• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Brytyjczycy szkolą australijskich marynarzy atomowych okrętów podwodnych

zk

04.09.2022 17:45
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Brytyjczycy szkolą australijskich marynarzy atomowych okrętów podwodnych

Partnerzy portalu

Brytyjczycy szkolą australijskich marynarzy atomowych okrętów podwodnych - GospodarkaMorska.pl
Fot. navy.mil

Australijscy marynarze zostaną przeszkoleni przez brytyjską marynarkę wojenną na pokładzie okrętów podwodnych o napędzie atomowym, co jest kolejnym krokiem w kierunku stworzenia przez Canberrę własnej floty okrętów w ramach przełomowego porozumienia o bezpieczeństwie AUKUS.

W ubiegłą środę minister obrony Australii Richard Marles dołączył do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona podczas oddania do użytku atomowego okrętu podwodnego klasy HMS Anson Astute w Wielkiej Brytanii. Johnson oznajmił, że australijscy marynarze będą szkolić się na HMS Anson.

Marles komentował w czwartkowym oświadczeniu, że Australia "pracuje ręka w rękę" z Wielką Brytanią nad budowaniem umiejętności, które pozwolą im pewnego dnia wystawić własną flotę atomowych okrętów podwodnych. Termin szkolenia nie został ujawniony.

- Pokazana technologia, możliwości i zabójcza siła są naprawdę imponujące, a Australia nie może się doczekać postępu naszych rozmów w ramach partnerstwa AUKUS - powiedział minister.

Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone zawarły we wrześniu ubiegłego roku pakt w celu pogłębienia więzi obronnych i zwiększenia wymiany informacji wywiadowczych i technologii w obliczu rosnącej presji Chin w regionie Azji i Pacyfiku.

W ramach umowy, znanej jako AUKUS, Wielka Brytania i USA zgodziły się pomóc Australii w budowie i obsłudze własnej floty okrętów podwodnych z napędem jądrowym do 2040 roku, znacznie zwiększając zasięg militarny Canberry.

Szkolenie australijskich marynarzy jest kolejnym krokiem w kierunku wypełnienia umowy AUKUS, ale wiele szczegółów musi jeszcze zostać ustalonych. Australia nie poinformowała jeszcze, czy będzie wzorować się na modelach brytyjskich, czy amerykańskich, ani kiedy nowe okręty będą gotowe do służby.

Marles powiedział w czerwcu, że oczekiwanie, iż okręty podwodne będą gotowe do 2030 roku, byłoby "skrajnie optymistyczne".Źródło: gcaptain.com

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.