryson studiowała fizykę i matematykę stosowaną na Uniwersytecie w Glasgow, a następnie specjalizowała się w studiach morskich w Akademiach Morskich w Warsash i Glasgow. Pracowała w sektorze rejsów wycieczkowych i w Marine Scotland, a w 2017 roku dołączyła do załogi Stena Line jako drugi oficer.

– Dorastałam w małej wiosce rybackiej w regionie Highlands w Szkocji, gdzie od najmłodszych lat żyłam
i oddychałam morzem. W szkole od razu wiedziałam, że nie chcę pracować w biurze, a muszę pracować
na morzu. Jestem niesamowicie dumna, że mogę dowodzić promem Stena Adventurer - jako pierwsza kobieta-kapitan. Nie udałoby się to bez wsparcia moich współpracowników ze Stena Line. Mam nadzieję, że moje stanowisko zachęci więcej młodych kobiet do pójścia w moje ślady i zrobienia kariery na morzu – powiedziała kpt. ż.w. Lynette Bryson.

Ambicjom Stena Line w zakresie różnorodności przyświeca 5 Cel Zrównoważonego Rozwoju ONZ „Osiągnięcie równości płci oraz wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt”, a w szczególności osiągnięcie Celu 5.5 "Zapewnienie kobietom pełnego i efektywnego udziału w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach w życiu politycznym, ekonomicznym i publicznym oraz równych szans w pełnieniu funkcji przywódczych."  Wymiernym celem jest pomyślne osiągnięcie jednego z kluczowych wskaźników realizacji tego zadania, którym jest odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.