• <
nauta_2024

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

24.04.2024 12:02 Źródło: Royal Navy
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

Partnerzy portalu

Fot. Royal Navy

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.

Podczas ceremonii w hali Devonshire Dock Hall byli obecni przedstawiciele władz, kadry sił morskich, BAE Systems i łańcucha dostaw oraz inni zaproszeni goście. Matka chrzestna okrętu, Lady Sedwill, już w ubiegłym roku odwiedziła budowany okręt, podkreślając swój udział w tym przedsięwzięciu. W trakcie uroczystości przemówiła do załogi jednostki, a następnie, zgodnei z tradycją, rozbiła o kadłub butelkę lokalnie warzonego piwa, aby zapewnić szczęście okrętowi i wszystkim służącym na jego pokładzie w ciągu 25 lat, czyli zaplanowanego okresu służby HMS Agamemnon.

- Jest to kluczowy kamień milowy dla Agamemnon i brytyjskiego programu atomowych okrętów podwodnych, przyczyniającego się do realizacji rządowego dokumentu Defence Nuclear Enterprise Command Paper, który podkreślił znaczenie naszej firmy i Barrow w realizacji tego narodowego przedsięwzięcia. Okręty podwodne klasy Astute są istotnym elementem zdolności obronnych naszego kraju i jesteśmy w pełni skoncentrowani na ukończeniu pozostałej części programu Agamemnon, aby mogła dołączyć do swoich siostrzanych okrętów podwodnych w służbie Royal Navy - zaznaczył Steve Timms, dyrektor zarządzający BAE Systems Submarines.

- Jako matka chrzestna okrętu jestem wyjątkowo zaszczycona, że mogę być tutaj, aby nadać imię najnowszemu HMS Agamemnon. Dziękuję wszystkim, którzy uczynili ten dzień możliwym i tym, którzy byli zaangażowani w budowę tego niesamowitego okrętu podwodnego. W niedalekiej przyszłości dołączy do swoich bliźniaczych jednostek w Bazie Marynarki Wojennej HMS Clyde, gdzie jestem pewna, że odniesie wielki sukces operacyjny - powiedziała wszystkim obecnym Lady Sedwill.

Uroczystość zakończyła się pokrojeniem tortu z okazji chrztu, czego dokonali Lady Sedwill i najmłodszy członek 98-osobowej załogi okrętu, 22-letni Aydon Hogg, specjalista ds. usług gastronomicznych. HMS Agamemnon jest szóstą jednostką o tej nazwie w Royal Navy, tradycja sięga 1781 roku. Na pierwszym okręcie o tej nazwie służbę rozpoczynał Horatio Nelson, przyszły admirał i bohater z bitwy pod Trafalgarem. W marynarskiej gwarze jednostki o tej nazwie są określane zdrobniale "Aggie".

-To fantastyczny zaszczyt zostać pierwszym dowódcą szóstego okrętu podwodnego typu Astute i zarazem szóstego o nazwie HMS Agamemnon. Szczególnie miło jest móc dzielić ten dzień z naszymi partnerami, przyjaciółmi i rodzinami. W końcu oni również odegrają kluczową rolę w dostarczeniu tego okrętu podwodnego do służby i nie tylko. Ceremonia nadania imienia naszemu HMS Agamemnon jest znaczącym kamieniem milowym w jego budowie i ostatecznych przygotowaniach do wodowania. To bardzo szczególny dzień dla mnie, mojej obecnej załogi i byłych członków załóg poprzednich "Aggies".  Z niecierpliwością czekamy na przygotowanie naszego "Awesome Aggie" do dołączenia do bliźniaczych jednostek we flocie Royal Navy  - powiedział dowódca okrętu, kmdr por. David "Bing" Crosby, który brał udział we wprowadzaniu do służby piątego okrętu podwodnego typu Astute, HMS Anson.


Fot. Royal Navy


Fot. Royal Navy

Ceremonia chrztu była wyjątkowa, gdyż w ciągu ostatnich kilku lat podobne wydarzenia były skromniejsze z powodu pandemii COVID-19 i związanych z tym obostrzeń. Podobnie wyglądało to w Polsce, gdy w latach 2020-2022 większość uroczystości wodowań i wcielania do służby okrętów czy statków miała zamknięty i ograniczony charakter. Stąd taka ceremonia w Baarow-in-Furness, związana była mile widzianą okazją do zaprezentowania okrętu wszystkim tym, którzy do tej pory wspierali to przedsięwzięcie, jak organizacje związane z siłami morskimi, charytatywne oraz rodziny marynarzy i stoczniowców. Brytyjski resort obrony oraz kadra dowódcza Royal Navy podkreślają, że okręty podwodne typu Astute mają być bardziej złożone i rozwinięte technologicznie niż promy kosmiczne.

HMS Agamemnon ma 97 metrów długości i waży 7 400 ton. Osiąga prędkość do 30 węzłów. Okręty typu Astute są wyposażone w wiodące na świecie urządzenia, w tym sonar Thales 207, echosondę Atlas DESO 25, dwa maszty optroniczne Thales CM010 i system identyfikacji Raytheon. Ich napęd stanowią reaktor PWR 2 firmy Rolls-Royce oraz generatory diesla MTU z mocą 600 KW. W wyposażeniu mają też potężne uzbrojenie, w tym pociski Tomahawk przeznaczone do niszczenia celów na lądzie oraz ciężkie torpedy Spearfish. Co warto nadmienić, dzięki urządzeniom do podtrzymywania życia (produkcja tlenu i wody pitnej) okręty typu Astute mogą wiele tygodni działać pod wodą bez potrzeby wynurzania się.

Zamówienie na okręty typu Astute jest realizowane od 2001 roku. Każda z jednostek kosztuje średnio 1,65 mld funtów. Prototypowy HMS Astute wszedł do służby w 2007 roku. Wiązało się z wprowadzeniem nowej generacji podstawowych okrętów podwodnych dla Royal Navy w miejsce starszych typu Trafalgar. Wraz z HMS Anston BAE Systems dostarczyła jak dotąd pięć z siedmiu zaplanowanych okrętów. Pozostałe dwa są na różnych etapach budowy. pierwsze cztery okręty podwodne typu Astute, a szósty i siódmy okręt są na zaawansowanym etapie budowy w Barrow. Ich wejście do służby jest planowane na lata 2024-2026.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.