• <

Wynik wyszukiwania - "Astute" - Wiadomości

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.
24.04.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

Wielki, czarny worek skrywa pierwszą sekcję atomowego okrętu podwodnego nowej generacji dla Royal Navy

Element przyszłego HMS Dreadnought przetransportowano ulicami miasta z zakładu produkcyjnego BAE Systems do hali dokowej Devonshire. To element wielkiego przedsięwzięcia, związanego z budową nowych okrętów zdolnych do odstraszania nuklearnego, chroniących Wielką Brytanię.
19.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Niczym potwór z Loch Ness. Nuklearny okręt podwodny budzi podziw i przeraża swoim wyglądem

Z udziałem najwyższych władz państwowych powitano powracający z długotrwałego patrolu atomowy okręt podwodny typu Vanguard, zdolny do wystrzeliwania pocisków balistycznych. Tego rodzaju jednostki stanowią główną broń odstraszania i jedną z najpotężniejszych broni w arsenale Royal Navy.
18.09.2023

Amerykański atomowy okręt podwodny przybył do Australii. Pierwsza taka wizyta

Do portu wojennego w Perth, znajdującego się w Zachodniej Australii wszedł USS North Carolina (SSN 777). Wizyta ma związek z wykonywanym patrolem w rejonie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Jest to również dowód zmiany polityki australijskiego rządu względem obecności okrętów o napędzie jądrowym, w tym w związku z planowaną budową okrętów tego rodzaju dla Australian Royal Navy w ramach AUKUS.
07.08.2023

Dowódca Royal Navy: brak chętnych do służby na okrętach podwodnych to wyzwanie

Wyzwaniem dla brytyjskiego odstraszania nuklearnego jest spadająca liczba chętnych do służby na okrętach podwodnych - przyznał w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dowódca Royal Navy, admirał Ben Key.
19.06.2023

Poufne dokumenty na temat atomowego okrętu podwodnego znalezione w publicznej toalecie

Poufne dokumenty dotyczące nowego atomowego brytyjskiego okrętu podwodnego znaleziono w toalecie jednego z pubów w Barrow-in-Furness – ujawnił w sobotę dziennik "The Sun". Marynarka wojenna wszczęła dochodzenie, ale zapewnia, że nie było tam żadnych ściśle tajnych informacji.
30.04.2023

Partner programu Miecznik zapewni technologię na brytyjskie fregaty Typ 31

Podobnie jak Polska, Wielka Brytania dąży do rozwoju swoich sił morskich w postaci budowy nowoczesnych, wielozadaniowych okrętów. W obu sytuacjach w przedsięwzięcia są zaangażowane te same firmy, stąd można domniemywać podobnych rozwiązań i wyposażenia zarówno na polskich, jak i brytyjskich fregatach.
12.04.2023

Rozpoczęło się cięcie blach pod budowę fregaty nowej generacji dla Royal Navy

W stoczni należącej do BAE Systems w Glasgow rozpoczęto prace nad czwartą fregatą typu 26, wartą blisko 840 mln funtów, która będzie się nazywać HMS Birmingham. Będzie to czwarty okręt w historii Royal Navy, który będzie się tak nazywał. To również ważne wydarzenie dla brytyjskiego przemysłu stoczniowego.
05.04.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Royal Navy wzmacnia swoją flotę podwodną. Nowy okręt opuszcza stocznię Bae Systems

Zaprojektowany i zbudowany przez BAE Systems dla Royal Navy okręt podwodny HMS Anson (S 123) opuścił 19 lutego br. stocznię firmy w Barrow-in-Furness i po raz pierwszy wyszedł na otwarte morze. To piąta jednostka typu Astute.
20.02.2023

Royal Navy zamawia bezzałogowy okręt podwodny

Firma MSubs z Plymouth podpisała z brytyjską Marynarką Wojenną kontrakt na budowę bezzałogowego okrętu podwodnego o wartości 15,4 mln funtów, w ramach projektu Cetus.
05.12.2022

Brytyjczycy szkolą australijskich marynarzy atomowych okrętów podwodnych

Australijscy marynarze zostaną przeszkoleni przez brytyjską marynarkę wojenną na pokładzie okrętów podwodnych o napędzie atomowym, co jest kolejnym krokiem w kierunku stworzenia przez Canberrę własnej floty okrętów w ramach przełomowego porozumienia o bezpieczeństwie AUKUS.
04.09.2022

Brytyjczycy projektują nowe atomowe okręty podwodne

Brytyjskie ministerstwo obrony podpisało z koncernem zbrojeniowym BAE Systems kontrakt, na mocy którego firma rozpocznie prace projektowe nad zupełnie nowym okrętem podwodnym dla Royal Navy. Napęd do okrętów opracuje Rolls-Royce.
21.09.2021

Piąty okręt podwodny typu Astute otrzymał nazwę Anson

Piąty okręt podwodny typu Astute został oficjalnie nazwany Anson podczas ceremonii w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness w Cumbrii.
11.12.2020

HMS Audacious wyrusza do swojej macierzystej bazy

HMS Audacious, czwarty z siedmiu okrętów podwodnych typu Astute budowanych przez BAE Systems dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy), wyszedł dziś w morze ze stoczni w Barrow-in-Furness.
07.04.2020

BAE Systems otwiera Akademię Okrętów Podwodnych

Sekretarz Stanu ds. Obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson oficjalnie otworzył dziś Akademię Umiejętności i Wiedzy w zakładach budowy okrętów podwodnych BAE Systems zlokalizowanych w Barrow-in-Furness, w hrabstwie Kumbria.
06.12.2018

Brytyjski MON przyznał Bae Systems kontrakty wartości 2,4 mld GBP na okręty podwodne dla Royal Navy

BAE Systems otrzymało kontrakt wartości 1,5 mld GBP na dostawę siódmego okrętu podwodnego typu Astute oraz 900 mln GBP na kolejną fazę programu budowy okrętów podwodnych typu Dreadnought. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Gavin Williamson ogłosił te kontrakty podczas dzisiejszej wizyty w stoczni spółki w Barrow-in-Furness w Umbrii, gdzie są budowane okręty podwodne.
14.05.2018

Pierwsze zanurzenie czwartego okrętu podwodnego typu Astute

Czwarty okręt podwodny typu Astute, który jest budowany pod nazwą Audacious przez BAE Systems dla Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii), zakończył istotny etap prac, wykonując pierwsze zanurzenie. Wyważenie okrętu i zanurzenie odbyło się w ubiegłym tygodniu w basenie portowym w Devonshire Dock w siedzibie firmy w Barrow-in-Furness i trwało ponad dwa dni.
16.01.2018

BAE Ssytems i Cammell Laird podpisują umowę o współpracy dotyczącą okrętów Typ 31e

W odpowiedzi na wymagania opracowywane przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przedstawione w Narodowej Strategii Budowy Okrętów, BAE Systems i producent statków cywilnych Cammell Laird połączą swoje umiejętności inżynierskie i związane z projektowaniem okrętów, a także doświadczenie w zakresie systemów bojowych. Firmy podpisały porozumienie w celu złożenia wspólnej oferty na produkcję adaptowalnych fregat wielozadaniowych Typ 31e.
18.10.2017

Zwodowano atomowy okręt podwodny dla brytyjskiej marynarki. Jego budowa kosztowała miliard funtów

HMS Audacious to już czwarty okręt podwodny klasy Astute, który trafił do brytyjskiej marynarki. Jego wodowanie odbyło się 28 kwietnia w stoczni BAE Systems w angielskim Barrow-in-Furness.
04.05.2017

BAE Systems z kontraktem na nowy okręt podwodny Agamemnon

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało BAE Systems kontrakt w wysokości 1,4 mld GBP na dostawę kolejnego okrętu podwodnego typu Astute do Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy).
19.04.2017

Gigant na ulicach Wielkiej Brytanii

Ogromna, cylindryczna konstrukcja, część atomowego okrętu podwodnego HMS Anson, przejechała ulicami Barrow w Wielkiej Brytanii.
14.12.2015

Pierwsze zanurzenie HMS Artful (wideo)

Wielka Brytania, Barrow in Furness – HMS Artful, trzeci z okrętów podwodnych typu Astute, budowanych przez BAE Systems dla Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii), po raz pierwszy dokonał zanurzenia, będącego punktem zwrotnym w przygotowaniach do prób morskich, które odbędą się w przyszłym roku.
08.10.2014

Załoga okrętu podwodnego upija się do nieprzytomności. Jest śledztwo

Brytyjskie władze wojskowe zaniepokojone pijaństwem załogi okrętu podwodnego Royal Navy - HMS Astute - wszczęły śledztwo - poinformował "The Huffington Post". To nie pierwsza sprawa dotycząca tej najwyraźniej pechowej jednostki. Wcześniej "The Guardian" nazwał go "powolnym, nieszczelnym i zardzewiałym".
28.01.2013

Najnowszy brytyjski okręt podwodny. Powolny, nieszczelny i zardzewiały

"Powolny, nieszczelny i zardzewiały" - tak brytyjski dziennik "Guardian" zatytułował ostatnio artykuł o HMS Astute - najnowszym okręcie podwodnym Royal Navy, który na łamy prasy wielokrotnie trafiał za sprawą rozmaitych wpadek i usterek.
12.12.2012

Submarine po angielsku

Poczucie humoru i odpowiedzialność to zdaniem Brytyjczyków najlepsze cechy podwodniaka.
01.03.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.