• <
mewo_2022

Gaz-System: kierunki rozwoju to biometan, wodór i CO2

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Gaz-System: kierunki rozwoju to biometan, wodór i CO2

Partnerzy portalu

Fot. Gaz-System

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie odgrywał aktywną rolę w procesie transformacji energetycznej, w obszarach transportu biometanu, wodoru i CO2 - powiedział prezes spółki Sławomir Hinc. Potwierdził też zaangażowanie w projekt FSRU w Gdańsku.

"To co czeka operatora, to aktywna rola w procesie transformacji, zwłaszcza w obszarach biometanu, wodoru i CO2 w kontekście ich transportu sieciami" - powiedział w środę Hinc na spotkaniu z dziennikarzami. „Transformacja energetyczna to nowa rzecz, która będzie coraz bardziej widoczna w działaniach Gaz-Systemu” - ocenił.

Hinc przypomniał jednocześnie, że zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości i dostaw to główne zadania operatora.

Prezes Gaz-Systemu potwierdził zaangażowanie w kierunku realizacji domknięcia Bramy Północnej, czyli projektu pływającego terminala LNG - FSRU w Gdańsku. Jak poinformował, aktualny termin oddania do użytku terminala to 2028 r. Zaznaczył, że negocjacje z armatorem czarterującym FSRU Mitsui są praktycznie zamknięte.

W kwestii biometanu Gaz-System widzi swoją istotną rolę w tworzeniu i animowaniu tego rynku. "Najważniejsza jest tu warstwa regulacyjna" - ocenił Hinc.

W obszarze wodoru Gaz-System ma ambicje uzyskania statusu operatora przesyłowego i aktywnie uczestniczyć w tworzeniu ram i połączeń między źródłami a odbiorcami. „Jesteśmy dopiero po przyjęciu europejskiego pakietu regulacji wodorowych, ale widzimy swoją rolę w implementacji, finansowaniu i tworzeniu infrastruktury” - powiedział Hinc.

Przypomniał, że operator uruchomi projekt wodorowej mapy Polski, który polega na zlokalizowaniu miejsc podaży i popytu dla wodoru. Na tej podstawie stworzymy sieć szkieletową tylko do transportu wodoru - zapowiedział.

Natomiast w obszarze CO2 Gaz-System powinien zajmować się transportem, co przekłada się na przyspieszenie dekarbonizacji i ograniczenia emisji.

Hinc poinformował też, że termin 30 kwietnia br. na oddanie trzeciego zbiornika na skroplony gaz w terminalu LNG w Świnoujściu nie jest już aktualny. Inwestycja miała opóźnienia, obecnie jesteśmy blisko zakończenia części budowy, natomiast pozostają jeszcze zezwolenia, odbiory - wyjaśnił. Na dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie określić konkretnej daty - podkreślił prezes Gaz-Systemu.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu. (PAP)

wkr/ drag/

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.