• <

Wynik wyszukiwania - "australia " - Wiadomości

Australia odrzuciła odpowiedzialność za incydent na Morzu Żółtym z udziałem chińskiego myśliwca

Premier Australii Anthony Albanese odrzucił w środę oskarżenie Chin dotyczące sobotniego incydentu z udziałem maszyn wojskowych w międzynarodowej przestrzeni powietrznej na Morzu Żółtym – informuje AP.
08.05.2024

Wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie

W kolejnych 25 latach wodór stworzy rynek wart 1,4 bln dolarów rocznie - wynika z raportu "Green hydrogen: Energizing the path to net zero" firmy Deloitte. Dzięki wykorzystaniu zielonego wodoru może powstać milion nowych miejsc pracy rocznie do 2030 r. - dodano.
25.04.2024

Australijski MON zapowiada rozwój floty okrętów podwodnych i nawodnych

Australijski minister obrony Ruchard Marles zaprezentował w środę pierwszą narodową strategię obrony, zapowiedział przeznaczenie w ciągu 10 lat dodatkowych 50 mld dolarów australijskich na obronę. Resort obrony zwrócił uwagę na konieczność powstrzymywania "taktyki przymusu" ze strony Pekinu w regionie, co skrytykował już chiński MSZ.
17.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Chińska Armia zapowiedziała manewry na spornym morzu, gdzie ćwiczyć będą też wojska USA i sojuszników

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) zapowiedziała na niedzielę "patrole bojowe" marynarki wojennej i sił powietrznych na spornym Morzu Południowochińskim, gdzie tego samego dnia ćwiczyć mają wojska USA, Filipin, Japonii i Australii.
07.04.2024

USA i sojusznicy przeprowadzą manewry morskie w strefie, do której roszczą sobie prawo Chiny

Filipiny, USA, Japonia i Australia przeprowadzą w niedzielę wspólne manewry na Morzu Południowochińskim – poinformowała w czwartek agencja AFP, powołując się na dwa źródła dyplomatyczne. Ćwiczenia odbędą się w strefie, do której roszczą sobie prawo zarówno Filipiny, jak i Chiny.
04.04.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

Australia i Wielka Brytania podpisały nowe porozumienie o współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa

Australia i Wielka Brytania podpisały w czwartek w Canberze nową umowę o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Porozumienie ma ułatwić wspólne działanie sił obronnych obu krajów.
21.03.2024

Szczyt Australia-ASEAN: Canberra przekaże fundusze na bezpieczeństwo morskie w regionie

Australia i Azja Południowo-Wschodnia stoją w obliczu wspólnych zagrożeń w związku z rosnącymi napięciami w regionie Azji i Pacyfiku – oświadczyła w poniedziałek szefowa australijskiego MSZ Penny Wong. Otwierając szczyt państw regionu, zapowiedziała, że Canberra przekaże 64 mln dolarów australijskich (ok. 165 mln zł) na "wolne, otwarte" Morze Południowochińskie.
04.03.2024

Wyścig po niderlandzką "Orkę" niemal na finiszu. Pojawiają się zaskakujące informacje o wyborze oferenta

W ciągu najbliższych dwóch tygodni holenderskie Ministerstwo Obrony ma ogłosić, kto stanie się wykonawcą budowy nowych okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w miejsce stopniowo wycofywanych jednostek typu Walrus. Mimo że czasu zostało niewiele, rywalizacja zdaje się nabierać tempa, czemu towarzyszą nowe wieści.
29.02.2024

Australia chce podwoić liczebność okrętów marynarki wojennej

Australijski rząd przedstawił we wtorek plany zwiększenia wydatków na obronność o dodatkowe 11,1 mld dolarów australijskich (7,25 mld dolarów amerykańskich) w ciągu następnej dekady, aby podwoić liczebność nawodnych okrętów wojennych w obliczu przyspieszającego wyścigu zbrojeń w regionie Azji i Pacyfiku.
20.02.2024

USA, Japonia i Australia przeprowadziły wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim

Marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii przeprowadziły w środę i czwartek wspólne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim – poinformowała agencja AP. Nie ujawniono, czy ćwiczenia były prowadzone w pobliżu spornych wysp i mielizn, do których Chiny roszczą sobie prawa.
08.02.2024

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły w 2023 r. o 3%. Porty morskie beneficjentami

W 2023 r. globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 3%, co zdaniem UNCTAD jest efektem mniejszych obaw przed recesją. W biznesie morskim inwestorzy byli aktywni szczególnie w sektorze Oil & Gas oraz produkcji owoców morza, turystyce, morskim transporcie i portach. Sektor morskiej energetyki wiatrowej przeżywał natomiast niespodziewane wycofywanie się z kontraktów, o czym pisaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl.
25.01.2024

Rząd Federalny Australii odrzuca plany budowy terminalu energii odnawialnej

Plany rozwoju infrastruktury morskiej energetyki wiatrowej w miejscowości Hastings (stan Wiktoria) w Australii stanęły pod znakiem zapytania po tym, jak rząd federalny wykluczył możliwość budowy terminalu energii odnawialnej w porcie w Hastings. Powodem decyzji miało być stwarzanie „wyraźnie niedopuszczalnego” wpływu na lokalne środowiska.
18.01.2024

[ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY] USA i Wielka Brytania zaatakowały Huti za ataki na żeglugę cywilną. Świat reaguje

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, przy wsparciu Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii, zaatakowały cele jemeńskiej bojówki Huti w odpowiedzi na trwające od kilku tygodni ataki na statki cywilne na Morzu Czerwonym, które zachwiały światowymi łańcuchami dostaw. Do ataku doszło dziś w nocy. Najnowsze komentarze i doniesienia o ataku i jego skutkach publikujemy poniżej.
14.01.2024

LawConnect zwycięzcą regat Sydney-Hobart

Drugi przed rokiem jacht "LawConnect" wygrał 78. edycję regat żeglarskich Sydney - Hobart, wyprzedzając po niezwykle zaciętym wyścigu zwycięzcę ubiegłorocznej edycji "Andoo Comanche". Na mecie różnica między nimi wyniosła tylko 51 sekund.
29.12.2023

Konosament – klauzule zwalniające z odpowiedzialności z tytułu „misdelivery”

W 1909, precedens „Chartered Bank of India Australia and China v British India Steam Navigation Co” [1909] AC 369 (PC), opowiedział się za możliwością umownego wyłączenia odpowiedzialności przewoźnika z tytułu zawinionego wydania ładunku bez konosamentu (to jest naruszenie przez przewoźnika konosamentowej umowy frachtowej, które to naruszenie miało charakter „fundamental breach of the contract”).
29.12.2023

Regaty Sydney-Hobart - dwa jachty na czele, rekordu trasy nie będzie

Najlepszy przed rokiem jacht "Andoo Comanche" i druga w poprzedniej edycji inna jednostka klasy super maxi "LawConnect" oderwały się od reszty stawki i prawdopodobnie między sobą stoczą walką o zwycięstwo w 78. regatach żeglarskich Sydney - Hobart.
27.12.2023

Szef koncernu Babcock: udział w programie Miecznik sprawił, że Polska stała się naszym najważniejszym partnerem w regionie

Udział w programie budowy fregat Miecznik sprawił, że Polska stała się naszym najważniejszym centrum działalności i partnerem w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Chcemy zoptymalizować tu działania, by rozwinąć się w tym rejonie - powiedział PAP CEO koncernu Babcock, David Lockwood.
24.12.2023

[WIDEO] Australia. Propalestyński protest na kajakach zablokował izraelski kontenerowiec

Grupa propalestyńskich protestujących zablokowała wpłynięcie kontenerowca izraelskich linii ZIM do portu w australijskim Melbourne.
22.12.2023

Australia planuje nowy terminal kontenerowy

Na południe od portu kontenerowego Fremantle w Australii, w miejscowości Kwinana, ma powstać nowy terminal kontenerowy. Preferowaną lokalizację wskazał rząd Australii Zachodniej.
09.12.2023

Filipiny i Australia rozpoczęły wspólne patrole na Morzu Południowochińskim

Filipiny i Australia rozpoczęły w sobotę pierwsze wspólne patrole na Morzu Południowochińskim. Wcześniej Filipiny ogłosiły o podobnym porozumieniu z USA i krajami basenu Pacyfiku. Coraz bardziej agresywne Chiny roszczą sobie prawa do prawie całego tego akwenu.
25.11.2023

Unia na gazie. Morski import LNG do Unii Europejskiej rośnie, ceny spadają

Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Unii Europejskiej dzięki dynamicznemu wzrostowi eksportu LNG ze Stanów Zjednoczonych. W zeszłym roku światowy handel LNG drogą morską w dalszym ciągu rósł, do czego przyczyniła się głównie zmiana łańcuchów dostaw po napaści Rosji na Ukrainę.
16.11.2023

Lekkie wzrosty, ale realia dalekie od optymizmu. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 41-44/2023)

W ostatnich tygodniach na rynkach przewozów masowych ładunków suchych oraz płynnych zaobserwowano pewne optymistyczne sygnały dotyczące parametrów stawek czarterowych i frachtowych. Zyskiwały niektóre sektory wskazanych segmentów. Pozytywnych akcentów dopatrywano się również w niedalekiej przyszłości, powołując się na różnorodne wydarzenia oraz fakty. Rzeczywiście rynek doznaje dość znacznych fluktuacji, natomiast stałe trendy i kierunki nie pozwalają raczej twierdzić, że przewoźników czekają tylko i wyłącznie wzrosty.
15.11.2023

Trump ujawnił tajemnice nt. nuklearnych okrętów podwodnych australijskiemu miliarderowi

Były prezydent Donald Trump ujawnił tajemnice nt. nuklearnych okrętów podwodnych australijskiemu miliarderowi Anthony'emu Prattowi, zdradzając mu szczegóły dotyczące zdolności okrętów - podały w czwartek ABC News i "New York Times". Pratt miał później powtórzyć te informacje dziesiątkom osób.
08.10.2023

Austal dostarcza zamawiającemu 17 patrolowiec typu Guardian

Australijski koncern realizuje zamówienie w zakresie budowy statków i okrętów przekazał kolejną jednostkę z serii szybkich okrętów patrolowych. Od 2018 roku należąca do niego stocznia dostarczyła już zamawiającemu 17 z 22 zaplanowanych jednostek, z czego nie wszystkie trafią do australijskich sił morskich, ale też należących do państw zaprzyjaźnionych.
06.10.2023

Lukratywny biznes: przemyt nielegalnych migrantów przez Morze Śródziemne do UE wart setki milionów euro

W pierwszej połowie 2023 r. migranci zapłacili przemytnikom co najmniej 360 milionów euro, by nielegalnie przedostać się przez Morze Śródziemne do Unii Europejskiej - od 2 tys. do 15 tys. euro za osobę. Przemyt organizują gangi, ale zaangażowane są całe lokalne społeczności.
04.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Australia zainwestuje miliard dolarów celem zwiększenia bezpieczeństwa morskiego

Ekspansja Chin na Oceanie Spokojnym i Indyjskim jest powodem międzynarodowych napięć w regionie, w związku z czym wiele państw dąży do wzmocnienia swojego potencjału obronnego, w tym morskiego. Dotyczy to również Australii, której rząd zdecydował o zainwestowaniu dodatkowych środków w systemy obronne, pozwalające na zwiększenie zdolności w zakresie nadzoru morskiego kluczowych tras żeglugowych oraz wód terytorialnych.
20.09.2023

Thales zapewni wsparcie eksploatacyjne dla kanadyjskich okrętów

Rząd Kanady przyznał Thales Canada i Thales Australia kontrakt w ramach spółki joint venture kontrakt, który zapewni flocie utrzymanie sprawności operacyjnej oraz gotowości bojowej. Firma chce w związku z tym wykorzystać posiadane doświadczenie, nabyte przez lata wspierania serwisu i modernizacji okrętów kanadyjskich, australijskich oraz innych państw.
08.09.2023

Australijscy ratownicy dotarli do chorego naukowca na odległej stacji badawczej w Antarktyce

Chory naukowiec, po którego na odległą stację badawczą w Antarktyce wysłano w ubiegłym tygodniu australijski lodołamacz ze śmigłowcami i ekipą ratowników, jest już w drodze na Tasmanię, gdzie otrzyma pomoc medyczną – podała w poniedziałek stacja BBC.
05.09.2023

Australijski lodołamacz wyruszył na pomoc choremu naukowcowi na Antarktyce

Australijski lodołamacz Nuyina wyruszył z Tasmanii do Antarktyki z misją ratunkową; naukowiec przebywający w stacji Casey Australijskiego Programu Antarktycznego (AAP) potrzebuje specjalistycznego leczenia - poinformowała w sobotę BBC, powołując się na komunikat AAP.
02.09.2023

Polska firma zbuduje największą morską farmę wiatrową na świecie

Konsorcjum pod przewodnictwem Grupy Kapitałowej Respect Energy Holding planuje wybudować największą morską farmę wiatrową na świecie. Jej moc zainstalowana ma wynosić blisko 6 GW.
21.08.2023

Chiny i Rosja bardzo aktywne w regionie Morza Wschodniochińskiego

Japońskie wojsko poderwało myśliwce po wykryciu dwóch rosyjskich samolotów zwiadowczych Ił-38 w przestrzeni powietrznej pomiędzy Morzem Japońskim a Morzem Wschodniochińskim – podała w piątek agencja Reutera. Aktywność militarna Rosji i Chin zbiega się w czasie z zaplanowanym na piątek szczytem przywódców Korei Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych.
18.08.2023

Amerykański atomowy okręt podwodny przybył do Australii. Pierwsza taka wizyta

Do portu wojennego w Perth, znajdującego się w Zachodniej Australii wszedł USS North Carolina (SSN 777). Wizyta ma związek z wykonywanym patrolem w rejonie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku. Jest to również dowód zmiany polityki australijskiego rządu względem obecności okrętów o napędzie jądrowym, w tym w związku z planowaną budową okrętów tego rodzaju dla Australian Royal Navy w ramach AUKUS.
07.08.2023

Poprawka do ustawy o obronności USA może uderzyć w branżę okrętową w zakresie współpracy z US Navy

Senat USA dodał poprawkę do obowiązkowej ustawy o środkach na obronę National Defense Authorization Act (NDAA), która zakazałaby produkcji zagranicznych komponentów w przemyśle stoczniowym Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych do 2033 roku.
28.07.2023

Rynek żeglugowy na wakacjach. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 25-27/2023)

O istotnych wydarzeniach w segmentach żeglugi masowej i zbiornikowcowej piszemy w naszym cyklicznym raporcie rynku żeglugowego. Omawiamy szczegóły tych zdarzeń oraz najważniejsze bieżące trendy z dalszymi perspektywami.
14.07.2023

Portfel zamówień na zbiornikowce LNG osiągnął 50% floty w eksploatacji

Statki zasilane paliwem alternatywnym stanowiły około 60% nowych zamówień od początku 2022 r. w GT, głównie dzięki zamówieniom na statki dwupaliwowe LNG i coraz częściej metanolowi, a obecnie stanowią 5% GT floty i 47% zamówień ustalił Clarksons Research.
06.07.2023

Drugi przystanek Kite Cup 2023 w Jastarni za nami

W pierwszy weekend lipca został rozegrany kolejny przystanek zawodów Kite Cup - Mistrzostwa i Puchar Polski w Kitesurfingu oraz Wingfoilu. Sportowe zmagania odbyły się w Jastarni, zaś spektakl podniebnych ewolucji freestylerów można było podziwiać w Kuźnicy. Finał 18. zawodów Kite Cup odbędzie pod koniec sierpnia w Rewie.
03.07.2023

Instytut Jagielloński: nowy indeks określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju

Indeks Bezpieczeństwa Energetycznego to nowy wskaźnik, który określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju - poinformował w czwartek Instytut Jagielloński. Analitycy instytutu wskazali, że według danych za 2022 r. Polska zajęła w tym rankingu 33. miejsce na 45 państw.
25.05.2023

Ambasador Chin żąda pomocy w poszukiwaniu zaginionej łodzi z 39 osobami na pokładzie

Ambasador Chin w Australii Xiao Qian zażądał w czwartek w imieniu prezydenta swojego kraju Xi Jinpinga pomocy Australii i innych krajów w poszukiwaniu zaginionej chińskiej łodzi rybackiej, która wywróciła się w środę na Oceanie Indyjskim. Według chińskich mediów dotychczas odnaleziono 2 ciała.
18.05.2023

Australia wydzieliła obszar morski do testów technologii autonomicznych

Australia stworzyła przybrzeżny poligon morski służący do testów technologii autonomicznych. Skorzystanie z niego nie będzie wymagało pozwoleń.
16.05.2023

Australijczycy protestują przeciwko bazie okrętów podwodnych

Tysiące Australijczyków zebrało się w proteście przeciwko utworzeniu bazy nuklearnych okrętów podwodnych w Port Kembla na wschodnim wybrzeżu kraju.
10.05.2023

Dokumenty przewozowe w międzynarodowych dostawach dla beverage

Przygotowanie poprawnie wypełnionych dokumentów przewozowych ma kluczowe znaczenie dla szybkiej organizacji dostaw i sprawnej obsługi celnej. Jest to szczególnie ważne dla firm z branży beverage, które obracają towarami wrażliwymi takimi jak soki, wina, komponenty do produkcji napojów, itp. Eksperci Hillebrand Gori, operatora logistycznego specjalizującego się w obsłudze tej branży, przygotowali krótki przewodnik na temat dokumentów przewozowych.
26.04.2023

Czarter na czas "hire" - wybrane zagadnienia

W kontynuacji naszych opracowań dotyczących czarteru na czas powracamy do jednej z kluczowych kwestii – warunków płatności opłaty czarterowej – „hire”. Standardową praktyką czarterów tego typu, jest ustalenie płatności „z góry”(„in advance”) dokonywanej w okresach „miesięcznych” („per calendar month in advance” – Kl. 9, linia 109 SHELLTIME 4), „półmiesięcznych” („semi-monthly in advance” – Kl 5, linia 58 NYPE 1946), czy „15-dniowych” („15 days in advance” - Kl. 11, linia 147 NYPE 93).
24.04.2023

Podwodny potencjał Australii. Czy AUKUS wstrząśnie Pacyfikiem? [WYWIAD]

Podpisanie z udziałem premierów Australii i Wlk. Brytanii oraz prezydenta USA porozumienia w sprawie okrętów podwodnych wywołało istne tąpnięcie międzynarodowe. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo, gospodarkę morską i politykę na Oceanie Spokojnym, Indyjskim i Morzu Południowochińskim? Czy Australia ma szansę stać się licząca siłą na tym obszarze? Zapraszamy do naszej rozmowy z kmdr Tomaszem Witkiewiczem, szefem Oddziału Operacyjnego Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego.
19.04.2023

Australia i Nowa Zelandia podpisały nową umowę o współpracy wojskowej

W ramach podpisanej umowy oba państwa chcą rozwijać współpracę w zakresie wymiany doświadczenia, szkoleń i kooperacji wojsk, w tym sił specjalnych. Odbywa się to w czasie gdy Nowa Zelandia zmaga się z niedoborem personelu w swojej armii.
18.04.2023

Północno-zachodnia Australia szykuje się na uderzenie najsilniejszego od dekady cyklonu

Północno-zachodnia Australia szykuje się na uderzenie tropikalnego cyklonu, które może nastąpić w czwartek wieczorem. Spodziewany jest wiatr wiejący z prędkością 275 kilometrów na godzinę - poinformowało krajowe centrum meteorologiczne.
13.04.2023

Francuski, atomowy okręt podwodny kończy pierwsze próby morskie

Drugi z sześciu zaplanowanych okrętów podwodnych typu Barracuda, Duguay-Trouin (S-636), pomyślnie ukończył pierwszy etap prób. Powoli zbliża się przekazanie jednostki Marynarce Wojennej Francji (Marine nationale).
29.03.2023

Rynek transportu morskiego rudy żelaza i stali może być istotny dla Polski

Po napaści Rosji na Ukrainę sytuacja polskiego przemysłu stalowego uległa zmianie i być może porty polskie będą musiały, tak jak w przypadku węgla, odegrać istotną rolę w zabezpieczeniu dostaw czynników produkcji dla polskich hut.
20.03.2023

Chińskie MSZ "zaniepokojone" umową w sprawie okrętów podwodnych. "Australia, USA i Wielka Brytania idą niebezpieczną drogą"

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia ignorują obawy społeczności międzynarodowej i podążają „niebezpieczną drogą”, komentując w ten sposób ogłoszoną przez te państwa umowę o współpracy w dziedzinie okrętów podwodnych.
14.03.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Anglosaski wymiar współpracy. Rusza kolejny etap partnerstwa AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Australii Anthony Albanese zaprezentowali kolejną fazę programu AUKUS, związanego z budową nowoczesnych okrętów podwodnych dla australijskiej floty (Royal Australian Navy).
13.03.2023

Czy rynek azjatycki przebudzi żeglugę? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 7-9/2023)

Ostatnie tygodnie to nieco pozytywniejsza atmosfera na rynkach frachtowych i czarterowych jednostek masowych. Z różnych regionów, dla różnych segmentów zaczęły napływać całkiem pozytywne wieści na temat zapotrzebowania na tonaż. Z kolei na rynku przewozów ładunków ropy naftowej i jej pochodnych nadal sporo zamieszania. Sytuacja w tym segmencie zależała od wielu czynników, tj. typ statku, obsługiwany obszar, itp. Indie są obecnie trzecim największym importerem ropy na świecie
10.03.2023

Europejski wiatr drastycznie słabnie... o 47 proc.!

Według najnowszych danych branżowej organizacji WindEurope - inwestycje w energię wiatrową w Europie spadły w 2022 roku, a zamówienia na nowe turbiny wiatrowe spadły o 47 proc. w stosunku do 2021 roku. Europejski wiatr drastycznie spowalnia.
04.02.2023

Pierwszy australijski węgiel trafia do Chin po zakończeniu zakazu

Chiny otrzymają co najmniej dwa ładunki australijskiego węgla na początku lutego. To pierwsze dostawy od czasu zniesienia nieoficjalnego zakazu importu, obowiązującego od 2020 roku.
02.02.2023

Konosament – umowne wyłączenie obowiązku wydania ładunku na podstawie konosamentu

Strony konosamentowej umowy frachtowej (tj. umowy przewozu ładunku morzem na podstawie konosamentu), przewoźnik i frachtujący/legitymowany posiadacz konosamentu, podejmują czasem próbę wprowadzenia do warunków konosamentowych, postanowienia, zgodnie z którym, przewoźnik może być zwolniony z odpowiedzialności odszkodowawczej, nawet w przypadku wydania ładunku bez konosamentu. Czy tego typu postanowienia umowne są skuteczne prawnie w świetle prawa angielskiego?
29.01.2023

Śmiertelne ofiary katastrofy śmigłowców Sea World

4 osoby zginęły wskutek powietrznej kolizji 2 śmigłowców Eurocopter EC 130B4 należących do floty Sea World Helicopters. Zdarzenie miało miejsce w pobliżu Gold Coast w stanie Queensland we wschodniej Australii. Trwa ustalanie przyczyn katastrofy.
02.01.2023

Moskwa o kontrakcie z Rosnieftem: Jesteśmy po bezpiecznej stronie

Jesteśmy po bezpiecznej stronie, jeśli chodzi o dostawy ropy naftowej do Polski - zadeklarowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy nie będzie przedłużany.
29.12.2022

Odwet Putina. Nie będzie ropy dla krajów stosujących limit cen

Putin podpisał dekret o zakazie dostaw ropy do odbiorców, którzy stosują limit cen.
27.12.2022

Sankcje rzeczywiście uderzają w eksport rosyjskiej ropy

Eksport flagowej rosyjskiej ropy z portów Morza Bałtyckiego może spaść nawet o jedną piątą w grudniu, po tym jak weszły w życie zachodnie ograniczenia cenowe i embargo UE. Zdaniem handlowcó Rosja nie była w stanie w pełni przekierować dostaw do Europy na inne rynki.
23.12.2022

USA. Minister Yellen: limit ceny na rosyjską ropę natychmiast uderzy w dochody Putina

Wprowadzony przez G7, Unię Europejską i Australią limit ceny na rosyjską ropę naftową transportowaną drogą morską natychmiast uderzy w najważniejsze źródło dochodów Rosji - przekazała minister skarbu USA Janet Yellen. Pułap cenowy na rosyjską ropę w wysokości 60 dolarów za baryłkę został uzgodniony w piątek.
03.12.2022

UNESCO: Wielka Rafa Koralowa powinna trafić na listę obiektów zagrożonych

Wielka Rafa Koralowa powinna trafić na Listę Dziedzictwa Zagrożonego - oceniła we wtorek Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), stwierdzając, że na znajdujący się w Australii największy ekosystem rafy koralowej na świecie dotkliwie wpływają zmiany klimatu.
29.11.2022

USA zwołało spotkanie kryzysowe w związku z wystrzeleniem rakiety przez Koreę Północną

USA zwołały w piątek spotkanie kryzysowe z udziałem liderów Japonii, Korei Południowej, Kanady, Australii i Nowej Zelandii w Bangkoku w związku z przeprowadzeniem przez Koreę Północną testu międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), który spadł u wybrzeży Japonii - podała agencja Kyodo.
18.11.2022

Wycieczkowiec z 800 pasażerami chorymi na Covid-19 zacumował w Sydney

Statek wycieczkowy Majestic Princess przybył do australijskiego portu po wypłynięciu z Nowej Zelandii. Władze państwowe stwierdziły, że na pokładzie jednostki istnieje ryzyko „poziomu 3”, co wskazuje na zagrożenie szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.
12.11.2022

LNG na fali. Puchną portfele operatorów i stoczni. Radykalne zmiany cen i kierunków dostaw

W okresie od stycznia do września 2022 r. światowy eksport LNG osiągnął 300,9 mln t – obliczyli eksperci morscy firmy analitycznej Refinitive. To oznacza, że drogą morską przetransportowano o 6% więcej skroplonego gazu niż w ciągu 9 miesięcy 2021 r.
07.11.2022

G7 zgadza się na stały limit cen rosyjskiej ropy drogą morską

G7, USA i Australia zgodziły się na ustalenie stałej ceny, i planują finalizację limitu cenowego na rosyjską ropę jeszcze w tym miesiącu, zamiast przyjmować zmienną stawkę.
06.11.2022

Rynek LNG rośnie dynamicznie. Pierwsza trójka rozdaje karty

Rynek produkcji i dostaw LNG rośnie dynamicznie. We wrześniu stawki spot dla typowych gazowców LNG z silnikiem TFDE przekroczyły na 101,7 tys. USD dziennie, a zbiornikowce LNG (lub XDF) osiągały stawki czarterowe 170 tys. USD dziennie. Na rynku LNG w tym roku przestały rządzić prawa rynku, a zaczęli dostawcy. Widać to po rekordowych wynikach pierwszych dwóch kwartałów.
03.11.2022

Węglowe tonomile. Transport węgla wyzwaniem dla rządów i logistyków

Podczas gdy globalne wielkości handlu węglem utrzymały się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, to przewozy w wzrosły o 6,6% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. twierdzą eksperci AXS. To informacja, że kupujący są zmuszeni do zakupów z kopalń położonych na większych niż dotąd odległościach.
23.10.2022

Energia fal - kluczowa w redukcji kosztów w hybrydowych systemach OZE

Nowe badania wykazały, że względna przewidywalność i spójność energii fal może odegrać istotną rolę w poprawie niezawodności i stabilności, przy jednoczesnej redukcji kosztów w sieci zasilanej energią odnawialną.
16.10.2022

Nadchodzi renesans żaglowców. Wind Challenger przewozi węgiel siłą wiatru

Pierwszy na świecie masowiec przewożący węgiel zaopatrzony w Wind Challenger – system napędu wiatru z twardym żaglem – został dostarczony i działa od 7 października. Informację przekazał japoński armator MOL. To przełomowe osiągnięcie w dziedzinie transportu morskiego może oznaczać odrodzenie idei żaglowców.
10.10.2022

Węgiel na fali. Miał w ładowniach. Jak zarobić na czymś czego jest dużo?

111 masowców czeka w kolejce przed portami w Indonezji, czekając na załadunek węgla. Rosnące globalne zapotrzebowanie na węgiel wywiera presję zarówno na porty indonezyjskie, jak i chińskie, które odnotowują zatłoczenie i rosnący popyt na statki do przewozu suchych ładunków masowych – alarmował Clarksons na początku września.
28.09.2022

Brytyjczycy szkolą australijskich marynarzy atomowych okrętów podwodnych

Australijscy marynarze zostaną przeszkoleni przez brytyjską marynarkę wojenną na pokładzie okrętów podwodnych o napędzie atomowym, co jest kolejnym krokiem w kierunku stworzenia przez Canberrę własnej floty okrętów w ramach przełomowego porozumienia o bezpieczeństwie AUKUS.
04.09.2022

Papua Nowa Gwinea: żołnierze zastrzelili rybaka z Indonezji

Indonezyjski rybak został zastrzelony przez okręt sił zbrojnych Papui Nowej Gwinei wodach wyłącznej strefy ekonomicznej PNG. Nie jest jasne, jak doszło do wydarzenia.
29.08.2022

Budimex i EDF Renewables podpisują strategiczne partnerstwo dla offshore

Budimex i EDF Renewables ogłaszają podpisanie porozumienia o współpracy (MoU) na zasadzie równych udziałów (w proporcji 50/50) dotyczącego wspólnego zaangażowania w realizację inwestycji w morskie farmy wiatrowe w ramach drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce.
03.08.2022

Wodór spadł z podium. Nie będzie szybkiej transformacji energetycznej na bazie wodoru

Wprowadzanie wodoru do miksu energetycznego będzie wolniejsze niż dotąd prognozowano. Dzieje się tak z powodu słabego zaangażowania wielu rządów w realizację polityki przestawienia energetyki na wodór oraz małego przekonania banków do finansowania projektów wodorowych. Inicjatywy i projekty mają charakter demonstratorów i nie przekształcają się w skalę przemysłową.
27.07.2022

Australia inwestuje w porty niezbędne do rozwoju offshore wind

Zarządca portu Geelong w Australii opublikował plany zagospodarowania do 25 hektarów terenu na rzecz centrum dla farm wiatrowych. W ten sposób branża portowa chce wesprzeć rozwijający się w Wiktorii przemysł OZE.
27.07.2022

555 mln euro za zerwanie umowy na budowę okrętów podwodnych. Australia tyle zapłaci Francji

Premier Australii Anthony Albanese powiedział w sobotę, że jego rząd zawarł ugodę z francuską Grupą Marynarki Wojennej w sprawie rekompensaty za zerwanie w 2021 roku umowy na budowę okrętów podwodnych. Wysokość rekompensaty ustalono na 555 mln euro.
11.06.2022

Australijski samolot w rejonie Morza Południowochińskiego zagroził chińskiej suwerenności?

Ministerstwo obrony Chin odniosło się we wtorek do zarzutów ze strony Australii, że chiński myśliwiec w niebezpieczny sposób przechwycił jej samolot zwiadowczy w rejonie Morza Południowochińskiego. Australijska maszyna zagroziła naszej suwerenności – oświadczył resort w Pekinie.
07.06.2022

W oceanie znaleziono roślinę o wielkości 180 kilometrów

Australijscy naukowcy znaleźli w oceanie roślinę, która mierzy 180 km i ma 4,5 tys. lat. Tworzy olbrzymią podwodną łąką, którą tworzy jedna roślina, która rozrosła się tak z pojedynczej "sadzonki". To największy taki znany okaz.
02.06.2022

Kabel HVDC o długości 4,2 tys. km połączy Australię z Singapurem

Australijski inwestor Sun Cable chce połączyć Australię z Singapurem za pomocą kabla podmorskiego HVDC. Połączeniem będzie przesyłana energia wyprodukowana w farmach słonecznych. Sun Cable przeprowadził już ocenę oddziaływania na środowisko, a przygotowany raport złożył do zatwierdzenia.
26.05.2022

Biden i Jun Suk Jeol chcą zacieśnić współpracę w celu odstraszania Korei Płn. i utrzymania "wolnego i otwartego" regionu Indo-Pacyfiku

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej Joe Biden i Jun Suk Jeol uzgodnili w sobotę w Seulu dalsze wzmacnianie więzi między obydwoma krajami w celu zapobiegania zagrożeniu ze strony Korei Północnej - podał Biały Dom w komunikacie.
21.05.2022

Al-Dżazira: Australia może zastąpić Rosję jako źródło surowców i energii w Azji

Konkurencja z Rosją na kluczowych azjatyckich rynkach daje Australii możliwość wypełnienia przestrzeni, którą w wyniku sankcji musiał opuścić Kreml – pisze w poniedziałek na swoim portalu anglojęzyczna stacja Al-Dżazira.
09.05.2022

Węgiel – jeśli nie z Rosji, to skąd?

W połowie kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Ustawa wprowadza zakaz przywozu do Polski i tranzytu przez terytorium kraju węgla i koksu pochodzących z Rosji i Białorusi. Tym samym wielu polskich importerów zostało zmuszonych do poszukiwania nowych kierunków dostaw.
05.05.2022

Ropa wciąż drożeje; wkrótce decyzja OPEC+ w sprawie dostaw surowca w czerwcu

Ropa naftowa drożeje kolejną sesję, Inwestorzy czekają na ogłoszenie przez OPEC+ decyzji w sprawie dostaw ropy z krajów tego sojuszu w czerwcu - informują maklerzy.
05.05.2022

Chiny poszerzają strefę wpływów, okręty będą cumować na Wyspach Salomona

Chiński rząd ogłosił we wtorek, że podpisał pakt bezpieczeństwa z Wyspami Salomona, krajem południowo-wschodniej Oceanii. Kraje Zachodu oraz Australia obawiają się, że Wyspy Salomona, zamienione przez Chiny na bazę militarną, znacznie zwiększą wojskowe wpływy Pekinu w regionie Pacyfiku.
19.04.2022

Australia nakłada kolejne sankcje na Rosję, m.in. na okrętobudownictwo

W czwartek Australia nałożyła ukierunkowane sankcje finansowe na 14 rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, w tym na podmioty związane z obronnością, takie jak producent ciężarówek Kamaz oraz firmę transportową SEVMASH i koncern stoczniowy United Shipbuilding Corp.
14.04.2022

PAP: unijne sankcje zabronią importu węgla z Rosji

Polska Agencja Prasowa donosi, że najnowszy projekt nowych unijnych sankcji zakłada wprowadzenie zakazu importu węgla z Rosji do UE.
05.04.2022

Media: przez kryzys energetyczny Australia przewiduje rekordowe zyski z eksportu węgla i gazu

Z powodu kryzysu na rynku energetycznym Australia przewiduje rekordowe zyski z eksportu węgla i gazu. Odnotowano 12-proc. wzrost wobec styczniowej prognozy przychodów sprzed inwazji na Ukrainę. W skali roku wzrost wynosi 33 proc. - przekazał Financial Times.
04.04.2022

Notowania ropy w górę: zbliża się szczyt UE i NATO i możliwe nowe sankcje na Rosję

Ceny ropy rosną podczas środowego handlu - zbliża się szczyt UE i NATO, a to może skutkować nowymi sankcjami dla Rosji w związku z trwającą już miesiąc wojną na Ukrainie - informują maklerzy.
23.03.2022

PIE: Unia Europejska mogłaby ograniczyć import gazu z Rosji o 91 proc. już w 2022 r.

Unia Europejska mogłaby ograniczyć import gazu z Rosji o 91 proc. już w tym roku; z tego kraju pochodzi obecnie 45 proc. sprowadzanego przez UE surowca – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Import surowców energetycznych zasila jedną trzecią budżetu Rosji - dodał.
22.03.2022

Ropa drożeje czwartą sesję z rządu na światowych giełdach paliw

Ceny ropy rosną czwartą sesję z rządu na giełdach paliw na świecie, a surowiec zmierza do zaliczenia najdłuższej serii wzrostów notowań od miesiąca. Inwestorzy oceniają sygnały z UE, że kraje Unii mogą zbliżać się do wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy, aby w ten sposób ukarać Moskwę za inwazję na Ukrainę - informują maklerzy.
22.03.2022

Ropa w USA już poniżej 100 USD za baryłkę, spadki cen nabierają rozpędu

Ceny ropy w Nowym Jorku są już poniżej 100 USD za baryłkę - "gorączka" na rynkach ropy mija, i to szybko - informują maklerzy.
15.03.2022

Rekordowy Kongsberg. Innowacje w koronach

Grupa Kongsberg osiągnęła w 2021 bardzo dobre wyniki. To efekt dobrego zarządzania finansami i rekordową ilością zrealizowanych kontraktów w ubiegłym roku. W związku z powyższym Zarząd Grupy Kongsberg zaproponuje Walnemu Zgromadzeniu wypłacenie całkowitej dywidendy w wysokości 2,7 mld NOK, czyli 15,30 NOK za akcję, oraz odkupienie akcji o wartości 500 mln NOK w celu ich umorzenia.
05.03.2022

Ropa drożeje z powodu obaw o możliwe zakłócenia w dostawach surowca

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw rosną w reakcji na obawy inwestorów, że dojdzie do zakłóceń w globalnych dostawach surowca z powodu nasilającego się konfliktu Rosja-Ukraina - informują maklerzy.
25.02.2022

Nieuczciwe praktyki linii kontenerowych – „Pięć oczu” przygląda się sytuacji

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Nowa Zelandia podjęły współpracę, żeby przypilnować linie kontenerowe i nie pozwolić im na antykonkurencyjne działania.
22.02.2022

Napięcia na linii Rosja-Ukraina mogą pogłębić kryzys gazowy, lukę może wypełnić LNG

Europa jest z znacznym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji, a toksyczność tej relacji ukazał ostatni kryzys energetyczny. Analitycy Rystad Energy przyjrzeli się sytuacji rynku gazowego w Europie wskazując, że obecnie napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą mogą zagrozić dostawom gazu. Potencjalną lukę mogą wypełnić dostawy LNG, w szczególności z USA.
17.02.2022

Australia przeznaczy 700 mln dolarów na ochronę Wielkiej Rafy Koralowej

Australijski rząd postanowił wydać 700 mln dolarów na ochronę Wielkiej Rafy Koralowej, która zapewnia 64 tys. miejsc pracy; naukowcy poparli rządowy plan, ale uważają, że to nie wystarczy, aby zapobiec katastrofie ekologicznej - podaje w piątek BBC.
28.01.2022

Trzy ofiary śmiertelne tsunami na Tonga; wszystkie domy na wyspie Mango zniszczone

Władze królestwa Tonga przekazały we wtorek, że potwierdzono trzy ofiary tsunami, a wszystkie domy na wyspie Mango są zniszczone. Poinformowano też o rozległych zniszczeniach na wyspie Nomuka. Australia czeka z wysłaniem pomocy na oczyszczenie lotniska z popiołu wulkanicznego.
18.01.2022

Niemiecka fregata Bayern wpłynęła na Morze Południowochińskie

Niemiecka fregata Bayern wpłynęła w środę na międzynarodowe wody Morza Południowochińskiego. Obserwatorzy widzą jej misję jako wsparcie przez Niemcy innych krajów Zachodu w równoważeniu wpływów Chin w regionie.
15.12.2021

Holownik Damen ASD 2312 dostępny w centrach symulacji

Dzięki FORCE Technology w centrach symulacji na całym świecie można sprawdzić, jak pływa się popularnym holownikiem Damen ASD 2312.
14.12.2021

Za atomowe okręty podwodne Australia zapłaci 80 mld dolarów

Rozwinięcie przez Australię floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym będzie kosztować ponad 80 mld dolarów i zajmie dziesiątki lat - podaje w poniedziałek portal France24 za raportem Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej (ASPI).
14.12.2021

Kraje Zachodu sfinansują kabel internetowy pod Pacyfikiem, by przeciwdziałać wpływom Chin

Stany Zjednoczone, Australia i Japonia poinformowały, że sfinansują kabel pod Pacyfikiem, by poprawić dostęp do internetu w trzech wyspiarskich państwach Oceanii i przeciwdziałać wpływom Chin w tym regionie - przekazała w poniedziałek katarska telewizja Al-Dżazira.
13.12.2021

Prezydent Francji: premier Australii kłamał ws. kontraktu na dostawę okrętów

W ocenie prezydenta Emmanuela Macrona premier Australii Scott Morrison kłamał ws. kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych. Odstąpienie od umowy wywołało kryzys w relacjach dwustronnych. Macron i Morrison spotkali się w niedzielę na szczycie G20 w Rzymie.
01.11.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
01.11.2021

Ceny surowców energetycznych szybują w górę, a frachty mają się dobrze. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-39/2021)

Na świecie ceny surowców zaczęły coraz szybciej rosnąć. Analitycy gospodarczy informują, iż inwestorzy obawiają się o związane z tym zagrożenie w odbudowie światowej gospodarki. Jednym z głównych problemów są znaczące braki zapasu gazu ziemnego w świetle znaczącego wzrostu jego zapotrzebowania. Na rynki frachtowe nadal mają wpływ również kongestie doświadczane w wielu światowych portach. Mowa tutaj między innymi o portach chińskich, ale też i amerykańskich.
08.10.2021

Szef dyplomacji UE: decyzja Australii w sprawie francuskich okrętów była racjonalna

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell powiedział w piątek w Madrycie, że decyzja rządu Australii o zerwaniu kontraktu na dostawę francuskich okrętów podwodnych była racjonalna.
08.10.2021

Alarmujące dane. Rafy koralowe zmniejszyły się o 14 procent od 2009 roku

Podnoszące się temperatury wody w morzach i oceanach na całym świecie powodują, że rafy koralowe obumierają. Niektórzy eksperci wskazują na ich zdolność regeneracji, ale trzeba podjąć działania już teraz.
05.10.2021

Wąskie gardło projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie

Trochę przemyśleń na temat nieoczywistego, wąskiego gardła projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie oraz na temat roli państwa i nacjonalizacji łańcuchów dostaw dla sektora MEW.
01.10.2021

Grecja kupuje trzy francuskie fregaty

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Grecji Kyriakos Micotakis podpisali we wtorek kontrakt, w ramach którego Ateny zakupią od Francji trzy fregaty klasy „Belharra”. Okręty wyprodukuje Naval Group.
28.09.2021

Francja nie powinna być zaskoczona anulowaniem kontraktu na okręty, ale Australia może mieć problem

Australijskie radio ABC donosi, że anulowanie kontraktu na francuskie okręty podwodne może utrudnić Australii zawarcie umowy o wolnym handlu z UE, rząd liczy jednak na to, że irytacja Francji nie wpłynie na negocjacje w tej sprawie. Tymczasem Agencja Reutera informuje, że francuscy politycy nie powinni być zaskoczeni sytuacją, bo na anulowanie umowy zanosiło się od dłuższego czasu.
21.09.2021

Brytyjsko-francuski szczyt obronny odwołany. Powód: spór o AUKUS

Planowane na przyszły tydzień spotkanie ministrów obrony Wielkiej Brytanii i Francji zostało odwołane w związku z niezadowoleniem Paryża po zawarciu paktu w obronnego między Wielką Brytanią, USA i Australią - podał w niedzielę wieczorem "The Guardian".
20.09.2021

Premier Australii: francuskie okręty podwodne odrzucone z powodu zastrzeżeń

Podczas konferencji prasowej w Sydney premier Australii Scott Morrison argumentował, dlaczego jego kraj zrezygnował z zakupu australijskich okrętów podwodnych, co spowodowało kryzys dyplomatyczny.
19.09.2021

Francja wzywa na konsultacje swoich ambasadorów z USA i Australii

Szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian poinformował w piątek wieczorem, że Paryż wzywa swoich ambasadorów z USA i Australii na konsultacje w związku z umową zawartą między Waszyngtonem, Canberrą i Londynem, która doprowadziła do zerwania wartego 40 mld dolarów kontraktu z Francją.
17.09.2021

Francuska prasa: AUKUS niesie ryzyko rozprzestrzeniania broni jądrowej na Pacyfiku

AUKUS - umowa w sprawie bezpieczeństwa między Australią, Wielką Brytanią i USA oraz dostawy okrętów podwodnych o napędzie atomowym dla Canberry niosą ryzyko rozprzestrzeniania broni jądrowej w strefie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku – pisze w piątek „Le Monde”.
17.09.2021

Premier Australii ogłosił plany zakupu od USA okrętów podwodnych o napędzie jądrowym

Australia zamierza pozyskać amerykańskie okręty podwodne o napędzie atomowym – poinformował premier tego kraju Scott Morrison po wirtualnym spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii i prezydentem USA. Jest to część ogłoszonego w czwartek trójstronnego paktu bezpieczeństwa pomiędzy trzema krajami – AUKUS.
16.09.2021

Hillebrand Poland liderem w morskich przewozach kontenerowych dla beverage

Hillebrand Poland, operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze branży beverage, umacnia swoją pozycję lidera w morskim transporcie kontenerowym płynnych produktów masowych i zwiększa wolumeny przewożonych tą drogą ładunków. Firma osiąga dwucyfrowe wzrosty w tym segmencie usług i zamierza utrzymać tak dynamiczny rozwój do końca roku.
27.08.2021

Ukraiński kapitan kontenerowca Maerska aresztowany w Australii

Kapitan kontenerowca Maersk Surabaya został aresztowany przez Australijską Policję Federalną w związku z uszkodzeniem podwodnego okablowania telekomunikacyjnego.
24.08.2021

W USA ceny ropy odbijają się po najdłuższej serii spadków od marca

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po 4. poprzednich sesjach na minusie, najdłuższej takiej serii spadkowej od marca. Na rynkach nie słabną jednak obawy, że rozprzestrzenianie się Delta koronawirusa może przyhamować ożywienie w kluczowych gospodarkach na świecie, a to potencjalnie zagrozi poprawie popytu na paliwa - informują maklerzy.
18.08.2021

Dla kota za dużo, dla psa za mało. Chiny nie chcą australijskich rud żelaza

Chiny zmniejszają wolumen zamówień na rudy żelaza z Australii, stopniowo dążąc do zmniejszenia zależności od tamtejszych dostaw. Żelazny krok Chin budzi uzasadnione zainteresowanie, ponieważ wpływa na globalną gospodarkę morską, począwszy od transportu, a na budowie statków skończywszy.
15.08.2021

Przyszła kryska na Matyska. Turystyka rejsowa w koronawirusowej rzeczywistości

Sektor wycieczkowców został zdewastowany przez pandemię, która okazała się katastrofalna dla branży, przynosząc wielomiliardowe straty finansowe, utratę setek tysięcy miejsc pracy, sprzedaż lub złomowanie wielu statków. Niektóre regiony turystyczne są uzależnione od rejsów wycieczkowych, przez co borykają się z problemami i odczuwają dotkliwe skutki ekonomiczne spowodowane brakiem rejsów.
10.08.2021

Gdańsk: Samorządowcy o odroczeniu decyzji ws. wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa

Na trwającej właśnie sesji UNESCO odroczono decyzje w sprawie wpisu Stoczni Gdańsk na listę światowego dziedzictwa. To oznacza, że kwestia wpisu nie została ostatecznie zamknięta. Piłka jest nadal w grze – komentuje zastępca prezydent Gdańska Alan Aleksandrowicz.
31.07.2021

Bałtyckie innowacje. Polska w ogonie. Czas na nowy kurs

Kraje regionu Morza Bałtyckiego, polscy sąsiedzi, są liderami innowacji w Europie i świecie. Polska wciąż znajduje się w ogonie innowatorów. Polskie uczelnie z Wybrzeża maję szansę by „podciągnąć” nasz kraj w rankingu?
28.07.2021

Australia: UNESCO nie umieści Wielkiej Rafy Koralowej na liście obiektów zagrożonych

Członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydowali w piątek, podczas spotkania w formie online, że Wielka Rafa Koralowa nie trafi na listę obiektów zagrożonych. Decyzja jest efektem "intensywnego lobbingu" prowadzonego przez Australię - podała agencja Reutera.
23.07.2021

Węgiel w polskich portach morskich - kierunki importu, najwięksi producenci, przeznaczenie i trendy na rynku

W świnoujskim porcie w kwietniu 2021 przeładunek węgla zanotował najlepszy wynik – wzrost o 165,4 % wobec kwietnia 2020. W pierwszym kwartale 2021 roku TSL Silesia przyjęła do obsługi spedycyjnej i celnej dwa statki z węglem koksowym z Australii o łącznym tonażu ponad 127 000 ton.
01.07.2021

Wspólne unijno-indyjskie ćwiczenia morskie w Zatoce Adeńskiej

Unia Europejska i Indie przeprowadziły 18-19 czerwca wspólne ćwiczenia morskie w Zatoce Adeńskiej - poinformowała w poniedziałek Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ).
21.06.2021

Nie tylko fotowoltaika. Australia chce rozwijać morską energetykę wiatrową

W dobie transformacji energetycznej Australia jest kojarzona z prężnie rozwijającym się sektorem fotowoltaiki oraz magazynami energii. Dotychczas w tym kraju nie rozwinięto w pełni żadnej morskiej elektrowni wiatrowej – ma się to zmienić w najbliższym czasie.
12.06.2021

Putin, Bolsonaro, Salman nie podjeli nowych zobowiązań na rzecz klimatu

Stany Zjednoczone będą współpracować z Rosją nad sposobami walki z kryzysem klimatycznym, zapowiedział prezydent Joe Biden, mówiąc, że nie może się doczekać podjęcia wspólnych wysiłków i był „bardzo pokrzepiony” wezwaniem tego kraju do współpracy w zakresie nowych technologii.
28.04.2021

Ekspert: Indonezyjski okręt podwodny był za stary i zbyt przeciążony

Według analityka ds. Obrony zaginiony okręt podwodny indonezyjskiej marynarki wojennej mógł być zbyt stary i przeciążony, gdy w środę rozpoczynał ćwiczenia wojskowe.
26.04.2021

Nikłe nadzieje na uratowanie 53-osobowej załogi okrętu podwodnego

Nadzieje na uratowanie 53 członków załogi zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego, którym w sobotę nad ranem czasu lokalnego prawdopodobnie zabrakło tlenu, są nikłe - pisze Reuters. USA wysłały samolot P-8 Poseidon do pomocy w akcji poszukiwawczo-ratunkowej na północ od Bali.
24.04.2021

Spadki cen ropy w USA, na rynkach rosną obawy o pandemię i popyt

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje kolejną sesję. Na rynkach rosną obawy o nasilającą się pandemię Covid-19 w niektórych częściach świata, co może negatywnie wpłynąć na popyt na paliwa - informują maklerzy.
21.04.2021

Bałtycki Indeks Towarowy najwyższy od początku kwietnia. Masowce zarabiają krocie

Bałtycki Indeks Towarowy (Baltic Dry Index - BDI) wzrósł w środę na najwyższy od początku miesiąca poziom, z powodu wzrostu stawek frachtowych we wszystkich segmentach żeglugi masowej.
15.04.2021

Stawki frachtowe masowców z mocnym wzrostem. A to jeszcze nie koniec

Żeby zobaczyć, jak szybko i nierówno światowe gospodarki podnoszą się po pandemii, wystarczy spojrzeć na rynek masowców.Rosnący popyt na dosłownie wszystkie ładunki masowe, od soi do stali, podwyższył ceny transportu tych surowców o ponad 50 procent w tym roku. Produkcja rośnie już nie tylko w Chinach, ale wszędzie na świecie. Kraje stale zwiększają zakup towarów, by odbudować zapasy zużyte w czasie lockdownów.
09.04.2021

Czy Australia wznowi poszukiwania samolotu, który 7 lat temu rozbił się na wodach Oceanu Indyjskiego?

Były szef Australijskiego Biura Bezpieczeństwa Transportu Peter Foley wezwał w poniedziałek do ponownych poszukiwań wraku lotu Malaysian Airlines 370 w związku z nowymi badaniami oceanografów i ekspertów lotnictwa. Samolot zaginął 7 lat temu.
09.03.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

W USA po trzech sesjach spadków cen ropa nieznacznie zyskuje

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA nieznacznie zyskuje, po 3 poprzednich sesjach spadków cen - najdłuższej takiej serii zniżkowej od XII 2020 r. W czwartek przedstawiciele sojuszu OPEC+ mogą zdecydować o podwyższeniu dostaw surowca - informują maklerzy.
03.03.2021

Apel o humanitarność. ITF nawołuje armatorów do ratowania marynarzy uwięzionych u wybrzeży Chin

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) nawołuje do armatorów do wzmożenia działań w celu pomocy marynarzom porzuconym na statkach u wybrzeży Chin, w momencie gdy Pekin dalej zakazuje importu węgla z Australii.
18.02.2021

Ropa tanieje; inwestorzy analizują wpływ pakietu fiskalnego na gospodarkę USA

Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA tanieje. Na rynkach trwa analiza możliwego wpływu pakietu fiskalnego na amerykańską gospodarkę i potencjalne pobudzenie popytu na paliwa - informują maklerzy.
15.01.2021

Waluty i gospodarka w 2021 roku: może być tylko lepiej, prawda?

Co przyniesie 2021 rok? Wiele gospodarek może doświadczyć silnego odbicia napędzanego przez duży, wcześniej stłumiony przez COVID-19 popyt konsumencki. Potencjał konkretnych walut będzie zaś uzależniony od tempa szczepień w poszczególnych państwach. Poniżej przedstawiamy nasze główne oczekiwania: zarówno w kontekście konsekwencji dalszej walki z pandemią na świecie, jak i nowego politycznego otwarcia w USA.
14.01.2021

Nowy ład i wyścigi wielkich kontenerowców. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 52-1/2021)

Koniec starego roku i początek nowego, to moment przełomowy w dalszym rozwoju międzynarodowego handlu i transportu morskiego. Tak znaczące wydarzenia jak: transformacja energetyczna, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, nowo wybrany prezydent USA, odbudowa gospodarek po zniszczeniach dokonanych przez efekty pandemii Covid-19 i wiele innych przyczyn jak prowadzone wojny handlowe będą miały znaczący wpływ na to, co będzie się działo w kolejnych miesiącach i latach w gospodarce, w tym na rynku żeglugowym.
12.01.2021

Regaty Sydney-Hobart odwołane po raz pierwszy od 76 lat

Najbliższa edycja regat Sydney-Hobart, która miała się rozpocząć 26 grudnia, nie odbędzie się z powodu wykrycia w pierwszym z miast nowego ogniska przypadków Covid-19 - poinformowali organizatorzy. Prestiżowa impreza żeglarska została odwołana po raz pierwszy od 76 lat.
19.12.2020

Rozpoczyna się faza budowy nowych fregat w programie Hunter

Rząd Australii ogłosił dzisiaj rozpoczęcie budowy prototypów w programie fregat typu Hunter. Decyzja ta potwierdza istotny postęp w największym australijskim projekcie okrętowym.
18.12.2020

Notowania ropy rosną - rynki ignorują dane o potężnym wzroście zapasów surowca w USA

Ceny ropy zwyżkują. Rynki ignorują dane o potężnym wzroście amerykańskich zapasów surowca - o ponad 15 mln baryłek - drugim tak silnym wzroście w historii. Inwestorzy wolą skupiać uwagę na szczepionkach na Covid-19 - informują maklerzy.
10.12.2020

Ceny ropy pod presją - zapasy surowca w USA rosną, w czwartek decyzja OPEC+

Ceny ropy w USA są pod presją w reakcji na mocny wzrost amerykańskich zapasów tego surowca i niepewność co do decyzji OPEC+ w sprawie wielkości produkcji od początku 2021 r. - informują maklerzy.
02.12.2020

Rekin zabił 55-latka w Australii

55-letni mężczyzna uprawiający bodyboarding w stanie Australia Zachodnia został dzisiaj zaatakowany przez rekina i zmarł. Jest ósmą w tym roku ofiarą śmiertelną rekinów w Australii.
22.11.2020

Nasila się konflikt handlowy między Chinami a Australią

Władze ChRL wstrzymały import drewna ze stanu Queensland i dostawy jęczmienia od kolejnego eksportera w Australii. W obliczu eskalacji konfliktu handlowego importerzy w ChRL obawiają się dalszych ograniczeń – podała dziś hongkońska prasa.
02.11.2020

Ceny ropy na światowym rynku silnie spadają

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw silnie spadają - surowiec tanieje o ponad 2 proc. Na świecie odnotowuje się przypadków zakażeń koronawirusem, natomiast w USA nie ma porozumienia w sprawie wsparcia dla gospodarki, co zdecydowanie pogarsza sentyment rynkowych graczy.
26.10.2020

Koronawirus na dwóch statkach w Australii

Australia Zachodnia zgłosiła przypadki COVID-19 na pokładzie dwóch innych statków pływających pod banderą międzynarodową, które są obecnie zacumowane w porcie Fremantle.
20.10.2020

Johnson: nie będzie umowy bez fundamentalnej zmiany podejścia UE

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w piątek, że nie będzie umowy handlowej z Unią Europejską, o ile nie nastąpi "fundamentalna" zmiana podejścia z jej strony. Nie powiedział jednak wprost, czy oznacza to zerwanie negocjacji z UE.
16.10.2020

Ceny ropy w USA spadają: na rynku obawy o popyt wobec nowych przypadków COVID-19

Notowania ropy w USA spadają. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i w Europie może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
22.09.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.