• <

Piąty okręt podwodny typu Astute otrzymał nazwę Anson

ew

11.12.2020 23:03 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Piąty okręt podwodny typu Astute otrzymał nazwę Anson
Piąty okręt podwodny typu Astute otrzymał nazwę Anson - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

Piąty okręt podwodny typu Astute został oficjalnie nazwany Anson podczas ceremonii w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness w Cumbrii.

Zgodnie z tradycją Anson został pobłogosławiony przez Wielebnego Martyna Gougha QHC, Kapelana Floty i Archidiakona Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy), a następnie ochrzczony butelką cydru rozbitą o jego kadłub.

Ten okręt podwodny o długości 97 metrów i wyporności 7400 ton ma zostać zwodowany w Barrow na początku przyszłego roku, przed wyjściem na próby morskie w 2022 r.

Program Astute przewiduje dostarczenie siedmiu uderzeniowych okrętów podwodnych dla Royal Navy, a pracuje przy nim pracuje ponad 1700 osób. Na początku tego roku HMS Audacious, czwarty okręt tego typu, opuścił Barrow i udał się do swojej bazy operacyjnej Clyde w Faslane.

W Barrow trwają również prace nad szóstą i siódmą jednostką typu Astute, a także dwoma pierwszymi okrętami typu Dreadnought, które reprezentują następną generacją okrętów podwodnych zdolnych do odstraszania atomowego.

Pomimo pandemii COVID-19, prace nad okrętami typu Astute i Dreadnought trwały przez cały bieżący rok w stoczni Barrow i zakładach podwykonawców. Wdrożone zostały zasadnicze zmiany, aby umożliwić pracownikom bezpieczną pracę i zachowanie dystansu społecznego. Z tego powodu tylko niewielka grupa osób mogła być świadkami ceremonii nadania imienia.

Cliff Robson, dyrektor zarządzający działu okrętów podwodnych w BAE Systems, powiedział: „Chrzest okrętu Anson to znaczący krok w kierunku dołączenia kolejnej jednostki do pozostałych czterech okrętów podwodnych typu Astute, które są już w służbie Royal Navy. W tym roku wdrożyliśmy działania mające na celu zapewnienie naszym pracownikom bezpieczeństwa, jednocześnie pozwalając im na kontynuowanie ważnej roli dostarczania krytycznych zdolności naszym klientom. Osiągnięcie tego ważnego etapu jest świadectwem oddanej pracy naszych pracowników, naszych partnerów z Royal Navy i Agencji ds. Dostaw Okrętów Podwodnych (Submarine Delivery Agency)”.

Każdy okręt podwodny ma sponsora, którego rola obejmuje udział w ceremonii oficjalnego nadania imienia (chrztu). Sponsorem (matką chrzestną) Ansona jest Julie Weale, żona kontradmirała Johna Weale'a, który na początku tego roku przeszedł na emeryturę, opuszczając Royal Navy jako szef służby podwodnej i oficer flagowy Szkocji i Irlandii Północnej.

Ian Booth, dyrektor naczelny Submarine Delivery Agency, powiedział: „To pierwszy okręt podwodny, ale i ósma jednostka marynarki wojennej nosząca nazwę noszący nazwę HMS Anson, która ma bogatą historię sięgającą kilkuset lat. Jestem pewien, że będzie kontynuował to dziedzictwo również w przyszłości, dołączając do światowej czołówki najnowocześniejszej floty okrętów podwodnych, która ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu Wielkiej Brytanii”.

Zaawansowana technologia jądrowa zapewnia, że okręty podwodne typu Astute nigdy nie wymagają tankowania paliwa i mogą wytwarzać własny tlen i świeżą wodę z oceanu, co oznacza, że mogą opłynąć kulę ziemską bez wynurzenia. Załoga okrętu liczy 98 oficerów i marynarzy, którzy mogą oglądać otoczenie przez najdoskonalsze na świecie czujniki. Okręty typu Astute przenoszą zarówno taktyczne pociski manewrujące Tomahawk Land Attack Cruise Missiles (TLAM), jak i ciężkie torpedy Spearfish.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34362,00 $ tona 0,20% 15 wrz
 Cynk 3051,00 $ tona 1,23% 15 wrz
 Aluminium 2867,00 $ tona 0,74% 15 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.